Plugins - Autoptimize - Stable (latest release) - en to fi translation catalogue (135 entries)

note: translators: link points to shortpixel.
en: %1$sSign-up now%2$s to receive a 1 000 bonus + 50&#37; more image optimization credits regardless of the traffic used. More image optimizations can be purchased starting with $4.99.
fi: %1$sKirjaudu sisään%2$s saadaksesi 1 000 bonusta + 50&#37; enemmän kuvanoptimointikrediittejä, liikenteen määrästä riippumatta. Lisää kuvanoptimointia voi ostaa, hinnat alkaen $4.99.

note: translators: "here to refresh" links to the Autoptimize Extra page and forces a refresh of the img opt stats.
en: click %1$shere to refresh%2$s
fi: %1$svirkistä klikkaamalla tästä%2$s

en: based on status at
fi: perustuu tilanteeseen

en: based on previously fetched data
fi: perustuu aikaisemmin noudettuun dataan

note: Translators: the URL added points to the Autopmize Extra settings.
en: Did you know Autoptimize includes on-the-fly image optimization and CDN via ShortPixel? Check out the %1$sAutoptimize Extra settings%2$s to activate this option.
fi: Tiesitkö, että Autoptimize sisältää ShortPixelin lennossa tapahtuvan kuvienoptimoinnin ja CDN:n? Voit kytkeä tämän ominaisuuden päälle %1$sAutoptimizen lisäasetuksista%2$s.

note: translators: link points Async Javascript settings page.
en: You have "Async JavaScript" installed, %1$sconfiguration of async javascript is best done there%2$s.
fi: Sinulla on "Async JavaScript" asennettuna, %1$sasynkronisen javascriptin asetukset on paras hoitaa siellä%2$s.

note: translators: link points to shortpixel image test page.
en: You can %1$stest compression levels here%2$s.
fi: Voit %1$skokeilla pakkaustasoja täällä%2$s.

note: translators: links points to shortpixel TOS & Privacy Policy.
en: Usage of this feature is subject to Shortpixel's %1$sTerms of Use%2$s and %3$sPrivacy policy%4$s.
fi: Tämän ominaisuuden käyttäminen on Shortpixelin %1$skäyttöehtojen%2$s ja %3$stietosuojakäytännön%4$s alaista.

note: translators: link points to shortpixel FAQ.
en: <strong>Questions</strong>? Have a look at the %1$sShortPixel FAQ%2$s!
fi: <strong>Kysyttävää</strong>? Katso %1$sShortPixelin FAQ%2$s!

note: translators: link points to shortpixel.
en: Get more Google love and improve your website's loading speed by having the images optimized on the fly by %1$sShortPixel%2$s and then cached and served fast from a CDN.
fi: Google pitää sivuistasi enemmän ja latausaikasi nopeutuvat, kun annat %1$sShortPixelin%2$s optimoida kuvasi ja tarjota ne nopeasta CDN-välimuistista.

note: Description of the plugin
en: Optimize your website's performance: JS, CSS, HTML, images, Google Fonts and more!
fi: Optimoi nettisivujesi suorituskykyä: JS, CSS, HTML, kuvat, Google-fontit ja muuta!

en: Image Optimization quality
fi: Kuvanoptimoinnin laatu

en: For a limited time only, this service is offered free for all Autoptimize users, <b>don't miss the chance to test it</b> and see how much it could improve your site's speed.
fi: Tämä palvelu on rajoitetun ajan tarjolla ilmaiseksi kaikille Autoptimizen käyttäjäille, <b>älä ohita tilaisuuttasi kokeilla sitä</b> ja nähdä, kuinka paljon se parantaa sivustosi nopeutta.

en: Shortpixel status:
fi: ShortPixelin tila:

en: Optimize images on the fly and serve them from a CDN.
fi: Optimoi kuvasi lennossa ja jakele ne CDN:stä.

en: Optimize Images
fi: Optimoi kuvat

en: Combine and preload in head (fonts load late, but are not render-blocking)
fi: Yhdistä ja ennakkolataa otsakkeessa (fontit ladataan myöhemmin, mutta eivät estä renderöintiä)

en: Combine and link in head (fonts load fast but are render-blocking)
fi: Yhdistä ja linkitä otsakkeessa (fontit lataavat nopeammin, mutta estävät renderöintiä)

en: The image optimization service is launching, but not yet available for this domain, it should become available in the next couple of days.
fi: Kuvanoptimointipalvelu on käynnistymässä, mutta ei vielä tarjolla tälle domanille. Se tulee saataville lähipäivinä.

note: translators: "Autoptimize support forum" will appear in a "a href".
en: The image optimization service is currently down, image optimization will be skipped until further notice. Check the %1$sAutoptimize support forum%2$s for more info.
fi: Kuvanoptimointipalvelu ei ole saatavilla juuri nyt, kuvienoptimointi ohitetaan kunnes ilmoitamme toisin. %1$sAutoptimizen tukifoorumilta%2$s löytyy lisätietoja.

en: Most of below Extra optimizations require at least one of HTML, JS or CSS autoptimizations being active.
fi: Suurin osa alla olevista lisäoptimoinneista vaativat, että joko HTML, JS tai CSS-optimointi on käytössä.

note: translators: "log in to check your account" will appear in a "a href".
en: Your ShortPixel image optimization and CDN quota are in good shape, %1$slog in to check your account%2$s.
fi: ShortPixelin kuvanoptimointi- ja CDN-kiintiösi ovat hyvässä kunnossa, %1$skirjaudu sisään tarkistaaksesi tilisi%2$s.

note: translators: "add more credits" will appear in a "a href".
en: Your ShortPixel image optimization and CDN quota was used, %1$sadd more credits%2$s to keep fast serving optimized images on your site
fi: ShortPixelin kuvanoptimointi- ja CDN-kiintiösi on käytetty, %1$slisää krediittejä%2$s pitääksesi nopeat kuvapalvelut käytössä sivuillasi

note: translators: "add more credits" will appear in a "a href".
en: Your ShortPixel image optimization and CDN quota is almost used, make sure you %1$sadd more credits%2$s to avoid slowing down your website.
fi: ShortPixelin kuvanoptimointi- ja CDN-kiintiösi on lähes kokonaan käytetty, muista %1$slisätä krediittejä%2$s, jotta nettisivusi eivät hidastu.

en: This can be fully automated for different types of pages with the %s.
fi: Tämä voidaan automatisoida täysin erityyppisille sivuille käyttämällä lisäosaa %s.

en: Aggregate all linked CSS-files? If this option is off, the individual CSS-files will remain in place but will be minified.
fi: Kokoa kaikki linkitetyt CSS-tiedostot? Jos tämä asetus on pois päältä, yksittäiset CSS-tiedostot minimoidaan, mutta niitä ei yhdistetä.

en: Aggregate CSS-files?
fi: Yhdistä CSS-tiedostot?

en: Aggregate all linked JS-files to have them loaded non-render blocking? If this option is off, the individual JS-files will remain in place but will be minified.
fi: Yhdistä kaikki linkitetyt JS-tiedostot, jotta niiden lataus ei estä renderöintiä? Jos tämä asetus on pois päältä, yksittäiset JS-tiedostot minimoidaan, mutta niitä ei yhdistetä.

en: Aggregate JS-files?
fi: Yhdistä JS-tiedostot?

en: You are using the (no longer supported) AUTOPTIMIZE_LEGACY_MINIFIERS constant. Ensure your site is working properly and remove the constant, it doesn't do anything any more.
fi: Käytät AUTOPTIMIZE_LEGACY_MINIFIERS-vakiota, jota ei enää tueta. Varmista, että sivustosi toimii kunnolla ja poista vakio, se ei tee enää mitään.

en: Autoptimize requires PHP 5.3 (or higher) to function properly. Please upgrade PHP. The Plugin has been auto-deactivated.
fi: Autoptimize vaatii PHP 5.3 (tai uudemman) toimiakseen kunnolla. Päivitä PHP:si. Lisäosa on kytketty pois päältä.

en: More info
fi: Lisätietoja

note: translators: %s will be replaced by a link to "wp youtube lyte" plugin.
en: %s allows you to “lazy load” your videos, by inserting responsive “Lite YouTube Embeds".
fi: %s mahdollistaa videoiden "lazy load" -toiminnon, käyttämällä responsiivista "Lite YouTube Embed"-sisällytyksiä.

en: Click here to configure it.
fi: Säädä sen asetukset tästä.

en: Great, you have WP YouTube Lyte installed.
fi: Hienoa, olet asentanut WP YouTube Lyten.

en: Optimize YouTube videos
fi: Optimoi YouTube-videot

en: Click here to install and activate it.
fi: Asenna ja aktivoi se tästä.

note: translators: %s will be replaced by a link to the "async javascript" plugin.
en: Configuration of async javascript is easier and more flexible using the %s plugin.
fi: Asynkronisen javascriptin säätäminen on helpompaa ja joustavampaa käyttäen %s -lisäosaa.

en: Comma-separated list of local or 3rd party JS-files that should loaded with the <code>async</code> flag. JS-files from your own site will be automatically excluded if added here.
fi: Pilkuilla erotettu lista paikallisia tai ulkoisia JS-tiedostoja, jotka haluat ladata <code>async</code>-lipulla. Oman sivustosi JS-tiedostot poistetaan automaattisesti listalta, jos lisäät ne tähän.

en: Async Javascript-files <em>(advanced users)</em>
fi: Asynkroniset Javascriptit <em>(edistyneille käyttäjille)</em>

en: Add 3rd party domains you want the browser to <a href="https://www.keycdn.com/support/preconnect/#primary" target="_blank">preconnect</a> to, separated by comma's. Make sure to include the correct protocol (HTTP or HTTPS).
fi: Lisää ulkoiset domainit, joihin haluat selaimen ottavan <a href="https://www.keycdn.com/support/preconnect/#primary" target="_blank">preconnect</a>-yhteyden pilkuilla erotettuna listana. Muista lisätä oikea protokolla (HTTP tai HTTPS).

en: Preconnect to 3rd party domains <em>(advanced users)</em>
fi: Preconnect-yhteydet ulkoisiin domaineihin <em>(edistyneille käyttäjille)</em>

en: Combine and load fonts asynchronously with <a href="https://github.com/typekit/webfontloader#readme" target="_blank">webfont.js</a>
fi: Yhdistele ja lataa fontit asynkronisesti <a href="https://github.com/typekit/webfontloader#readme" target="_blank">webfont.js</a>:lla

en: Leave as is
fi: Anna olla sellaisenaan

en: Google Fonts
fi: Google-fontit

en: Removing query strings (or more specifically the <code>ver</code> parameter) will not improve load time, but might improve performance scores.
fi: Kyselyparametrien (ja tarkalleen ottaen <code>ver</code>-parametrin) poistaminen ei nopeuta latausta, mutta voi parantaa nopeuspisteitä.

en: Remove query strings from static resources
fi: Poista kyselyparametrit staattisista resursseista

en: Removes WordPress' core emojis' inline CSS, inline JavaScript, and an otherwise un-autoptimized JavaScript file.
fi: Poistaa WordPressin emojien inline-CSS:t, inline-JavaScriptit ja muuten optimoimattoman JavaScript-tiedoston.

en: Remove emojis
fi: Poista emojit

en: The following settings can improve your site's performance even more.
fi: Näillä asetuksilla voit parantaa sivustosi suorituskykyä entisestään.

en: Extra Auto-Optimizations
fi: Ylimääräisiä optimointeja

en: Extra
fi: Lisäasetuksia

en: Cache flushed.
fi: Välimuisti tyhjennetty.

en: Flushing the cache...
fi: Tyhjennetään välimuistia...

en: Your Autoptimize cache might not have been purged successfully, please check on the <a href=%s>Autoptimize settings page</a>.
fi: Autoptimizen välimuistin tyhjennys ei välttämättä onnistunut, tarkista <a href=%s>Autoptimizen asetussivu</a>.

en: Need help? <a href='https://wordpress.org/plugins/autoptimize/faq/'>Check out the FAQ here</a>.
fi: Tarvitsetko apua? <a href='https://wordpress.org/plugins/autoptimize/faq/'>Katso UKK täältä</a>.

en: By default Autoptimize is also active on your shop's cart/ checkout, uncheck not to optimize those.
fi: Autoptimize on oletuksena aktiivinen myös kauppasi ostoskorissa ja kassalla. Poista valinta, jos et halua optimoida näitä sivuja.

en: Also optimize shop cart/ checkout?
fi: Optimoi myös kaupan ostoskori ja kassa?

en: By default Autoptimize is also active for logged on users, uncheck not to optimize when logged in e.g. to use a pagebuilder.
fi: Autoptimize on oletuksena päällä myös kirjautuneille käyttäjille. Jos poistat valinnan, Autoptimize ei optimoi kirjautuneille käyttäjille. Tämä auttaa esimerkiksi page builderien käyttöä.

en: Also optimize for logged in users?
fi: Optimoi kirjautuneille käyttäjille?

en: Misc Options
fi: Sekalaisia asetuksia

en: %1$s files, totalling %2$s Kbytes (calculated at %3$s)
fi: %1$s tiedostoa, yhteensä %2$s kilotavua (laskettu %3$s)

en: Enter your CDN root URL to enable CDN for Autoptimized files. The URL can be http, https or protocol-relative (e.g. <code>//cdn.example.com/</code>). This is not needed for Cloudflare.
fi: Anna CDN:si juuri-URL aktivoideksesi CDN:n Autoptimizen käsittelemille tiedostoille. URL voi olla http- tai https-alkuinen tai protokollaton (esim. <code>//cdn.example.com/</code>). Tätä ei tarvitse, jos käytät Cloudflarea.

en: Let Autoptimize also extract JS from the HTML. <strong>Warning</strong>: this can make Autoptimize's cache size grow quickly, so only enable this if you know what you're doing.
fi: Anna Autoptimizen ottaa javascriptit HTML-koodista. <strong>Varoitus</strong>: tämä voi kasvattaa Autoptimizen välimuistin kokoa nopeasti, joten käytä tätä toimintoa vain, jos tiedät mitä olet tekemässä.

en: (deprecated)
fi: (vanhentunut)

en: Load JavaScript early, this can potentially fix some JS-errors, but makes the JS render blocking.
fi: Lataa JavaScript aikaisin. Tämä voi korjata joitain JS-virheitä, mutta tekee JS:stä sivunpiirtoa blokkaavaa.

en: <strong>You are using a very old version of PHP</strong> (5.2.x or older) which has <a href=%s>serious security and performance issues</a>. Support for PHP 5.5 and below will be removed in one of the next AO released, please ask your hoster to provide you with an upgrade path to 7.x.
fi: <strong>Käytät erittäin vanhaa PHP-versiota</strong> (5.2.x tai vanhempi), jossa on  <a href=%s>vakavia turvallisuus- ja suorituskykyongelmia</a>. Tuki 5.5:tä vanhemmille PHP-versioille poistetaan tulevissa Autoptimizen versioissa, joten pyydä palveluntarjoajaasi päivittämään PHP:si versioon 7.x.

note: Translators: %s is the cache directory location.
en: Autoptimize cannot write to the cache directory (%s), please fix to enable CSS/ JS optimization!
fi: Autoptimize ei voi kirjoittaa välimuistihakemistoon (%s), korjaa tämä, jotta saat CSS/JS-optimoinnin käyttöön!

en: Have a look at <a href="http://optimizingmatters.com/">optimizingmatters.com</a> for Autoptimize power-ups!
fi: Tutustu <a href="http://optimizingmatters.com/">optimizingmatters.com</a>-sivuston tarjoamiin Autoptimizen laajennuksiin!

en: These Autoptimize power-ups and related services will improve your site's performance even more!
fi: Näillä Autoptimizen lisäosilla ja muilla palveluilla parannat sivustosi suorituskykyä entisestään!

en: Optimize More!
fi: Optimoi enemmän!

en: Autoptimize's cache size is getting big, consider purging the cache. Have a look at https://wordpress.org/plugins/autoptimize/faq/ to see how you can keep the cache size under control.
fi: Autoptimizen välimuisti on jo aika iso; harkitse sen tyhjentämistä. Osoitteesta https://wordpress.org/plugins/autoptimize/faq/ löydät ohjeita välimuistin pitämiseksi hallinnassa.

en: Autoptimize cache size warning
fi: Varoitus Autoptimizen välimuistin koosta

en: Dismiss this notice.
fi: Piilota.

en: Delete Cache
fi: Tyhjennä välimuisti

en: Files
fi: Tiedostoja

en: Size
fi: Koko

en: Main
fi: Yleiset valinnat

en: Enable this if you want HTML comments to remain in the page.
fi: Tämä asetus säästää HTML-kommentit sivulla. Muuten ne poistetaan.

en: <strong>Autoptimize's cache size is getting big</strong>, consider purging the cache. Have a look at <a href="https://wordpress.org/plugins/autoptimize/faq/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">the Autoptimize FAQ</a> to see how you can keep the cache size under control.
fi: <strong>Autoptimizen välimuisti on jo aika iso</strong>; harkitse sen tyhjentämistä. <a href="https://wordpress.org/plugins/autoptimize/faq/" target="_blank">Autoptimizen FAQ:sta</a> löydät ohjeita välimuistin pitämiseksi hallinnassa.

en: Posted %s
fi: Julkaistu %s

en: No items
fi: Ei kohteita

en: Try my other plugins!
fi: Kokeile muita lisäosiani!

en: Happy with Autoptimize?
fi: Pidätkö Autoptimizesta?

en: Check this option for Autoptimize to also aggregate CSS in the HTML.
fi: Jos haluat, että Autoptimize kokoaan yhteen HTML-koodin sisältämän CSS:n, valitse tämä asetus.

en: Also aggregate inline CSS?
fi: Yhdistä dokumentin sisäinen CSS?

en: Remove Google Fonts
fi: Poista Google-fontit

en: Also aggregate inline JS?
fi: Yhdistä dokumentin sisäinen JS?

en: Settings
fi: Asetukset

en: Autoptimize Options
fi: Autoptimizen asetukset

en: Do not donate for this plugin!
fi: Älä lahjoita rahaa tälle lisäosalle!

en: Web Technology
fi: Web-teknologia

en: futtta about
fi: Futttan bloggauksia aiheesta

en: Save Changes and Empty Cache
fi: Tallenna muutokset ja tyhjennä välimuisti

en: Save Changes
fi: Tallenna muutokset

en: By default files saved are static css/js, uncheck this option if your webserver doesn't properly handle the compression and expiry.
fi: Oletuksena tallennettavat tiedostot ovat staattisia CSS- ja JS- tiedostoja. Ota tämä asetus pois käytöstä, jos palvelimesi ei osaa käsitellä pakkausta ja tiedostojen erääntymistä oikein.

en: Save aggregated script/css as static files?
fi: Tallenna yhdistetyt skriptit ja CSS staattisina tiedostoina?

en: Cached styles and scripts
fi: Skriptit ja tyylitiedostot välimuistissa

en: No
fi: Ei

en: Yes
fi: Kyllä

en: Can we write?
fi: Voidaanko välimuistiin kirjoittaa?

en: Cache folder
fi: Välimuistihakemisto

en: Cache Info
fi: Välimuisti

en: CDN Base URL
fi: CDN:n juuri-URL

en: CDN Options
fi: CDN (sisällön jakeluverkosto)

en: A comma-separated list of CSS you want to exclude from being optimized.
fi: Pilkuilla erotettu lista CSS-tiedostoista, joita et halua optimoida.

en: Exclude CSS from Autoptimize:
fi: Älä optimoi näitä CSS-tiedostoja:

en: Inlining all CSS can improve performance for sites with a low pageviews/ visitor-rate, but may slow down performance otherwise.
fi: Kaiken CSS:n sisällyttäminen sivuille parantaa suorituskykyä sivustoilla, joilla kävijät vierailevat harvoilla sivuilla, mutta voi hidastaa sivustoa muissa tapauksissa.

en: Inline all CSS?
fi: Sisällytä kaikki CSS sivulle?

en: Paste the above the fold CSS here.
fi: Liitä sivun yläosan CSS tähän.

en: Inline "above the fold CSS" while loading the main autoptimized CSS only after page load. <a href="http://wordpress.org/plugins/autoptimize/faq/" target="_blank">Check the FAQ</a> for more info.
fi: Sisällytä sivun yläosan CSS sivulle ja lataa optimoitu CSS vasta sivunlatauksen lopuksi. <a href="http://wordpress.org/plugins/autoptimize/faq/" target="_blank">Katso FAQ</a> ennen toiminnon käyttämistä!

en: Inline and Defer CSS?
fi: Sisällytä ja viivytä CSS?

en: Don't autoptimize CSS outside the head-section. If the cache gets big, you might want to enable this.
fi: Älä optimoi CSS:ää sivuston head-osion ulkopuolella. Jos välimuisti käy liian isoksi, voit käyttää tätä toimintoa.

en: Look for styles only in &lt;head&gt;?
fi: Etsi tyylejä vain &lt;head&gt;-elementistä?

en: Enable this to include small background-images in the CSS itself instead of as separate downloads.
fi: Jos kytket tämän asetuksen päälle, pienet taustakuvat sisällytetään CSS:ään erillisenä tiedostona lataamisen sijasta.

en: Generate data: URIs for images?
fi: Luo data: URI:t kuville?

en: Optimize CSS Code?
fi: Optimoi CSS?

en: CSS Options
fi: CSS-asetukset

en: If your scripts break because of a JS-error, you might want to try this.
fi: Jos skriptisi hajoavat JavaScript-virheisiin, kokeile tätä.

en: Add try-catch wrapping?
fi: Lisää try-catch?

en: A comma-separated list of scripts you want to exclude from being optimized, for example 'whatever.js, another.js' (without the quotes) to exclude those scripts from being aggregated by Autoptimize.
fi: Pilkuilla eroteltu lista skripteistä, joita et halua optimoida. Esimerkiksi 'mikälie.js, jokutoinen.js' (ilman heittomerkkejä) pitäisi nämä skriptit Autoptimizen tekemän yhdistämisen ja minimoinnin ulkopuolella.

en: Exclude scripts from Autoptimize:
fi: Älä optimoi näitä skriptejä:

en: Mostly useful in combination with previous option when using jQuery-based templates, but might help keeping cache size under control.
fi: Erityisen hyödyllinen yhdistettynä edelliseen asetukseen jQueryyn perustuvien sivupohjien kanssa, mutta voi auttaa muutenkin pitämään välimuistin koon hallinnassa.

en: Look for scripts only in &lt;head&gt;?
fi: Etsi skriptejä vain &lt;head&gt;-elementistä?

en: Force JavaScript in &lt;head&gt;?
fi: Pakota JavaScriptit &lt;head&gt;-elementtiin?

en: Optimize JavaScript Code?
fi: Optimoi JavaScript?

en: JavaScript Options
fi: JavaScript-asetukset

en: Keep HTML comments?
fi: Säilytä HTML-kommentit?

en: Optimize HTML Code?
fi: Optimoi HTML?

en: HTML Options
fi: HTML-asetukset

en: Hide advanced settings
fi: Piilota kehittyneet asetukset

en: Show advanced settings
fi: Näytä kehittyneet asetukset

en: Autoptimize Settings
fi: Autoptimizen asetukset

en: Autoptimize has just been updated. Please <strong>test your site now</strong> and adapt Autoptimize config if needed.
fi: Autoptimize on päivitetty. <strong>Kokeile sivustoasi nyt</strong> ja säädä Autoptimizen asetuksia tarvittaessa.

en: Thank you for installing and activating Autoptimize. Please configure it under "Settings" -> "Autoptimize" to start improving your site's performance.
fi: Kiitos kun otit Autoptimizen käyttöön. Säädä asetukset kohdasta "Asetukset" -> "Autoptimize" saadaksesi lisäosasta kaiken tehon irti.
