Plugins - Autoptimize - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (98 entries)

en: %1$s files, totalling %2$s Kbytes (calculated at %3$s)
ja_JP: %1$s個のファイル。合計%2$sKB (%3$sに計算)

en: (deprecated)
ja_JP: (廃止予定)

en: <strong>Autoptimize's cache size is getting big</strong>, consider purging the cache. Have a look at <a href="https://wordpress.org/plugins/autoptimize/faq/" target="_blank">the Autoptimize FAQ</a> to see how you can keep the cache size under control.
ja_JP: <strong>Autoptimize のキャッシュサイズが肥大化してきています。</strong>キャッシュの削除を検討してください。<a href="https://ja.wordpress.org/plugins/autoptimize/faq/" target="_blank">Autoptimize FAQ</a> を参照して、キャッシュサイズの制御方法を確認してください。

en: <strong>You are using a very old version of PHP</strong> (5.2.x or older) which has <a href=%s>serious security and performance issues</a>. Support for PHP 5.5 and below will be removed in one of the next AO released, please ask your hoster to provide you with an upgrade path to 7.x.
ja_JP: <a href=%s>深刻なセキュリティとパフォーマンスの問題</a>を持つ<strong>非常に古いバージョンの PHP を使用しています</strong> (5.2.x 以前)。 PHP 5.5 以前に対するサポートは、次の AO リリースで削除されます。ご利用のホスティングサービスに 7.x へのアップグレードパスを提供するよう依頼してください。

en: A comma-separated list of CSS you want to exclude from being optimized.
ja_JP: 最適化から除外する CSS のコンマ区切りのリストを指定してください。

en: A comma-separated list of scripts you want to exclude from being optimized, for example 'whatever.js, another.js' (without the quotes) to exclude those scripts from being aggregated and minimized by Autoptimize.
ja_JP: 最適化から除外するスクリプトをコンマで区切ったリストで、例えば、'whatever.js、another.js' (引用符はなし) これらスクリプトを連結から除外し、Autoptimize によって縮小します。

en: Add 3rd party domains you want the browser to <a href="https://www.keycdn.com/support/preconnect/#primary" target="_blank">preconnect</a> to, separated by comma's. Make sure to include the correct protocol (HTTP or HTTPS).
ja_JP: ブラウザーに<a href="https://www.keycdn.com/support/preconnect/#primary" target="_blank">事前接続</a>させたいサードパーティドメインをカンマ区切りで追加してください。正しいプロトコル (HTTP または HTTPS) を含めるようにしてください。

en: Add try-catch wrapping?
ja_JP: try-catch の折り返しを追加

en: Also aggregate inline CSS?
ja_JP: インラインの CSS を連結

en: Also aggregate inline JS?
ja_JP: インラインの JS を連結

en: Also optimize for logged in users?
ja_JP: ログイン中のユーザーも最適化しますか ?

en: Also optimize shop cart/ checkout?
ja_JP: ショッピングカート / 支払い手続きも最適化しますか ?

en: Async Javascript-files <em>(advanced users)</em>
ja_JP: 非同期 JavaScript ファイル <strong>(上級ユーザー向け)</strong>

en: Autoptimize Options
ja_JP: Autoptimize 設定

en: Autoptimize Settings
ja_JP: Autoptimize 設定

en: Autoptimize cache size warning
ja_JP: Autoptimize のキャッシュサイズ警告

en: Autoptimize cannot write to the cache directory (%s), please fix to enable CSS/ JS optimization!
ja_JP: Autoptimize はキャッシュディレクトリ (%s) に書き込めません。CSS/JS の最適化を有効にするには修正してください。

en: Autoptimize has just been updated. Please <strong>test your site now</strong> and adapt Autoptimize config if needed.
ja_JP: Autoptimize が更新されました。<strong>サイトを今すぐテスト</strong>し、必要に応じて自動最適化の設定を調整してください。

en: Autoptimize's cache size is getting big, consider purging the cache. Have a look at https://wordpress.org/plugins/autoptimize/faq/ to see how you can keep the cache size under control.
ja_JP: Autoptimize のキャッシュサイズが肥大化してきたので、キャッシュの削除を検討してください。キャッシュサイズの制御方法については、https:/ja./wordpress.org/plugins/autoptimize/faq/ をご覧ください。

en: By default Autoptimize is also active for logged on users, uncheck not to optimize when logged in e.g. to use a pagebuilder.
ja_JP: デフォルトでは、Autoptimize はログイン中のユーザーに対しても有効です。ログイン時に最適化しないようにするには、チェックを外してください (例: ページビルダーを使用する場合など)。

en: By default Autoptimize is also active on your shop's cart/ checkout, uncheck not to optimize those.
ja_JP: デフォルトでは、ショップのカート/支払い手続き画面でも自動最適化が有効になっていますが、最適化しないようにするにはチェックを外してください。

en: By default files saved are static css/js, uncheck this option if your webserver doesn't properly handle the compression and expiry.
ja_JP: デフォルトで保存されるファイルは静的な CSS / JS になります。ウェブサーバーが圧縮と有効期限を正しく処理しない場合は、このオプションのチェックを外してください。

en: CDN Base URL
ja_JP: CDN のベース URL

en: CDN Options
ja_JP: CDN オプション

en: CSS Options
ja_JP: CSS オプション

en: Cache Info
ja_JP: キャッシュ情報

en: Cache flushed.
ja_JP: キャッシュをフラッシュしました。

en: Cache folder
ja_JP: キャッシュフォルダ

en: Cached styles and scripts
ja_JP: キャッシュされたスタイルとスクリプト

en: Can we write?
ja_JP: 書き込み権限

en: Check this option for Autoptimize to also aggregate CSS in the HTML.
ja_JP: この Autoptimize オプションをチェックすると、HTML の CSS を連結します。

en: Combine and link in head
ja_JP: head で結合してリンク

en: Combine and load fonts asynchronously with <a href="https://github.com/typekit/webfontloader#readme" target="_blank">webfont.js</a>
ja_JP: <a href="https://github.com/typekit/webfontloader#readme" target="_blank">webfont.js</a> で非同期にフォントを結合して読み込む。

en: Comma-separated list of local or 3rd party JS-files that should loaded with the <code>async</code> flag. JS-files from your own site will be automatically excluded if added here.
ja_JP: <code>async</code> フラグを読み込むローカルまたはサードパーティの JS ファイルのカンマ区切りリスト。ここに追加すると、自分のサイトの JS ファイルが自動的に除外されます。

en: Delete Cache
ja_JP: キャッシュを削除

en: Dismiss this notice.
ja_JP: この通知を非表示

en: Do not donate for this plugin!
ja_JP: このプラグインに寄付をしないでください！

en: Don't autoptimize CSS outside the head-section. If the cache gets big, you might want to enable this.
ja_JP: ヘッダーセクションの外側で CSS を自動最適化しないでください。キャッシュが肥大化してきた場合は、これを有効にすることができます。

en: Enable this if you want HTML comments to remain in the page.
ja_JP: これを有効にすると、HTML コメントをページに残すことができます。

en: Enable this to include small background-images in the CSS itself instead of as separate downloads.
ja_JP: この機能を有効にすると、個別に画像をダウンロードせず、CSS 自体に小さな背景画像を含めることができます。

en: Enter your CDN root URL to enable CDN for Autoptimized files. The URL can be http, https or protocol-relative (e.g. <code>//cdn.example.com/</code>). This is not needed for Cloudflare.
ja_JP: Autoptimized ファイルに対し CDN を有効化するため CDN ルート URL を入力してください。http、https、またはプロトコル相対 URL (例: <code>//cdn.example.com/</code>) を指定できます。これは、Cloudflare では必要ありません。

en: Exclude CSS from Autoptimize:
ja_JP: Autoptimize から CSS を除外

en: Exclude scripts from Autoptimize:
ja_JP: Autoptimize からスクリプトを除外:

en: Extra
ja_JP: 追加

en: Extra Auto-Optimizations
ja_JP: 追加の自動最適化

en: Files
ja_JP: ファイル

en: Flushing the cache...
ja_JP: キャッシュをフラッシュ中…

en: Force JavaScript in &lt;head&gt;?
ja_JP: &lt;head&gt; 内へ JavaScript を強制

en: Generate data: URIs for images?
ja_JP: データを生成 : 画像を URI 化

en: HTML Options
ja_JP: HTML オプション

en: Happy with Autoptimize?
ja_JP: Autoptimize に満足していますか ?

en: Have a look at <a href="http://optimizingmatters.com/">optimizingmatters.com</a> for Autoptimize power-ups!
ja_JP: Autoptimize「パワーアップ」については、<a href="http://optimizingmatters.com/">optimizingmatters.com</a> をご覧ください。

en: Hide advanced settings
ja_JP: 高度な設定を非表示

en: If your scripts break because of a JS-error, you might want to try this.
ja_JP: スクリプトが JS エラーで中断した場合は、これを試してください。

en: Inline "above the fold CSS" while loading the main autoptimized CSS only after page load. <a href="http://wordpress.org/plugins/autoptimize/faq/" target="_blank">Check the FAQ</a> before activating this option!
ja_JP: ページが読み込まれた後でのみ、メインの自動最適化された CSS を "折りたたんだ CSS の上に" インラインで読み込みます。このオプションを有効にする前に <a href="http://wordpress.org/plugins/autoptimize/faq/" target="_blank">FAQ をチェック</a> をご覧ください！

en: Inline all CSS?
ja_JP: すべての CSS をインライン化

en: Inline and Defer CSS?
ja_JP: CSS のインライン化と遅延

en: Inlining all CSS can improve performance for sites with a low pageviews/ visitor-rate, but may slow down performance otherwise.
ja_JP: すべての CSS をインライン展開した場合、ページビュー数 / 訪問率の低いサイトのパフォーマンスは向上する可能性もありますが、それ以外の場合はパフォーマンスが低下する可能性があります。

en: JavaScript Options
ja_JP: JavaScript オプション

en: Keep HTML comments?
ja_JP: HTML コメントを残す

en: Leave as is
ja_JP: そのままにする

en: Let Autoptimize also extract JS from the HTML. <strong>Warning</strong>: this can make Autoptimize's cache size grow quickly, so only enable this if you know what you're doing.
ja_JP: Autoptimize で HTML から JS を抽出することもできます。<strong>警告</strong>: これにより、Autoptimize のキャッシュサイズが急速に増加することがあります。何をしているのか理解している場合のみ有効化してください。

en: Load JavaScript early, this can potentially fix some JS-errors, but makes the JS render blocking.
ja_JP: JavaScript を早めに読み込みます。これにより、一部の JS エラーを修正できる可能性がありますが、JS レンダリングがブロッキングを行います。

en: Look for scripts only in &lt;head&gt;?
ja_JP: &lt;head&gt; 内のスクリプトのみ探す

en: Look for styles only in &lt;head&gt;?
ja_JP: &lt;head&gt; 内のスタイルのみ探す

en: Main
ja_JP: メイン

en: Misc Options
ja_JP: その他オプション

en: Mostly useful in combination with previous option when using jQuery-based templates, but might help keeping cache size under control.
ja_JP: jQuery ベースのテンプレートを使用する場合、以前のオプションと組み合わせて使用すると大抵便利ですが、キャッシュサイズを制御し続けるために役立つ可能性があります。

en: Need help? <a href='https://wordpress.org/plugins/autoptimize/faq/'>Check out the FAQ here</a>.
ja_JP: ヘルプが必要ですか ? <a href='https://wordpress.org/plugins/autoptimize/faq/'>こちらの FAQ をご覧ください</a>。

en: No
ja_JP: いいえ

en: No items
ja_JP: アイテムなし

en: Optimize CSS Code?
ja_JP: CSS コードを最適化

en: Optimize HTML Code?
ja_JP: HTML コードを最適化

en: Optimize JavaScript Code?
ja_JP: JavaScript コードの最適化

en: Optimize More!
ja_JP: さらに最適化 !

en: Optimizes your website, concatenating the CSS and JavaScript code, and compressing it.
ja_JP: ウェブサイトを最適化し、CSS コードと JavaScript コードを連結し圧縮します。

en: Paste the above the fold CSS here.
ja_JP: 上記の設定で折りたたみたい CSS をこちらに貼り付けてください。

en: Posted %s
ja_JP: 投稿 %s

en: Preconnect to 3rd party domains <em>(advanced users)</em>
ja_JP: サードパーティのドメインに事前接続する <strong>(上級ユーザー向け)</strong>

en: Remove Google Fonts
ja_JP: Google フォントの削除

en: Remove emojis
ja_JP: 絵文字を削除

en: Remove query strings from static resources
ja_JP: 静的リソースからクエリー文字列を削除

en: Removes WordPress' core emojis' inline CSS, inline JavaScript, and an otherwise un-autoptimized JavaScript file.
ja_JP: WordPress コア絵文字のインライン CSS、インライン JavaScript、およびその他の自動化されていない JavaScript ファイルを削除します。

en: Removing query strings (or more specificaly the <code>ver</code> parameter) will not improve load time, but might improve performance scores.
ja_JP: クエリー文字列 (さらに詳しく言えば <code>ver</code> 変数) を削除しても読み込み時間は改善されませんが、パフォーマンススコアが向上する可能性があります。

en: Save Changes
ja_JP: 変更を保存

en: Save Changes and Empty Cache
ja_JP: 変更を保存してキャッシュを削除

en: Save aggregated script/css as static files?
ja_JP: 連結されたスクリプト / CSS を静的ファイルとして保存

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Show advanced settings
ja_JP: 高度な設定を表示

en: Size
ja_JP: サイズ

en: Thank you for installing and activating Autoptimize. Please configure it under "Settings" -> "Autoptimize" to start improving your site's performance.
ja_JP: Autoptimize をインストール・有効化していただきありがとうございます。サイトのパフォーマンスを向上させるには、"設定" -> "Autoptimize" で設定を行ってください。

en: The following settings can improve your site's performance even more.
ja_JP: 次の設定を行うと、サイトのパフォーマンスがさらに向上します。

en: These Autoptimize power-ups and related services will improve your site's performance even more!
ja_JP: これらの Autoptimize「パワーアップ」や関連サービスは、サイトのパフォーマンスをさらに向上させます。

en: Try my other plugins!
ja_JP: 私の他のプラグインも試してみてください。

en: Web Technology
ja_JP: ウェブテクノロジー

en: Yes
ja_JP: はい

en: Your Autoptimize cache might not have been purged successfully, please check on the <a href=%s>Autoptimize settings page</a>.
ja_JP: Autoptimize キャッシュが正常にパージされていない可能性があります。<a href=%s>Autoptimize 設定ページ</a>でご確認ください。

en: futtta about
ja_JP: futtta について
