Plugins - BuddyPress - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (1949 entries)

en:  Friendship could not be requested.
ja_JP: 友達申請は送信されませんでした。

en: "Delete" allows you to delete a pending account from your site. You will be asked to confirm this deletion.
ja_JP: 「削除」を使って承認待ちアカウントをサイトから削除できます。削除する前に確認を求められます。

en: "Email" takes you to the confirmation screen before being able to send the activation link to the desired pending account. You can only send the activation email once per day.
ja_JP: ご希望の承認待ちアカウントへ有効化リンクを送ることができるようになる前に「メール」から承認画面へ移動できます。有効化メールを送れるのは一日につき一回だけです。

en: % Comments &#187;
ja_JP: %通のコメント &#187;

en: %1$d new membership requests for the group "%2$s"
ja_JP: 「%2$s」グループヘの参加申請%1$d件

en: %1$s <span>in %2$s</span>
ja_JP: %1$s <span>(%2$s)</span>

en: %1$s and %2$s are now friends
ja_JP: %1$s さんと %2$s さんが友達になりました

en: %1$s at %2$s
ja_JP: %1$s @ %2$s

en: %1$s changed the description of the group %2$s from "%3$s" to "%4$s"
ja_JP: %1$s さんがグループ「%2$s」の説明を「%3$s」から「%4$s」に変更しました

en: %1$s changed the name and description of the group %2$s
ja_JP: %1$s さんがグループ「%2$s」の名称と説明を変更しました

en: %1$s changed the name of the group %2$s from "%3$s" to "%4$s"
ja_JP: %1$s さんがグループ「%2$s」の名称を「%3$s」から「%4$s」に変更しました

en: %1$s changed the permalink of the group %2$s.
ja_JP: %1$s さんがグループ「%2$s」のパーマリンクを変更しました。

en: %1$s commented on the post, %2$s
ja_JP: %1$s さんが投稿「%2$s」にコメントしました。

en: %1$s created the group %2$s
ja_JP: %1$s が %2$s グループを作成しました。

en: %1$s created the site %2$s
ja_JP: %1$s さんがサイト %2$s を作成しました

en: %1$s joined the group %2$s
ja_JP: %1$s が「%2$s」グループに参加しました

en: %1$s mentioned you
ja_JP: %1$s さんがあなたについて話しました

en: %1$s no longer accepts arguments. See the inline documentation at %2$s for more details.
ja_JP: %1$s には引数を指定できなくなりました。詳しくは %2$s のインラインドキュメンテーションを参照してください。

en: %1$s posted an update in the group %2$s
ja_JP: %1$s が「%2$s」グループに投稿しました。

en: %1$s said %2$s:
ja_JP: %1$s の発言 (%2$s):

en: %1$s updated details for the group %2$s
ja_JP: %1$s さんがグループ「%2$s」の詳細を更新しました

en: %1$s wrote a new post, %2$s
ja_JP: %1$s さんが新しい投稿「%2$s」を公開しました。

en: %1$s | %2$s | Favorites
ja_JP: %1$s | %2$s | お気に入り

en: %1$s | %2$s | Friends Activity
ja_JP: %1$s | %2$s | 友達のアクティビティ

en: %1$s | %2$s | Group Activity
ja_JP: %1$s | %2$s | グループのアクティビティ

en: %1$s | %2$s | Mentions
ja_JP: %1$s | %2$s | メンション

en: %d friend | %d friends
ja_JP[0]: 友達%d人

en: %d friends accepted your friendship requests
ja_JP: %d人が友達申請を承認しました

en: %d group | %d groups
ja_JP[0]: %dグループ

en: %d unread | %d unread
ja_JP[0]: 未読%d件

en: %s <span class="screen-reader-text">Comment</span> | %s <span class="screen-reader-text">Comments</span>
ja_JP[0]: %s <span class="screen-reader-text">コメント</span>

en: %s Directory
ja_JP: %s 案内

en: %s Recipients
ja_JP: 受信者%s人

en: %s accepted your friendship request
ja_JP: %s さんがあなたの友達申請を承認しました

en: %s activity item has been permanently deleted. | %s activity items have been permanently deleted.
ja_JP[0]: %s件のアクティビティ項目を完全に削除しました。

en: %s activity item has been successfully spammed. | %s activity items have been successfully spammed.
ja_JP[0]: %s件のアクティビティ項目をスパムとしてマークしました。

en: %s activity item has been successfully unspammed. | %s activity items have been successfully unspammed.
ja_JP[0]: %s件のアクティビティ項目のスパム判定を解除しました。

en: %s ago
ja_JP: %s前

en: %s became a registered member
ja_JP: %s は登録ユーザーになりました

en: %s changed their profile picture
ja_JP: %s さんがプロフィール写真を変更しました

en: %s created the site %s
ja_JP: %s さんがサイト「%s」を作成しました

en: %s day | %s days
ja_JP[0]: %s日

en: %s exceeds the maximum upload size for the multi-file uploader when used in your browser.
ja_JP: %s は、ブラウザー上からマルチファイルアップローダーを使う際のアップロードサイズ上限を超えています。

en: %s exceeds the maximum upload size for this site.
ja_JP: %s は、このサイトのアップロードサイズ上限を超えています。

en: %s group | %s groups
ja_JP[0]: %sグループ

en: %s group has been permanently deleted. | %s groups have been permanently deleted.
ja_JP[0]: %s件のグループを完全に削除しました。

en: %s has been marked as a spammer. All BuddyPress data associated with the user has been removed
ja_JP: %s をスパマーとしてマークしました。このユーザーに関連付けられていた BuddyPress データをすべて削除しました。

en: %s has previously requested to join this group. Sending an invitation will automatically add the member to the group.
ja_JP: %s さんは以前にこのグループへの参加をリクエストしています。 招待を送るとグループのメンバーとして自動的に追加されます。

en: %s hasn't created any friend connections yet.
ja_JP: %s さんはまだ誰とも交友関係がありません。

en: %s hour | %s hours
ja_JP[0]: %s時間

en: %s is your new site.
ja_JP: %s があなたの新サイトです。

en: %s member | %s members
ja_JP[0]: メンバー%s人

en: %s message was successfully starred | %s messages were successfully starred
ja_JP[0]: %s件のメッセージにスターをつけました

en: %s message was successfully unstarred | %s messages were successfully unstarred
ja_JP[0]: %s件のメッセージのスターを解除しました

en: %s minute | %s minutes
ja_JP[0]: %s分

en: %s month | %s months
ja_JP[0]: %sか月

en: %s posted a new activity comment
ja_JP: %s が新しいアクティビティコメントを投稿しました

en: %s posted an update
ja_JP: %s が更新を投稿

en: %s recipients
ja_JP: 受信者%s人

en: %s reported this activity as not spam
ja_JP: %s がこのコメントを非スパムと判断

en: %s reported this activity as spam
ja_JP: %s がこのアクティビティをスパムとして報告しました

en: %s requests group membership
ja_JP: %s がグループへの参加を要求しています。

en: %s require at least one option.
ja_JP: %s は最低1つ以上のオプションが必須です。

en: %s second | %s seconds
ja_JP[0]: %s秒

en: %s sent you a new private message
ja_JP: %s さんがあなたに新しいプライベートメッセージを送信しました

en: %s site | %s sites
ja_JP[0]: %sサイト

en: %s was successfully deleted.
ja_JP: %s を削除しました。

en: %s week | %s weeks
ja_JP[0]: %s週間

en: %s year | %s years
ja_JP[0]: %s年

en: %s | Site-Wide Activity
ja_JP: %s | サイト全体のアクティビティ

en: %s's Friends
ja_JP: %s の友達

en: %s's Profile
ja_JP: %s のプロフィール

en: %s's Recent Comments
ja_JP: %s の最新コメント

en: %s's Recent Posts
ja_JP: %s の最新投稿

en: %s's Sites
ja_JP: %s のサイト

en: %s's profile was updated
ja_JP: %s さんのプロフィールが更新されました。

en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload.
ja_JP: &#8220;%s&#8221; のアップロードに失敗しました。

en: &larr; Back to Users
ja_JP: &larr; ユーザーへ戻る

en: &larr; Previous Entries
ja_JP: &larr; 前のエントリー

en: &mdash; Everything &mdash;
ja_JP: &mdash; すべて &mdash;

en: (BuddyPress) Sitewide Notices
ja_JP: (BuddyPress) サイト全体通知

en: (Member types: %s)
ja_JP: (メンバータイプ: %s)

en: (Not available on the front end)
ja_JP: (フロントエンドでは利用できません)

en: (Primary)
ja_JP: (メイン)

en: (Sign-up)
ja_JP: (新規登録)

en: (Unavailable to all members)
ja_JP: (すべてのメンバーには使用できません)

en: (banned)
ja_JP: (ブロック中)

en: (less than 24 hours ago)
ja_JP: (過去24時間以内)

en: (no title)
ja_JP: (タイトルなし)

en: (required)
ja_JP: (必須)

en: * Fields in this group appear on the signup page.
ja_JP: * このグループの入力欄は登録ページに表示されます。

en: - None -
ja_JP: - なし -

en: 1 Comment &#187;
ja_JP: 1通のコメント &#187;

en: 1 member | %d members
ja_JP[0]: %d 人のメンバー

en: 1 response to %2$s | %1$s responses to %2$s
ja_JP[0]: %2$s への返信%1$s件

en: 1 trackback | %d trackbacks
ja_JP[0]: %d件のトラックバック

en: <a href="%1$s" rel="nofollow">%2$s</a> said on <a href="%3$s"><span class="time-since">%4$s</span></a>
ja_JP: <a href="%1$s" rel="nofollow">%2$s</a> の発言 (<a href="%3$s"><span class="time-since">%4$s</span></a>)

en: <a href="%1$s">%2$s</a> replied <a href="%3$s" class="activity-time-since"><span class="time-since" data-livestamp="%4$s">%5$s</span></a>
ja_JP: <a href="%1$s">%2$s</a> さんが<a href="%3$s" class="activity-time-since"><span class="time-since" data-livestamp="%4$s">%5$s</span></a>に返信

en: <a href="%1$s">%2$s</a> replied <a href="%3$s" class="activity-time-since"><span class="time-since">%4$s</span></a>
ja_JP: <a href="%1$s">%2$s</a> の返信 (<a href="%3$s" class="activity-time-since"><span class="time-since">%4$s</span></a>)

en: <a href="https://buddypress.org/support/">Support Forums</a>
ja_JP: <a href="https://buddypress.org/support/">サポートフォーラム</a>

en: <a href="https://codex.buddypress.org/administrator-guide/activity-stream-management-panels/">Managing Activity</a>
ja_JP: <a href="https://codex.buddypress.org/administrator-guide/activity-stream-management-panels/">アクティビティの管理</a>

en: <a href="https://codex.buddypress.org/administrator-guide/extended-profiles/">Managing Profile Fields</a>
ja_JP: <a href="https://codex.buddypress.org/administrator-guide/extended-profiles/">プロフィール欄の管理</a>

en: <a href="https://codex.buddypress.org/administrator-guide/extended-profiles/">Managing Profiles</a>
ja_JP: <a href="https://codex.buddypress.org/administrator-guide/extended-profiles/">プロフィールの管理</a>

en: <a href="https://codex.buddypress.org/getting-started/configure-components/">Managing Components</a>
ja_JP: <a href="https://codex.buddypress.org/getting-started/configure-components/">コンポーネントの管理</a>

en: <a href="https://codex.buddypress.org/getting-started/configure-components/#settings-buddypress-pages">Managing Pages</a>
ja_JP: <a href="https://codex.buddypress.org/getting-started/configure-components/#settings-buddypress-pages">ページの管理</a>

en: <a href="https://codex.buddypress.org/getting-started/configure-components/#settings-buddypress-settings">Managing Settings</a>
ja_JP: <a href="https://codex.buddypress.org/getting-started/configure-components/#settings-buddypress-settings">設定の管理</a>

en: <code>4 years ago</code>, <code>4 years from now</code>
ja_JP: <code>4年前</code>、<code>4年後</code>

en: <em>Logged-In</em> links are relative to the current user, and are not visible to visitors who are not logged in.
ja_JP: <em>ログイン中</em>リンクは現在のユーザーのみに有効で、ログアウトしているユーザーには表示されません。

en: <em>Logged-Out</em> links are not visible to users who are logged in.
ja_JP: <em>ログアウト中</em>リンクはログインしているユーザーには表示されません。

en: <p class="serif">Read the rest of this page &rarr;</p>
ja_JP: <p class="serif">このページの続きを読む &rarr;</p>

en: <strong>Attention Site Admin:</strong> Group forums require the <a href="%s">correct setup and configuration</a> of a bbPress installation.
ja_JP: <strong>サイト管理者へ:</strong> グループフォーラムを使うには、bbPress を<a href="%s">正しく設置および設定</a>している必要があります。

en: <strong>BuddyPress is almost ready</strong>. You must <a href="%s">update your permalink structure</a> to something other than the default for it to work.
ja_JP: <strong>BuddyPress はもうすぐ使えます</strong>。動作させるためには、<a href="%s">パーマリンク構造</a>をデフォルト以外に変更する必要があります。

en: <strong>ERROR</strong>: Your account has already been activated.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: アカウントはすでに有効化されています。

en: <strong>ERROR</strong>: Your account has been marked as a spammer.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: あなたのアカウントはスパマーとして登録されています。

en: <strong>ERROR</strong>: Your account has not been activated. Check your email for the activation link.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: あなたのアカウントはまだ有効化されていません。有効化リンクをメールで確認してください。

en: <strong>Primary Item/Secondary Item</strong> - These identify the object that created the activity. For example, the fields could reference a comment left on a specific site. Some types of activity may only use one, or none, of these fields.
ja_JP: <strong>主項目/副項目</strong> - アクティビティによって生成されたオブジェクトを識別します。例えばフィールドは特定のサイトに残されたコメントを参照しているかもしれません。ひとつのフィールドのみを使ったり、フィールドを使わない種類のアクティビティもあります。

en: <strong>Type</strong> - Each distinct kind of activity has its own type. For example, <code>created_group</code> is used when a group is created and <code>joined_group</code> is used when a user joins a group.
ja_JP: <strong>タイプ</strong> - それぞれのアクティビティの種類には「タイプ」が設定されています。例えば、グループが作成された時には <code>created_group</code> が使われ、ユーザーがグループに参加した時には <code>joined_group</code> が使われます。

en: <strong>Version %1$s</strong> addressed %2$s bug. | <strong>Version %1$s</strong> addressed %2$s bugs.
ja_JP[0]: <strong>バージョン %1$s</strong> では%2$s個のバグを修正しました。

en: <strong>Version %1$s</strong> addressed a security issue and fixed %2$s bug. | <strong>Version %1$s</strong> addressed a security issue and fixed %2$s bugs.
ja_JP[0]: <strong>バージョン %1$s</strong> はセキュリティ問題に対応し、%2$s個のバグを修正しました。

en: <strong>Version %1$s</strong> addressed a security issue. | <strong>Version %1$s</strong> addressed some security issues.
ja_JP[0]: <strong>バージョン%1$s</strong>ではセキュリティ問題に対応しました。

en: <strong>Version %1$s</strong> addressed some security issues and fixed %2$s bug. | <strong>Version %1$s</strong> addressed some security issues and fixed %2$s bugs.
ja_JP[0]: <strong>バージョン %1$s</strong> はいくつかのセキュリティ問題に対応し、%2$s個のバグを修正しました。

en: @%s Mentions
ja_JP: @%s メンション

en: A BuddyPress update is available, but your system is not compatible.
ja_JP: BuddyPress の更新が利用可能ですが、このシステムは互換性がありません。

en: A dynamic list of recently active, popular, and newest Friends of the displayed member.  Widget is only shown when viewing a member profile.
ja_JP: 表示されているメンバーの友達のうち最近活発な人、人気または新しい人を表示する動的リスト。ウィジェットはメンバーのプロフィールを見ている時のみに表示されます。

en: A dynamic list of recently active, popular, and newest members
ja_JP: 最近活動した、人気が高い、または新規参加したメンバーの動的リスト

en: A dynamic list of recently active, popular, newest, or alphabetical groups
ja_JP: アクティブ度、人気度、最新度、またはアルファベット順による動的なグループのリスト

en: A group's details were updated.
ja_JP: グループの詳細を更新しました。

en: A list of recently published posts from across your network.
ja_JP: ネットワーク全体で最近公開された投稿の一覧

en: A member has requested permission to join a group.
ja_JP: メンバーがグループへの参加をリクエストしました。

en: A member mentions you in an update using "@%s"
ja_JP: メンバーが近況で「@%s」を使ってあなたについて話した時

en: A member replies to an update or comment you've posted
ja_JP: メンバーがあなたの投稿に対して近況やコメントで返信したとき

en: A member sends you a new message
ja_JP: メンバーがあなたに新しいメッセージを送ったとき

en: AOL Messenger
ja_JP: AOL メッセンジャー

en: About Me
ja_JP: わたしについて

en: Absolute
ja_JP: 絶対

en: Accept
ja_JP: 承認

en: Accept Invitation
ja_JP: 招待を承認

en: Accepted
ja_JP: 承認済

en: Account Activated
ja_JP: アカウントを有効化しました。

en: Account Deletion
ja_JP: アカウント削除

en: Account Details
ja_JP: アカウント詳細

en: Account Email
ja_JP: アカウントのメール

en: Account Settings
ja_JP: アカウント設定

en: Account settings
ja_JP: アカウント設定

en: Action
ja_JP: 操作

en: Actions
ja_JP: 操作

en: Activate
ja_JP: 有効化

en: Activate Notice
ja_JP: 通知を有効化

en: Activate Pending Accounts
ja_JP: 承認待ちのアカウントを有効化

en: Activate Your Account
ja_JP: アカウントを有効化する

en: Activate your Account
ja_JP: アカウントを有効化する

en: Activation Key:
ja_JP: 有効化キー:

en: Activation email resent! Please check your inbox or spam folder.
ja_JP: アカウント有効化メールを再送信しました。受信メールまたはスパムフォルダーを確認してください。

en: Active
ja_JP: 有効

en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 使用中 <span class="count">(%s)</span>

en: Activities list
ja_JP: アクティビティリスト

en: Activity
ja_JP: アクティビティ

en: Activity Comments
ja_JP: アクティビティコメント

en: Activity Content
ja_JP: アクティビティコンテンツ

en: Activity Date
ja_JP: 活動日

en: Activity Description
ja_JP: アクティビティ概要

en: Activity History
ja_JP: アクティビティ履歴

en: Activity RSS Feed
ja_JP: アクティビティ RSS フィード

en: Activity Settings
ja_JP: アクティビティ設定

en: Activity Streams
ja_JP: アクティビティストリーム

en: Activity URL
ja_JP: アクティビティ URL

en: Activity auto-refresh
ja_JP: アクティビティ自動再読み込み

en: Activity deleted successfully
ja_JP: アクティビティを削除しました

en: Activity feed for %s's friends.
ja_JP: %s さんの友達のアクティビティフィード。

en: Activity feed for %s.
ja_JP: %s についてのアクティビティフィード。

en: Activity feed for the entire site.
ja_JP: サイト全体についてのアクティビティフィード。

en: Activity feed for the group, %s.
ja_JP: グループ「%s」のアクティビティフィード。

en: Activity feed mentioning %s.
ja_JP: %s さんについて話しているアクティビティフィード。

en: Activity feed of %s's favorites.
ja_JP: %s さんのお気に入りのアクティビティフィード。

[ctx: Activity items per page (screen options)]
en: Activity
ja_JP: アクティビティ

en: Activity list navigation
ja_JP: アクティビティリストナビゲーション

en: Activity marked as favorite.
ja_JP: アクティビティをお気に入りとしてマークしました。

en: Activity related to ID #%s
ja_JP: ID #%s の関連アクティビティ

en: Activity removed as favorite.
ja_JP: アクティビティをお気に入りから外しました。

en: Activity secondary navigation
ja_JP: アクティビティのサブナビゲーション

en: Activity that I have been mentioned in.
ja_JP: あなたについて話しているアクティビティ。

en: Add Another Option
ja_JP: 他のオプションを追加

en: Add Friend
ja_JP: 友達に追加

en: Add New
ja_JP: 新規追加

en: Add New Field
ja_JP: 新規フィールドを追加

en: Add New Field Group
ja_JP: 新規フィールドグループを追加

en: Add New Notice
ja_JP: 新規通知を作成

[ctx: Add New Profile Fields Group]
en: Add New Group
ja_JP: 新規グループを追加

en: Add a reply:
ja_JP: 返信する:

en: Add an option
ja_JP: オプションを追加

en: Add description
ja_JP: 説明を追加

en: Add new members
ja_JP: 新しいメンバーを追加

en: Add star
ja_JP: スターを追加

en: Add to Menu
ja_JP: メニューに追加

en: Admin
ja_JP: 管理者

[ctx: Admin Dashboard SWA menu]
en: Activity
ja_JP: アクティビティ

[ctx: Admin Dashboard SWA page title]
en: Activity
ja_JP: アクティビティ

[ctx: Admin Groups menu]
en: Groups
ja_JP: グループ

[ctx: Admin Groups page title]
en: Groups
ja_JP: グループ

[ctx: Admin Notices column header]
en: Content
ja_JP: 内容

[ctx: Admin Notices column header]
en: Created
ja_JP: 作成日

[ctx: Admin Notices column header]
en: Subject
ja_JP: 件名

en: Admin Options
ja_JP: 管理オプション

[ctx: Admin SWA column header]
en: Action
ja_JP: 操作

[ctx: Admin SWA column header]
en: Activity
ja_JP: アクティビティ

[ctx: Admin SWA column header]
en: Author
ja_JP: 投稿者

[ctx: Admin SWA column header]
en: In Response To
ja_JP: コメント先

[ctx: Admin SWA page]
en: Activity
ja_JP: アクティビティ

[ctx: Admin Users menu]
en: Profile Fields
ja_JP: プロフィール欄

en: Administrator
ja_JP: 管理者

en: Administrator Of
ja_JP: 管理中

en: Administrators
ja_JP: 管理者

en: Administrators can always create groups, regardless of this setting.
ja_JP: 管理者はこの設定に関係なく、いつでもグループを作成できます。

en: Akismet caught this item as spam
ja_JP: Akismet がこの項目をスパムと判断

en: Akismet cleared this item
ja_JP: Akismet がこの項目を非スパム判定しました

en: Akismet was unable to check this item (response: %s), will automatically retry again later.
ja_JP: Akismet はこの項目をチェックできなかったため (レスポンス: %s) 、後ほど再試行します。

en: All Contributors to BuddyPress %s
ja_JP: BuddyPress %s のすべての貢献者

en: All Groups
ja_JP: すべてのグループ

en: All Groups %s
ja_JP: すべてのグループ (%s)

en: All Groups <span>%s</span>
ja_JP: すべてのグループ <span>%s</span>

en: All Members
ja_JP: すべてのメンバー

en: All Members %s
ja_JP: すべてのメンバー (%s)

en: All Members <span>%s</span>
ja_JP: すべてのメンバー <span>%s</span>

en: All Messages
ja_JP: メッセージ一覧

en: All Sites
ja_JP: すべてのサイト

en: All Sites %s
ja_JP: 全てのサイト %s

en: All Sites <span>%s</span>
ja_JP: すべてのサイト <span>%s</span>

en: All Topics <span>%s</span>
ja_JP: すべてのトピック <span>%s</span>

en: All group members
ja_JP: すべてのグループメンバー

en: All of your friends already belong to this group.
ja_JP: すべての友達が、すでにこのグループに参加しています。

en: Allow Akismet to scan for activity stream spam
ja_JP: Akismet によるアクティビティストリーム上のスパムのスキャンを許可する。

en: Allow customizable avatars for groups
ja_JP: グループのアバターカスタマイズを許可

en: Allow customizable cover images for groups
ja_JP: グループのカバー画像カスタマイズを許可

en: Allow members to override
ja_JP: メンバーによる上書きを許可

en: Allow registered members to delete their own accounts
ja_JP: 登録メンバーによる自分のアカウント削除を許可する

en: Allow registered members to upload avatars
ja_JP: 登録メンバーによるアバター画像アップロードを許可

en: Allow registered members to upload cover images
ja_JP: 登録済みのメンバーにカバー画像をアップロードを許可する

en: Allow your users to modify their account and notification settings directly from within their profiles.
ja_JP: ユーザーがプロフィールから直接アカウントや通知設定を編集できるようにします。

en: Allow your users to talk to each other directly and in private. Not just limited to one-on-one discussions, messages can be sent between any number of members.
ja_JP: ユーザー同士が直接、非公開で話すことができるようになります。一対一の話し合いだけではなく、メッセージは複数メンバー間でも送信できます。

en: Alphabetical
ja_JP: アルファベット順

en: Alphabetically
ja_JP: アルファベット順

en: An error occurred when trying to modify the following members: %s
ja_JP: 以下のメンバーを変更する際にエラーが発生しました: %s

en: An error occurred when trying to update activity ID #%s.
ja_JP: アクティビティ ID #%s の更新中にエラーが発生しました。

en: An error occurred when trying to update your group details.
ja_JP: グループ詳細を更新する際にエラーが発生しました。

en: An error occurred while trying to update the profile.
ja_JP: プロフィールの更新中にエラーが発生しました。

en: An error occurred. Please try again later.
ja_JP: エラーが発生しました。後ほどもう一度お試しください。

en: Any site member can join this group.
ja_JP: サイトのメンバーなら誰でもこのグループに参加できます。

en: Apply
ja_JP: 適用

en: Approved
ja_JP: 承認済み

en: April
ja_JP: 4月

en: Are you sure you want to leave this group?
ja_JP: 本当にこのグループから離脱しますか ?

en: Are you sure?
ja_JP: 本当に実行しますか ?

en: Arguments passed to %1$s should be in an associative array. See the inline documentation at %2$s for more details.
ja_JP: %1$s に通る変数は連想配列でなければなりません。詳しくは %2$s のインラインの解説を参照してください。

en: As the only admin, you cannot leave the group.
ja_JP: 管理人が1人しかいないため、グループから退会できません。

en: Ascending
ja_JP: 昇順

en: Associate WordPress Pages with the following BuddyPress Registration pages.
ja_JP: WordPress ページを以下の BuddyPress 登録ページと関連付ける。

en: Associate a WordPress Page with each BuddyPress component directory.
ja_JP: WordPress の固定ページを各 BuddyPress コンポーネントディレクトリに関連付ける。

[ctx: Attachment destination file]
en: destination file
ja_JP: 目的ファイル

[ctx: Attachment source file]
en: source file
ja_JP: ソースファイル

en: August
ja_JP: 8月

en: Author ID
ja_JP: 投稿者 ID

en: Autolink
ja_JP: 自動リンク

en: Autolink status for this field
ja_JP: このフィールドの自動リンクステータス

en: Automatically check for new items while viewing the activity stream
ja_JP: アクティビティストリームを表示中に新しい項目を自動的に確認する

en: Available Tools
ja_JP: 利用可能なツール

[ctx: Avatar alt]
en: Profile picture of %s
ja_JP: %s さんのプロフィール写真

en: Avatar preview
ja_JP: アバターのプレビュー

en: Avatar to crop
ja_JP: 切り抜くアバター

en: Back to Previous Step
ja_JP: 前のステップに戻る

en: Background color
ja_JP: 背景色

en: Ban
ja_JP: 禁止

en: Banned
ja_JP: ブロック中

en: Banned Members
ja_JP: アカウント停止中のメンバー

en: Blog Authors
ja_JP: ブログ作成者

en: Blog Details
ja_JP: ブログ詳細

en: Blog URL
ja_JP: ブログの URL

en: BuddyPress Activity Data
ja_JP: BuddyPress アクティビティデータ

en: BuddyPress Components
ja_JP: BuddyPress コンポーネント

en: BuddyPress Components use WordPress Pages for their root directory/archive pages. You can change the page associations for each active component by using the form below.
ja_JP: BuddyPress コンポーネントは WordPress の固定ページをルートディレクトリ / アーカイブページとして使用します。以下のフォームから有効な各コンポーネントのページ関連付けを変更できます。

en: BuddyPress Core
ja_JP: BuddyPress コア

en: BuddyPress Extended Profile Data
ja_JP: BuddyPress 拡張プロフィールデータ

[ctx: BuddyPress Extended Profile data exporter friendly name]
en: Extended Profile information
ja_JP: 拡張プロフィール情報

en: BuddyPress Friend Requests (Received)
ja_JP: BuddyPress 友達申請 (受信)

en: BuddyPress Friend Requests (Sent)
ja_JP: BuddyPress 友達申請 (送信)

en: BuddyPress Friends
ja_JP: BuddyPress 友達

en: BuddyPress Group
ja_JP: BuddyPress グループ

en: BuddyPress Help
ja_JP: BuddyPress ヘルプ

en: BuddyPress Legacy
ja_JP: BuddyPress レガシー

en: BuddyPress Messages
ja_JP: BuddyPress メッセージ

en: BuddyPress Notifications Data
ja_JP: BuddyPress 通知データ

en: BuddyPress Options
ja_JP: BuddyPress 設定

en: BuddyPress Pages
ja_JP: BuddyPress ページ

en: BuddyPress Pending Group Invitations (Received)
ja_JP: BuddyPress の保留中招待状 (受信)

en: BuddyPress Pending Group Invitations (Sent)
ja_JP: BuddyPress の保留中招待状 (送信)

en: BuddyPress Settings
ja_JP: BuddyPress 設定

en: BuddyPress Settings Data
ja_JP: BuddyPress データ設定

en: BuddyPress Team
ja_JP: BuddyPress チーム

en: BuddyPress Tools
ja_JP: BuddyPress ツール

en: BuddyPress keeps track of various relationships between users, groups, and activity items. Occasionally these relationships become out of sync, most often after an import, update, or migration.
ja_JP: BuddyPressは、ユーザーとグループ、アクティビティ項目等の様々な関係を維持追跡します

[ctx: BuddyPress setting tab]
en: Profile Settings
ja_JP: プロフィール設定

en: Bulk Actions
ja_JP: 一括操作

en: Bulk actions allow you to perform these 3 actions for the selected rows.
ja_JP: 一括操作を使えば、選択した行に対して以下の3つの操作を実行できます。

en: By clicking on a Username you will be able to activate a pending account from the confirmation screen.
ja_JP: ユーザ名をクリックすると、確認画面から、承認待ちのアカウントを有効化することができます。

en: By default, all but four of the BuddyPress components are enabled. You can selectively enable or disable any of the components by using the form below. Your BuddyPress installation will continue to function. However, the features of the disabled components will no longer be accessible to anyone using the site.
ja_JP: BuddyPress のコンポーネントは4つを除いてすべて自動有効化されます。下のフォームを使ってコンポーネントの有効化・無効化を選択でき、BuddyPress インストールは引き続き動作します。ただし、無効化したコンポーネントの機能はこのサイト上の誰にもアクセスできなくなります。

en: By filling out the form below, you can <strong>add a site to your account</strong>. There is no limit to the number of sites that you can have, so create to your heart's content, but blog responsibly!
ja_JP: 以下のフォームに入力することで<strong>アカウントにサイトを追加</strong>できます。作成できるサイトの数に上限はありませんのでお好きなだけ作っていただいて構いませんが、責任を持って運営してください。

en: Camera loaded. Click on the "Capture" button to take your photo.
ja_JP: カメラを読み込みました。写真を撮るには「キャプチャ」ボタンをクリックしてください。

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Cancel Friendship
ja_JP: 交友関係を解消

en: Cancel Friendship Request
ja_JP: 友達申請をキャンセル

en: Cancel invitation
ja_JP: 招待をキャンセル

en: Capabilities
ja_JP: 権限

en: Capture
ja_JP: キャプチャ

en: Change
ja_JP: 変更

en: Change Avatar
ja_JP: アバター画像を変更

en: Change Cover Image
ja_JP: カバー画像を変更

en: Change Password <span>(leave blank for no change)</span>
ja_JP: パスワード変更 <span>(変更しないなら空白のまま)</span>

en: Change Profile Photo
ja_JP: プロフィールの写真を変更する

en: Change group type to&hellip;
ja_JP: グループタイプを以下に変更&hellip;

en: Change member type to&hellip;
ja_JP: メンバータイプを以下に変更&hellip;

[ctx: Change profile field visibility level]
en: Change
ja_JP: 変更する

en: Change the email footer here
ja_JP: ここでメールフッターを変更

en: Changelog
ja_JP: 変更履歴

en: Changes saved.
ja_JP: 変更を保存しました。

en: Cheatin&#8217; huh?
ja_JP: 間違えましたか ?

en: Check Your Email To Activate Your Account!
ja_JP: アカウントを有効化するにはメールをチェックしてください。

en: Check your email (%1$s) for the verification link, or <a href="%2$s">cancel the pending change</a>.
ja_JP: メール (%1$s) に届いた確認リンクをクリックして変更を承認するか、<a href="%2$s">保留中の変更をキャンセル</a>してください。

en: Choose a Password
ja_JP: パスワードを選択

en: Choose when this email will be sent.
ja_JP: メールをいつ送信するか選択してください。

en: Clear
ja_JP: クリア

en: Clear Filter
ja_JP: 絞り込みをクリア

en: Cleared by Akismet
ja_JP: Akismet が非スパムと判定

en: Click below to select a JPG, GIF or PNG format photo from your computer and then click 'Upload Image' to proceed.
ja_JP: ご自分のコンピュータから以下の JPG、GIF もしくは PNG フォーマットの画像をクリックして選択し、「画像のアップロード」をクリックして次に進んでください。

en: Clicking "Edit" will take you to a Dashboard panel where you can manage various details about the group, such as its name and description, its members, and other settings.
ja_JP: 「編集」をクリックするとダッシューボードでグループの名前、説明、メンバー等の詳細を設定できます。

en: Clicking "Visit" will take you to the group&#8217;s public page. Use this link to see what the group looks like on the front end of your site.
ja_JP: [訪問]をクリックすると、グループの公開ページが表示されます。このリンクを使用して、サイトのフロントエンドでのグループの外観を確認します。

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Close this notice
ja_JP: この通知を閉じる

en: Comment
ja_JP: コメント

en: Comment %s
ja_JP: コメント %s

en: Comment <span>%s</span>
ja_JP: コメント <span>%s</span>

[ctx: Comment blacklist]
en: You have posted an inappropriate word.
ja_JP: 不適切な言葉が投稿されました。

[ctx: Comment moderation]
en: You have posted an inappropriate word.
ja_JP: 不適切な言葉が投稿されました。

en: Comments
ja_JP: コメント

en: Comments (optional)
ja_JP: コメント (任意)

en: Comments are closed, but <a href="%1$s" title="Trackback URL for this post">trackbacks</a> and pingbacks are open.
ja_JP: コメントは停止しています。しかし、 but <a href="%1$s" title="この投稿のトラックバック">トラックバック</a>やピンバックは受け付けています。

en: Comments are closed.
ja_JP: コメントは受け付けていません。

en: Community
ja_JP: コミュニティ

en: Community Members
ja_JP: コミュニティのメンバー

en: Community Support
ja_JP: コミュニティサポート

en: Complete Sign Up
ja_JP: 登録を完了

en: Complete!
ja_JP: 完了しました。

en: Component
ja_JP: コンポーネント

[ctx: Component directory search]
en: Search Groups...
ja_JP: グループを検索…

[ctx: Component page <title>]
en: Extended Profiles
ja_JP: 拡張プロフィール

en: Components
ja_JP: コンポーネント

en: Components list
ja_JP: コンポーネントリスト

en: Components, Pages, Settings, and Forums, have been moved to <a href="%1$s">Settings &gt; BuddyPress</a>. Profile Fields has been moved into the <a href="%2$s">Users</a> menu.
ja_JP: コンポーネント、ページ、設定、フォーラムは「<a href="%1$s">設定 &gt; BuddyPress</a>」画面へ、プロフィール欄は「<a href="%2$s">ユーザー</a>」メニューへ移動しました。

en: Compose
ja_JP: 構成

en: Compose Message
ja_JP: メッセージを作成

en: Confirm
ja_JP: 確認

en: Confirm Password
ja_JP: パスワード確認

en: Congratulations! You have successfully registered a new site.
ja_JP: おめでとうございます。新しいサイトが登録されました。

en: Content
ja_JP: 内容

en: Content:
ja_JP: 内容:

en: Conversation between %s and you.
ja_JP: %s さんとあなたの会話。

en: Conversation between %s recipients.
ja_JP: %s人の受信者との会話。

en: Conversation between %s.
ja_JP: %s さんとの間の会話。

en: Cookies
ja_JP: Cookie

en: Core Developer
ja_JP: コア開発者

en: Could not create user
ja_JP: ユーザーを作成できませんでした

en: Counting the number of active members on the site&hellip; %s
ja_JP: サイトのアクティブなメンバー数を計算中です… %s

en: Counting the number of friends for each user&hellip; %s
ja_JP: 各ユーザーの友達の数を計算しています… %s

en: Counting the number of groups for each user&hellip; %s
ja_JP: 各ユーザーのグループの数を計算しています… %s

en: Cover Image
ja_JP: カバー画像

en: Cover Image Uploads
ja_JP: カバー画像のアップロード

en: Create Group and Continue
ja_JP: グループを作成して続行

en: Create New Topic:
ja_JP: 新規ピックを作成:

en: Create Site
ja_JP: サイトを作成

en: Create a Group
ja_JP: グループ作成

en: Create a Site
ja_JP: サイトを作成

en: Create a Site!
ja_JP: サイトを作成 !

en: Create an Account
ja_JP: アカウント作成

en: Created a group
ja_JP: グループを作りました

en: Creator
ja_JP: 作成者

en: Credits
ja_JP: クレジット

en: Crop Avatar
ja_JP: アバターを切り抜き

en: Crop Group Avatar
ja_JP: グループのアバターを切り抜き

en: Crop Group Profile Photo
ja_JP: グループプロフィール写真を切り抜く

en: Crop Image
ja_JP: 画像切り抜き

en: Crop Profile Photo
ja_JP: プロフィール写真を切り抜く

en: Crop Your New Avatar
ja_JP: 新しいアバターを切り抜く

en: Crop Your New Profile Photo
ja_JP: 新しいプロフィール写真を切り抜く

en: Cropping the file failed: %s is not a supported image file.
ja_JP: ファイルの切り抜きに失敗しました: %s はサポートされていないの画像ファイルです。

en: Cropping the file failed: missing source file.
ja_JP: ファイルの切り抜きに失敗しました: 参照元のファイルがありません。

en: Cropping the file failed: the file path is not allowed.
ja_JP: ファイルの切り抜きに失敗しました: ファイルへのアクセス権限がありません。

en: Crunching&hellip;
ja_JP: 処理中&hellip;

en: Current Password <span>(required to update email or change current password)</span>
ja_JP: 現在のパスワード <span>(メールアドレスの更新やパスワード変更の際に必須)</span>

en: Currently Active
ja_JP: 現在有効

en: Custom
ja_JP: カスタム

en: Custom:
ja_JP: カスタム:

en: Customize your community with fully editable profile fields that allow your users to describe themselves.
ja_JP: ユーザーが自己紹介できる編集可能なプロフィール欄を使って、コミュニティをカスタマイズしましょう。

[ctx: Customizer control label]
en: Groups
ja_JP: グループ

en: Dashboard
ja_JP: ダッシュボード

en: Data Erase
ja_JP: データを削除する

en: Data Export
ja_JP: データエクスポート

en: Data export request successfully created
ja_JP: データエクスポートのリクエストを作成しました

en: Date Joined
ja_JP: 参加日

en: Date Received
ja_JP: 受信日時

en: Date Sent
ja_JP: 送信日

en: Date format
ja_JP: 日付の書式

en: Date not found
ja_JP: 日付が見つかりません

en: Day
ja_JP: 日

en: Deactivate
ja_JP: 無効化

en: Deactivate Notice
ja_JP: 通知を無効化

en: December
ja_JP: 12月

en: Default Value
ja_JP: 初期値

en: Default friends to show:
ja_JP: デフォルトで表示する友達:

en: Default groups to show:
ja_JP: 初期表示するグループ:

en: Default members to show:
ja_JP: 初期表示するメンバー:

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Delete Account
ja_JP: アカウント削除

en: Delete Avatar
ja_JP: アバターを削除

en: Delete Group
ja_JP: グループ削除

en: Delete Group Cover Image
ja_JP: グループのカバー画像を削除

en: Delete Group Profile Photo
ja_JP: グループプロフィール写真を削除

en: Delete Groups
ja_JP: グループを削除

en: Delete Message
ja_JP: メッセージを削除

en: Delete My Avatar
ja_JP: アバターを削除

en: Delete My Cover Image
ja_JP: 自分のカバー画像を削除

en: Delete My Profile Photo
ja_JP: プロフィール写真を削除する

en: Delete Notice
ja_JP: 通知を削除

en: Delete Pending Accounts
ja_JP: 承認待ちアカウントを削除

en: Delete Permanently
ja_JP: 完全に削除する

[ctx: Delete Profile Fields Group]
en: Delete Group
ja_JP: グループを削除

en: Delete Profile Photo
ja_JP: プロフィール写真を削除

en: Delete Selected
ja_JP: 選択した項目を削除

en: Delete conversation.
ja_JP: 会話を削除します。

[ctx: Delete field link]
en: Delete
ja_JP: 削除

en: Deleted User
ja_JP: 削除済みユーザー

en: Deleting this account will delete all of the content it has created. It will be completely irrecoverable.
ja_JP: アカウントを削除すると、作成したすべてのコンテンツが完全に消去され、復元できなくなります。

en: Deleting your account will delete all of the content you have created. It will be completely irrecoverable.
ja_JP: アカウントを削除すると作成したコンテンツがすべて削除されます。元に戻すことはできません。

en: Demote to Member
ja_JP: 一般メンバーに降格

en: Descending
ja_JP: 降順

en: Description
ja_JP: 説明

en: Details
ja_JP: 詳細

en: Determining last activity dates for each user&hellip; %s
ja_JP: 各ユーザーの最終活動日時を特定中… %s

en: Directories
ja_JP: ディレクトリ

en: Disabled
ja_JP: 無効

en: Dismiss
ja_JP: 非表示

en: Dismiss this notice
ja_JP: この通知を非表示

en: Display Name
ja_JP: 表示名

en: Display Sitewide Notices posted by the site administrator
ja_JP: サイト管理者が投稿したサイト全体への通知を表示する

[ctx: Display name field]
en: Display Name
ja_JP: 表示名

en: Documentation on date and time formatting
ja_JP: 日付と時刻のフォーマットのドキュメント

en: Don't worry! We've moved the BuddyPress options into more convenient and easier to find locations. You're seeing this page because you are running a legacy BuddyPress plugin which has not been updated.
ja_JP: ご心配なく。BuddyPress 設定を、もっと便利で見つけやすい場所に移動しました。このページが表示されるのは、更新されていない古い BuddyPress のプラグインをお使いのためです。

en: Download personal data
ja_JP: 個人データをダウンロード

en: Drop your file here
ja_JP: ここにファイルをドロップ

en: ERROR: Please type a reply.
ja_JP: エラー: 返信を入力してください。

en: ERROR: The item you are trying to reply to cannot be found, or it has been deleted.
ja_JP: エラー: 返信しようとしている項目が見つからないか、削除されたようです。

en: Each BuddyPress Component needs its own WordPress page. The following WordPress Pages have more than one component associated with them: %s.
ja_JP: 各 BuddyPress コンポーネントには固有の WordPress 固定ページが必要です。以下の WordPress 固定ページは1つ以上のコンポーネントと関連付けられています: %s

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Edit %s's Profile
ja_JP: %s のプロフィールを編集

en: Edit Activity
ja_JP: アクティビティーの編集

en: Edit Cover Image
ja_JP: カバー画像を編集

en: Edit Details
ja_JP: 説明を編集

en: Edit Field
ja_JP: フィールドを編集

en: Edit Field Group
ja_JP: フィールドグループを編集

en: Edit Group
ja_JP: グループを編集

en: Edit Member
ja_JP: メンバーを編集

en: Edit My Profile
ja_JP: プロフィールを編集

en: Edit Profile
ja_JP: プロフィールを編集

[ctx: Edit Profile Fields Group]
en: Edit Group
ja_JP: グループを編集

en: Edit Profile Photo
ja_JP: プロフィール写真の編集

en: Edit User
ja_JP: ユーザーを編集

en: Edit activity action
ja_JP: アクティビティアクションを編集

en: Edit activity content
ja_JP: アクティビティコンテンツを編集

en: Edit comment
ja_JP: コメントの編集

[ctx: Edit field link]
en: Edit
ja_JP: 編集

en: Edit settings
ja_JP: 設定を編集

en: Edit this entry
ja_JP: このエントリーを編集

en: Edit this page.
ja_JP: このページを編集する。

en: Edit:
ja_JP: 編集:

en: Editing "%s" Profile Group
ja_JP: "%s" プロフィールグループを編集中

en: Editing '%s' Profile Group
ja_JP: 「%s」プロフィールグループの編集

en: Editing Activity (ID #%s)
ja_JP: アクティビティを編集中 (ID #%s)

en: Email
ja_JP: メール

en: Email Address
ja_JP: メールアドレス

en: Email Notification
ja_JP: メール通知

en: Email Notifications
ja_JP: メール通知

en: Email address cannot be empty.
ja_JP: メールアドレスは必ず入力してください。

en: Email background color
ja_JP: メール背景色

[ctx: Email post type]
en: Situations
ja_JP: シチュエーション

en: Emails Sent
ja_JP: メールが送信されました

en: Emails have been successfully reinstalled.
ja_JP: メールの再インストールに成功しました。

en: Embedded Activity Item
ja_JP: 埋め込みアクティビティ項目

en: Enable BuddyPress to WordPress profile syncing
ja_JP: BuddyPress と WordPress のプロフィール同期を有効にする

en: Enable discussion forum
ja_JP: フォーラムを有効化する

en: Enable group creation for all users
ja_JP: すべてのユーザーによるグループ作成を有効化

en: Enabled
ja_JP: 有効化済み

en: End:
ja_JP: 終了:

en: Enforce field visibility
ja_JP: 項目の表示設定を適用する

en: Enter a comma-separated list of user logins.
ja_JP: ユーザーログインの一覧を半角カンマ区切りで入力してください。

en: Enter custom time format
ja_JP: 時間のカスタム形式を入力

en: Enter the password to view comments.
ja_JP: コメントを見るにはパスワードを入力してください。

en: Error joining group
ja_JP: グループ参加エラー

en: Error leaving group
ja_JP: グループ脱退のエラー

en: Error requesting membership
ja_JP: グループ参加申請エラー

[ctx: Error when deleting profile fields group]
en: There was an error deleting the group. Please try again.
ja_JP: グループを削除する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: Errors occurred when trying to update these activity items:
ja_JP: アクティビティ項目の更新中にエラーが発生しました。

en: Everything in a BuddyPress community revolves around its members.
ja_JP: BuddyPress のコミュニティはすべて、メンバーが中心となっています。

en: Example:
ja_JP: 例:

en: Export Data
ja_JP: データをエクスポート

en: Extended
ja_JP: 拡張

en: Extended Profile
ja_JP: 拡張プロフィール

en: Extended Profile Data
ja_JP: 拡張プロフィールデータ

en: Extended Profiles
ja_JP: 拡張プロフィール

en: Extra configuration settings are provided and activated. You can selectively enable or disable any setting by using the form on this screen.
ja_JP: 追加設定項目があり、有効化されています。以下のフォームから個別の項目を有効化または無効化できます。

en: F j, Y
ja_JP: Y年n月j日

en: Failed to write file to disk.
ja_JP: ディスクへのファイルの書き込みに失敗しました。

en: Failed!
ja_JP: 問題があるようです。

en: Favorite
ja_JP: お気に入り

en: February
ja_JP: 2月

en: Field Group Description
ja_JP: グループ説明欄

en: Field Group Name (required)
ja_JP: フィールドグループ名 (必須)

en: Fields for "%s" Group
ja_JP: "%s" グループの項目

en: File canceled.
ja_JP: ファイルをキャンセルしました。

en: File successfully uploaded.
ja_JP: ファイルのアップロードに成功しました。

en: File upload stopped by extension.
ja_JP: 拡張モジュールによってファイルアップロードが停止しました。

en: Filter
ja_JP: 絞り込み

en: Filter Friends
ja_JP: 友達を抽出

en: Filter Groups
ja_JP: グループを抽出

en: Filter activities list
ja_JP: アクティビティリストの絞り込み

en: Filter by activity type
ja_JP: アクティビティタイプで絞り込み

en: Filter components list
ja_JP: コンポーネントリストの絞り込み

en: Filter groups list
ja_JP: グループリストの絞り込み

en: Filter users list
ja_JP: ユーザー一覧を絞り込み

en: Finish
ja_JP: 完了

en: First Footer Widget Area
ja_JP: フッターウィジェットエリア 1

[ctx: First field-group name]
en: General
ja_JP: 一般

en: Flagged as spam by %s
ja_JP: %s がスパムと判定

en: Flagged as spam by Akismet
ja_JP: Akismet によりスパムと判定

en: Follow BuddyPress on Twitter
ja_JP: Twitter で BuddyPress をフォローする

en: Footer text
ja_JP: フッタテキスト

en: For better results, make sure to upload an image that is larger than %1$spx wide, and %2$spx tall.
ja_JP: より良い結果を得るには、 幅 %1$spx、および高さ %2$spx以上の画像をアップロードしてください。

en: For information about when and how BuddyPress uses all of these settings, see the Managing Activity link in the panel to the side.
ja_JP: BuddyPress がいつどのようにこれらの設定を使うかについては、サイドパネルにある「アクティビティの管理」リンクを参照してください。

en: For more information, see <a href="%s">the release notes</a>.
ja_JP: 詳しくは<a href="%s">リリースノート</a>をご覧ください。

en: For more information:
ja_JP: 詳細情報:

en: Forum Directory
ja_JP: フォーラムディレクトリ

en: Forum Replies
ja_JP: フォーラムの返信

en: Forum Topic Tags
ja_JP: フォーラムのトピックタグ

en: Forum Topics
ja_JP: フォーラムのトピック

en: Forums Directory
ja_JP: フォーラムディレクトリ

en: Four columns
ja_JP: 4カラム

en: Fourth Footer Widget Area
ja_JP: フッターウィジェットエリア 4

en: Freshness
ja_JP: 経過時間

en: Friend
ja_JP: 友達

en: Friend Connections
ja_JP: 友達関係

[ctx: Friend settings on notification settings page]
en: A member accepts your friendship request
ja_JP: メンバーが友達申請を承認した時

[ctx: Friend settings on notification settings page]
en: A member sends you a friendship request
ja_JP: メンバーから友達申請が送信された時

[ctx: Friend settings on notification settings page]
en: Friends
ja_JP: 友達

en: Friends
ja_JP: 友達

en: Friends %s
ja_JP: 友達 %s

[ctx: Friends screen page <title>]
en: Friend Connections
ja_JP: 交友関係

[ctx: Friends screen sub nav]
en: Friendships
ja_JP: 交友関係

[ctx: Friends screen sub nav]
en: Requests
ja_JP: 申請

en: Friendship Date
ja_JP: 友達になった日

en: Friendship Requested
ja_JP: 交友関係の依頼中

en: Friendship accepted
ja_JP: 友達申請を承認しました

en: Friendship canceled
ja_JP: 交友関係をキャンセルしました

en: Friendship could not be accepted
ja_JP: 友達申請を承認できませんでした

en: Friendship could not be canceled.
ja_JP: 交友関係をキャンセルできませんでした。

en: Friendship could not be rejected
ja_JP: 友達申請の拒否に失敗しました

en: Friendship could not be requested.
ja_JP: 友達申請を送信できませんでした。

en: Friendship rejected
ja_JP: 交友関係を拒否しました

en: Friendship request could not be cancelled.
ja_JP: 友達申請をキャンセルできませんでした。

en: Friendship request could not be withdrawn
ja_JP: 友達申請を取り下げることができません。

en: Friendship request withdrawn
ja_JP: 友達申請を取り下げました。

en: Friendship requested
ja_JP: 友達申請を送信しました

en: Friendship requests
ja_JP: 交友関係のお願い

en: Friendships
ja_JP: 友達関係

en: Friendships accepted
ja_JP: 友達申請が承認されました。

en: From
ja_JP: 送信元

en: From the screen options, you can customize the displayed columns and the pagination of this screen.
ja_JP: 表示オプションから、このスクリーンに表示されるカラムやページ送りをカスタマイズできます。

en: From:
ja_JP: 差出人:

en: Full size is %s pixels
ja_JP: フルサイズ: %sピクセル

en: General
ja_JP: 一般

en: General Settings
ja_JP: 一般設定

en: Get involved
ja_JP: 参加・貢献

en: Global, personal, and group activity streams with threaded commenting, direct posting, favoriting, and @mentions, all with full RSS feed and email notification support.
ja_JP: スレッド化コメント、直接投稿、お気に入りや @ メンションを含んだ全体・個人・グループのアクティビティストリームのすべてが、RSS フィードとメール通知に対応しています。

en: Go back and try again.
ja_JP: 戻って、もう一度お試しください。

en: Group
ja_JP: グループ

en: Group > Members
ja_JP: グループ > メンバー

en: Group Actions
ja_JP: グループの操作

en: Group Activity
ja_JP: グループ活動

en: Group Activity RSS Feed
ja_JP: グループのアクティビティ RSS フィード

en: Group Admin
ja_JP: グループ管理

en: Group Administrators
ja_JP: グループ管理者

en: Group Admins
ja_JP: グループ管理者

en: Group Avatar
ja_JP: グループ画像

en: Group Cover Image Uploads
ja_JP: グループのカバー画像のアップロード

en: Group Creation
ja_JP: グループを新規作成

en: Group Description
ja_JP: グループの説明

en: Group Description (required)
ja_JP: グループの説明 (必須)

en: Group Details
ja_JP: グループの詳細

en: Group Forums
ja_JP: グループのフォーラム

en: Group Invitations
ja_JP: グループへの招待

en: Group Invites
ja_JP: グループに招待

en: Group Leadership
ja_JP: グループリーダーシップ

en: Group Memberships
ja_JP: グループのメンバーシップ

en: Group Mod
ja_JP: グループモデレーター

en: Group Mods
ja_JP: グループモデレーター

en: Group Name
ja_JP: グループ名

en: Group Name (required)
ja_JP: グループ名 (必須)

en: Group Photo Uploads
ja_JP: グループ写真アップロード

en: Group Profile Photo
ja_JP: グループのプロフィール写真

en: Group Role
ja_JP: グループでの権限グループ

en: Group Settings
ja_JP: グループ設定

en: Group Types
ja_JP: グループの種類

en: Group Types:
ja_JP: グループの種類:

en: Group URL
ja_JP: グループ URL

en: Group Updates
ja_JP: グループの更新

[ctx: Group WP Admin Bar delete link]
en: %s Group
ja_JP: %s グループ

[ctx: Group WP Admin Bar manage links]
en: Edit Group %s
ja_JP: グループ %s を編集

en: Group administration menu
ja_JP: グループ管理メニュー

en: Group admins and mods only
ja_JP: グループ管理者とモデレーターのみ

en: Group admins only
ja_JP: グループの管理者のみ

en: Group avatar
ja_JP: グループ画像

en: Group content and activity will be visible to any site member.
ja_JP: グループの内容や日時順は、サイトのメンバーなら誰でも表示できます。

en: Group content and activity will only be visible to members of the group.
ja_JP: グループの内容や活動は、グループのメンバーのみが表示できます。

[ctx: Group creation page]
en: Groups
ja_JP: グループ

en: Group creator profile photo of %s
ja_JP: %s のグループ作成者プロフィール写真

en: Group details edited
ja_JP: グループの詳細を編集しました

en: Group details were successfully updated.
ja_JP: グループ説明を更新しました。

en: Group invitations
ja_JP: グループ招待

en: Group invitations can only be extended to friends.
ja_JP: グループへの招待は友達にのみ送信できます。

[ctx: Group invitations main menu title]
en: Group Invites
ja_JP: グループに招待

[ctx: Group invitations menu title]
en: Invite
ja_JP: 招待

en: Group invite accepted
ja_JP: グループヘの招待を承認しました

en: Group invite accepted. Visit %s.
ja_JP: グループの招待を承認しました。%s に移動。

en: Group invite could not be accepted
ja_JP: グループヘの招待を承認できませんでした

en: Group invite could not be rejected
ja_JP: グループヘの招待を拒否できませんでした

en: Group invite rejected
ja_JP: グループヘの招待を拒否しました

en: Group invites sent.
ja_JP: グループの招待状を送りました。

en: Group logo
ja_JP: グループロゴ

en: Group logo of %s
ja_JP: %s グループのロゴ

[ctx: Group member count]
en: %d member | %d members
ja_JP[0]: メンバー %d人

[ctx: Group member name in group admin]
en: Name
ja_JP: 名前

[ctx: Group member role in group admin]
en: Group Role
ja_JP: グループの権限

en: Group membership request accepted
ja_JP: グループ参加申請を承認しました

en: Group membership request rejected
ja_JP: グループ参加申請を拒否しました

en: Group name, slug, and description are all required fields.
ja_JP: グループ名、スラッグ、説明はすべて必須項目です。

en: Group navigation
ja_JP: グループナビゲーション

en: Group photo
ja_JP: グループ画像

en: Group primary navigation
ja_JP: グループのメインナビゲーション

[ctx: Group screen nav]
en: Cover Image
ja_JP: カバー画像

[ctx: Group screen nav]
en: Details
ja_JP: 詳細

[ctx: Group screen nav]
en: Invites
ja_JP: 招待

[ctx: Group screen nav]
en: Photo
ja_JP: 写真

[ctx: Group screen nav]
en: Request Membership
ja_JP: メンバー参加申請

[ctx: Group screen nav]
en: Settings
ja_JP: 設定

[ctx: Group screen nav with counter]
en: Groups %s
ja_JP: グループ %s

[ctx: Group screen nav without counter]
en: Groups
ja_JP: グループ

[ctx: Group screen navigation title]
en: Home
ja_JP: ホーム

[ctx: Group screen navigation title]
en: Home (Activity)
ja_JP: ホーム (アクティビティ)

[ctx: Group screen navigation title]
en: Home (Members)
ja_JP: ホーム (メンバー)

[ctx: Group screen page <title>]
en: User Groups
ja_JP: ユーザーグループ

en: Group secondary navigation
ja_JP: グループのサブナビゲーション

[ctx: Group settings on notification settings page]
en: Groups
ja_JP: グループ

en: Group settings were successfully updated.
ja_JP: グループ設定を更新しました。

en: Group type already exists.
ja_JP: グループタイプがすでに存在します。

en: Group type was changed successfully.
ja_JP: グループタイプを変更しました。

[ctx: Group update email text]
en: * Description changed from "%1$s" to "%2$s".
ja_JP: * 説明を「%1$s」から「%2$s」に変更しました。

[ctx: Group update email text]
en: * Name changed from "%1$s" to "%2$s".
ja_JP: * 名称を「%1$s」から「%2$s」に変更しました。

[ctx: Group update email text]
en: * Permalink changed from "%1$s" to "%2$s".
ja_JP: * パーマリンクを "%1$s" から "%2$s" に変更しました。

en: Groups
ja_JP: グループ

en: Groups Directory
ja_JP: グループ案内

en: Groups Settings
ja_JP: グループ設定

[ctx: Groups admin Group Description column header]
en: Description
ja_JP: 説明

[ctx: Groups admin Group Name column header]
en: Name
ja_JP: 名前

[ctx: Groups admin Last Active column header]
en: Last Active
ja_JP: 前回のアクティビティ

[ctx: Groups admin Members column header]
en: Members
ja_JP: メンバー数

[ctx: Groups admin Privacy Status column header]
en: Status
ja_JP: ステータス

en: Groups allow your users to organize themselves into specific public, private or hidden sections with separate activity streams and member listings.
ja_JP: グループを使うことで、アクティビティストリームやメンバー一覧とは別の、メンバー同士が話し合える公開または非公開の場を設定できます。

en: Groups directory
ja_JP: グループディレクトリ

en: Groups directory main navigation
ja_JP: グループディレクトリのメインナビゲーション

en: Groups directory secondary navigation
ja_JP: グループディレクトリのサブナビゲーション

en: Groups list
ja_JP: グループリスト

en: Groups list navigation
ja_JP: グループリストナビゲーション

en: Groups must have a name and a description. Please try again.
ja_JP: グループには名前と説明が必要です。もう一度お試しください。

[ctx: Groups per page (screen options)]
en: Groups
ja_JP: グループ

en: HTTP error.
ja_JP: HTTP エラー。

en: Header background color
ja_JP: ヘッダーの背景色

en: Help
ja_JP: ヘルプ

en: Hidden
ja_JP: 非表示

en: Hidden Group
ja_JP: 非表示グループ

en: Highlight color
ja_JP: ハイライトカラー

en: History
ja_JP: 履歴

[ctx: Home page banner link title]
en: Home
ja_JP: ホーム

en: Hovering over a row in the pending accounts list will display action links that allow you to manage pending accounts. You can perform the following actions:
ja_JP: 承認待ちアカウントの列をマウスオーバーすれば、承認待ちのアカウントを管理するための操作リンクが表示されます。以下の操作を行う事ができます。

en: I understand the consequences of deleting this group.
ja_JP: このグループを削除すると何が起こるかについて理解しました。

en: I understand the consequences.
ja_JP: 上記を理解しました。

en: I would like my site to appear in search engines, and in public listings around this network.
ja_JP: サイトを検索エンジンやこのネットワーク内の公開リストに表示させます。

en: IO error.
ja_JP: IO エラー。

en: If you click "Delete" under a specific group, or select a number of groups and then choose Delete from the Bulk Actions menu, you will be led to a page where you&#8217;ll be asked to confirm the permanent deletion of the group(s).
ja_JP: 特定のグループで「削除」をクリックするか複数のグループを選んで一括操作から「削除」を選ぶと、グループを完全に削除してよいか確認するためのページに移動します。

en: If you have not received an email yet, <a href="%s">click here to resend it</a>.
ja_JP: メールをまだ受け取っていない場合は、<a href="%s">ここをクリックして再送</a>してください。

en: If you leave this page, you will lose any unsaved changes you have made to the group.
ja_JP: このページから移動すると、グループへのまだ保存されていない変更がすべて失われます。

en: If you want to make a request, please click on the button below:
ja_JP: リクエストをする場合は下のボタンをクリックしてください:

en: If you&#39;d like to delete the existing profile photo but not upload a new one, please use the delete tab.
ja_JP: 既存のプロフィール写真を削除し、新しい写真をアップロードしない場合は、「削除」タブを使ってください。

en: If you&#8217;re not going to use a great domain, leave it for a new user. Now have at it!
ja_JP: ドメインを使わないならば、新しいユーザーのために取っておいてください。それでは、始めましょう !

en: If you'd like to delete your current avatar but not upload a new one, please use the delete avatar button.
ja_JP: 新しいアバターをアップロードしないで今のアバターを削除したい場合、アバター削除ボタンを使ってください。

en: If you'd like to delete your current profile photo but not upload a new one, please use the delete profile photo button.
ja_JP: 現在のプロフィール写真を削除し、新しいものをアップロードしない場合は「プロフィール写真を削除」ボタンを使ってください。

en: If you'd like to remove the existing avatar but not upload a new one, please use the delete avatar button.
ja_JP: アバターを削除したいがまだ新しいものをアップロードしていない場合、アバター削除ボタンを使ってください。

en: If you'd like to remove the existing group profile photo but not upload a new one, please use the delete group profile photo button.
ja_JP: 現在のグループプロフィール写真を削除し、新しいものをアップロードしない場合は「グループプロフィール写真を削除」ボタンを使ってください。

en: In reply to
ja_JP: 返信先

en: In reply to:
ja_JP: 返信元:

en: In the <strong>Activity</strong> column, above each activity it says &#8220;Submitted on,&#8221; followed by the date and time the activity item was generated on your site. Clicking on the date/time link will take you to that activity on your live site. Hovering over any activity gives you options to reply, edit, spam mark, or delete that activity.
ja_JP: <strong>アクティビティ</strong>カラムでは、各アクティビティの上に「投稿日時」というラベルと、サイト上で項目が作成された日時が表示されています。日時のリンクをクリックすると、そのアクティビティに移動します。アクティビティをマウスオーバーすると、返信・編集・スパムとしてマーク・削除のオプションが表示されます。

en: In the <strong>In Response To</strong> column, if the activity was in reply to another activity, it shows that activity's author's picture and name, and a link to that activity on your live site. If there is a small bubble, the number in it shows how many other activities are related to this one; these are usually comments. Clicking the bubble will filter the activity screen to show only related activity items.
ja_JP: もし他のアクティビティへの返信だった場合、「<strong>返信元</strong>」カラムには元となるアクティビティの投稿者のアバターと名前、アクティビティへのサイト上のリンクが表示されます。小さなふきだしがある場合、その中の番号は関連するアクティビティの数を表しています。通常、コメントの数になります。ふきだしをクリックすると、そのアクティビティの項目だけが表示されます。

en: In the main column, you can edit the fields of the user&#39;s extended profile.
ja_JP: メインカラムではユーザーの拡張プロフィールを編集できます。

en: In the right-hand column, you can update the user&#39;s status, delete the user&#39;s avatar, and view recent statistics.
ja_JP: 右側のカラムではユーザーのステータスを更新したり、ユーザーのアバターを削除したり、最近の統計を表示したりできます。

en: Inactive <span class="count">(%s)</span> | Inactive <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 停止中 <span class="count">(%s)</span>

en: Inbox
ja_JP: 受信箱

en: Inbox %s
ja_JP: 受信トレイ %s

en: Initiated By Me
ja_JP: 自分から開始

en: Invalid activation key.
ja_JP: 無効な有効化キーです。

en: Invitations
ja_JP: 招待状

en: Invitations sent.
ja_JP: 招待状を送信しました。

en: Invite Members
ja_JP: メンバーの招待

en: Invite successfully removed
ja_JP: 招待状を削除しました

en: Invited By
ja_JP: 招待者:

en: It&#8216;s what makes <del>time travel</del> BuddyPress possible!
ja_JP: BuddyPress の機能を有効化するために必要です。

en: Item, Link, Type
ja_JP: 項目、リンク、タイプ

en: January
ja_JP: 1月

en: Join Group
ja_JP: グループに参加

en: Joined a group
ja_JP: グループに加わりました

en: July
ja_JP: 7月

en: June
ja_JP: 6月

en: Kick &amp; Ban
ja_JP: ブロックする

en: Kick and ban this member
ja_JP: このメンバーをブロックする

[ctx: Label for the Title field of the Recent Networkwide Posts widget]
en: Title:
ja_JP: タイトル:

[ctx: Label for the WP groups table group type column]
en: Group Type
ja_JP: グループの種類

[ctx: Label for the WP users table member type column]
en: Member Type
ja_JP: メンバーの種類

en: Last Active
ja_JP: 前回のアクティビティ

en: Last Sent
ja_JP: 最終送信

en: Last active: %1$s
ja_JP: 最後の活動: %1$

en: Last notified: %s
ja_JP: 最終通知: %s

en: Latest Post: %s
ja_JP: 最新の投稿: %s

en: Lead Developer
ja_JP: リード開発者

en: Leave Group
ja_JP: グループを脱退

en: Leave a reply
ja_JP: コメントをどうぞ

en: Let your users make connections so they can track the activity of others and focus on the people they care about the most.
ja_JP: ユーザーがお互い友だちになり、気になっている人のアクティビティを集中してフォローできるようにします。

en: Link
ja_JP: リンク

en: Link to full size image
ja_JP: フルサイズ画像へのリンク

en: Link widget title to Blogs directory
ja_JP: ブログディレクトリへのリンクウィジェットタイトル

en: Link widget title to Groups directory
ja_JP: グループディレクトリへのリンクウィジェットタイトル

en: Link widget title to Members directory
ja_JP: メンバーディレクトリーへのリンクウィジェットタイトル

en: Links
ja_JP: リンク

en: Load More
ja_JP: もっと読み込む

en: Load Newest
ja_JP: 最新を読み込む

en: Log In
ja_JP: ログイン

en: Log Out
ja_JP: ログアウト

en: Logged-In
ja_JP: ログイン中

en: Logged-Out
ja_JP: ログアウト中

en: Lost your password?
ja_JP: パスワードをお忘れですか ?

en: M j, Y @ G:i
ja_JP: Y年n月j日 @ G:i

en: Main Settings
ja_JP: メイン設定

en: Maintenance Release | Maintenance Releases
ja_JP[0]: メンテナンスリリース

en: Maintenance and Security Release | Maintenance and Security Releases
ja_JP[0]: メンテナンスとセキュリティのリリース

en: Manage Comments
ja_JP: コメント管理

en: Manage Group Details
ja_JP: グループ詳細を管理

en: Manage Group Settings
ja_JP: グループ設定を管理

en: Manage Invitations
ja_JP: 招待状を管理

en: Manage Members
ja_JP: メンバー管理

en: Manage Membership Requests
ja_JP: メンバーシップリクエストを管理

en: Manage Posts
ja_JP: 投稿管理

en: Manage Signups
ja_JP: アカウント登録管理

en: March
ja_JP: 3月

en: Mark as Favorite
ja_JP: お気に入りにする

en: Mark as Spam
ja_JP: スパムとしてマーク

en: Mark read
ja_JP: 既読にする

en: Mark unread
ja_JP: 未読にする

en: Max friends to show:
ja_JP: 表示する友達の上限:

en: Max groups to show:
ja_JP: 表示する最大グループ数:

en: Max members to show:
ja_JP: メンバーの最大表示数:

en: Max posts to show:
ja_JP: 表示する最大投稿数:

en: May
ja_JP: 5月

en: Member
ja_JP: メンバー

[ctx: Member Home page]
en: Home
ja_JP: ホーム

en: Member Types
ja_JP: メンバーのタイプ

en: Member changed profile picture
ja_JP: メンバーがプロフィール写真を変更しました。

en: Member front page
ja_JP: メンバー用フロントページ

en: Member menu
ja_JP: メンバーメニュー

en: Member primary navigation
ja_JP: メンバーのメインナビゲーション

[ctx: Member profile main navigation]
en: Profile
ja_JP: プロフィール

[ctx: Member profile view]
en: View
ja_JP: 表示

en: Member secondary navigation
ja_JP: メンバーのサブナビゲーション

en: Member type already exists.
ja_JP: メンバーのタイプがすでに存在しています。

en: Member type was changed successfully.
ja_JP: メンバータイプを変更しました。

en: Member's groups
ja_JP: メンバーのグループ

en: Members
ja_JP: メンバー

en: Members Directory
ja_JP: メンバー案内

en: Members directory
ja_JP: メンバーディレクトリ

en: Members directory main navigation
ja_JP: メンバーディレクトリのメインナビゲーション

en: Members directory secondary navigation
ja_JP: メンバーディレクトリのサブナビゲーション

en: Membership Requested
ja_JP: 参加申請中

en: Membership Requests
ja_JP: メンバー参加申請

en: Membership for group "%s" accepted
ja_JP: 「%s」グループへの参加が承認されました

en: Membership for group "%s" rejected
ja_JP: 「%s」グループへの参加が拒否されました

en: Memberships
ja_JP: メンバーシップ

en: Memory exceeded. Please try another smaller file.
ja_JP: メモリの許容量を超えました。別の小さいサイズのファイルでもう一度お試しください。

en: Mentions
ja_JP: メンション

en: Message
ja_JP: メッセージ

en: Message Content
ja_JP: メッセージ本文

en: Message Subject
ja_JP: メッセージ件名

en: Message could not be sent because you have entered an invalid username. Please try again.
ja_JP: 無効なユーザー名を入力したため、メッセージを送信できませんでした。もう一度お試しください。

en: Message could not be sent. Please enter a recipient.
ja_JP: メッセージを送信できませんでした。宛名を入力してください。

en: Message deleted.
ja_JP: メッセージを削除しました。

[ctx: Message dropdown filter]
en: All
ja_JP: すべて

[ctx: Message dropdown filter]
en: Read
ja_JP: 既読

[ctx: Message dropdown filter]
en: Unread
ja_JP: 未読

[ctx: Message management markup]
en: Mark as Read
ja_JP: 既読にする

[ctx: Message management markup]
en: Mark as Unread
ja_JP: 未読にする

en: Message marked as read.
ja_JP: メッセージを既読にしました。

en: Message marked unread.
ja_JP: 未読のメッセージ。

en: Message successfully sent.
ja_JP: メッセージの送信が完了しました。

en: Message was not sent. Please try again.
ja_JP: メッセージを送信できませんでした。もう一度お試しください。

en: Messages
ja_JP: メッセージ

en: Messages %s
ja_JP: メッセージ %s

en: Messages <span class="%1$s">%2$s</span>
ja_JP: メッセージ <span class="%1$s">%2$s</span>

en: Messages deleted.
ja_JP: メッセージを削除しました。

en: Messages inbox
ja_JP: メッセージ受信トレイ

en: Messages marked as read
ja_JP: メッセージを既読にしました。

en: Messages marked as unread.
ja_JP: メッセージを未読にしました。

en: Missing a temporary folder.
ja_JP: 一時フォルダーが見つかりません。

en: Moderating Activity
ja_JP: アクティビティの承認中

en: Moderator
ja_JP: 世話役

en: Moderator Of
ja_JP: モデレート中

en: Moderators
ja_JP: モデレーター

en: Month
ja_JP: 月

en: Most Members
ja_JP: 参加人数順

en: Most Popular
ja_JP: 人気上位

en: Most Posts
ja_JP: 投稿数順

en: Must be at least 4 characters, letters and numbers only. It cannot be changed so choose carefully!)
ja_JP: 少なくとも4文字必要で、半角英数字のみ使用可能です。変更できませんので、慎重に選んでください !)

en: Must-Use <span class="count">(%s)</span> | Must-Use <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 必須 <span class="count">(%s)</span>

en: My Account
ja_JP: アカウント

[ctx: My Account Activity sub nav]
en: Activity
ja_JP: アクティビティ

[ctx: My Account Activity sub nav]
en: Favorites
ja_JP: お気に入り

[ctx: My Account Activity sub nav]
en: Friends
ja_JP: 友達

[ctx: My Account Activity sub nav]
en: Groups
ja_JP: グループ

[ctx: My Account Activity sub nav]
en: Personal
ja_JP: 個人

[ctx: My Account Friends menu]
en: Friends
ja_JP: 友達

[ctx: My Account Friends menu]
en: Friends %s
ja_JP: 友達 %s

[ctx: My Account Friends menu sub nav]
en: Friendships
ja_JP: 交友関係

[ctx: My Account Friends menu sub nav]
en: No Pending Requests
ja_JP: 承認待ちのリクエストはありません

[ctx: My Account Friends menu sub nav]
en: Pending Requests %s
ja_JP: 承認待ちのリクエスト %s

[ctx: My Account Groups]
en: Groups
ja_JP: グループ

[ctx: My Account Groups nav]
en: Groups %s
ja_JP: グループ %s

[ctx: My Account Groups sub nav]
en: Create a Group
ja_JP: グループを作成

[ctx: My Account Groups sub nav]
en: Memberships
ja_JP: メンバーシップ

[ctx: My Account Groups sub nav]
en: No Pending Invites
ja_JP: 承認待ちの招待はありません

[ctx: My Account Groups sub nav]
en: Pending Invites %s
ja_JP: 承認待ちの招待 %s

[ctx: My Account Notification]
en: Notifications
ja_JP: 通知

[ctx: My Account Notification pending]
en: Notifications %s
ja_JP: 承認待ちの招待 %s

[ctx: My Account Notification pending]
en: Unread %s
ja_JP: 未読 %s

[ctx: My Account Notification sub nav]
en: Read
ja_JP: 既読

[ctx: My Account Notification sub nav]
en: Unread
ja_JP: 未読

[ctx: My Account Profile]
en: Profile
ja_JP: プロフィール

[ctx: My Account Profile sub nav]
en: Change Cover Image
ja_JP: カバー画像を変更

[ctx: My Account Profile sub nav]
en: Change Profile Photo
ja_JP: プロフィール写真を変更

[ctx: My Account Profile sub nav]
en: Edit
ja_JP: 編集

[ctx: My Account Profile sub nav]
en: View
ja_JP: 表示

[ctx: My Account Settings sub nav]
en: Profile
ja_JP: プロフィール

en: My Favorites
ja_JP: わたしのお気に入り

en: My Favorites %s
ja_JP: お気に入り %s

en: My Favorites <span>%s</span>
ja_JP: 自分のお気に入り <span>%s</span>

en: My Friends
ja_JP: 自分の友達

en: My Friends %s
ja_JP: 友達 (%s)

en: My Friends <span>%s</span>
ja_JP: 自分の友達 <span>%s</span>

[ctx: My Group screen nav]
en: Activity
ja_JP: アクティビティ

[ctx: My Group screen nav]
en: Invite
ja_JP: 招待

[ctx: My Group screen nav]
en: Manage
ja_JP: 管理

[ctx: My Group screen nav]
en: Members
ja_JP: メンバー

[ctx: My Group screen nav]
en: Members %s
ja_JP: メンバー %s

[ctx: My Group screen nav]
en: Send Invites
ja_JP: 招待を送信

en: My Groups
ja_JP: 自分のグループ

en: My Groups %s
ja_JP: 参加グループ (%s)

en: My Groups <span>%s</span>
ja_JP: 自分のグループ <span>%s</span>

[ctx: My Groups page <title>]
en: Memberships
ja_JP: メンバーシップ

en: My Messages
ja_JP: わたしのメッセージ

en: My Profile
ja_JP: 自分のプロフィール

en: My Sites
ja_JP: 参加サイト

en: My Sites %s
ja_JP: 自分のサイト %s

en: My Sites <span>%s</span>
ja_JP: 自分のサイト <span>%s</span>

en: My Topics <span>%s</span>
ja_JP: 自分のトピック <span>%s</span>

en: My friends
ja_JP: 自分の友達

en: My groups
ja_JP: 参加グループ

en: Name
ja_JP: 名前

en: Name and Description
ja_JP: 名前と説明

en: Navigator
ja_JP: ナビゲーター

en: Never active
ja_JP: 有効化されていません

en: New Activity reply
ja_JP: 新しいアクティビティの返信

en: New Groups
ja_JP: 新規グループ

en: New Members
ja_JP: 新規メンバー

en: New Password
ja_JP: 新しいパスワード

en: New Post
ja_JP: 新規投稿

en: New Reply
ja_JP: 新しい返信

en: New Sites
ja_JP: 新しいサイト

en: New Topic
ja_JP: トピックの作成

en: New friendship created
ja_JP: 新しい交友関係ができました

en: New friendships
ja_JP: 新しい友達

en: New member registered
ja_JP: 新規メンバーの登録

en: New post comment posted
ja_JP: 投稿への新しいコメント

en: New post published
ja_JP: 新しい投稿を公開しました

en: New private messages
ja_JP: 新規プライベートメッセージ

en: New site created
ja_JP: 新しいサイトを作成しました

en: Newest
ja_JP: 最新

en: Newest First
ja_JP: 新しいものから表示

en: Newest Registered
ja_JP: 登録日順

en: Newly Created
ja_JP: 作成日時順

en: Next Entries &rarr;
ja_JP: 次のエントリー &rarr;

en: Next Step
ja_JP: つぎのステップ

en: No
ja_JP: いいえ

en: No Admins
ja_JP: 管理者不在

en: No Comments &#187;
ja_JP: コメントなし &#187;

en: No Group Profile Photo
ja_JP: グループプロフィール写真がありません

en: No Group Type
ja_JP: グループタイプなし

en: No Member Type
ja_JP: メンバータイプなし

en: No Mods
ja_JP: モデレーター不在

en: No Subject
ja_JP: 題名なし

en: No activities found.
ja_JP: アクティビティが見つかりませんでした。

en: No activities were found.
ja_JP: アクティビティが見つかりませんでした。

en: No activity found with this ID.
ja_JP: この ID のアクティビティが見つかりませんでした。

en: No changes were made to this account.
ja_JP: アカウントは変更されませんでした。

en: No changes were made to your account.
ja_JP: アカウントは変更されませんでした。

en: No components found.
ja_JP: コンポーネントが見つかりませんでした。

en: No file was uploaded.
ja_JP: ファイルをアップロードできませんでした。

en: No group administrators were found.
ja_JP: グループ管理者が見つかりませんでした。

en: No group found with this ID.
ja_JP: この ID のグループが見つかりませんでした。

en: No group members were found.
ja_JP: グループメンバーが見つかりませんでした。

en: No group moderators were found.
ja_JP: グループモデレーターが見つかりませんでした。

en: No groups found.
ja_JP: グループが見つかりませんでした。

en: No groups matched the current filter.
ja_JP: 現在の条件に該当するグループはありません。

en: No member found by that ID.
ja_JP: その ID のメンバーが見つかりませんでした。

en: No members of this type
ja_JP: このタイプのメンバーはいません。

en: No members were found.
ja_JP: メンバーが見つかりませんでした。

en: No new notifications
ja_JP: 新しい通知はありません。

en: No new notifications.
ja_JP: 何も通知はありません

en: No one has signed up yet!
ja_JP: 誰もまだ登録していません !

en: No pending accounts found.
ja_JP: 承認待ちのアカウントはありません。

en: No photo was captured. Click on the "Capture" button to take your photo.
ja_JP: 写真がキャプチャされませんでした。写真を撮るには「キャプチャ」ボタンをクリックしてください。

en: No posts found. Try a different search?
ja_JP: 投稿は見つかりませんでした。新しい検索を試してみませんか ?

en: No template packages available.
ja_JP: 利用可能なテンプレートパッケージはありません。

en: No user found with this ID.
ja_JP: この ID のユーザーが見つかりません。

en: No, do not send email
ja_JP: いいえ、メールを送信しません

en: None
ja_JP: なし

en: Not Found
ja_JP: 見つかりません

en: Not Required
ja_JP: 任意

en: Not Spam
ja_JP: スパムを解除

en: Not recently active
ja_JP: 最近のアクティビティはありません

en: Not starred
ja_JP: スターなし

en: Note: Any fields in the first group will appear on the signup page.
ja_JP: 注意: 最初のグループにある欄はすべて登録ページに表示されます。

en: Notice activated successfully.
ja_JP: 通知を有効化しました。

en: Notice deactivated successfully.
ja_JP: 通知を無効にしました。

en: Notice deleted successfully.
ja_JP: 通知を削除しました。

en: Notice successfully created.
ja_JP: 通知を作成しました。

en: Notice was not created. Please try again.
ja_JP: 通知を作成できませんした。もう一度お試しください。

en: Notices
ja_JP: 通知

en: Notices List
ja_JP: 通知一覧

en: Notification
ja_JP: 通知

en: Notification Content
ja_JP: 通知内容

en: Notification Date
ja_JP: 通知日

[ctx: Notification screen nav]
en: Read
ja_JP: 既読

[ctx: Notification screen nav]
en: Unread
ja_JP: 未読

en: Notification settings
ja_JP: 通知設定

en: Notification successfully deleted.
ja_JP: 通知を削除しました。

en: Notification successfully marked read.
ja_JP: 通知を既読としてマークしました。

en: Notification successfully marked unread.
ja_JP: 通知を未読としてマークしました。

en: Notifications
ja_JP: 通知

en: Notifications deleted.
ja_JP: 通知を削除しました。

en: Notifications marked as read
ja_JP: 通知を既読にしました。

en: Notifications marked as unread.
ja_JP: 通知を未読にしました。

en: Notify group members of these changes via email
ja_JP: これらの変更をメールでグループのメンバーに知らせる

en: Notify members of relevant activity with a toolbar bubble and/or via email, and allow them to customize their notification settings.
ja_JP: ツールバーのバブルやメールで最近のアクティビティをメンバーに通知し、メンバーが通知設定をカスタマイズできるようにします。

en: November
ja_JP: 11月

en: Number field
ja_JP: 数字欄

[ctx: Number of new activity mentions]
en: %s new | %s new
ja_JP[0]: 新規%s件

en: October
ja_JP: 10月

en: Oldest
ja_JP: b最初

en: Oldest First
ja_JP: 古いものから表示

en: Once you have built up friend connections you will be able to invite others to your group.
ja_JP: 友達になると、その人たちをグループに招待できます。

en: Once you've made some friendships, you'll be able to invite those members to this group.
ja_JP: 誰かと友達になれば、そのメンバーをこのグループに招待できるようになります。

en: One column
ja_JP: 1カラム

en: One of the password fields was empty.
ja_JP: パスワード欄のいずれかが記入されていません。

en: Only the group creator may continue editing this group.
ja_JP: グループの作成者のみが引き続きグループを編集できます。

en: Only users who are invited can join the group.
ja_JP: 招待されたメンバーのみが加われます。

en: Only users who request membership and are accepted can join the group.
ja_JP: グループへの参加申請が承認されたユーザーのみがグループに加われます。

en: Options
ja_JP: オプション

en: Order By:
ja_JP: 並び順:

en: Overview
ja_JP: 概要

en: Page %s
ja_JP: ページ %s

[ctx: Page <title>]
en: Notifications
ja_JP: 通知

[ctx: Page and <title>]
en: My Activity
ja_JP: 自分のアクティビティ

en: Page not found
ja_JP: ページが見つかりませんでした

[ctx: Page title]
en: My Profile
ja_JP: マイプロフィール

[ctx: Page title for the Activity directory.]
en: Activity
ja_JP: アクティビティ

[ctx: Page title for the Groups directory.]
en: Groups
ja_JP: グループ

[ctx: Page title for the Members directory.]
en: Members
ja_JP: メンバー

[ctx: Page title for the Sites directory.]
en: Sites
ja_JP: サイト

[ctx: Page title for the user activation screen.]
en: Activate
ja_JP: 有効化

[ctx: Page title for the user registration screen.]
en: Register
ja_JP: 登録

en: Pages
ja_JP: 固定ページ

en: Pages:
ja_JP: ページ:

en: Password
ja_JP: パスワード

en: Password Lost and Found
ja_JP: パスワード紛失取り扱い

en: Password Protected
ja_JP: パスワード保護

[ctx: Pending Accounts per page (screen options)]
en: Pending Accounts
ja_JP: 承認待ちアカウント

en: Pending Friend Requests (Received)
ja_JP: 保留中の友達リクエスト (受信)

en: Pending Friend Requests (Sent)
ja_JP: 保留中の友達リクエスト (送信)

en: Pending Group Invitations (Received)
ja_JP: 保留中のグループ招待状 (受信)

en: Pending Group Invitations (Sent)
ja_JP: 保留中のグループ招待状 (送信)

en: Pending Group Membership Requests
ja_JP: 保留中のメンバー申請

en: Pending Invites
ja_JP: 保留中の招待

[ctx: Pending signup action]
en: Activate
ja_JP: 有効化

[ctx: Pending signup action]
en: Email
ja_JP: メール

en: Pending users list
ja_JP: 未承認ユーザーリスト

en: Pending users list navigation
ja_JP: 未承認ユーザーリストナビゲーション

en: Permalink:
ja_JP: パーマリンク:

en: Permanent Link to
ja_JP: パーマリンク

en: Permanent link to this post
ja_JP: この投稿への永続的なリンク

en: Phone Number
ja_JP: 電話番号

en: Photo
ja_JP: 写真

en: Plain text email content
ja_JP: プレーンテキストメール本文

en: Please <a href="%s" title="Create an account">create an account</a> to get started.
ja_JP: まず<a href="%s" title="アカウントを作成">アカウントを作成</a>してください。

en: Please allow us to access to your camera.
ja_JP: カメラへのアクセスを許可してください。

en: Please check your email address.
ja_JP: メールアドレスをご確認ください。

en: Please click on the button below to make a new request.
ja_JP: 新規リクエストを行うには以下のボタンをクリックしてください。

en: Please do not leave the comment area blank.
ja_JP: コメント領域を空白にしないでください。

en: Please enter a username
ja_JP: ユーザー名を入力してください。

en: Please enter options for this Field:
ja_JP: この欄のオプションを入力してください:

en: Please enter some content to post.
ja_JP: 投稿には何か内容を入れてください

en: Please fill in all of the required fields
ja_JP: 必須フィールドをすべて記入してください

en: Please go to your notifications settings to unsubscribe from emails.
ja_JP: メールの登録を解除するには、通知設定画面に移動してください。

en: Please log in and go to your settings to unsubscribe from notification emails.
ja_JP: ログインして設定に進み、通知メールの登録を解除してください。

en: Please make sure you enter your password twice
ja_JP: パスワードを2回入力しているかご確認ください。

en: Please make sure you give the group a name.
ja_JP: グループ名が入っているか確認してください。

en: Please provide a valid activation key.
ja_JP: 正しい有効化キーを入力してください。

en: Please try uploading this file with the %1$sbrowser uploader%2$s.
ja_JP: %1$sブラウザーアップローダー%2$sでこのファイルをアップロードしてみてください。

en: Please update your server or deactivate BuddyPress.
ja_JP: サーバーをアップデートするか、BuddyPress を停止してください。

en: Please wait as we access your camera.
ja_JP: カメラにアクセスしています。しばらくお待ちください。

en: Popular
ja_JP: 人気

en: Post
ja_JP: 投稿

en: Post Comments
ja_JP: コメントを投稿

en: Post In Group Forum:
ja_JP: グループフォーラムに投稿:

en: Post Reply
ja_JP: 返信を投稿

en: Post Topic
ja_JP: トピックを投稿

[ctx: Post Type generic activity post admin filter]
en: New item published
ja_JP: 新規項目を公開しました

[ctx: Post Type generic comments activity admin filter]
en: New item comment posted
ja_JP: 項目への新しいコメントが投稿されました

[ctx: Post Type generic comments activity front filter]
en: Item comments
ja_JP: 項目へのコメント

en: Post Update
ja_JP: 近況を投稿

en: Post a New Topic:
ja_JP: 新しくトピックを投稿する:

en: Post in
ja_JP: 投稿先

en: Post what's new
ja_JP: 新着情報を投稿

[ctx: Post written by...]
en: by %s
ja_JP: 投稿者: %s

en: Posted a status update
ja_JP: 近況を投稿しました

en: Posts
ja_JP: 投稿

en: Primary Item ID
ja_JP: 主項目 ID

en: Primary Navigation
ja_JP: メインナビゲーション

en: Privacy
ja_JP: プライバシー

en: Privacy Options
ja_JP: 公開設定

en: Privacy Policy
ja_JP: プライバシーポリシー

en: Privacy: I would like my site to appear in search engines, and in public listings around this network
ja_JP: プライバシー: サイトを検索エンジンおよびネットワーク内の公開リストに表示させます。

en: Privacy: I would like my site to appear in search engines, and in public listings around this network.
ja_JP: プライバシー: サイトを検索エンジンやこのネットワーク内の公開リストに表示させます。

en: Private
ja_JP: 非公開

en: Private Group
ja_JP: プライベートグループ

en: Private Message
ja_JP: プライベートメッセージ

en: Private Messages
ja_JP: プライベートメッセージ

en: Private Messaging
ja_JP: プライベートメッセージ

en: Profile
ja_JP: プロフィール

en: Profile Details
ja_JP: プロフィール詳細

en: Profile Photo
ja_JP: プロフィール写真

en: Profile Photo Uploads
ja_JP: プロフィール写真のアップロード

en: Profile Settings
ja_JP: プロフィール設定

en: Profile Syncing
ja_JP: プロフィール同期

en: Profile Updates
ja_JP: プロフィール更新

[ctx: Profile activity screen nav]
en: Activity
ja_JP: アクティビティ

[ctx: Profile activity screen sub nav]
en: Favorites
ja_JP: お気に入り

[ctx: Profile activity screen sub nav]
en: Friends
ja_JP: 友達

[ctx: Profile activity screen sub nav]
en: Groups
ja_JP: グループ

[ctx: Profile activity screen sub nav]
en: Mentions
ja_JP: メンション

[ctx: Profile activity screen sub nav]
en: Personal
ja_JP: 個人

en: Profile field groups
ja_JP: プロフィールのフィールドグループ

en: Profile field requirement is missing.
ja_JP: 必須記入欄が入力されていません。

en: Profile field type is missing.
ja_JP: プロフィール欄タイプが入力されていません。

[ctx: Profile fields group was deleted successfully]
en: The group was deleted successfully.
ja_JP: グループを削除しました。

en: Profile fields must have a name.
ja_JP: プロフィール欄には名前が必要です。

[ctx: Profile header menu]
en: Profile
ja_JP: プロフィール

[ctx: Profile header sub menu]
en: Change Cover Image
ja_JP: カバー画像を変更

[ctx: Profile header sub menu]
en: Change Profile Photo
ja_JP: プロフィール写真を変更

[ctx: Profile header sub menu]
en: Edit
ja_JP: 編集

[ctx: Profile header sub menu]
en: View
ja_JP: 表示

en: Profile not recently updated.
ja_JP: プロフィールはしばらく更新されていません。

en: Profile photo of %s
ja_JP: %s のプロフィール写真

en: Profile photo preview
ja_JP: プロフィール写真のプレビュー

en: Profile photo to crop
ja_JP: 切り抜くプロフィール写真

en: Profile photo was deleted.
ja_JP: プロフィール写真を削除しました。

en: Profile photos of online users
ja_JP: オンラインユーザーのプロフィール画像

en: Profile photos of recently active members
ja_JP: 最近活動したメンバーのプロフィール写真

en: Profile picture
ja_JP: プロフィール写真

en: Profile picture of %s
ja_JP: %s さんのプロフィール写真

en: Profile picture of site author %s
ja_JP: サイト投稿者 %s のプロフィール画像

en: Profile picture of the author of the site %s
ja_JP: %s サイトの投稿者のプロフィール写真

[ctx: Profile screen nav]
en: Notifications
ja_JP: 通知

[ctx: Profile screen nav]
en: Notifications %s
ja_JP: 通知 %s

[ctx: Profile settings sub nav]
en: Profile Visibility
ja_JP: プロフィール公開状態

en: Profile updated %s
ja_JP: プロフィール更新: %s

en: Profile updated.
ja_JP: プロフィールを更新しました。

en: Profile visibility settings
ja_JP: プロフィールの公開設定

en: Project Founder
ja_JP: プロジェクト創始者

en: Project Lead
ja_JP: プロジェクトリード

en: Project Leaders
ja_JP: プロジェクトリーダー

en: Promote to Admin
ja_JP: 管理者に昇格

en: Promote to Mod
ja_JP: モデレーターに昇格

en: Public
ja_JP: 公開

en: Public Group
ja_JP: 公開グループ

en: Public Message
ja_JP: 公開メッセージ

en: Public group activity feed of which %s is a member.
ja_JP: %s がメンバーになっている公開グループのアクティビティフィード。

en: Publish Notice
ja_JP: 通知を公開

en: RSS Feed
ja_JP: RSS

en: RSS feed 'id' must be defined
ja_JP: RSS フィード 'id' の定義が必要です

en: Random Group
ja_JP: グループをランダム

en: Random Member
ja_JP: メンバーをランダム

en: Random Site
ja_JP: ランダムサイト

en: Range
ja_JP: 範囲

en: Read
ja_JP: 既読

en: Read the rest of this entry &rarr;
ja_JP: 残りのエントリーを読む &rarr;

en: Receive group invitations from my friends only?
ja_JP: グループの招待状を友達のみから受け取りますか?

en: Recent Networkwide Posts
ja_JP: 最近の全体の投稿

en: Recently Active
ja_JP: 最近活発

en: Recently Active Members
ja_JP: 最近の活動メンバー

en: Recently Joined
ja_JP: 最近参加

en: Recipient
ja_JP: 受取人

en: Recipient has registered for an account.
ja_JP: 受信者がアカウントに登録しました。

en: Recipients
ja_JP: 受信者

en: Record activity for new posts and comments from your site.
ja_JP: サイトの新しい記事とコメントを記録します。

en: Record activity for new sites, posts, and comments across your network.
ja_JP: ネットワーク全体の新しいサイト、記事、コメントのログをとる。

[ctx: Records the timestamp that the user registered into the activity stream]
en: registered %s
ja_JP: 登録日: %s

en: Register
ja_JP: 登録

en: Registered
ja_JP: 登録済み

en: Registered on: %s
ja_JP: 登録日: %s

en: Registering for this site is easy, just fill in the fields below and we'll get a new account set up for you in no time.
ja_JP: このサイトへの登録は簡単です。以下の欄に記入すれば、すぐにアカウントを設定できます。

en: Registering for this site is easy. Just fill in the fields below, and we'll get a new account set up for you in no time.
ja_JP: このサイトへの登録は簡単です。以下の欄に記入すれば、すぐにアカウントを設定できます。

en: Registration
ja_JP: 登録

en: Registration is currently disabled.  Before associating a page is allowed, please enable registration by clicking on the "Anyone can register" checkbox on <a href="%s">this page</a>.
ja_JP: 登録は現在無効化されています。ページの関連付けをするには、<a href="%s">このページ</a>の「 だれでもユーザー登録ができるようにする」にチェックを付けて登録を有効化してください。

en: Registration is currently disabled.  Before associating a page is allowed, please enable registration by selecting either the "User accounts may be registered" or "Both sites and user accounts can be registered" option on <a href="%s">this page</a>.
ja_JP: 登録は現在無効化されています。ページの関連付けをするには、<a href="%s">このページ</a>の「  ユーザーアカウントの新規登録を許可する」か「新規サイトおよびユーザーアカウントの登録をどちらも許可する」を選択して登録を有効化してください。

en: Registration is disabled. %s
ja_JP: 現在新規は登録できません。%s

en: Reject
ja_JP: 拒否

en: Rejected
ja_JP: 拒否済み

en: Relative
ja_JP: 相対

en: Remember Me
ja_JP: ログイン状態を保存する

en: Remove
ja_JP: 削除

en: Remove Ban
ja_JP: ブロックを解除

en: Remove Favorite
ja_JP: お気に入りから削除

en: Remove Invite
ja_JP: 招待状の削除

en: Remove all starred messages in this thread
ja_JP: スレッド内のスターがつけられたメッセージをすべて削除

en: Remove from group
ja_JP: グループから削除

en: Remove star
ja_JP: スターを削除

en: Remove this member
ja_JP: このメンバーを削除

en: Repair
ja_JP: 修復

en: Repair Items
ja_JP: 項目を修復

en: Repair member "last activity" data.
ja_JP: ユーザーの「最近のアクティビティ」データを修復する

en: Repair tools
ja_JP: 修復ツール

en: Repair total members count.
ja_JP: メンバー総数を修復。

en: Repeat New Password
ja_JP: 新しいパスワードを再入力

en: Replied to a status update
ja_JP: 近況に返信しました

en: Replies disabled
ja_JP: 返信機能はご利用いただけません

en: Reply
ja_JP: 返信

en: Reply Posted!
ja_JP: 返信を投稿しました !

en: Reply to Activity
ja_JP: アクティビティへの返信

en: Reply to Message
ja_JP: メッセージに返信

en: Repopulating Blogs records&hellip; %s
ja_JP: ブログレコードの再構築中… %s

en: Request Membership
ja_JP: 参加申請する

en: Request Pending
ja_JP: 申請保留中

en: Request Sent
ja_JP: 申請を送信しました

en: Request new data export
ja_JP: 新規データエクスポートをリクエスト

en: Request personal data export
ja_JP: データのエクスポートをリクエスト

en: Requester
ja_JP: 申請者

en: Requests
ja_JP: 申請

en: Required
ja_JP: 必須

en: Requirement
ja_JP: 要件

en: Resend Activation Emails
ja_JP: 有効化メールを再送

en: Retired <span class="count">(%s)</span> | Retired <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: リタイア済み <span class="count">(%s)</span>

en: Roles
ja_JP: 権限グループ

en: Save
ja_JP: 保存

en: Save Changes
ja_JP: 変更を保存

en: Save Settings
ja_JP: 設定を保存

en: Search
ja_JP: 検索

en: Search Activity...
ja_JP: アクティビティを検索

en: Search Friends...
ja_JP: 友達を検索…

en: Search Members...
ja_JP: メンバーを検索…

en: Search Messages
ja_JP: メッセージを検索

en: Search Messages...
ja_JP: メッセージを検索…

en: Search Notifications...
ja_JP: 通知を検索…

en: Search Pending Users
ja_JP: 未承認ユーザーを検索

en: Search Results
ja_JP: 検索結果

en: Search all Activity
ja_JP: すべてのアクティビティを検索

en: Search all Groups
ja_JP: すべてのグループを検索

en: Search anything...
ja_JP: 検索する…

en: Search for:
ja_JP: 検索対象:

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
ja_JP: &#8220;%s&#8221; の検索結果

en: Search sites...
ja_JP: サイト検索

en: Second Footer Widget Area
ja_JP: フッターウィジェットエリア 2

en: Secondary Item ID
ja_JP: 副項目 ID

en: Security Release | Security Releases
ja_JP[0]: セキュリティリリース

en: Security error.
ja_JP: セキュリティエラー。

en: See <a href="%s">the Codex guide</a> for more information.
ja_JP: 詳細は <a href="%s"> Codex ガイド</a> をご覧ください。

en: See All
ja_JP: すべて見る

en: Select
ja_JP: 選択

en: Select %s
ja_JP: %sを選択

en: Select All
ja_JP: すべて選択

en: Select Bulk Action
ja_JP: 一括操作を選択

en: Select activity item %1$d
ja_JP: アクティビティ項目 %1$d を選択

en: Select activity type
ja_JP: アクティビティタイプを選択

en: Select all
ja_JP: すべて選択

en: Select an image
ja_JP: 画像を選択

en: Select bulk action
ja_JP: 一括操作を選択

en: Select friends to invite.
ja_JP: 招待する友達を選んでください。

en: Select group %1$d
ja_JP: グループ %1$d を選択

en: Select group role for member
ja_JP: メンバーのグループでの権限グループを選択

en: Select group type
ja_JP: グループタイプを選択

en: Select member type
ja_JP: メンバータイプを選択

en: Select people to invite from your friends list.
ja_JP: 招待する人を友達一覧から選んでください。

en: Select range
ja_JP: 範囲を選択

en: Select the types this group should be a part of.
ja_JP: このグループが属する種類を選択してください。

en: Select this message
ja_JP: このメッセージを選択

en: Select this notification
ja_JP: この通知を選択

en: Select user: %s
ja_JP: ユーザーを選択: %s

en: Select visibility
ja_JP: 公開状態を選択

en: Select your File
ja_JP: ファイルを選択

en: Select:
ja_JP: 選択:

en: Send Invites
ja_JP: 招待する

en: Send Message
ja_JP: メッセージ送信

en: Send Reply
ja_JP: 返信を送信

en: Send Request
ja_JP: リクエストを送信

en: Send To (Username or Friend's Name)
ja_JP: 送信先 (ユーザー名または友達の名前)

en: Send a Reply
ja_JP: 返信を送信

en: Send an email notice when:
ja_JP: 以下の際にメール通知を送信:

en: Send invites
ja_JP: 招待を送信

en: Sending group invitations. Please wait.
ja_JP: グループへの招待状を送信中です。しばらくお待ちください。

en: Sent
ja_JP: 送信済み

en: Sent %s
ja_JP: %s を送信

en: Sent Messages
ja_JP: 送信済メッセージ

en: Sent To
ja_JP: 送信先

en: Sent:
ja_JP: 送信済:

en: September
ja_JP: 9月

en: Settings
ja_JP: 設定

[ctx: Settings page header]
en: Profile Fields
ja_JP: プロフィール欄

en: Should this group have a forum?
ja_JP: グループフォーラムを作成しますか ?

en: Show a Log In form to logged-out visitors, and a Log Out link to those who are logged in.
ja_JP: ログインしていない訪問者にログインフォームを表示し、ログイン中のユーザーにログアウト用リンクを表示します。

en: Show all
ja_JP: すべて表示

en: Show all %d comments
ja_JP: %d件のコメントをすべて表示

en: Show all comments (%d)
ja_JP: すべてのコメントを表示  (%d)

en: Show all comments for this thread
ja_JP: このスレッドのすべてのコメントを見る

en: Show the Toolbar for logged out users
ja_JP: ログインしていないユーザーにツールバーを表示

en: Show:
ja_JP: 表示:

en: Sign Up
ja_JP: アカウント登録

en: Site
ja_JP: サイト

en: Site Activity
ja_JP: サイトアクティビティ

en: Site Details
ja_JP: サイト詳細

en: Site Directory
ja_JP: サイトディレクトリ

en: Site Domain:
ja_JP: サイトのドメイン:

en: Site Name:
ja_JP: サイト名:

en: Site Notices
ja_JP: サイト通知

en: Site Title
ja_JP: サイトタイトル

en: Site Title:
ja_JP: サイトのタイトル:

en: Site Tracking
ja_JP: サイトトラッキング

en: Site URL
ja_JP: サイトの URL

en: Site Wide Activity RSS Feed
ja_JP: サイト全体のアクティビティ RSS フィード

en: Site icon for %s
ja_JP: %s のサイトアイコン

en: Site registration is currently disabled
ja_JP: 現在サイト登録はできなくなっています

en: Site registration is currently disabled.
ja_JP: 現在サイト登録はできなくなっています。

en: Sites
ja_JP: サイト

en: Sites %s
ja_JP: サイト %s

en: Sites directory
ja_JP: サイトディレクトリ

en: Sites directory main navigation
ja_JP: サイトディレクトリのメインナビゲーション

en: Sites directory secondary navigation
ja_JP: サイトディレクトリのサブナビゲーション

en: Sitewide Notices
ja_JP: サイト全体の通知

en: Sitewide activities navigation
ja_JP: サイト全体のアクティビティのナビゲーション

en: Some of these tools create substantial database overhead. Avoid running more than one repair job at a time.
ja_JP: これらのツールの中には、かなりのデータベースのオーバーヘッドを生ずるものがあります。一度に複数の修復ジョブを実行しないでください。

en: Something has gone wrong.
ja_JP: エラーが発生しました。

en: Sorry, but you are looking for something that isn't here.
ja_JP: お探しのものは見つかりませんでした。

en: Sorry, no attachments matched your criteria.
ja_JP: 条件に合う添付ファイルは見つかりませんでした。

en: Sorry, no members were found.
ja_JP: メンバーが見つかりませんでした。

en: Sorry, no messages were found.
ja_JP: メッセージが見つかりませんでした。

en: Sorry, no notices were found.
ja_JP: 通知が見つかりませんでした。

en: Sorry, no posts matched your criteria.
ja_JP: 条件に合う投稿はありませんでした。

en: Sorry, that email address is already used!
ja_JP: このメールアドレスはすでに使用されています !

en: Sorry, that email address is not allowed!
ja_JP: そのメールアドレスでは登録できません !

en: Sorry, that username already exists!
ja_JP: このユーザー名はすでに使用されています !

en: Sorry, there was no activity found. Please try a different filter.
ja_JP: 条件に一致するアクティビティはありません。別のフィルターをお試しください。

en: Sorry, there was no member of that name found in this group.
ja_JP: このグループにはその名前のメンバーはいませんでした。

en: Sorry, there were no forum topics found.
ja_JP: フォーラムのトピックが見つかりませんでした。

en: Sorry, there were no group members found.
ja_JP: グループのメンバーが見つかりませんでした。

en: Sorry, there were no groups found.
ja_JP: グループが見つかりませんでした。

en: Sorry, there were no posts found. Why not write one?
ja_JP: 投稿が見つかりませんでした。新規投稿をしてみませんか ?

en: Sorry, there were no sites found.
ja_JP: サイトが見つかりませんでした。

en: Sorry, uploading the file failed.
ja_JP: アップロードする際に問題が発生しました。

en: Sorry, usernames may not contain the character "_"!
ja_JP: ユーザー名には '_' (アンダーバー) を含めることはできません。

en: Sorry, usernames must have letters too!
ja_JP: ユーザー名には半角英字の小文字を含めてください !

en: Sorry, you are not allowed to create groups.
ja_JP: グループを作成する権限がありません。

en: Sort Order:
ja_JP: ソート順:

en: Spam
ja_JP: スパム

en: Spammer
ja_JP: スパマー

en: Special community roles no longer exist. Use mapped capabilities instead
ja_JP: 特別コミュニティ権限グループは廃止されました。代わりにマップ権限をご利用ください。

en: Star
ja_JP: 星

en: Star the first message in this thread
ja_JP: このスレッドの最初のメッセージにスターを付ける

en: Starred
ja_JP: スター付き

en: Starred messages
ja_JP: スター付きメッセージ

en: Start typing a username to add a new member.
ja_JP: 新しいメンバーを追加するには、ユーザー名を入力してください。

en: Start:
ja_JP: 開始:

en: Started by %1$s
ja_JP: %1$s が開始

en: Status
ja_JP: ステータス

[ctx: Sticky post]
en: Featured
ja_JP: おすすめ

en: Subject
ja_JP: 件名

en: Submit
ja_JP: 送信

en: Submitted on %s
ja_JP: 送信日: %s

en: Submitted on: %s
ja_JP: 投稿日時: %s

en: Suggested text:
ja_JP: 提案テキスト:

en: Support Forums
ja_JP: サポートフォーラム

en: Switch to WordPress Toolbar
ja_JP: WordPress ツールバーに切り替える

en: Tags (comma separated):
ja_JP: タグ (コンマ区切り):

en: Tags:
ja_JP: タグ:

en: Take Photo
ja_JP: 写真を撮影

en: Template Pack
ja_JP: テンプレートパック

en: Text color
ja_JP: テキスト色

en: Text size
ja_JP: 文字サイズ

en: Textbox
ja_JP: テキストボックス

en: Thank you for using BuddyPress! 😊
ja_JP: BuddyPress のご利用ありがとうございます ! 😊

en: Thanks for registering!
    
    To complete the activation of your account and site, go to the following link: <a href="{{{activate-site.url}}}">{{{activate-site.url}}}</a>.
    
    After you activate, you can visit your site at <a href="{{{user-site.url}}}">{{{user-site.url}}}</a>.
ja_JP: ご登録ありがとうございます。 
    
    アカウントとサイトのの有効化を完了するには、以下のリンクをクリックしてください。 
    <a href="{{{activate-site.url}}}">{{{activate-site.url}}}</a>
    
    有効化の後、<a href="{{{user-site.url}}}">{{{user-site.url}}}</a> でサイトにアクセスできます。

en: That email address is already taken.
ja_JP: このメールアドレスはすでに使用されています。

en: That email address is currently unavailable for use.
ja_JP: そのメールアドレスは現在使用できません。

en: That email address is invalid. Check the formatting and try again.
ja_JP: 無効なメールアドレスです。フォーマットを確認してもう一度お試しください。

en: That username is already activated.
ja_JP: このユーザー名はすでに有効化されています。

en: That username is not allowed
ja_JP: そのユーザー名は使えません

en: The %s was deleted successfully!
ja_JP: %s を削除しました

en: The BuddyBar is no longer supported. Please migrate to the WordPress toolbar as soon as possible.
ja_JP: BuddyBar への対応は終了しました。なるべく早く WordPress ツールバーに移行して下さい。

en: The BuddyPress Community
ja_JP: BuddyPress コミュニティ

en: The Cover Image will be used to customize the header of your group.
ja_JP: カバー画像はグループのヘッダーをカスタマイズするのに使われます。

en: The Name and Description box is fixed in place, but you can reposition all the other boxes using drag and drop, and can minimize or expand them by clicking the title bar of each box. Use the Screen Options tab to hide or unhide, or to choose a 1- or 2-column layout for this screen.
ja_JP: 名前と説明のボックスの位置は固定されていますが、他のすべてのボックスの位置はドラッグアンドドロップを使用して変更できます。また、各ボックスのタイトルバーをクリックすると、最小化または最大化することができます。表示オプションタブを使用して非表示と表示、1列または2列のレイアウトを選択できます。

en: The activity I've marked as a favorite.
ja_JP: お気に入りにマークしたアクティビティ。

en: The activity item has been marked as spam and is no longer visible.
ja_JP: このアクティビティ項目はスパムとしてマークされ、今後表示されません。

en: The activity item has been updated successfully.
ja_JP: アクティビティ項目を更新しました。

en: The activity of groups I am a member of.
ja_JP: 参加しているグループのアクティビティ。

en: The activity of my friends only.
ja_JP: 友達のアクティビティのみ。

en: The bp_nav and bp_options_nav globals should not be used directly and are deprecated. Please use the BuddyPress nav functions instead.
ja_JP: bp_nav と bp_options_nav グローバルは直接使用するべきではなく、推奨されません。代わりに BuddyPress のナビゲーション関数を使ってください。

en: The conversation you tried to access is no longer available
ja_JP: アクセスしようとした会話は現在存在しません

en: The description of the group of profile fields.
ja_JP: プロフィール欄のグループの説明。

en: The field was saved successfully.
ja_JP: 欄を保存しました。

en: The fields associated with this group of profile fields.
ja_JP: このプロファイル欄のグループに関連付けられたフィールド。

en: The file was uploaded successfully
ja_JP: ファイルのアップロードに成功しました。

en: The first footer widget area
ja_JP: フッターウィジェットエリア 1

en: The following active BuddyPress Components do not have associated WordPress Pages: %s.
ja_JP: 次のアクティブな BuddyPress コンポーネントには、関連する WordPress ページがありません。:  %s。

en: The following members were successfully modified: %s
ja_JP: 以下のメンバーの変更に成功しました: %s

en: The following users could not be added to the group: %s
ja_JP: 以下のユーザーをグループに追加できませんでした: %s

en: The following users were successfully added to the group: %s
ja_JP: 以下のユーザーをグループに追加しました: %s

en: The fourth footer widget area
ja_JP: フッターウィジェットエリア 4

en: The group cover image was deleted successfully!
ja_JP: グループのカバー画像は正常に削除されました。

en: The group cover image was uploaded successfully.
ja_JP: グループのカバー画像がアップロードされました。

en: The group has been updated successfully.
ja_JP: グループを更新しました。

en: The group profile photo was deleted successfully!
ja_JP: グループのプロフィール写真を削除しました。

en: The group profile photo was uploaded successfully.
ja_JP: グループプロフィール写真をアップロードしました。

en: The group was deleted successfully.
ja_JP: グループを削除しました。

en: The group was saved successfully.
ja_JP: グループを保存しました。

en: The item you were replying to no longer exists.
ja_JP: 返信元の項目は現在存在しません。

en: The member requested to join the group
ja_JP: グループへの参加をリクエストしたメンバー

en: The new group profile photo was uploaded successfully.
ja_JP: 新しいグループプロフィール写真をアップロードしました。

en: The new password fields did not match.
ja_JP: 新しいパスワードの欄が一致しませんでした。

en: The new password must be different from the current password.
ja_JP: 新しいパスワードに現在と同じパスワードは使用できません。

en: The order of the group of profile fields.
ja_JP: プロフィール欄のグループの順序。

en: The passwords you entered do not match.
ja_JP: あなたが入力したパスワードは一致しませんでした。

en: The profile field type %s is not registered.
ja_JP: プロフィール欄タイプ %s は登録されていません。

en: The public activity for everyone on this site.
ja_JP: このサイト全員の公開アクティビティ

en: The second footer widget area
ja_JP: フッターウィジェットエリア 2

en: The selected Template Pack will serve all BuddyPress templates.
ja_JP: 選択したテンプレートパックがすべての BuddyPress テンプレートとして使われます。

en: The sidebar widget area
ja_JP: サイドバーウィジェットエリア

en: The site is already active.
ja_JP: このサイトはすでに有効化済みです。

en: The third footer widget area
ja_JP: フッターウィジェットエリア 3

en: The two big editing areas for the activity title and content are fixed in place, but you can reposition all the other boxes using drag and drop, and can minimize or expand them by clicking the title bar of each box. Use the Screen Options tab to unhide more boxes (Primary Item/Secondary Item, Link, Type, Author ID) or to choose a 1- or 2-column layout for this screen.
ja_JP: アクティビティタイトルとコンテンツ用にある2つの大きな編集エリア位置は固定ですが、その他のボックスはすべてドラッグ & ドロップで位置を変更したり、タイトルバーをクリックして拡大・縮小できます。表示設定タブを使って主項目・副項目、リンク、タイプ、投稿者 ID などのボックスを表示したり、この画面のレイアウトを1または2カラムに選択できます。

en: The uploaded file exceeds the maximum allowed file size for this site
ja_JP: 画像のファイルサイズが大きすぎます。このサイトのファイルサイズ上限:

en: The uploaded file exceeds the maximum allowed file size of: %s
ja_JP: 画像のファイルサイズが許可されている上限 %s よりも大きいようです。

en: The uploaded file was only partially uploaded.
ja_JP: 部分的にしかアップロードできませんでした。

en: The user is already active.
ja_JP: このユーザーはすでに認証済みです。

en: The web browser on your device cannot be used to upload files.
ja_JP: お使いのデバイスのウェブブラウザではファイルのアップロードは利用できません。

en: Theme activated! This theme contains <a href="%s">custom header image</a> support and <a href="%s">sidebar widgets</a>.
ja_JP: テーマを有効化しました。このテーマは<a href="%s">カスタムヘッダー画像</a>および<a href="%s">サイドバーウィジェット</a>に対応しています。

en: There are many different types of activities. Some are generated automatically by BuddyPress and other plugins, and some are entered directly by a user in the form of status update. To help manage the different activity types, use the filter dropdown box to switch between them.
ja_JP: アクティビティには色々な種類のものがあります。BuddyPress やその他のプラグインによって自動的に生成されるものもあれば、ユーザーが近況報告の形で直接入力するものもあります。様々なアクティビティタイプを管理するには、フィルタードロップダウンボックスを使ってタイプ表示を切り替えてください。

en: There are no fields in this group.
ja_JP: このグループには欄がありません。

en: There are no groups to display.
ja_JP: 表示できるグループはありません。

en: There are no pending membership requests.
ja_JP: 保留中の参加申請はありません。

en: There are no posts for this topic.
ja_JP: このトピックへの投稿はありません。

en: There are no recently active members
ja_JP: 最近活発なメンバーはいません

en: There are no users currently online
ja_JP: 現在オンラインのメンバーはいません。

en: There aren't enough site members to show a random sample just yet.
ja_JP: サイトのメンバーが少ないため、ランダム表示ができません。

en: There is a pending change of your email address to %s.
ja_JP: %s へのメールアドレス変更が保留中です。

en: There was a configuration error. Please contact the server administrator.
ja_JP: 設定にエラーがありました。サーバー管理者にお問い合わせください。

en: There was a problem accepting that request. Please try again.
ja_JP: 申請を承認する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was a problem activating accounts. Please try again.
ja_JP: アカウントを有効にする際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was a problem activating that notice.
ja_JP: 通知を有効化する際にエラーが発生しました。

en: There was a problem closing the notice.
ja_JP: 通知を閉じる際にエラーが発生しました。

en: There was a problem cropping the group profile photo.
ja_JP: グループプロフィールの写真の切り抜きに失敗しました。

en: There was a problem cropping your %s photo.
ja_JP: %sの写真を切り抜く際にエラーが発生しました。

en: There was a problem cropping your profile photo.
ja_JP: プロフィール写真を切り抜く際に問題が発生しました。

en: There was a problem deactivating that notice.
ja_JP: 通知を無効化するに際エラーが発生しました。

en: There was a problem deleting messages.
ja_JP: メッセージを削除する際にエラーが発生しました。

en: There was a problem deleting sign-ups. Please try again.
ja_JP: 登録を削除する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was a problem deleting that notice.
ja_JP: 通知を削除する際にエラーが発生しました。

en: There was a problem deleting that notification.
ja_JP: 通知を削除する際にエラーが発生しました。

en: There was a problem deleting that profile photo. Please try again.
ja_JP: プロフィール画像を削除する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was a problem deleting the group cover image. Please try again.
ja_JP: グループのカバー画像の削除中に問題が発生しました。再度お試しください。

en: There was a problem deleting the group profile photo. Please try again.
ja_JP: グループのプロフィール写真を削除する際に問題が発生しました。もう一度お試しください。

en: There was a problem deleting your cover image. Please try again.
ja_JP: カバー画像の削除中に問題が発生しました。再度お試しください。

en: There was a problem deleting your profile photo. Please try again.
ja_JP: プロフィール画像を削除する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was a problem managing your messages.
ja_JP: メッセージの管理を行う際に問題が発生しました。

en: There was a problem managing your notifications.
ja_JP: 通知を管理する際に問題が発生しました。

en: There was a problem marking messages as read.
ja_JP: メッセージを既読にする際にエラーが発生しました。

en: There was a problem marking messages as unread.
ja_JP: メッセージを未読にする際にエラーが発生しました。

en: There was a problem marking that message.
ja_JP: メッセージをマークする際に問題が発生しました。

en: There was a problem marking that notification.
ja_JP: メッセージをマークする際にエラーが発生しました。

en: There was a problem posting your update, please try again.
ja_JP: 近況を投稿する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was a problem posting your update. Please try again.
ja_JP: 近況を投稿する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was a problem rejecting that request. Please try again.
ja_JP: 申請を拒否する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was a problem sending that reply. Please try again.
ja_JP: 返信を送信する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was a problem sending the activation emails. Please try again.
ja_JP: アカウントを有効化するためのメールを送信する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was a problem sending your reply. Please try again.
ja_JP: 返信する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was a problem updating some of your profile information. Please try again.
ja_JP: プロフィール欄を更新する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was a problem uploading the cover image.
ja_JP: カバー画像をアップロード中に問題が発生しました。

en: There was a problem verifying your new email address. Please try again.
ja_JP: 新しいメールアドレスを認証する際に問題が発生しました。もう一度お試しください。

en: There was a problem when deleting. Please try again.
ja_JP: 削除する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was a problem; please correct the form below and try again.
ja_JP: 問題が発生しました。以下のフォームを修正してもう一度お試しください。

en: There was an error accepting the group invitation. Please try again.
ja_JP: グループへの招待を承認する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was an error accepting the membership request. Please try again.
ja_JP: グループ参加申請を承認する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was an error deleting messages.
ja_JP: メッセージを削除する際にエラーが発生しました。

en: There was an error deleting that message.
ja_JP: メッセージを削除する際にエラーが発生しました。

en: There was an error deleting the %s. Please try again.
ja_JP: %sを削除する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was an error deleting the group. Please try again.
ja_JP: グループを削除する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was an error joining the group.
ja_JP: グループ参加の際にエラーが起きました。

en: There was an error leaving the group.
ja_JP: グループを離れる際にエラーが発生しました。

en: There was an error marking that activity as a favorite. Please try again.
ja_JP: アクティビティをお気に入りに登録する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was an error posting that reply, please try again.
ja_JP: 返信投稿の際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was an error posting that reply. Please try again.
ja_JP: 返信を投稿する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was an error posting your reply. Please try again.
ja_JP: 返信を投稿する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was an error rejecting the membership request. Please try again.
ja_JP: グループ参加申請を拒否する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was an error removing that activity as a favorite. Please try again.
ja_JP: アクティビティをお気に入りから削除する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was an error removing that user from the group. Please try again.
ja_JP: グループからユーザーを削除する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was an error removing the invite
ja_JP: 招待の削除中にエラーが発生しました

en: There was an error saving group details. Please try again.
ja_JP: グループ説明の保存中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was an error saving the field. Please try again.
ja_JP: フィールドを保存する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was an error saving the group profile photo, please try uploading again.
ja_JP: グループプロフィールの写真を保存する際に問題が発生しました。もう一度アップロードしてみてください。

en: There was an error saving the group. Please try again.
ja_JP: グループを保存する際に問題が発生しました。もう一度お試しください。

en: There was an error sending your group membership request. Please try again.
ja_JP: グループ参加申請を送信する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was an error updating group details. Please try again.
ja_JP: グループの説明を更新する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was an error updating group settings. Please try again.
ja_JP: グループ設定を更新する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was an error when banning that user. Please try again.
ja_JP: ユーザーを禁止する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was an error when deleting that activity
ja_JP: アクティビティを削除する際にエラーが発生しました

en: There was an error when demoting that user. Please try again.
ja_JP: ユーザー降格の際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was an error when posting your update. Please try again.
ja_JP: 近況を投稿する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was an error when promoting that user. Please try again.
ja_JP: ユーザー昇格の際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was an error when unbanning that user. Please try again.
ja_JP: ユーザーのブロックを解除する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was an error while changing group type. Please try again.
ja_JP: グループタイプを変更する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There was an error while changing member type. Please try again.
ja_JP: メンバータイプを変更する際にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: There were no groups found.
ja_JP: グループはありません。

en: There were no members found, please try another filter.
ja_JP: 該当するメンバーが見つかりません。別の条件を試してください。

en: These field options are invalid.
ja_JP: これらの欄の設定は無効です。

en: These identify the object that created this activity. For example, the fields could reference a pair of site and comment IDs.
ja_JP: アクティビティを作成したオブジェクトを識別するのに使われます。例えばフィールドはサイトとコメント ID のペアを参照することもあります。

en: Third Footer Widget Area
ja_JP: フッターウィジェットエリア 3

en: This action cannot be undone.
ja_JP: この操作を元に戻すことはできません。

en: This action should not be used directly. Please use the BuddyPress Group Extension API to generate Manage tabs.
ja_JP: この操作は直接行われるべきではありません。BuddyPress Group Extension API を使って管理タブを生成してください。

en: This activity item has a type (%s) that is not registered using bp_activity_set_action(), so no label is available.
ja_JP: このアクティビティ項目は bp_activity_set_action() で登録されていない種類のもの (%s) であるためラベルが存在しません。

en: This field can be seen by: %s
ja_JP: このフィールドを表示できるユーザー: %s

en: This field can be seen by: <span class="current-visibility-level">%s</span>
ja_JP: このフィールドの公開範囲: <span class="current-visibility-level">%s</span>

en: This field should be available to:
ja_JP: このフィールドを以下に対して利用可能にする:

en: This file is empty. Please try another.
ja_JP: このファイルは空です。別のファイルをお試しください。

en: This file is not an image. Please try another.
ja_JP: このファイルは画像ではありません。別のファイルをお試しください。

en: This file type is not allowed. Please try another.
ja_JP: このファイルタイプは許可されていません。別のファイルをお試しください。

en: This group has no administrators
ja_JP: このグループには管理者がいません

en: This group has no members.
ja_JP: このグループには誰もいません。

en: This group has no moderators
ja_JP: このグループにはモデレーターがいません

en: This group is not currently accessible.
ja_JP: このグループには現在アクセスできません。

en: This group must have at least one admin
ja_JP: このグループには最低一名の管理者が必要です

en: This group will be listed in the groups directory and in search results.
ja_JP: このグループは、グループ案内や検索結果に掲載されます。

en: This group will not be listed in the groups directory or search results.
ja_JP: このグループは、グループ案内や検索結果には掲載されません。

en: This is a hidden group
ja_JP: これは非表示グループです

en: This is a hidden group and only invited members can join.
ja_JP: これは非表示グループです。招待されたメンバーのみが参加できます。

en: This is a notice to all users.
ja_JP: すべてのユーザーへの通知です。

en: This is a private group
ja_JP: これはプライベートグループです

en: This is a private group and you must request group membership in order to join.
ja_JP: これはプライベートグループです。参加するには申請を送る必要があります。

en: This is a private group. To join you must be a registered site member and request group membership.
ja_JP: これはプライベートグループです。参加するにはサイトに登録してグループ参加申請を送る必要があります。

en: This is a private group. Your membership request is awaiting approval from the group administrator.
ja_JP: これはプライベートグループです。あなたの参加申請は管理者の承認待ちです。

en: This is a public group
ja_JP: これは公開グループです

en: This is a required field
ja_JP: これは記入必須欄です

en: This is larger than the maximum size. Please try another.
ja_JP: ファイルサイズの上限を超えているようです。別のファイルをお試しください。

en: This is the admin view of a user&#39;s profile.
ja_JP: これはユーザープロフィールの管理者表示です。

en: This is the administration screen for pending accounts on your site.
ja_JP: これはサイトの承認待ちアカウントを管理する画面です。

en: This member has no notifications.
ja_JP: このメンバーへの通知はありません。

en: This member has no unread notifications.
ja_JP: このメンバーへの未読通知はありません。

en: This member is a spammer.
ja_JP: このメンバーはスパマーです。

en: This member's profile settings have been saved.
ja_JP: メンバーのプロフィール設定を保存しました。

en: This page is a convenient way to edit the details associated with one of your groups.
ja_JP: このページは所属グループの詳細を編集するのに役立ちます。

en: This topic does not exist.
ja_JP: このトピックは存在しません。

en: This topic is closed, replies are no longer accepted.
ja_JP: このトピックは閉じられました。返信は受け付けていません。

en: This user has been marked as a spammer. Only site admins can view this profile.
ja_JP: このユーザーはスパマーとしてマークされています。サイト管理者だけがプロフィールを見ることができます。

en: This user is a spammer.
ja_JP: このユーザーはスパマーです。

en: This user's notification settings have been saved.
ja_JP: ユーザーの通知設定を保存しました。

en: Thread URL
ja_JP: スレッド URL

en: Three columns
ja_JP: 3カラム

en: Thumbnail
ja_JP: サムネイル

en: Time elapsed
ja_JP: 経過時間

[ctx: Title of the login widget]
en: (BuddyPress) Log In
ja_JP: (BuddyPress) ログイン

en: Title:
ja_JP: タイトル:

en: To skip the avatar upload process, hit the "Next Step" button.
ja_JP: アバター画像のアップロードを省略するには、「次の手順」ボタンを押してください。

en: To skip the group profile photo upload process, hit the "Next Step" button.
ja_JP: グループのプロフィール写真設定をスキップするには「次のステップ」ボタンをクリックしてください。

en: To:
ja_JP: 宛先:

en: Toolbar
ja_JP: ツールバー

[ctx: Toolbar Mention logged in user]
en: Mentions
ja_JP: メンション

[ctx: Toolbar Mention logged in user]
en: Mentions %s
ja_JP: %s にメンション

en: Tools
ja_JP: ツール

en: Topic
ja_JP: トピック

en: Topic tags:
ja_JP: トピックタグ:

en: Two columns
ja_JP: 2カラム

en: Type
ja_JP: タイプ

en: Type:
ja_JP: タイプ:

en: Un-spammed by %s
ja_JP: %s がスパム判定を解除

en: Unavailable to all members.
ja_JP: すべてのメンバーには使用できません。

en: Unban this member
ja_JP: このメンバーのブロックを解除

en: Under the hood
ja_JP: 開発者向けの変更

en: Unread
ja_JP: 未読

en: Unread notifications
ja_JP: 未読通知

en: Unregistered action - %s
ja_JP: 未登録の操作 - %s

en: Unreplied
ja_JP: 返信なし

en: Unstar
ja_JP: スター解除

en: Update
ja_JP: 更新

en: Update Posted!
ja_JP: 近況を投稿しました !

en: Update Profile
ja_JP: プロフィールを更新

en: Updated Profile
ja_JP: 更新したプロフィール

en: Updated Profile Photos
ja_JP: プロフィール写真を更新しました

en: Updates
ja_JP: 更新

en: Upload
ja_JP: アップロード

en: Upload Failed! Error was: %s
ja_JP: アップロード失敗! エラー内容: %s

en: Upload Image
ja_JP: 画像をアップロード

en: Upload Limit Exceeded
ja_JP: アップロード上限超過

en: Upload an image to use as a profile photo for this group. The image will be shown on the main group page, and in search results.
ja_JP: このグループのプロフィール写真として使用する画像をアップロードします。画像はグループのメインページと検索結果に表示されます。

en: Upload an image to use as an avatar for this group. The image will be shown on the main group page, and in search results.
ja_JP: グループ画像として使う画像をアップロードしてください。この画像は、グループのメインページや検索結果に表示されます。

en: Upload failed! Error was: %s
ja_JP: アップロードに失敗しました。エラー: %s

en: Upload failed.
ja_JP: アップロードに失敗しました。

en: Upload stopped.
ja_JP: アップロードを中止しました。

[ctx: Uploader: Drop your file here - or - Select your File]
en: or
ja_JP: または

en: Use the tools below to manually recalculate these relationships.
ja_JP: 手動でこれらのつながりを再計算するには、以下のツールを使ってください。

en: User Capabilities
ja_JP: ユーザー権限

en: User Groups
ja_JP: ユーザーグループ

en: User account has not yet been activated
ja_JP: ユーザーアカウントがまだ有効化されていません

en: User ban removed successfully
ja_JP: ユーザーのブロックを解除しました

en: User banned successfully
ja_JP: ユーザーをブロックしました

en: User could not be marked as spammer.
ja_JP: ユーザーをスパマーとして判定できません。

en: User could not be removed as spammer.
ja_JP: ユーザーのスパマー判定を解除できません。

en: User demoted successfully
ja_JP: ユーザーを降格しました

en: User last_activity data is no longer stored in usermeta. Use bp_get_user_last_activity() instead.
ja_JP: ユーザーの last_activity データは usermeta に保存されなくなりました。代わりに bp_get_user_last_activity() を使ってください。

en: User last_activity data is no longer stored in usermeta. Use bp_update_user_last_activity() instead.
ja_JP: ユーザーの last_activity データは usermeta に保存されなくなりました。代わりに bp_update_user_last_activity() を使ってください。

en: User marked as spammer. Spam users are visible only to site admins.
ja_JP: ユーザーはスパマーとしてマークされています。スパムユーザーはサイト管理者にしか見えません。

en: User promoted successfully
ja_JP: ユーザーを昇格させました

en: User registration is currently not allowed.
ja_JP: 現在、ユーザー登録はできません

en: User removed as spammer.
ja_JP: ユーザーをスパマーから外しました。

en: User removed from spam.
ja_JP: ユーザーのスパム判定を解除しました。

en: User removed successfully
ja_JP: ユーザーを削除しました

en: Username
ja_JP: ユーザー名

en: Username must be at least 4 characters
ja_JP: ユーザー名は最低4文字必要です

en: Usernames can contain only letters, numbers, ., -, and @
ja_JP: ユーザー名には半角英数字、. (コンマ)、- (ハイフン)、@のみを含められます。

en: Users
ja_JP: ユーザー

en: Users with no member type
ja_JP: メンバータイプがないユーザー

en: Using the search form, you can find pending accounts more easily. The Username and Email fields will be included in the search.
ja_JP: 検索フォームを使うことで、承認待ちのアカウントをより簡単に見つけることができます。検索にはユーザー名とメールアドレス欄が含まれます。

en: Version
ja_JP: バージョン

en: Video error. Please upload a photo instead.
ja_JP: 動画エラー。かわりに写真をアップロードしてください。

en: View
ja_JP: 表示

en: View Activity
ja_JP: アクティビティを表示

en: View Conversation
ja_JP: 会話を表示

en: View Discussion
ja_JP: ディスカッションを表示

en: View Message
ja_JP: メッセージを見る

en: View Profile
ja_JP: プロフィールを表示

en: View Thread / Permalink
ja_JP: スレッドを表示 / パーマリンク

en: View all actions
ja_JP: すべてのアクションを表示

en: View on %s
ja_JP: %s で表示

en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s active member | Viewing %1$s - %2$s of %3$s active members
ja_JP[0]: %1$s - %2$s人目を表示中 (%3$s人のアクティブユーザー中)

en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s group | Viewing %1$s - %2$s of %3$s groups
ja_JP[0]: %1$s - %2$s個目を表示中 (%3$s個のグループ中)

en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s invitation | Viewing %1$s - %2$s of %3$s invitations
ja_JP[0]: %1$s - %2$s件目を表示中 (%3$s件の招待中)

en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s item | Viewing %1$s - %2$s of %3$s items
ja_JP[0]: %1$s - %2$s件目を表示中 (%3$s件の項目中)

en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s member | Viewing %1$s - %2$s of %3$s members
ja_JP[0]: %1$s - %2$s人目を表示中 (%3$s人のメンバー中)

en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s member with friends | Viewing %1$s - %2$s of %3$s members with friends
ja_JP[0]: %1$s - %2$s人目を表示中 (%3$s人の友達のいるメンバー中)

en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s message | Viewing %1$s - %2$s of %3$s messages
ja_JP[0]: %1$s - %2$s件目を表示中 (%3$s件のメッセージ中)

en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s notification | Viewing %1$s - %2$s of %3$s notifications
ja_JP[0]: %1$s - %2$s件目を表示中 (%3$s件の通知中)

en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s online member | Viewing %1$s - %2$s of %3$s online members
ja_JP[0]: %1$s - %2$s人目を表示中 (%3$s人のオンラインメンバー中)

en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s request | Viewing %1$s - %2$s of %3$s requests
ja_JP[0]: %1$s - %2$s件目を表示中 (%3$s件の申請中)

en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s site | Viewing %1$s - %2$s of %3$s sites
ja_JP[0]: %1$s - %2$s件目を表示中 (%3$s件のサイト中)

en: Viewing 1 active member
ja_JP: アクティブメンバー1人を表示中

en: Viewing 1 group
ja_JP: グループ1件を表示中

en: Viewing 1 invitation
ja_JP: 招待状1件を表示中

en: Viewing 1 item
ja_JP: 項目1件を表示中

en: Viewing 1 member
ja_JP: メンバー1件を表示中

en: Viewing 1 member with friends
ja_JP: 友達のいるメンバー1人を表示中

en: Viewing 1 message
ja_JP: メッセージ1件を表示中

en: Viewing 1 notification
ja_JP: 通知1件を表示中

en: Viewing 1 online member
ja_JP: オンラインのメンバー %1$s - %2$s を表示中 (全%3$s人中)

en: Viewing 1 request
ja_JP: リクエスト1件を表示中

en: Viewing 1 site
ja_JP: サイト1件を表示中

en: Viewing groups of the type: %s
ja_JP: 以下のタイプのグループを表示しています。%s

en: Viewing members of the type: %s
ja_JP: %s タイプのメンバーを表示中

en: Visibility
ja_JP: 表示状態

[ctx: Visibility level setting]
en: All Members
ja_JP: すべてのメンバー

[ctx: Visibility level setting]
en: Everyone
ja_JP: 全員

[ctx: Visibility level setting]
en: My Friends
ja_JP: 自分の友達

[ctx: Visibility level setting]
en: Only Me
ja_JP: 自分のみ

en: Visit
ja_JP: 移動

en: Visit Group
ja_JP: グループを表示

en: Visit Site
ja_JP: サイトを表示

en: Visit the Support Forums
ja_JP: サポートフォーラムにアクセス

en: WARNING: Deleting this group will completely remove ALL content associated with it. There is no way back, please be careful with this option.
ja_JP: 警告: このグループを削除すると、関連するコンテンツが「すべて」取り除かれます。取り消しはできません。実行するには注意してください。

en: WARNING: Deleting this group will completely remove ALL content associated with it. There is no way back. Please be careful with this option.
ja_JP: 警告: このグループを削除すると、関連するコンテンツがすべて取り除かれます。取り消しはできません。実行するには注意してください。

en: We were unable to generate the data export request.
ja_JP: データエクスポートのリクエストを生成できませんでした。

en: We're sorry, but we can't find the page that you're looking for. Perhaps searching will help.
ja_JP: お探しのページは見つかりませんでした。検索が役に立つかもしれません。

en: Website
ja_JP: サイト

en: What personal data we collect and why we collect it
ja_JP: このサイトが収集する個人データと収集の理由

en: What's new in %s, %s?
ja_JP: %s について何かありませんか ? %s さん。

en: What's new, %s?
ja_JP: %s さん、どうしていますか ?

en: What's new?
ja_JP: 新着情報

en: Which members of this group are allowed to invite others?
ja_JP: このグループで他の人を招待できるメンバーは ?

en: Who can invite others to this group?
ja_JP: このグループに他の人を招待できる人は ?

en: Who can see this field?
ja_JP: このフィールドを表示できる人は ?

en: Who's Online
ja_JP: オンライン

en: Why have all my BuddyPress menus disappeared?
ja_JP: BuddyPress のメニューがすべて消えてしまったのはなぜですか。

[ctx: XProfile admin edit field]
en: Description
ja_JP: 説明

[ctx: XProfile admin edit field]
en: Name (required)
ja_JP: 名前 (必須)

en: Yahoo Messenger
ja_JP: Yahoo メッセンジャー

en: Year
ja_JP: 年

en: Yes
ja_JP: はい

en: Yes, I'd like to create a new site
ja_JP: はい、新しいサイトを作りたいです。

en: Yes, i'd like to create a new site
ja_JP: はい、新しいサイトを作りたいです

en: Yes, send email
ja_JP: はい、メールを送信します

en: You
ja_JP: あなた

en: You already have a pending friendship request with this user
ja_JP: このユーザーからの保留中の友達申請がすでにあります

en: You are about to activate the following account:
ja_JP: 以下のアカウントを有効化しようとしています。

en: You are about to activate the following accounts:
ja_JP: 以下のアカウントを有効化しようとしています。

en: You are about to delete the following account:
ja_JP: 以下のアカウントを削除しようとしています:

en: You are about to delete the following accounts:
ja_JP: 以下のアカウントを削除しようとしています。

en: You are about to delete the following groups:
ja_JP: 以下のグループを削除しようとしています。

en: You are about to resend an activation email to the following account:
ja_JP: 以下のアカウントに有効化メールを再送しようとしています。

en: You are about to resend an activation email to the following accounts:
ja_JP: 以下のアカウントに有効化メールを再送しようとしています。

en: You are alone in this conversation.
ja_JP: この会話に参加している他のユーザーはいません。

en: You are already friends with this user
ja_JP: あなたはこのユーザーとすでに友達です。

en: You are browsing the archive for %1$s.
ja_JP: 「%1$s」のアーカイブを表示中です。

en: You are not a member of any groups so you don't have any group forums you can post in. To start posting, first find a group that matches the topic subject you'd like to start. If this group does not exist, why not <a href='%s'>create a new group</a>? Once you have joined or created the group you can post your topic in that group's forum.
ja_JP: あなたはどのグループにも参加していません。このため、投稿できるグループフォーラムはありません。投稿したいならば、自身の興味に合う目的をトピックに扱っているグループを探しましょう。そういうグループがなければ、<a href='%s'>新しいグループを作成</a>しましょう。どこかのグループに参加するか、新規にグループを作成すれば、そのグループのフォーラムでトピックを投稿できます。

en: You are not allowed to perform this action.
ja_JP: この操作を行う権限がありません。

en: You are not allowed to send or remove invites
ja_JP: 招待を削除する権限がありません

en: You are not an admin of this group.
ja_JP: このグループの管理者ではありません。

en: You are not yet friends with this user
ja_JP: あなたはこのユーザーと友達ではありません

en: You are requesting to become a member of the group '%s'.
ja_JP: グループ「%s」への参加申請を送信しています。

en: You can also moderate the activity from this screen using the Status box, where you can also change the timestamp of the activity.
ja_JP: この画面のステータスボックスを使ってアクティビティを承認したり、タイムスタンプを変更したりできます。

en: You can change this or any other email notification preferences in your email settings.
ja_JP: この設定またはその他のメール通知設定は、メール設定画面で変更できます。

en: You can manage activities made on your site similar to the way you manage comments and other content. This screen is customizable in the same ways as other management screens, and you can act on activities using the on-hover action links or the Bulk Actions.
ja_JP: サイト上のアクティビティをコメントやその他のコンテンツと同様に管理できます。この画面は他の管理画面と同じようにカスタマイズでき、アクティビティにマウスオーバーして編集したり、一括操作を利用できます。

en: You can manage groups much like you can manage comments and other content. This screen is customizable in the same ways as other management screens, and you can act on groups by using the on-hover action links or the Bulk Actions.
ja_JP: コメントやその他のコンテンツを管理するのと同じ方法でグループを管理できます。この画面は、他の管理画面と同じ方法でカスタマイズ可能で、ホバーアクションリンクまたは一括操作でグループを操作できます。

en: You can reorder the list of your pending accounts by clicking on the Username, Email or Registered column headers.
ja_JP: ユーザー名、メールアドレス、または「登録日」カラムヘッダーをクリックして承認待ちのアカウント一覧を並び替えることができます。

en: You cannot edit the requested user.
ja_JP: 指定したユーザーは編集できません。

en: You cannot remove all administrators from a group.
ja_JP: グループ管理者を削除することはできません。

en: You do not have access to that conversation.
ja_JP: その会話にアクセスできる権限がありません。

en: You do not have access to this activity.
ja_JP: このアクティビティを見ることはできません。

en: You do not have access to this content.
ja_JP: このコンテンツへアクセスする権限がありません。

en: You do not have access to this group.
ja_JP: このグループにアクセスする権限がありません。

en: You do not have access to this page.
ja_JP: このページへアクセスする権限がありません。

en: You edit activities made on your site similar to the way you edit a comment. This is useful if you need to change which page the activity links to, or when you notice that the author has made a typographical error.
ja_JP: サイト上のアクティビティをコメントを編集するように編集できます。アクティビティのリンク先を変更したり、誤字脱字を発見したりした際に便利です。

en: You have %1$d new comment replies
ja_JP: コメントへの新規返信が%1$d件あります

en: You have %1$d new mentions
ja_JP: %1$d件の未読メンションがあります

en: You have %1$d new replies
ja_JP: 新規返信が%1$d件あります

en: You have %d new group invitations
ja_JP: %d通のグループ招待状があります。

en: You have %d new messages
ja_JP: %d通の新着メッセージがあります。

en: You have %d pending friendship requests
ja_JP: 保留中の友達申請が%d件あります

en: You have %s new private message | You have %s new private messages
ja_JP[0]: %s通の新規プライベートメッセージ

en: You have a friendship request from %s
ja_JP: %s さんからの友達申請があります

en: You have a pending friendship request with this user
ja_JP: このユーザーからの友達申請が保留中になっています

en: You have an invitation to the group: %s
ja_JP: あなたは次のグループに招待されています: %s

en: You have attempted to queue too many files.
ja_JP: キューに入れたファイルが多すぎます。

en: You have been promoted to <b>{{promoted_to}}</b> in the group &quot;<a href="{{{group.url}}}">{{group.name}}</a>&quot;.
ja_JP: グループ「<a href="{{{group.url}}}">{{group.name}}</a>」で<b>{{promoted_to}}</b>に昇格しました。

en: You have no notifications.
ja_JP: 現在通知がありません。

en: You have no outstanding group invites.
ja_JP: 保留中のグループへの招待はありません。

en: You have no pending friendship requests.
ja_JP: 保留中の友達申請はありません。

[ctx: You have no profile fields groups.]
en: You have no groups.
ja_JP: グループがありません。

en: You have no unread notifications.
ja_JP: 現在未読の通知はありません。

en: You have posted too many links
ja_JP: 投稿したリンクの数が多すぎます

en: You have selected an image that is smaller than recommended. For best results, upload a picture larger than %1$d x %2$d pixels.
ja_JP: 推奨サイズよりも小さい画像が選択されました。最適な表示のためには、%1$d x %2$dピクセルよりも大きい画像をアップロードしてください。

en: You have successfully created your account! Please log in using the username and password you have just created.
ja_JP: アカウントの作成ができました。今作ったユーザー名とパスワードでログインしてください。

en: You have successfully created your account! To begin using this site you will need to activate your account via the email we have just sent to your address.
ja_JP: アカウントを作成しました。このサイトを使い始めるには、送信されたメールからアカウントを有効化する必要があります。

en: You have successfully dismissed your pending email change.
ja_JP: 未承認のメールアドレス変更を却下しました。

en: You have successfully verified your new email address.
ja_JP: 新しいメールアドレスが認証されました。

en: You haven't added any friend connections yet.
ja_JP: まだ交友関係がありません。

en: You joined the group!
ja_JP: グループに加わりました !

en: You may delete your account by visiting the %s page.
ja_JP: %s ページでアカウントを削除することができます。

en: You may not register a group type with this name.
ja_JP: この名称のグループタイプは登録できません。

en: You may not register a member type with this name.
ja_JP: この名称のメンバータイプは登録できません。

en: You may only upload 1 file.
ja_JP: ファイルのアップロードは1つまでです。

en: You must accept your pending invitation before you can access this private group.
ja_JP: このプライベートグループにアクセスするには保留中の招待状を承認する必要があります。

en: You must be <a href="%1$s">logged in</a> to post a comment.
ja_JP: コメントを投稿するには<a href="%1$s">ログイン</a>してください。

en: You must indicate that you have read and agreed to the Privacy Policy.
ja_JP: 個人情報保護方針を読み、同意したことを示す必要があります。

en: You must log in to access the page you requested.
ja_JP: ページにアクセスするにはログインしてください。

en: You previously requested an export of your personal data on %s.
ja_JP: あなたは以前、%sに個人データのエクスポートをリクエストしました。

en: You successfully left the group.
ja_JP: グループを脱退しました

en: You were promoted to a mod in %d groups
ja_JP: あなたは%d個のグループでモデレーターに昇格しました

en: You were promoted to a mod in the group "%s"
ja_JP: グループ「%s」のモデレーターに昇格しました

en: You were promoted to an admin in %d groups
ja_JP: あなたは%d個のグループにおいて管理者に昇格しました

en: You were promoted to an admin in the group "%s"
ja_JP: 「%s」グループの管理者に昇格しました

en: You will auto join this group when you reply to this topic.
ja_JP: このトピックに返信すると自動的に参加することになります。

en: You will auto join this group when you start a new topic.
ja_JP: 新しいトピックを始める際、自動的に参加する。

en: You will no longer receive emails when someone replies to an update or comment you posted.
ja_JP: あなたが投稿した更新やコメントに誰かが返信したときに、メールを受信しなくなります。

en: You will no longer receive emails when someone requests to be a member of your group.
ja_JP: 誰かがあなたのグループのメンバーになることをリクエストした際、今後はメールを受信しません。

en: You will no longer receive emails when someone sends you a message.
ja_JP: あなたがメッセージを送信したとき、ールを受信しなくなります。

en: You will no longer receive emails when you are invited to join a group.
ja_JP: グループへの招待された際にメールが送信されなくなります。

en: You will no longer receive emails when you have been promoted in a group.
ja_JP: グループ内で権限が昇格された際、今後はメールを受信しません。

en: You will no longer receive emails when your request to join a group has been accepted or denied.
ja_JP: グループへの参加リクエストが承認または拒否されたときに、電子メールを受信しなくなります。

en: Your Cover Image will be used to customize the header of your profile.
ja_JP: カバー画像はプロフィールのヘッダーをカスタマイズするのに使われます。

en: Your Profile Photo
ja_JP: プロフィール写真

en: Your account is now active!
ja_JP: アカウント登録が完了しました !

en: Your account was activated successfully! You can now <a href="%s">log in</a> with the username and password you provided when you signed up.
ja_JP: アカウントを有効化しました。登録時に指定したユーザー名とパスワードで<a href="%s">ログイン</a>できます。

en: Your account was activated successfully! You can now log in with the username and password you provided when you signed up.
ja_JP: アカウントが有効化されました ! 登録時のユーザー名とパスワードでログインできます。

en: Your account was activated successfully! Your account details have been sent to you in a separate email.
ja_JP: アカウントが有効化されました ! アカウントの詳細は別のメールで送られてきます。

en: Your address will be
ja_JP: あなたのアドレスは次の通りです:

en: Your avatar will be used on your profile and throughout the site. If there is a <a href="http://gravatar.com">Gravatar</a> associated with your account email we will use that, or you can upload an image from your computer.
ja_JP: あなたのアバターは自分のプロフィールページとこのサイト全体で使用されます。<a href="http://gravatar.com">Gravatar</a> にあなたのメールアドレスで登録されたアバターがあればそのアバターを使用します。もしくは、ご自分のコンピュータから画像をアップロードすることもできます。

en: Your avatar will be used on your profile and throughout the site. To change your avatar, please create an account with <a href="http://gravatar.com">Gravatar</a> using the same email address as you used to register with this site.
ja_JP: あなたのアバターは自分のプロフィールページとこのサイト全体で使用されます。アバターを変更するには、このサイトの登録時に使用したメールアドレスで <a href="http://gravatar.com">Gravatar</a> のアカウントを作成してください。

en: Your browser does not support HTML5 audio
ja_JP: お使いのブラウザーは HTML5 オーディオをサポートしていません

en: Your browser does not support HTML5 video
ja_JP: お使いのブラウザーは HTML5ビデオをサポートしていません

en: Your browser does not support this feature.
ja_JP: お使いのブラウザはカメラをサポートしていません

en: Your browser is not supported. Please upload a photo instead.
ja_JP: お使いのブラウザはサポートされていません。代わりに写真をアップロードしてください。

en: Your comment is awaiting moderation.
ja_JP: あなたのコメントは承認待ちです。

en: Your cover image was deleted successfully!
ja_JP: カバー画像は正常に削除されました。

en: Your current password is invalid.
ja_JP: 現在のパスワードは無効です。

en: Your membership request for the group "{{group.name}}" has been accepted.
    
    To view the group, visit: {{{group.url}}}
ja_JP: 「{{group.name}}」グループへの参加申請が承認されました。
     
    グループを表示: {{{group.url}}}

en: Your membership request was sent to the group administrator successfully. You will be notified when the group administrator responds to your request.
ja_JP: メンバーへの参加申請をグループ管理者に送信しました。グループ管理者が回答すると通知されます。

en: Your message was not sent. Please enter a subject line.
ja_JP: メッセージは送信されませんでした。件名を入力してください。

en: Your message was not sent. Please enter some content.
ja_JP: メッセージは送信されませんでした。本文を記入してください。

en: Your message was not sent. Please use a valid sender.
ja_JP: メッセージを送信できませんでした。正しい宛名を入力してください。

en: Your new cover image was uploaded successfully.
ja_JP: 新しいカバー画像がアップロードされました。

en: Your new profile photo was uploaded successfully.
ja_JP: 新しいプロフィール写真のアップロードに成功しました。

en: Your notification settings have been saved.
ja_JP: 通知設定を保存しました。

en: Your previous request for an export of personal data has expired.
ja_JP: 前回の個人データエクスポートリクエストは期限切れになりました。

en: Your profile has unsaved changes. If you leave the page, the changes will be lost.
ja_JP: プロフィールに保存されていな変更があります。このページから移動すると、変更がすべて失われます。

en: Your profile photo is ready. Click on the "Save" button to use this photo.
ja_JP: プロフィール画像の準備ができました。「保存」ボタンをクリックすると、この写真を使用します。

en: Your profile photo was deleted successfully!
ja_JP: プロフィール写真を削除しました。

en: Your profile photo will be used on your profile and throughout the site. If there is a <a href="http://gravatar.com">Gravatar</a> associated with your account email we will use that, or you can upload an image from your computer.
ja_JP: プロフィール写真はプロフィール画面やサイト内で使用されます。アカウントのメールアドレスに関連付けられた <a href="http://ja.gravatar.com">Gravatar</a> があればその写真が使われますが、パソコンから画像をアップロードすることもできます。

en: Your profile photo will be used on your profile and throughout the site. To change your profile photo, please create an account with <a href="https://gravatar.com">Gravatar</a> using the same email address as you used to register with this site.
ja_JP: プロフィール写真はプロフィール画面やサイト全体で使用されます。プロフィール写真を変更するには、このサイトに登録する際に使用したものと同じメールアドレスを使用して <a href="https://gravatar.com">Gravatar</a> でアカウントを作成してください。

en: Your profile settings have been saved.
ja_JP: プロフィール設定を保存しました。

en: Your reply was sent successfully
ja_JP: 返信を送信しました

en: Your request for an export of personal data has been completed.
ja_JP: 個人データエクスポートのリクエストは完了しました。

en: Your settings have been saved.
ja_JP: 設定を保存しました。

en: Your site does not support BuddyPress.
ja_JP: あなたのサイトは BuddyPress をサポートしていません。

en: Your site is currently running PHP version %1$s, while BuddyPress requires version %2$s or greater.
ja_JP: あなたのサイトはバージョン %1$s の PHP で実行されていますが、BuddyPress は %2$s 以上のバージョンが必要です。

en: Your site is not ready for BuddyPress 2.8.
ja_JP: あなたのサイトは BuddyPress 2.8 の準備ができていません。

en: [Read more]
ja_JP: [ 続きを読む ]

en: [deleted]
ja_JP: [削除済み]

en: [{{{site.name}}}] Activate your account
ja_JP: [{{{site.name}}}] アカウントを有効化

en: [{{{site.name}}}] Activate {{{user-site.url}}}
ja_JP: [{{{site.name}}}] 有効化 {{{user-site.url}}}

en: [{{{site.name}}}] Group details updated
ja_JP: [{{{site.name}}}] グループの詳細を更新

en: [{{{site.name}}}] Membership request for group "{{group.name}}" accepted
ja_JP: [{{{site.name}}}] グループ「{{group.name}}」への参加申請を承認しました

en: [{{{site.name}}}] Membership request for group "{{group.name}}" rejected
ja_JP: [{{{site.name}}}] グループ「{{group.name}}」への参加申請は承認されませんでした

en: [{{{site.name}}}] Membership request for group: {{group.name}}
ja_JP: [{{{site.name}}}] グループ「{{group.name}}」への参加申請

en: [{{{site.name}}}] New friendship request from {{initiator.name}}
ja_JP: [{{{site.name}}}] {{initiator.name}} さんからの新規友達申請

en: [{{{site.name}}}] New message from {{sender.name}}
ja_JP: [{{{site.name}}}] {{sender.name}} さんからの新規メッセージ

en: [{{{site.name}}}] Verify your new email address
ja_JP: [{{{site.name}}}] 新しいメールアドレスを確認してください

en: [{{{site.name}}}] You have an invitation to the group: "{{group.name}}"
ja_JP: [{{{site.name}}}] グループ「{{group.name}}」に招待されました

en: [{{{site.name}}}] You have been promoted in the group: "{{group.name}}"
ja_JP: [{{{site.name}}}] グループ「{{group.name}}」で昇格しました

en: [{{{site.name}}}] {{friend.name}} accepted your friendship request
ja_JP: [{{{site.name}}}] {{friend.name}} さんがあなたの友達申請を承認しました

en: [{{{site.name}}}] {{poster.name}} mentioned you in a status update
ja_JP: [{{{site.name}}}] {{poster.name}} さんが

en: [{{{site.name}}}] {{poster.name}} mentioned you in an update
ja_JP: [{{{site.name}}}] {{poster.name}} さんが近況であなたについて話しました

en: [{{{site.name}}}] {{poster.name}} replied to one of your comments
ja_JP: [{{{site.name}}}] {{poster.name}} さんがコメントに返信しました

en: [{{{site.name}}}] {{poster.name}} replied to one of your updates
ja_JP: [{{{site.name}}}] {{poster.name}} さんがあなたの近況に返信しました

en: a moderator
ja_JP: モデレーター

en: a user
ja_JP: ユーザー

en: active %s
ja_JP: アクティブ: %s

[ctx: activity admin edit screen]
en: Author ID
ja_JP: 投稿者 ID

[ctx: activity admin edit screen]
en: Link
ja_JP: リンク

[ctx: activity admin edit screen]
en: Primary Item/Secondary Item
ja_JP: 主項目/副項目

[ctx: activity admin edit screen]
en: Status
ja_JP: ステータス

[ctx: activity admin edit screen]
en: Type
ja_JP: タイプ

en: an administrator
ja_JP: 管理者

en: blogname
ja_JP: ブログ名

[ctx: buddypress tools intro]
en: Use the %s to repair these relationships.
ja_JP: これらのつながりを修復するためには %s を使ってください。

[ctx: button]
en: Accept
ja_JP: 承諾

[ctx: button]
en: Activate
ja_JP: 有効化

[ctx: button]
en: Apply
ja_JP: 適用

[ctx: button]
en: Cancel
ja_JP: キャンセル

[ctx: button]
en: Cancel invitation
ja_JP: 招待をキャンセル

[ctx: button]
en: Capture
ja_JP: キャプチャ

[ctx: button]
en: Change
ja_JP: 変更

[ctx: button]
en: Close
ja_JP: 閉じる

[ctx: button]
en: Comment
ja_JP: コメント

[ctx: button]
en: Crop Image
ja_JP: 画像を切り抜く

[ctx: button]
en: Delete
ja_JP: 削除

[ctx: button]
en: Delete Group Cover Image
ja_JP: グループのカバー画像を削除

[ctx: button]
en: Delete My Cover Image
ja_JP: 自分のカバー画像を削除

[ctx: button]
en: Invite
ja_JP: 招待

[ctx: button]
en: Load More
ja_JP: さらに表示

[ctx: button]
en: Mark read
ja_JP: 既読にする

[ctx: button]
en: Mark unread
ja_JP: 未読にする

[ctx: button]
en: Post
ja_JP: 投稿

[ctx: button]
en: Reject
ja_JP: 却下

[ctx: button]
en: Remove item
ja_JP: 項目を削除

[ctx: button]
en: Save
ja_JP: 保存

[ctx: button]
en: Search
ja_JP: 検索

[ctx: button]
en: Select your file
ja_JP: ファイルを選択

[ctx: button]
en: Send
ja_JP: 送信

[ctx: button]
en: Send Reply
ja_JP: 返信を送る

[ctx: button]
en: Send Request
ja_JP: 申請を送信

[ctx: button]
en: Spam
ja_JP: スパム

en: comments
ja_JP: コメント

[ctx: component directory title]
en: Directory
ja_JP: ディレクトリ

[ctx: component directory title]
en: Groups
ja_JP: グループ

[ctx: component directory title]
en: Members
ja_JP: メンバー

[ctx: component directory title]
en: Site-Wide Activity
ja_JP: サイト全体のアクティビティ

[ctx: component directory title]
en: Sites
ja_JP: サイト

[ctx: cover image types separator]
en: ,
ja_JP: 、

en: created %s
ja_JP: %sを作成しました。

[ctx: customizer menu section title]
en: BuddyPress (logged-in)
ja_JP: BuddyPress (ログイン済み)

[ctx: customizer menu section title]
en: BuddyPress (logged-out)
ja_JP: BuddyPress (ログアウト済み)

[ctx: customizer menu type label]
en: Custom Link
ja_JP: カスタムリンク

[ctx: deprecated string]
en: %1$s mentioned you in the group "%2$s":
    
    "%3$s"
    
    To view and respond to the message, log in and visit: %4$s
    
    ---------------------
ja_JP: %1$s さんがグループ「%2$s」であなたについて話しました:
    
    「%3$s」
    
    メッセージを表示・返信するには、ログインして以下にアクセスしてください: %4$s
    
    ---------------------

[ctx: deprecated string]
en: Your site is currently running PHP version %s, while BuddyPress 2.8 will require version 5.3+.
ja_JP: 現在の PHP バージョンは %s ですが、BuddyPress 2.8 を利用するには 5.3以上が必要です。

en: domain.
ja_JP: ブログ名

[ctx: email]
en: Body
ja_JP: 本文

[ctx: email]
en: Footer
ja_JP: フッター

[ctx: email]
en: Header
ja_JP: ヘッダー

[ctx: email]
en: unsubscribe
ja_JP: 購読を停止

[ctx: email menu label]
en: Customize
ja_JP: カスタマイズ

[ctx: email post type description]
en: BuddyPress emails
ja_JP: BuddyPress メール

[ctx: email post type label]
en: Add New
ja_JP: 新規追加

[ctx: email post type label]
en: Add a New Email
ja_JP: 新規メールを追加

[ctx: email post type label]
en: All Emails
ja_JP: メール一覧

[ctx: email post type label]
en: BuddyPress Emails
ja_JP: BuddyPress メール

[ctx: email post type label]
en: Edit Email
ja_JP: メールを編集

[ctx: email post type label]
en: Email list
ja_JP: メールリスト

[ctx: email post type label]
en: Email list navigation
ja_JP: メールリストナビゲーション

[ctx: email post type label]
en: Filter email list
ja_JP: メールリストの絞り込み

[ctx: email post type label]
en: New Email
ja_JP: 新規メール

[ctx: email post type label]
en: No emails found
ja_JP: メールが見つかりません

[ctx: email post type label]
en: No emails found in Trash
ja_JP: ゴミ箱にメールが見つかりません

[ctx: email post type label]
en: Search Emails
ja_JP: メール検索

[ctx: email post type label]
en: Uploaded to this email
ja_JP: このメールにアップロードしました

[ctx: email post type label]
en: View Email
ja_JP: メールを表示

[ctx: email post type name]
en: Emails
ja_JP: メール

[ctx: email post type singular name]
en: Email
ja_JP: メール

[ctx: email type taxonomy description]
en: BuddyPress email types
ja_JP: BuddyPress メールタイプ

[ctx: email type taxonomy label]
en: All Email Situations
ja_JP: メールシチュエーション一覧

[ctx: email type taxonomy label]
en: Edit Email Situations
ja_JP: メールシチュエーションを編集

[ctx: email type taxonomy label]
en: Email list
ja_JP: メールリスト

[ctx: email type taxonomy label]
en: Email list navigation
ja_JP: メールリストナビゲーション

[ctx: email type taxonomy label]
en: New Email Situation
ja_JP: 新規メールシチュエーション

[ctx: email type taxonomy label]
en: New email situation name
ja_JP: 新規メールシチュエーション名

[ctx: email type taxonomy label]
en: No email situations
ja_JP: メールのシチュエーションがありません

[ctx: email type taxonomy label]
en: No email situations found.
ja_JP: メールのシチュエーションが見つかりませんでした。

[ctx: email type taxonomy label]
en: Popular Email Situation
ja_JP: 人気のメールシチュエーション

[ctx: email type taxonomy label]
en: Search Emails
ja_JP: メール検索

[ctx: email type taxonomy label]
en: Situations
ja_JP: シチュエーション

[ctx: email type taxonomy label]
en: Update Email Situation
ja_JP: メールシチュエーションを更新

[ctx: email type taxonomy label]
en: View Email Situation
ja_JP: メールシチュエーションを表示

[ctx: email type taxonomy name]
en: Situation
ja_JP: シチュエーション

[ctx: email type taxonomy singular name]
en: Email
ja_JP: メール

en: field
ja_JP: フィールド

[ctx: form reset button]
en: Reset
ja_JP: リセット

[ctx: group admin edit screen]
en: Add New Members
ja_JP: 新しいメンバーを追加

[ctx: group admin edit screen]
en: Manage Members
ja_JP: メンバー管理

[ctx: group admin edit screen]
en: Save
ja_JP: 保存

[ctx: group admin edit screen]
en: Settings
ja_JP: 設定

[ctx: group member ban link]
en: Remove
ja_JP: 削除

[ctx: group settings on notification settings page]
en: A member invites you to join a group
ja_JP: メンバーの方があなたを新しいグループに招待しています。

[ctx: group settings on notification settings page]
en: A member requests to join a private group for which you are an admin
ja_JP: 新しいメンバーが、あなたが管理しているプライベートグループへ参加する許可を求めています。

[ctx: group settings on notification settings page]
en: Group information is updated
ja_JP: グループの情報を更新しました。

[ctx: group settings on notification settings page]
en: You are promoted to a group administrator or moderator
ja_JP: あなたはこのグループの管理人またはモデレーターに昇格しました。

[ctx: group settings on notification settings page]
en: Your request to join a group has been approved or denied
ja_JP: グループへの参加リクエストが承認または拒否されたとき

[ctx: groups admin edit screen]
en: Group Type
ja_JP: グループタイプ

[ctx: heading]
en: Comment
ja_JP: コメント

[ctx: heading]
en: Post Update
ja_JP: 近況を投稿

[ctx: heading]
en: Search Members
ja_JP: メンバーの検索

en: in %1$s
ja_JP: (%1$s フォーラム)

en: joined %s
ja_JP: %s参加しました。

[ctx: link]
en: Comment
ja_JP: コメント

[ctx: link]
en: Delete
ja_JP: 削除

[ctx: link]
en: Mark Read
ja_JP: 既読にする

[ctx: link]
en: Mark Unread
ja_JP: 未読にする

[ctx: link]
en: Next
ja_JP: 次へ

[ctx: link]
en: Next page
ja_JP: 次のページ

[ctx: link]
en: Prev.
ja_JP: 前へ

[ctx: link]
en: Previous page
ja_JP: 前のページ

[ctx: link]
en: Reply
ja_JP: 返信

[ctx: link]
en: Spam
ja_JP: スパム

[ctx: member type URL base]
en: type
ja_JP: タイプ

[ctx: members user-admin edit screen]
en: %s's Stats
ja_JP: %s の統計

[ctx: members user-admin edit screen]
en: Member Type
ja_JP: メンバーのタイプ

[ctx: members user-admin edit screen]
en: Profile Photo
ja_JP: プロフィール写真

[ctx: members user-admin edit screen]
en: Status
ja_JP: ステータス

en: not yet active
ja_JP: 活発ではありません

en: option
ja_JP: オプション

en: or press esc to cancel.
ja_JP: または、ESC キーを押してキャンセル

[ctx: plugins]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: すべて <span class="count">(%s)</span>

[ctx: recipient salutation]
en: Hi %s,
ja_JP: %s さん、こんにちは。

en: requested %s
ja_JP: %s を申請しました

en: right now
ja_JP: 今

[ctx: screen heading]
en: BuddyPress Emails
ja_JP: BuddyPress メール

[ctx: screen heading]
en: Emails
ja_JP: メール

[ctx: screen heading]
en: Your feedback
ja_JP: あなたのフィードバック

[ctx: search form]
en: Blogs
ja_JP: ブログ

[ctx: search form]
en: Groups
ja_JP: グループ

[ctx: search form]
en: Members
ja_JP: メンバー

[ctx: search form]
en: Posts
ja_JP: 投稿

[ctx: search form]
en: Search these:
ja_JP: 以下を検索:

[ctx: search placeholder text]
en: Search
ja_JP: 検索

en: share your feedback
ja_JP: フィードバックを共有

[ctx: signup deleted]
en: %s sign-up successfully deleted! | %s sign-ups successfully deleted!
ja_JP[0]: %s件のアカウント登録を削除しました。

[ctx: signup notdeleted]
en: %s sign-up was not deleted. | %s sign-ups were not deleted.
ja_JP[0]: %s件のアカウント登録削除に失敗しました。

[ctx: signup notsent]
en: %s account was not activated. | %s accounts were not activated.
ja_JP[0]: %s件のアカウントが有効化されませんでした。

[ctx: signup notsent]
en: %s activation email was not sent. | %s activation emails were not sent.
ja_JP[0]: %s件の有効化メール送信に失敗しました。

[ctx: signup resent]
en: %s account successfully activated!  | %s accounts successfully activated!
ja_JP[0]: %s件のアカウントを有効化しました。

[ctx: signup resent]
en: %s activation email successfully sent!  | %s activation emails successfully sent!
ja_JP[0]: %s件の有効化メールを送信しました。

[ctx: signup users]
en: Pending %s
ja_JP: 未確定 %s

en: sometime
ja_JP: 時々

en: the sign-up has already been activated.
ja_JP: ご指定のアカウント登録はすでに有効化済みです。

[ctx: user]
en: Add Existing
ja_JP: 既存のユーザーを追加

[ctx: user]
en: Add New
ja_JP: 新規追加

[ctx: widget name]
en: (BuddyPress) Friends
ja_JP: (BuddyPress) 友達

[ctx: widget name]
en: (BuddyPress) Groups
ja_JP: (BuddyPress) グループ

[ctx: widget name]
en: (BuddyPress) Members
ja_JP: (BuddyPress) メンバー

[ctx: widget name]
en: (BuddyPress) Recent Networkwide Posts
ja_JP: (BuddyPress) ネットワーク全体の最近の投稿

[ctx: widget name]
en: (BuddyPress) Recently Active Members
ja_JP: (BuddyPress) 最近の登録メンバー

[ctx: widget name]
en: (BuddyPress) Who's Online
ja_JP: (BuddyPress) オンライン状況

[ctx: xProfile admin page title]
en: Profile Fields
ja_JP: プロフィール欄

[ctx: xprofile field type]
en: Checkboxes
ja_JP: チェックボックス

[ctx: xprofile field type]
en: Date Selector
ja_JP: 日付選択欄

[ctx: xprofile field type]
en: Drop Down Select Box
ja_JP: ドロップダウン選択ボックス

[ctx: xprofile field type]
en: Multi Select Box
ja_JP: 複数選択ボックス

[ctx: xprofile field type]
en: Multi-line Text Area
ja_JP: 複数行テキストエリア

[ctx: xprofile field type]
en: Number
ja_JP: 数字

[ctx: xprofile field type]
en: Phone Number
ja_JP: 電話番号

[ctx: xprofile field type]
en: Radio Buttons
ja_JP: ラジオボタン

[ctx: xprofile field type]
en: Text Box
ja_JP: テキストボックス

[ctx: xprofile field type category]
en: Multi Fields
ja_JP: 複数フィールド

[ctx: xprofile field type category]
en: Other
ja_JP: その他

[ctx: xprofile field type category]
en: Single Fields
ja_JP: 単一フィールド

[ctx: xprofile user-admin edit screen]
en: User marked as a spammer
ja_JP: ユーザーはスパマーとしてマークされています

en: years ago
ja_JP: 年前

en: years from now
ja_JP: 年後

en: you
ja_JP: あなた

en: {{poster.name}} mentioned you in the group "{{group.name}}":
    
    <blockquote>&quot;{{usermessage}}&quot;</blockquote>
    
    <a href="{{{mentioned.url}}}">Go to the discussion</a> to reply or catch up on the conversation.
ja_JP: {{poster.name}} さんが「{{group.name}}」グループであなたを紹介しました。
    
    <blockquote>&quot;{{usermessage}}&quot;</blockquote>
    
    返信するか会話を追いかけるには、<a href="{{{mentioned.url}}}">ディスカッションに移動</a>しましょう。
