Plugins - BuddyPress - Stable (latest release) - en to pl translation catalogue (1640 entries)

en: HTML content for the object, transformed for display.
pl: Zawartość HMTL obiektu, przetworzona do wyświetlenia.

en: Content for the object, as it exists in the database.
pl: Treść obiektu, tak jak została zapisana w bazie danych.

en: Order sort attribute ascending or descending.
pl: Sortowanie atrybutów rosnąco lub malejąco.

en: Version
pl: Wersja

en: Any extra capabilities assigned to the user.
pl: Dodatkowe uprawnienia przydzielone użytkownikowi.

en: All capabilities assigned to the user.
pl: Wszystkie uprawnienia przydzielone użytkownikowi.

en: Ensure result set excludes specific IDs.
pl: Zapewnij, że zbiór wynikowy nie zawiera wybranych ID.

en: Confirm use of weak password
pl: Potwierdź użycie słabego hasła

en: Confirm new password
pl: Potwierdź nowe hasło

en: Strength indicator
pl: Siłomierz

en: Confirm use of potentially weak password
pl: Potwierdź użycie potencjalnie słabego hasła.

en: Generate Password
pl: Generuj hasło

en: Cancel password change
pl: Anuluj zmianę hasła

en: Hide password
pl: Ukryj hasło

en: Hide
pl: Ukryj

en: Requester
pl: Proszący

note: translators: accessibility text
en: %s <span class="screen-reader-text">Comment</span> | %s <span class="screen-reader-text">Comments</span>
pl[0]: %s <span class="screen-reader-text">Komentarz</span>
pl[1]: %s <span class="screen-reader-text">Komentarze</span>
pl[2]: %s <span class="screen-reader-text">Komentarzy</span>

en: Your account was activated successfully! You can now log in with the username and password you provided when you signed up.
pl: Twoje konto zostało pomyślnie aktywowane! Możesz teraz zalogować się korzystając z nazwy użytkownika i hasła, które podano podczas rejestracji.

en: Status
pl: Stan

en: Suggested text:
pl: Sugerowany tekst:

en: What personal data we collect and why we collect it
pl: Jakie dane osobiste zbieramy i dlaczego je zbieramy

note: translators: link to Privacy Policy
en: Privacy Policy
pl: Polityka prywatności

en: Day
pl: Dzień

en: Month
pl: Miesiąc

en: Year
pl: Rok

en: All Sites
pl: Wszystkie witryny

en: Select bulk action
pl: Wybierz działanie na wielu

en: Dismiss this notice
pl: Ukryj to powiadomienie

en: [deleted]
pl: [usunięto]

[ctx: Edit field link]
en: Edit
pl: Edytuj

[ctx: Delete field link]
en: Delete
pl: Usuń

[ctx: Edit Profile Fields Group]
en: Edit Group
pl: Edytuj grupę

note: translators: %s: number of activity comments
en: Show all comments (%d)
pl: Pokaż wszystkie komentarze (%d)

en: Please update your server or deactivate BuddyPress.
pl: Proszę zaktualizować serwer lub wyłączyć BuddyPress.

[ctx: Add New Profile Fields Group]
en: Add New Group
pl: Dodaj nową grupę

[ctx: Delete Profile Fields Group]
en: Delete Group
pl: Usuń grupę

[ctx: Error when deleting profile fields group]
en: There was an error deleting the group. Please try again.
pl: Wystąpił błąd podczas usuwania grupy. Spróbuj jeszcze raz.

[ctx: Profile fields group was deleted successfully]
en: The group was deleted successfully.
pl: Grupa została usunięta pomyślnie.

[ctx: You have no profile fields groups.]
en: You have no groups.
pl: Nie należysz do żadnych grup.

en: (Not available on the front end)
pl: (Niedostępne na front-endzie)

note: translators: accessibility text
en: Group Avatar
pl: Awatar grupy

note: translators: accessibility text
en: Friends
pl: Przyjaciele

en: years ago
pl: lata temu

en: years from now
pl: lat od dziś

[ctx: XProfile admin edit field]
en: Name (required)
pl: Imię (wymagane)

en: Field Group Name (required)
pl: Pole nazwy grupy (wymagane)

en: Example:
pl: Przykład:

note: translators: accessibility text
en: Sent Messages
pl: Wysłane wiadomości

en: End:
pl: Koniec:

en: Start:
pl: Początek:

en: <code>4 years ago</code>, <code>4 years from now</code>
pl: <code>4 lata temu</code>, <code>za 4 lata</code>

note: translators: accessibility text
en: Profile visibility settings
pl: Ustawienia widoczności profilu

note: translators: accessibility text
en: Notification settings
pl: Ustawienia powiadomień

note: translators: accessibility text
en: Account settings
pl: Ustawienia konta

en: Select range
pl: Wybierz zakres

en: Manage Group Settings
pl: Zarządzaj ustawieniami grup

en: Change group type to&hellip;
pl: Zmień typ grupy to&hellip;

en: Enter custom time format
pl: Wpisz własny format czasu

note: translators: accessibility text
en: Unread notifications
pl: Nieprzeczytane powiadomienia

note: translators: accessibility text
en: Messages inbox
pl: Skrzynka odbiorcza

note: translators: accessibility text
en: Compose Message
pl: Utwórz wiadomość

note: translators: accessibility text
en: My groups
pl: Moje grupy

en: Custom:
pl: Własny:

en: You will no longer receive emails when you have been promoted in a group.
pl: Nie otrzymasz już wiadomości e-mail, jeśli awansujesz w grupie.

en: You will no longer receive emails when you are invited to join a group.
pl: Nie otrzymasz już wiadomości e-mail, jeśli zostaniesz zaproszony do grupy.

en: You will no longer receive emails when one of your groups is updated.
pl: Nie otrzymasz już wiadomości e-mail, jeśli grupa zostanie zaktualizowana.

en: You will no longer receive emails when your request to join a group has been accepted or denied.
pl: Nie otrzymasz już wiadomości e-mail, gdy twoja prośba o przyłączenie się do grupy została zaakceptowana lub odrzucona.

en: You will no longer receive emails when someone sends you a message.
pl: Nie otrzymasz już wiadomości e-mail, jeśli ktoś wyśle do ciebie wiadomość.

en: You will no longer receive emails when someone sends you a friend request.
pl: Nie otrzymasz już wiadomości e-mail, jeśli ktoś wyśle tobie zaproszenie do znajomych.

en: You will no longer receive emails when someone requests to be a member of your group.
pl: Nie otrzymasz już wiadomości e-mail, jeśli ktoś złoży podanie o członkostwo w grupie.

en: You will no longer receive emails when someone replies to an update or comment you posted.
pl: Nie otrzymasz już wiadomości e-mail, jeśli ktoś odpowie lub skomentuje twój wpis.

en: You will no longer receive emails when someone mentions you in an update.
pl: Nie otrzymasz już wiadomości e-mail, jeśli ktoś wspomni o tobie w aktualizacji.

en: You will no longer receive emails when someone accepts your friendship request.
pl: Nie otrzymasz już wiadomości e-mail, jeśli ktoś zaakceptuje twoje zaproszenie do znajomych.

en: Select All
pl: Wybierz wszystko

en: Your site is not ready for BuddyPress 2.8.
pl: Twoja strona nie jest gotowa na BuddyPress 2.8.

[ctx: My Account Friends menu]
note: translators: %s: Pending friend request count for the current user
en: Friends %s
pl: Znajomi %s

note: translators: %s: Friend count for the current user
en: Friends %s
pl: Znajomi %s

[ctx: My Account Friends menu sub nav]
note: translators: %s: Pending friend request count for the current user
en: Pending Requests %s
pl: Oczekujące zaproszenia %s

[ctx: groups admin edit screen]
en: Group Type
pl: Typ grupy

en: No group found with this ID.
pl: Brak grupy o tym identyfikatorze.

note: translators: accessibility text
en: Select group type
pl: Wybierz typ grupy

[ctx: Group screen nav with counter]
note: translators: %s: Group count for the current user
en: Groups %s
pl: Grupy %s

[ctx: My Account Groups nav]
note: translators: %s: Group invitation count for the current user
en: Groups %s
pl: Grupy %s

en: No user found with this ID.
pl: Nie znaleziono użytkownika o tym identyfikatorze.

[ctx: Member Home page]
en: Home
pl: Strona główna

note: translators: %s: Unread message count for the current user
en: Messages %s
pl: Wiadomości %s

note: translators: %s: Unread message count for the current user
en: Inbox %s
pl: Odebrane %s

[ctx: Profile screen nav]
note: translators: %s: Unread notification count for the current user
en: Notifications %s
pl: Powiadomienia %s

[ctx: My Account Notification pending]
note: translators: %s: Unread notification count for the current user
en: Notifications %s
pl: Powiadomienia %s

[ctx: My Account Notification pending]
note: translators: %s: Unread notification count for the current user
en: Unread %s
pl: Nieprzeczytane %s

en: Group type already exists.
pl: Ten typ grupy już istnieje.

en: You may not register a group type with this name.
pl: Nie możesz dodać typu grupy o tej nazwie.

[ctx: My Account Groups sub nav]
note: translators: %s: Group invitation count for the current user
en: Pending Invites %s
pl: Oczekujące zaproszenia %s

[ctx: group settings on notification settings page]
en: Your request to join a group has been approved or denied
pl: Twoje zgłoszenie do grupy zostało zatwierdzone lub odrzucone.

note: translators: 1: Login URL, 2: User name
en: <a href="%1$s">Log in</a> as "%2$s" using your existing password.
pl: <a href="%1$s">Zaloguj się</a> jako "%2$s" używając swojego hasła.

en: Your browser does not support HTML5 video
pl: Twoja przeglądarka nie obsługuje HTML5 video

en: Your browser does not support HTML5 audio
pl: Twoja przeglądarka nie obsługuje HTML5 audio

[ctx: Post Type generic comments activity front filter]
en: Item comments
pl: Komentarze do wpisu

en: Message was not sent. Please try again.
pl: Wiadomość nie została wysłana. Proszę spróbować ponownie.

note: translators: accessibility text
en: Pending users list navigation
pl: Przeglądaj listę oczekujących użytkowników

note: translators: accessibility text
en: Pending users list
pl: Lista oczekujących użytkowników

[ctx: email]
en: unsubscribe
pl: anuluj subskrypcję

note: translators: accessibility text
en: Autolink status for this field
pl: Stan autolink dla tego pola

en: Enabled
pl: Włączone

note: translators: accessibility text
en: Filter users list
pl: Filtrowanie listy użytkowników

note: translators: accessibility text
en: Groups list
pl: Lista grup

note: translators: accessibility text
en: Groups list navigation
pl: Przeglądaj listę grup

[ctx: email type taxonomy singular name]
en: Email
pl: E-mail

[ctx: recipient salutation]
note: translators: %s: the email token for the recipient name
en: Hi %s,
pl: Witaj %s,

[ctx: screen heading]
en: Emails
pl: E-maile

[ctx: email menu label]
en: Customize
pl: Dostosuj

[ctx: email type taxonomy label]
en: Situations
pl: Pozycje

[ctx: email type taxonomy name]
en: Situation
pl: Pozycja

[ctx: email post type label]
en: Add New
pl: Dodaj nową

[ctx: email post type label]
en: Edit Email
pl: Zmień e-mail

[ctx: email post type name]
en: Emails
pl: E-maile

[ctx: email post type singular name]
en: Email
pl: e-mail

[ctx: email post type label]
en: All Emails
pl: Wszystkie E-maile

en: Footer text
pl: Tekst stopki

en: Text size
pl: Rozmiar tekstu

en: Background color
pl: Kolor tła

en: Header background color
pl: Nagłówek - Kolor tła

en: Highlight color
pl: Kolor podświetlenia

en: Text color
pl: Kolor tekstu

[ctx: email]
en: Footer
pl: Stopka

[ctx: email]
en: Header
pl: Nagłówek

[ctx: email]
en: Body
pl: Body (obszar treści strony)

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: [{{{site.name}}}] Membership request for group "{{group.name}}" rejected
pl: [{{{site.name}}}] Podanie o członkostwo w grupie "{{group.name}}" zostało odrzucone

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: [{{{site.name}}}] Membership request for group "{{group.name}}" accepted
pl: [{{{site.name}}}] Podanie o członkostwo w grupie "{{group.name}}" zostało zaakceptowane

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: [{{{site.name}}}] Verify your new email address
pl: [{{{site.name}}}] Potwierdź nowy adres e-mail

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: [{{{site.name}}}] New message from {{sender.name}}
pl: [{{{site.name}}}] Nowa wiadomość od {{sender.name}}

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: [{{{site.name}}}] You have been promoted in the group: "{{group.name}}"
pl: [{{{site.name}}}] Zostałeś awansowany w grupie: "{{group.name}}"

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: [{{{site.name}}}] Membership request for group: {{group.name}}
pl: [{{{site.name}}}] Podanie o członkostwo w grupie: {{group.name}}

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: [{{{site.name}}}] Group details updated
pl: [{{{site.name}}}] Szczegóły grupy zaktualizowane

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: [{{{site.name}}}] You have an invitation to the group: "{{group.name}}"
pl: [{{{site.name}}}] Masz zaproszenie do grupy: "{{group.name}}"

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: [{{{site.name}}}] New friendship request from {{initiator.name}}
pl: [{{{site.name}}}] Nowe zaproszenie do znajomych od {{initiator.name}}

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: [{{{site.name}}}] Activate your account
pl: [{{{site.name}}}] Aktywuj swoje konto

note: translators: do not remove {} brackets or translate its contents.
en: [{{{site.name}}}] Activate {{{user-site.url}}}
pl: [{{{site.name}}}] Aktywuj {{{user-site.url}}}

note: translators: accessibility text
en: Select %s
pl: Wybierz %s

en: Users with no member type
pl: Użytkownicy bez typu członkostwa

note: translators: %s: comma separated list of member types
en: (Member types: %s)
pl: (Typy członków: %s)

en: (Unavailable to all members)
pl: (Niedostępne dla wszystkich członków)

note: translators: accessibility text
en: Add description
pl: Dodaj opis

en: Member Types
pl: Typy członków

en: This field should be available to:
pl: To pole powinno być dostępne dla:

en: Unavailable to all members.
pl: Niedostępny dla wszystkich członków.

note: translators: accessibility text
en: Add an option
pl: Dodaj opcję

en: Your Cover Image will be used to customize the header of your profile.
pl: Twój obraz w tle będzie użyty w nagłówku strony twojego profilu.

note: translators: %s: user profile link
en: %s's profile was updated
pl: Profil %s został zaktualizowany!

note: translators: accessibility text
en: Textbox
pl: Pole tekstowe

note: translators: accessibility text
en: Select this notification
pl: Wybierz to powiadomienie

note: translators: accessibility text
en: Select visibility
pl: Opcje widoczności

note: translators: accessibility text
en: Number field
pl: Pole numeryczne

note: translators: accessibility text
en: URL
pl: Adres URL

[ctx: Profile header sub menu]
en: Change Cover Image
pl: Zmień obraz tła

[ctx: My Account Profile sub nav]
en: Change Cover Image
pl: Zmień obraz tła

en: Delete My Cover Image
pl: Usuń moje zdjęcie tła

en: If you'd like to remove the existing group cover image but not upload a new one, please use the delete group cover image button.
pl: Jeśli chcesz usunąć aktualne zdjęcie tła grupy, lecz nie chcesz wczytać nowego, użyj klawisza "usuń zdjęcie".

en: Delete Group Cover Image
pl: Usuń zdjęcie tła grupy

note: translators: %s: all blogs count
en: All Sites %s
pl: Wszystkie strony %s

note: translators: %s: current user blogs count
en: My Sites %s
pl: Moje Strony %s

note: translators: accessibility text
en: Select an image
pl: Wybierz obraz

en: The Cover Image will be used to customize the header of your group.
pl: Obraz w tle będzie użyty do spersonalizowania nagłówka twojej grupy.

note: translators: %s: all groups count
en: All Groups %s
pl: Wszystkie grupy %s

en: Change Cover Image
pl: Zmień obraz tła

note: translators: %s: level of visibility
en: This field can be seen by: %s
pl: To pole jest widoczne dla: %s

note: translators: accessibility text
en: Select this message
pl: Wybierz tą wiadomość

note: translators: accessibility text
en: Reply to Message
pl: Wyślij odpowiedź

note: translators: %s: number of members
en: All Members %s
pl: Wszyscy użytkownicy %s

note: translators: %s: number of friends
en: My Friends %s
pl: Moi Znajomi %s

note: translators: %s: current user groups count
en: My Groups %s
pl: Moje grupy %s

note: translators: %s: number of favorites
en: My Favorites %s
pl: Moje ulubione %s

note: translators: accessibility text
en: Post what's new
pl: Napisz co u ciebie nowego

en: If you'd like to delete your current cover image but not upload a new one, please use the delete Cover Image button.
pl: Jeśli chcesz usunąć aktualne zdjęcie tła grupy, lecz nie chcesz wczytać nowego, użyj klawisza "usuń zdjęcie".

note: translators: %s: number of activity comments
en: Comment %s
pl: Komentarze %s

note: translators: accessibility text
en: Comment
pl: komentarz

note: translators: accessibility text
en: Select member type
pl: Wybierz typ członka

en: Edit Cover Image
pl: Edytuj obrazek tła

en: You may not register a member type with this name.
pl: Nie możesz zarejestrować użytkownika o tej nazwie.

en: Your message was not sent. Please enter a subject line.
pl: Twoja wiadomość nie została wysłana. Proszę wpisać temat wiadomości.

en: Your message was not sent. Please enter some content.
pl: Twoja wiadomość nie została wysłana. Proszę wprowadzić jakąś treść.

en: Notice successfully created.
pl: Ogłoszenie pomyślnie utworzone.

en: Notice was not created. Please try again.
pl: Ogłoszenie nie zostało utworzone. Prosimy spróbować ponownie.

en: Message successfully sent.
pl: Wiadomość pomyślnie wysłana.

en: Notice deactivated successfully.
pl: Ogłoszenie wyłączono pomyślnie.

en: Notice activated successfully.
pl: Ogłoszenie włączono pomyślnie.

en: Notice deleted successfully.
pl: Ogłoszenie usunięto pomyślnie.

en: Your message was not sent. Please use a valid sender.
pl: Twoja wiadomość nie została wysłana. Proszę wprowadzić odbiorcę.

en: Message could not be sent. Please enter a recipient.
pl: Wiadomość nie może zostać wysłana. Proszę wprowadzić odbiorcę.

en: Message could not be sent because you have entered an invalid username. Please try again.
pl: Wiadomość nie może zostać wysłana, ponieważ podałeś nieprawidłową nazwę użytkownika. Prosimy spróbować ponownie.

note: translators: accessibility text
en: Group Description
pl: Opis grupy

note: translators: accessibility text
en: Add new members
pl: Dodaj nowych członków

note: translators: accessibility text
en: Select group role for member
pl: Wybierz rolę dla członka grupy

note: translators: accessibility text
en: Cover Image
pl: Obraz w tle

en: Group photo
pl: Zdjęcie grupy

note: translators: %s: registration date
en: Registered on: %s
pl: Zarejestrowany: %s

[ctx: Group screen nav]
en: Cover Image
pl: Obraz w tle

[ctx: My Group screen nav]
en: Activity
pl: Aktywność

[ctx: My Group screen nav]
note: translators: %s: total member count
en: Members %s
pl: Członkowie %s

note: translators: accessibility text
en: Group Name
pl: Nazwa grupy

en: There was a problem uploading the cover image.
pl: Wystąpił problem podczas wysyłania obrazu tła.

en: Your new cover image was uploaded successfully.
pl: Twój obrazek tła został pomyślnie wysłany.

en: There was a problem deleting your cover image. Please try again.
pl: Wystąpił problem podczas usuwania obrazka tła. Prosimy spróbować ponownie.

en: Your cover image was deleted successfully!
pl: Twój obrazek tła został pomyślnie usunięty.

en: The group cover image was uploaded successfully.
pl: Obrazek tła grupy został pomyślnie wysłany.

en: There was a problem deleting the group cover image. Please try again.
pl: Wystąpił problem podczas usuwania obrazka tła grupy. Prosimy spróbować ponownie.

en: The group cover image was deleted successfully!
pl: Obrazek tła grupy został pomyślnie usunięty.

note: translators: 1: the advised width size in pixels. 2: the advised height size in pixels.
en: For better results, make sure to upload an image that is larger than %1$spx wide, and %2$spx tall.
pl: Aby uzyskać lepsze rezultaty, należy przesłać obraz, który jest większy niż %1$spx szerokości i %2$spx wysokości.

en: Allow customizable cover images for groups
pl: Zezwól na przesyłanie obrazków tła dla grup

en: Cover Image Uploads
pl: Załadowane Obrazy tła

en: Group Cover Image Uploads
pl: Załadowane Obrazy tła grup

en: No activity found with this ID.
pl: Nie znaleziono aktywności o podanym ID

en: Go back and try again.
pl: Wróć i spróbuj ponownie.

note: translators: accessibility text
en: Select activity type
pl: Wybierz rodzaj aktywności

note: translators: accessibility text
en: Filter by activity type
pl: Sortuj wg typu działań

note: translators: accessibility text
en: Yes, send email
pl: Tak, wyślij e-mail

note: translators: accessibility text
en: No, do not send email
pl: Nie, nie wysyłaj e-maila

en: Your users will distinguish themselves through their profile page. Create relevant profile fields that will show on each users profile.
pl: Użytkownicy będą wyróżniać się poprzez ich strony profilowe. Stwórz odpowiednie pola profilowe, które pojawią się na każdym profilu użytkownika.

en: Note: Any fields in the first group will appear on the signup page.
pl: Uwaga: Wszystkie pola w pierwszej grupie będą widoczne na stronie rejestracji.

en: Allow registered members to upload cover images
pl: Zezwól zarejestrowanym użytkownikom na przesyłanie zdjęć tła

note: translators: %s: the date the activity was submitted on
en: Submitted on: %s
pl: Dodano dnia %s

[ctx: customizer menu type label]
en: Custom Link
pl: Własny link

[ctx: customizer menu section title]
en: BuddyPress (logged-in)
pl: BuddyPress (zalogowano)

[ctx: customizer menu section title]
en: BuddyPress (logged-out)
pl: BuddyPress (wylogowano)

en: Registering for this site is easy, just fill in the fields below and we'll get a new account set up for you in no time.
pl: Rejestracja w tym serwisie jest łatwa, po prostu wypełnij poniższe pola, a my utworzymy dla Ciebie konto w mgnieniu oka.

en: Forum Topic Tags
pl: Tagi tematów

en: <p class="serif">Read the rest of this page &rarr;</p>
pl: <p class="serif">Przeczytaj resztę tej strony &rarr;</p>

en: Your avatar will be used on your profile and throughout the site. To change your avatar, please create an account with <a href="http://gravatar.com">Gravatar</a> using the same email address as you used to register with this site.
pl: Twój awatar będzie wyświetlany w Twoim profilu oraz na innych stronach tego serwisu. Aby zmienić swojego awatara, utwórz konto w <a href="http://gravatar.com">Gravatarze</a>, korzystając z tego samego adresu e-mail, którego użyto podczas rejestracji w tym serwisie.

en: Search Results
pl: Wyniki wyszukiwania

en: No posts found. Try a different search?
pl: Nie znaleziono żadnych wpisów. Może spróbujesz poszukać podając inne kryteria?

en: Sorry, no posts matched your criteria.
pl: Przepraszamy, brak wpisów spełniających podane kryteria.

en: Profile Settings
pl: Ustawienia profilu

en: Edit this page.
pl: Edytuj tę stronę

en: Site
pl: Strona

en: Please <a href="%s" title="Create an account">create an account</a> to get started.
pl: Proszę <a href="%s" title="Utworzyć konto">utworzyć konto</a> aby rozpocząć.

en: Email Notification
pl: Powiadamienie e-mailem

en: Crop Your New Avatar
pl: Przytnij swojego nowego awatara

en: Your avatar will be used on your profile and throughout the site. If there is a <a href="http://gravatar.com">Gravatar</a> associated with your account email we will use that, or you can upload an image from your computer.
pl: Twój awatar będzie wyświetlany w Twoim profilu oraz na innych stronach serwisu. Jeżeli do Twojego adresu e-mail jest przypisany jakiś <a href="http://gravatar.com">Gravatar</a>, użyjemy go, ale możesz też wysłać na serwer ze swojego komputera inny obrazek.

en: If you'd like to delete your current avatar but not upload a new one, please use the delete avatar button.
pl: Jeśli chcesz usunąć istniejącego awatara, ale nie chcesz wysyłać na serwer nowego, użyj przycisku "Usuń awatara".

en: Delete My Avatar
pl: Usuń mojego awatara

en: Change Avatar
pl: Zmień awatara

en: Next Entries &rarr;
pl: Nowsze wpisy &rarr;

en: Sorry, but you are looking for something that isn't here.
pl: Przepraszamy, ale szukasz czegoś, czego tu nie ma.

en: Avatar to crop
pl: Awatar, który ma zostać przycięty

en: Avatar preview
pl: Podgląd awatara

en: Members Directory
pl: Katalog użytkowników

en: Delete Avatar
pl: Usuń awatara

en: Groups Directory
pl: Katalog grup

en: Upload an image to use as an avatar for this group. The image will be shown on the main group page, and in search results.
pl: Wyślij na serwer obrazek, który ma zostać użyty jako awatar tej grupy. Obrazek ten będzie pojawiał się na stronie głównej grupy i w wynikach wyszukiwania.

en: If you'd like to remove the existing avatar but not upload a new one, please use the delete avatar button.
pl: Jeśli chcesz usunąć istniejącego awatara, ale nie chcesz wysyłać na serwer nowego, użyj przycisku "Usuń awatara".

en: Crop Avatar
pl: Przytnij awatara

en: To skip the avatar upload process, hit the "Next Step" button.
pl: Aby pominąć proces wysyłania awatara na serwer, kliknij przycisk "Następny krok".

en: Crop Group Avatar
pl: Przytnij awatara grupy

en: Links
pl: Odnośniki

[ctx: Home page banner link title]
en: Home
pl: Strona główna

en: Leave a reply
pl: Dodaj odpowiedź

en: Search for:
pl: Szukaj:

en: 1 member | %d members
pl[0]: 1 użytkownik
pl[1]: %d użytkowników
pl[2]: %d użytkowników

[ctx: Sticky post]
en: Featured
pl: Wyróżnione

en: &larr; Previous Entries
pl: &larr; Starsze wpisy

en: Edit this entry
pl: Edytuj ten wpis

en: Password Protected
pl: Zabezpieczony hasłem

en: Enter the password to view comments.
pl: Wprowadź hasło, aby zobaczyć komentarze.

en: Comments are closed, but <a href="%1$s" title="Trackback URL for this post">trackbacks</a> and pingbacks are open.
pl: Możliwość komentowania jest wyłączona, ale <a href="%1$s" title="Adres URL do trackbacku tego wpisu">trackbacki</a> i pingbacki są włączone.

en: Your comment is awaiting moderation.
pl: Twój komentarz oczekuje na moderację.

en: Theme activated! This theme contains <a href="%s">custom header image</a> support and <a href="%s">sidebar widgets</a>.
pl: Motyw został aktywowany! Ten motyw pozwala na ustawienie <a href="%s">własnego obrazka nagłówka</a> i <a href="%s">widgetów w bocznym panelu</a>.

en: Sorry, no attachments matched your criteria.
pl: Przepraszamy, brak załączników spełniających podane kryteria.

en: Full size is %s pixels
pl: Pełny rozmiar to %s pikseli

en: Edit comment
pl: Edytuj komentarz

en: Link to full size image
pl: Link do obrazka pełnych rozmiarów

note: translators: 1: comment author url, 2: comment author name, 3: comment permalink, 4: comment date/timestamp
en: <a href="%1$s" rel="nofollow">%2$s</a> said on <a href="%3$s"><span class="time-since">%4$s</span></a>
pl: <a href="%1$s" rel="nofollow">%2$s</a> odpowiedział(a) na <a href="%3$s"><span class="time-since">%4$s</span></a>

en: The fourth footer widget area
pl: Czwarty obszar widżetów w stopce

en: The third footer widget area
pl: Trzeci obszar widżetów w stopce

en: Fourth Footer Widget Area
pl: Czwarty obszar widżetów w stopce

en: Third Footer Widget Area
pl: Trzeci obszar widżetów w stopce

en: The second footer widget area
pl: Drugi obszar widżetów w stopce

en: Second Footer Widget Area
pl: Drugi obszar widżetów w stopce

en: The first footer widget area
pl: Pierwszy obszar widżetów w stopce

en: First Footer Widget Area
pl: Pierwszy obszar widżetów w stopce

en: Primary Navigation
pl: Nawigacja główna

en: Forums Directory
pl: Katalog forów

en: 1 response to %2$s | %1$s responses to %2$s
pl[0]: 1 odpowiedź do %2$s
pl[1]: %1$s odpowiedzi do %2$s
pl[2]: %1$s odpowiedzi do %2$s

en: You must be <a href="%1$s">logged in</a> to post a comment.
pl: Musisz być <a href="%1$s">zalogowany</a> aby dodać komentarz.

en: 1 trackback | %d trackbacks
pl[0]: 1 śledzenie
pl[1]: %d śledzenia
pl[2]: %d śledzeń

en: Proudly powered by <a href="%1$s">WordPress</a> and <a href="%2$s">BuddyPress</a>.
pl: Dumnie wpierane przez <a href="%1$s">WordPress</a> oraz <a href="%2$s">BuddyPress</a>.

en: The sidebar widget area
pl: Obszar widżetów panelu bocznego

en: Comments are closed.
pl: Możliwość komentowania jest wyłączona.

en: Permanent Link to
pl: Bezpośredni odnośnik do

en: Read the rest of this entry &rarr;
pl: Przeczytaj resztę tego wpisu &rarr;

en: No Comments &#187;
pl: Brak komentarzy &#187;

en: 1 Comment &#187;
pl: 1 komentarz &#187;

en: % Comments &#187;
pl: % komentarzy &#187;

en: Not Found
pl: Nie znaleziono

en: Site Activity
pl: Aktywność w całym serwisie

en: or press esc to cancel.
pl: lub wciśnij Esc. aby anulować.

en: You are browsing the archive for %1$s.
pl: Przeglądasz archiwa podpisane "%1$s".

en: View Thread / Permalink
pl: Zobacz wątek / bezpośredni odnośnik

en: Pages:
pl: Strony:

en: %1$s <span>in %2$s</span>
pl: %1$s <span>w %2$s</span>

[ctx: Post written by...]
en: by %s
pl: przez %s

en: In reply to:
pl: W odpowiedzi na:

en: There was a problem posting your update, please try again.
pl: Wystąpił problem podczas wysyłania Twojej wiadomości o stanie, proszę spróbować ponownie

en: There was an error posting that reply, please try again.
pl: Wystąpił błąd podczas wysyłania tej odpowiedzi, proszę spróbować ponownie.

en: We're sorry, but we can't find the page that you're looking for. Perhaps searching will help.
pl: Niestety, nie możemy znaleźć strony, której szukasz. Może pomoże wyszukiwanie?

note: Author of the plugin
en: The BuddyPress Community
pl: Społeczność BuddyPressa

en: Field Group Description
pl: Opis Pola Grupy

en: Please make sure you give the group a name.
pl: Proszę się upewnić, że została nadana grupie nazwa.

en: Edit Field Group
pl: Edycja pola grupy

en: Type
pl: Typ

en: Required
pl: Wymagane

en: Not Required
pl: Niewymagane

en: Allow members to override
pl: Zezwól użytkownikom na nadpisywanie

en: Enforce field visibility
pl: Wymuszaj widoczność pola

en: Requirement
pl: Wymóg

[ctx: XProfile admin edit field]
en: Description
pl: Opis

en: Submit
pl: Wyślij

en: Edit Field
pl: Edytuj pole

en: Profile fields must have a name.
pl: Pola profilu muszą posiadać nazwę.

en: Profile field requirement is missing.
pl: Brak wymogu pola profilu.

en: Profile field type is missing.
pl: Brak typu pola profilu.

note: translators: %s: field type name
en: The profile field type %s is not registered.
pl: Typ pola profilu %s nie jest zarejestrowany.

en: These field options are invalid.
pl: Te opcje pola są niepoprawne.

note: translators: %s: field type name
en: %s require at least one option.
pl: %s wymaga ustawienia co najmniej jednej opcji.

en: Add Another Option
pl: Dodaj kolejną opcję

en: Default Value
pl: Wartość domyślna

en: Descending
pl: Malejąco

en: Ascending
pl: Rosnąco

en: Custom
pl: Własny

en: Please enter options for this Field:
pl: Proszę wprowadzić ustawienia dla tego pola:

en: Sort Order:
pl: Kolejność:

[ctx: xprofile field type]
en: URL
pl: Adres URL

[ctx: xprofile field type]
en: Text Box
pl: Pole tekstowe

[ctx: xprofile field type]
en: Drop Down Select Box
pl: Rozwijana lista wyboru

[ctx: xprofile field type]
en: Multi-line Text Area
pl: Obszar tekstowy

[ctx: xprofile field type]
en: Radio Buttons
pl: Przyciski opcji

[ctx: xprofile field type]
en: Number
pl: Liczba

en: Clear
pl: Wyczyść

[ctx: xprofile field type]
en: Multi Select Box
pl: Pole wielokrotnego wyboru

[ctx: xprofile field type category]
en: Single Fields
pl: Pojedyncze pole

[ctx: xprofile field type]
en: Checkboxes
pl: Przyciski wyboru

[ctx: xprofile field type]
en: Date Selector
pl: Selektor daty

[ctx: xprofile field type category]
en: Multi Fields
pl: Wiele pól

en: Profile not recently updated.
pl: Profil nie był ostatnio aktualizowany.

note: translators: %s: last activity timestamp (e.g. "active 1 hour ago")
en: Profile updated %s
pl: Profil zaktualizowano %s

en: This member's profile settings have been saved.
pl: Ustawienia profilu tego członka zostały zapisane.

en: Your profile settings have been saved.
pl: Ustawienia twojego profilu zostały zapisane.

[ctx: My Account Settings sub nav]
en: Profile
pl: Profil

en: Changes saved.
pl: Zmiany zapisano.

[ctx: Avatar alt]
note: translators: %s: member name
en: Profile picture of %s
pl: Zdjęcie profilowe %s

[ctx: My Account Profile sub nav]
en: Change Profile Photo
pl: Zmień zdjęcie profilowe

[ctx: Page title]
en: My Profile
pl: Mój profil

[ctx: My Account Profile sub nav]
en: Edit
pl: Edytuj

[ctx: Profile settings sub nav]
en: Profile Visibility
pl: Widoczność profilu

[ctx: My Account Profile]
en: Profile
pl: Profil

[ctx: My Account Profile sub nav]
en: View
pl: Podgląd

[ctx: Profile header sub menu]
en: Edit
pl: Edytuj

[ctx: Profile header sub menu]
en: Change Profile Photo
pl: Zmień zdjęcie profilowe

[ctx: Profile header sub menu]
en: View
pl: Podgląd

[ctx: Visibility level setting]
en: My Friends
pl: Moi Znajomi

[ctx: Profile header menu]
en: Profile
pl: Profil

[ctx: Visibility level setting]
en: Everyone
pl: Wszyscy

[ctx: Visibility level setting]
en: Only Me
pl: Tylko ja

[ctx: Visibility level setting]
en: All Members
pl: Wszyscy członkowie

[ctx: Component page <title>]
en: Extended Profiles
pl: Profile rozszerzone

[ctx: xprofile field type category]
en: Other
pl: Inne

en: (Sign-up)
pl: Zarejestruj się

[ctx: xprofile user-admin edit screen]
en: User marked as a spammer
pl: Użytkownik został oznaczony jako spamer

note: translators: %s: the field type
en: There was an error deleting the %s. Please try again.
pl: Wystąpił błąd podczas usuwania %s. Spróbuj ponownie.

note: translators: %s: the field type
en: The %s was deleted successfully!
pl: %s został usunięty z powodzeniem!

en: option
pl: opcja

en: field
pl: pole

en: The field was saved successfully.
pl: Pole zostało zapisane pomyślnie.

en: There was an error saving the field. Please try again.
pl: Wystąpił błąd podczas zapisywania pola. Prosimy spróbować ponownie.

en: The group was deleted successfully.
pl: Grupa została pomyślnie usunięta.

en: The group was saved successfully.
pl: Grupa została pomyślnie zapisana.

en: There was an error saving the group. Please try again.
pl: Wystąpił błąd podczas zapisywania grupy. Prosimy spróbować ponownie.

en: * Fields in this group appear on the signup page.
pl: * Pola z tej grupy pojawią się na stronie rejestracji.

en: There are no fields in this group.
pl: W tej grupie nie ma pól.

en: Add New Field
pl: Dodaj nowe pole

note: translators: accessibility text
en: Fields for "%s" Group
pl: Pola grupy "%s"

en: (Primary)
pl: (Podstawowe)

en: Add New Field Group
pl: Dodaj nową grupę pól

[ctx: Settings page header]
en: Profile Fields
pl: Pola profilu

[ctx: xProfile admin page title]
en: Profile Fields
pl: Pola profilu

[ctx: Admin Users menu]
en: Profile Fields
pl: Pola profilu

note: translators: %s: user link
en: %s changed their profile picture
pl: %s zmienił/a swoje zdjęcie profilowe

en: Profile Updates
pl: Aktualizacje profilu

en: Updated Profile Photos
pl: Zaktualizowane zdjęcia profilowe

en: Updated Profile
pl: Profil zaktualizowany

en: Member changed profile picture
pl: Członek zmienił zdjęcie profilowe

en: There was a problem deleting messages.
pl: Wystąpił problem podczas usuwania wiadomości.

en: There was a problem marking messages as read.
pl: Pojawił się problem podczas oznaczania wiadomości jako przeczytanych.

en: There was a problem marking messages as unread.
pl: Pojawił się problem podczas oznaczania wiadomości jako nieprzeczytanych.

en: There was a problem sending that reply. Please try again.
pl: Wystąpił błąd podczas wysyłania tej odpowiedź. Proszę spróbuj ponownie.

en: There was a problem closing the notice.
pl: Wystąpił błąd podczas zamykania powiadomienia.

en: Error leaving group
pl: Wystapił błąd podczas próby opuszczenia grupy.

en: Membership Requested
pl: Poproszono o członkostwo

en: Error requesting membership
pl: Błąd podczas wysyłania podania o członkostwo.

en: Error joining group
pl: Próba dołączenia do grupy nie powiodła się.

en: There was a problem rejecting that request. Please try again.
pl: Pojawił się problem z odrzuceniem zapytania. Proszę spróbuj ponownie.

en: There was a problem accepting that request. Please try again.
pl: Pojawił się problem z akceptacją tego zapytania. Prosimy spróbować ponownie.

en: Request Pending
pl: Podania oczekujące

en: Friendship request could not be cancelled.
pl: Prośba dodania do znajomych nie może być anulowana.

en:  Friendship could not be requested.
pl: Nie możesz wysłać zaproszenia do znajomych.

en: There was a problem when deleting. Please try again.
pl: Wystąpił problem podczas usuwania. Prosimy spróbować ponownie.

note: translators: %s: user link
en: %s has previously requested to join this group. Sending an invitation will automatically add the member to the group.
pl: %s już zapytał(a), czy mógłby/mogłaby dołączyć do tej grupy. Wysłanie zaproszenia automatycznie doda użytkownika do grupy.

en: Your profile has unsaved changes. If you leave the page, the changes will be lost.
pl: W Twoim profilu są niezapisane zmiany. Jeśli opuścisz tę stronę zostaną utracone.

en: There was a problem posting your update. Please try again.
pl: Wystąpił problem podczas publikowania aktualizacji. Spróbuj ponownie.

en: Show all comments for this thread
pl: Pokaż wszystkie komentarze w tym wątku

note: translators: %s: number of activity comments
en: Show all %d comments
pl: Pokaż wszystkie %d komentarze

en: Show all
pl: Pokaż wszystkie

en: Rejected
pl: Odrzucone

en: My Favorites
pl: Moje ulubione

en: Are you sure you want to leave this group?
pl: Czy jesteś pewien, że chcesz opuścić tę grupę?

en: comments
pl: Komentarze

en: BuddyPress Legacy
pl: dziedzictwo BuddyPressa

en: Accepted
pl: Zaakceptowano

en: Send an email notice when:
pl: Wyślij e-mail z informacją kiedy:

en: Visibility
pl: Wyświetlanie

en: Change Password <span>(leave blank for no change)</span>
pl: Zmień hasło <span>(zostaw puste jeśli nie chcesz go zmienić)</span>

en: Account Email
pl: E-mail

en: Lost your password?
pl: Nie pamiętasz hasła?

en: Password Lost and Found
pl: Hasło zgubione i znalezione

en: Current Password <span>(required to update email or change current password)</span>
pl: Aktualne hasło <span>(wymagane do aktualizacji adresu e-mail lub zmiany hasła)</span>

en: Deleting this account will delete all of the content it has created. It will be completely irrecoverable.
pl: Usunięcie tego konta spowoduje usunięcie zawartości, które zostało utworzone przez tego użytkownika. Jest to całkowicie nieodwracalne.

en: I understand the consequences.
pl: Rozumiem konsekwencje.

en: This user is a spammer.
pl: Ten użytkownik jest spamerem.

en: Deleting your account will delete all of the content you have created. It will be completely irrecoverable.
pl: Usunięcie twojego konta spowoduje usunięcie zawartości, którą stworzyłeś. Jest to całkowicie nieodwracalne.

note: Translators: a member's profile, e.g. "Paul's profile".
en: %s's Profile
pl: Profil %s

en: Change
pl: Zmień

note: translators: %s: profile group name
en: Editing '%s' Profile Group
pl: Edytuj Profil Grupy '%s'

en: Crop Your New Profile Photo
pl: Przytnij swoje nowe zdjęcie profilowe

en: Click below to select a JPG, GIF or PNG format photo from your computer and then click 'Upload Image' to proceed.
pl: Kliknij poniżej, aby wybrać zdjęcie z komputera w formacie JPG, GIF lub PNG , a następnie kliknij przycisk 'Prześlij Obraz' aby kontynuować.

en: Change Profile Photo
pl: Zmień zdjęcie profilowe

en: Your profile photo will be used on your profile and throughout the site. If there is a <a href="http://gravatar.com">Gravatar</a> associated with your account email we will use that, or you can upload an image from your computer.
pl: Twoje zdjęcie profilowe będzie używane w twoim profilu oraz wszędzie na tej stronie. Jeśli z twoim kontem skojarzony jest <a href="http://gravatar.com">Gravatar</a> użyjemy go. Możesz też wgrać obraz ze swojego komputera.

en: Date Received
pl: Odebrano

en: This member has no notifications.
pl: Użytkownik nie ma żadnych powiadomień.

en: Notification
pl: Powiadomienie

en: You have no unread notifications.
pl: Nie masz żadnych nieprzeczytanych powiadomień.

en: This member has no unread notifications.
pl: Użytkownik nie ma żadnych nieprzeczytanych powiadomień.

en: You have no notifications.
pl: Nie masz żadnych powiadomień.

en: Send Reply
pl: Wyślij odpowiedź

en: Send a Reply
pl: Wyślij odpowiedź

note: translators: %s: message recipients count
en: Conversation between %s recipients.
pl: Rozmowa pomiędzy %s odbiorcami.

en: Conversation between %s and you.
pl: Konwersacja pomiędzy %s i Tobą.

en: You are alone in this conversation.
pl: Jesteś sam w tej konwersacji.

en: Sorry, no notices were found.
pl: Niestety, nie znaleziono żadnych powiadomień.

en: Delete Message
pl: Usuń wiadomość

en: Sent:
pl: Wysłane:

en: Sorry, no messages were found.
pl: Przepraszamy, nie znaleziono żadnych wiadomosci.

en: Unread
pl: Nieprzeczytane

en: To:
pl: Do:

en: View Message
pl: Zobacz wiadomość

en: From:
pl: Od:

en: From
pl: Od

note: translators: accessibility text
en: Select all
pl: Zaznacz wszystko

en: Send Message
pl: Wyślij wiadomość

en: Message
pl: Wiadomość

en: Subject
pl: Temat

en: This is a notice to all users.
pl: To jest powiadomienie do wszystkich użytkowników.

en: Send To (Username or Friend's Name)
pl: Wyślij do (nazwa użytkownika lub imię znajomego)

en: You have no outstanding group invites.
pl: Nie masz zaległych zaproszeń do grup.

[ctx: Group member count]
note: translators: %s: group members count
en: %d member | %d members
pl[0]: %d członek
pl[1]: %d członków
pl[2]: %d członków

en: You have no pending friendship requests.
pl: Nie masz żadnych oczekujących zaproszeń do znajomych.

en: You have successfully created your account! Please log in using the username and password you have just created.
pl: Pomyślnie utworzyłeś konto! Zaloguj się używając nazwy użytkownika oraz hasła które właśnie ustawiłeś.

en: Complete Sign Up
pl: Zakończ rejestrację

en: You have successfully created your account! To begin using this site you will need to activate your account via the email we have just sent to your address.
pl: Pomyślnie utworzyłeś konto! Aby rozpocząć korzystanie z tej strony musisz aktywować swoje konto poprzez e-mail, który właśnie został wysłany na twój adres.

en: Site Title
pl: Tytuł witryny

en: Blog URL
pl: Adres bloga

en: Yes, I'd like to create a new site
pl: Tak, chcę utworzyć nową stronę

en: Blog Details
pl: Szczegóły bloga

en: Who can see this field?
pl: Kto może zobaczyć to pole?

[ctx: Change profile field visibility level]
en: Change
pl: Zmień

en: This field can be seen by: <span class="current-visibility-level">%s</span>
pl: Te pole mogą zobaczyć: <span class="current-visibility-level">%s</span>

en: Profile Details
pl: Szczegóły profilu

en: Confirm Password
pl: Potwierdź hasło

en: Choose a Password
pl: Wybierz hasło

en: Email Address
pl: Adres e-mail

en: (required)
pl: (wymagane)

en: Account Details
pl: Szczegóły konta

en: Registering for this site is easy. Just fill in the fields below, and we'll get a new account set up for you in no time.
pl: Rejestracja na tej stronie jest łatwa. Po prostu wypełnij pola poniżej, a my natychmiast stworzymy nowe konto dla ciebie.

en: User registration is currently not allowed.
pl: Rejestracja użytkowników jest obecnie niedozwolona.

en: Newest Registered
pl: Najnowsze rejestracje

en: Activation Key:
pl: Klucz aktywacyjny:

en: Please provide a valid activation key.
pl: Proszę o wprowadzenie poprawnego klucza aktywacyjnego.

note: translators: %s: login url
en: Your account was activated successfully! You can now <a href="%s">log in</a> with the username and password you provided when you signed up.
pl: Twoje konto zostało aktywowane! Możesz się teraz <a href="%s">zalogować</a> używając nazwy użytkownika i hasła podanego podczas rejestracji.

en: All of your friends already belong to this group.
pl: Wszyscy Twoi znajomi należą już do tej grupy.

en: Your account was activated successfully! Your account details have been sent to you in a separate email.
pl: Twoje konto zostało pomyślnie aktywowane! Dane konta zostały wysłane do ciebie osobnym e-mailem.

en: Group invitations can only be extended to friends.
pl: Zaproszenia do grupy mogą zostać wysłane tylko do znajomych.

en: Once you've made some friendships, you'll be able to invite those members to this group.
pl: Jak tylko nawiążesz znajomości, będziesz mógł zaprosić te osoby do tej grupy.

en: Send Invites
pl: Wyślij zaproszenia

en: There are no pending membership requests.
pl: Brak oczekujących podań o członkostwo.

en: Reject
pl: Odrzuć

en: Accept
pl: Akceptuj

en: Send Request
pl: Wyślij prośbę

en: Comments (optional)
pl: Komentarze

en: Select friends to invite.
pl: Wybierz znajomych do zaproszenia.

en: No members were found.
pl: Nie znaleziono członków.

en: You are requesting to become a member of the group '%s'.
pl: Złożyłeś podanie o członkostwo w grupie '%s’.

en: Group Mods
pl: Moderatorzy grupy

en: Group Admins
pl: Administratorzy grupy

en: You will auto join this group when you start a new topic.
pl: Automatycznie dołączysz do grupy kiedy dodasz nowy wątek.

en: Post a New Topic:
pl: Dodaj nowy wątek:

en: This topic is closed, replies are no longer accepted.
pl: Ten wątek jest zamknięty, odpowiedzi nie są dłużej akceptowane.

en: Post Reply
pl: Opublikuj odpowiedź

en: Add a reply:
pl: Dodaj odpowiedź:

en: You will auto join this group when you reply to this topic.
pl: Automatycznie dołączysz do grupy kiedy odpowiedz w tym wątku.

en: There are no posts for this topic.
pl: Nie ma żadnych postów w tym wątku.

en: %1$s said %2$s:
pl: %1$s powiedział %2$s:

en: Topic tags:
pl: Tagi wątku:

en: New Reply
pl: Nowa odpowiedź

en: Edit:
pl: Edytuj:

en: This topic does not exist.
pl: Nie ma takiego wątku.

en: Forum Directory
pl: Katalog forum

en: I understand the consequences of deleting this group.
pl: Rozumiem konsekwencje usunięcia tej grupy.

en: WARNING: Deleting this group will completely remove ALL content associated with it. There is no way back, please be careful with this option.
pl: OSTRZEŻENIE: Usunięcie tej grupy będzie równoznaczne z całkowitym usunięciem wszystkich treści z nią związanych. Nie ma odwrotu, proszę ostrożnie korzystać z tej opcji.

en: This group has no members.
pl: Ta grupa nie posiada członków.

en: Remove from group
pl: Usuń z grupy

en: Remove this member
pl: Usuń tego członka

en: Promote to Mod
pl: Awansuj na moderatora

en: Kick &amp; Ban
pl: Wyrzuć &amp; Zbanuj

en: Kick and ban this member
pl: Wyrzuć i zbanuj tego członka

en: Unban this member
pl: Odbanuj tego członka

en: Remove Ban
pl: Zdejmij bana

note: translators: indicates a user is banned from a group, e.g. "Mike (banned)".
en: (banned)
pl: (zbanowany)

en: Crop Profile Photo
pl: Przytnij zdjęcie profilowe

en: Notify group members of these changes via email
pl: Powiadom członków grupy o tych zmianach e-mailem

en: Newly Created
pl: Nowo dodane

en: Most Members
pl: Najwięcej członków

en: All Groups <span>%s</span>
pl: Wszystkie Grupy <span>%s</span>

en: There were no groups found.
pl: Nie znaleziono grup.

en: Finish
pl: Zakończ

en: Next Step
pl: Następny krok

en: Create Group and Continue
pl: Stwórz grupę i kontynuuj

en: Back to Previous Step
pl: Powrót do poprzedniego kroku

en: Once you have built up friend connections you will be able to invite others to your group.
pl: Kiedy nawiążesz znajomości, będziesz mógł/a zapraszać innych do swojej grupy.

en: Remove Invite
pl: Usuń zaproszenie

en: Select people to invite from your friends list.
pl: Wybierz kogo chcesz zaprosić z listy swoich znajomych.

en: Profile photo preview
pl: Podgląd zdjęcia profilowego

en: Profile photo to crop
pl: Zdjęcie profilowe do przycięcia

en: To skip the group profile photo upload process, hit the "Next Step" button.
pl: Aby pominąć wgrywanie zdjęcia profilowego grupy, kliknij przycisk "Następny krok".

en: Crop Group Profile Photo
pl: Przytnij zdjęcie profilowe grupy

en: Upload an image to use as a profile photo for this group. The image will be shown on the main group page, and in search results.
pl: Dodaj obraz, aby użyć go jako zdjęcia profilowego grupy. Obraz będzie pokazywany na głównej stronie grupy oraz wynikach wyszukiwania.

en: Upload Image
pl: Wyślij obrazek

en: <strong>Attention Site Admin:</strong> Group forums require the <a href="%s">correct setup and configuration</a> of a bbPress installation.
pl: <strong>Uwaga Administratorzy</strong> Fora grupy wymagają<a href="%s”>prawidłowej instalacji i konfiguracji</a> w bbPress.

en: Should this group have a forum?
pl: Czy ta grupa ma mieć forum?

en: Group Invitations
pl: Zaproszenia do grupy

en: Which members of this group are allowed to invite others?
pl: Którzy z członków tej grupy mogą zapraszać innych?

en: This group will not be listed in the groups directory or search results.
pl: Grupa nie będzie wyświetlana w katalogu grup oraz wynikach wyszukiwania.

en: Only users who are invited can join the group.
pl: Tylko zaproszeni u użytkownicy mogą dołączyć do grupy.

en: This is a hidden group
pl: To jest grupa ukryta

en: Group content and activity will only be visible to members of the group.
pl: Zawartość i aktywności dostępne będą tylko dla członków grupy.

en: Only users who request membership and are accepted can join the group.
pl: Dołączyć do tej grupy mogą tylko ci użytkownicy, których podania o przyjęcie zostały zaakceptowane.

en: This is a private group
pl: Grupa prywatna

en: Group content and activity will be visible to any site member.
pl: Zawartość i aktywności grupy będą widoczne dla wszystkich użytkowników witryny.

en: This group will be listed in the groups directory and in search results.
pl: Grupa będzie wyświetlana w katalogu grup oraz wynikach wyszukiwania.

en: Any site member can join this group.
pl: Każdy może dołączyć do tej grupy.

en: This is a public group
pl: To jest grupa publiczna

en: Privacy Options
pl: Opcje prywatności

en: Group Description (required)
pl: Opis grupy (wymagane)

en: Group Name (required)
pl: Nazwa grupy (wymagane)

en: You are not a member of any groups so you don't have any group forums you can post in. To start posting, first find a group that matches the topic subject you'd like to start. If this group does not exist, why not <a href='%s'>create a new group</a>? Once you have joined or created the group you can post your topic in that group's forum.
pl: Nie jesteś członkiem żadnej grupy, więc nie możesz nic publikować na grupowych forach. Aby rozpocząć publikowanie treści, znajdź najpierw grupę, która pasuje do wątku, który chciałbyś utworzyć. Jeśli taka grupa nie istnieje, to dlaczego by nie <a href='%s'>stworzyć nowej?</a> Po dołączeniu lub stworzeniu grupy, możesz rozpocząć swój wątek na grupowym forum.

en: Post Topic
pl: Post w wątku

en: Post In Group Forum:
pl: Post na forum grupy:

en: Tags (comma separated):
pl: Tagi

en: Content:
pl: Treść:

en: Create New Topic:
pl: Utwórz nowy wątek:

en: Unreplied
pl: Bez odpowiedzi

en: Most Posts
pl: Najwięcej wpisów

en: My Topics <span>%s</span>
pl: Moje Tematy <span>%s</span>

en: All Topics <span>%s</span>
pl: Wszystkie Tematy <span>%s</span>

note: translators: "started by [poster] in [forum]"
en: in %1$s
pl: w %1$s

en: Sorry, there were no forum topics found.
pl: Nie ma takiego wątku na forum.

note: translators: "started by [poster] in [forum]"
en: Started by %1$s
pl: Rozpoczęte przez %1$s

en: Permanent link to this post
pl: Odnośnik bezpośredni do posta

en: Last Active
pl: Ostatnia aktywność

en: My Sites <span>%s</span>
pl: Moje Strony <span>%s</span>

en: All Sites <span>%s</span>
pl: Wszystkie Strony <span>%s</span>

en: Site registration is currently disabled
pl: Rejestracja na stronie jest obecnie wyłączona

en: Drop your file here
pl: Upuść tutaj swój plik

note: translators: accessibility text
en: Select your File
pl: Wybierz swój plik z komputera

en: Sorry, there were no sites found.
pl: Niestety, nie znaleziono żadnych stron.

[ctx: Uploader: Drop your file here - or - Select your File]
en: or
pl: lub

en: The web browser on your device cannot be used to upload files.
pl: Twoja przeglądarka internetowa nie może przesłać plików.

en: Upload Limit Exceeded
pl: Przekroczono limit przesyłania plików

en: If you'd like to remove the existing group profile photo but not upload a new one, please use the delete group profile photo button.
pl: Jeśli chcesz usunąć aktualne zdjęcie profilowe grupy, lecz nie chcesz wczytać nowego, użyj przycisku "usuń zdjęcie".

en: Delete Group Profile Photo
pl: Usuń zdjęcie profilowe grupy

en: Delete Profile Photo
pl: Usuń zdjęcie profilowe

en: Delete My Profile Photo
pl: Usuń moje zdjęcie profilowe

en: If you'd like to delete your current profile photo but not upload a new one, please use the delete profile photo button.
pl: Jeśli chcesz usunąć swoje aktualne zdjęcie profilowe, lecz nie chcesz wczytać nowego, użyj przycisku "usuń zdjęcie".

en: Crop Image
pl: Przytnij obrazek

en: Save
pl: Zapisz

en: Your browser does not support this feature.
pl: Twoja przeglądarka nie obsługuje tej funkcji.

en: Capture
pl: Zrób zdjęcie

note: translators: accessibility text
en: Post in
pl: Opublikować w

note: translators: %s: member name
en: What's new, %s?
pl: Co nowego u ciebie, %s?

en: Post Update
pl: Opublikuj

en: What's new in %s, %s?
pl: Co nowego w %s, %s?

en: &mdash; Everything &mdash;
pl: &mdash; Wszystko &mdash;

en: Show:
pl: Pokaż:

en: RSS Feed
pl: Kanał RSS

[ctx: Number of new activity mentions]
note: translators: %s: new mentions count
en: %s new | %s new
pl[0]: %s nowa
pl[1]: %s nowe
pl[2]: %s nowych

en: Mentions
pl: Wzmianki

en: Activity that I have been mentioned in.
pl: Aktywność, w której o mnie wspomniano.

en: My Favorites <span>%s</span>
pl: Ulubione <span>%s</span>

en: My Groups <span>%s</span>
pl: Moje Grupy <span>%s</span>

en: The activity I've marked as a favorite.
pl: Aktywności, które mam zaznaczone jako ulubione.

en: The activity of groups I am a member of.
pl: Aktywność grup, których jestem członkiem.

en: My Friends <span>%s</span>
pl: Moi Przyjaciele <span>%s</span>

en: All Members <span>%s</span>
pl: Wszyscy członkowie <span>%s</span>

en: The activity of my friends only.
pl: Wyłącznie aktywności moich znajomych.

en: The public activity for everyone on this site.
pl: Aktywność publiczna wszystkich na tej stronie.

en: Remove Favorite
pl: Usuń ulubione

en: Favorite
pl: Ulubiony

en: Mark as Favorite
pl: Oznacz jako ulobione

en: Comment <span>%s</span>
pl: Komentarz <span>%s</span>

note: translators: 1: user profile link, 2: user name, 3: activity permalink, 4: activity timestamp
en: <a href="%1$s">%2$s</a> replied <a href="%3$s" class="activity-time-since"><span class="time-since">%4$s</span></a>
pl: <a href=„%1$s”>%2$s</a> odpowiedział/a <a href=„%3$s” class=„activity-time-since”><span class=„time-since”>%4$s</span></a>

en: View Conversation
pl: Zobacz konwersację

en: Sorry, there was no activity found. Please try a different filter.
pl: Wygląda na to, że nic tu jeszcze nie ma. Może warto spróbować innego filtra?

en: Load More
pl: Załaduj więcej

en: Capabilities
pl: Możliwości

en: You have successfully dismissed your pending email change.
pl: Anulowałeś oczekującą zmianę adresu e-mail.

en: There was a problem verifying your new email address. Please try again.
pl: Wystąpił problem podczas weryfikacji twojego nowego adresu e-mail. Spróbuj ponownie.

en: You have successfully verified your new email address.
pl: Pomyślnie potwierdziłeś swój nowy adres e-mail.

note: translators: %s: user username
en: %s was successfully deleted.
pl: %s został(a) pomyślne usunięty.

en: This user's notification settings have been saved.
pl: Ustawienia powiadomień tego użytkownika zostały zapisane.

en: Your notification settings have been saved.
pl: Twoje ustawienia powiadomień zostały zapisane.

en: No changes were made to your account.
pl: Nie dokonano żadnych zmian na Twoim koncie.

en: No changes were made to this account.
pl: Nie dokonano żadnych zmian na koncie.

en: The new password must be different from the current password.
pl: Nowe hasło musi być inne od aktualnego.

en: Your settings have been saved.
pl: Twoje ustawienia zostały zapisane.

en: One of the password fields was empty.
pl: Jedno z pól hasła jest puste.

en: Your current password is invalid.
pl: Twoje aktualne hasło jest niepoprawne.

en: The new password fields did not match.
pl: Nowe hasła nie pasują do siebie.

en: Email address cannot be empty.
pl: Adres e-mail nie może być pusty.

en: That email address is already taken.
pl: Ten adres e-mail jest już używany.

en: That email address is currently unavailable for use.
pl: Ten adres e-mail jest obecnie niedostępny do użycia.

en: That email address is invalid. Check the formatting and try again.
pl: Ten adres e-mail jest niepoprawny. Sprawdź poprawność i spróbuj ponownie.

en: Go
pl: Idź

note: translators: 1: notification from number. 2: notification to number. 3: total notifications.
en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s notification | Viewing %1$s - %2$s of %3$s notifications
pl[0]: Widok %1$s - %2$s z %3$s powiadomienia
pl[1]: Widok %1$s - %2$s z %3$s powiadomień
pl[2]: Widok %1$s - %2$s z %3$s powiadomień

en: Newest First
pl: Od najnowszych

en: Oldest First
pl: Od najstarszych

en: Viewing 1 notification
pl: Widok 1 powiadomienia

en: Date not found
pl: Nie znaleziono daty

en: Read
pl: Przeczytane

[ctx: My Account Notification sub nav]
en: Unread
pl: Nieprzeczytane

[ctx: My Account Notification sub nav]
en: Read
pl: Przeczytane

[ctx: My Account Notification]
en: Notifications
pl: Powiadomienia

[ctx: Notification screen nav]
en: Read
pl: Przeczytane

[ctx: Profile screen nav]
en: Notifications
pl: Powiadomienia

[ctx: Notification screen nav]
en: Unread
pl: Nieprzeczytane

en: Search Notifications...
pl: powiadomienie...

[ctx: Page <title>]
en: Notifications
pl: Powiadomienia

en: Notifications marked as read
pl: Powiadomienia zostały oznaczone jako przeczytane

en: Notifications marked as unread.
pl: Powiadomienia zostały oznaczone jako nieprzeczytane.

en: No new notifications
pl: Brak nowych powiadomień

en: There was a problem deleting that notification.
pl: Wystąpił problem podczas usuwania powiadomienia.

en: There was a problem managing your notifications.
pl: Wystąpił problem podczas zarządzania Twoimi powiadomieniami.

en: Notifications deleted.
pl: Powiadomienia zostały usunięte.

en: Notification successfully marked unread.
pl: Powiadomienie zostało pomyślnie oznaczone jako nieprzeczytane.

en: Notification successfully deleted.
pl: Powiadomienie zostało pomyślnie usunięte.

en: There was a problem marking that notification.
pl: Wystąpił problem podczas oznaczania powiadomienia.

en: Notification successfully marked read.
pl: Powiadomienie zostało pomyślnie oznaczone jako przeczytane.

en: Display Sitewide Notices posted by the site administrator
pl: Wyświetlaj ogłoszenia administratora na całej stronie

note: translators: %s: number of message recipients
en: %s Recipients
pl: %s Odbiorców

en: (BuddyPress) Sitewide Notices
pl: (Buddy Press) Ogłoszenia dla całej witryny

note: translators: %s: last activity timestamp (e.g. "active 1 hour ago")
en: Sent %s
pl: Wysłano %s

note: translators: %s: number of message recipients
en: %s recipients
pl: %s odbiorców

en: Private Message
pl: Wiadomośc prywatna

en: Mark unread
pl: Oznacz jako nieprzeczytane

en: Currently Active
pl: Obecnie Aktywny

en: Mark read
pl: Oznacz jako przeczytane

note: translators: accessibility text
en: Select Bulk Action
pl: Wybierz działanie zbiorcze

en: Delete Selected
pl: Usuń wybrane

[ctx: Message management markup]
en: Mark as Read
pl: Oznacz jako przeczytaną

[ctx: Message management markup]
en: Mark as Unread
pl: Oznacz jako nieprzeczytaną

[ctx: Message dropdown filter]
en: Read
pl: Przeczytane

[ctx: Message dropdown filter]
en: Unread
pl: Nieprzeczytane

[ctx: Message dropdown filter]
en: All
pl: Wszystkie

note: translators: accessibility text
en: Select
pl: Wybierz

note: translators: %d: number of unread messages
en: %d unread | %d unread
pl[0]: %d nieprzeczytana
pl[1]: %d nieprzeczytane
pl[2]: %d nieprzeczytanych

en: Viewing 1 message
pl: Widok 1 wiadomości

note: translators: 1: message from number. 2: message to number. 3: total messages.
en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s message | Viewing %1$s - %2$s of %3$s messages
pl[0]: Widok %1$s - %2$s z %3$s wiadomości
pl[1]: Widok %1$s - %2$s z %3$s wiadomości
pl[2]: Widok %1$s - %2$s z %3$s wiadomości

note: translators: accessibility text
en: Search Messages
pl: Szukaj wiadomości

note: translators: accessibility text
en: Select:
pl: Zaznacz:

en: Add star
pl: Dodaj gwiazdkę

en: Remove star
pl: Usuń gwiazdkę

en: Unstar
pl: Odgwiazdkuj

note: translators: accessibility text
en: Star
pl: Gwiazdka

en: Not starred
pl: Nie zagwiazdkowane

en: Remove all starred messages in this thread
pl: Usuń gwiazdkę

en: Star the first message in this thread
pl: Oznacz gwiazdką

note: translators: %s: number of starred messages
en: %s message was successfully starred | %s messages were successfully starred
pl[0]: %s wiadomość została pomyślnie zagwiazdkowana
pl[1]: %s wiadomości zostały pomyślnie zagwiazdkowane
pl[2]: %s wiadomości zostało pomyślnie zagwiazdkowanych

note: translators: %s: number of unstarred messages
en: %s message was successfully unstarred | %s messages were successfully unstarred
pl[0]: %s wiadomość została pomyślnie odgwiazdkowana
pl[1]: %s wiadomości została pomyślnie odgwiazdkowane
pl[2]: %s wiadomości zostało pomyślnie odgwiazdkowanych

en: A member sends you a new message
pl: Użytkownik przesyła Ci nową wiadomość

en: There was a problem deleting that notice.
pl: Wystąpił problem podczas usuwania tego powiadomienia.

en: There was a problem activating that notice.
pl: Wystąpił problem podczas włączania tego powiadomienia.

en: There was a problem deactivating that notice.
pl: Wystąpił problem podczas wyłączania tego powiadomienia.

note: translators: %s: member name
en: %s sent you a new private message
pl: %s wysłał(a) Tobie nową wiadomość prywatną

note: translators: %s: number of private messages
en: You have %s new private message | You have %s new private messages
pl[0]: Masz %s nową wiadomość prywatną
pl[1]: Masz %s nowe wiadomości prywatne
pl[2]: Masz %s nowych wiadomości prywatnych

note: translators: %s: number of new messages
en: You have %d new messages
pl: Masz %d nowych wiadomości

en: My Messages
pl: Moje wiadomości

en: Compose
pl: Utwórz

en: Notices
pl: Komunikaty

en: Starred
pl: Oznaczone gwiazdką

en: Sent
pl: Wysłane

en: Inbox
pl: Odebrane

en: Messages
pl: Wiadomości

en: Search Messages...
pl: wiadomość...

en: Private Messages
pl: Prywatne wiadomości

en: No Subject
pl: Brak Tematu

note: translators: %s: message subject
en: Re: %s
pl: Odp: %s

en: Messages marked as unread.
pl: Wiadomości oznaczone jako nieprzeczytane.

en: There was an error deleting messages.
pl: Wystąpił problem podczas usuwania wiadomości.

en: Messages deleted.
pl: Wiadomości usunięte.

en: Messages marked as read
pl: Wiadomości oznaczone jako przeczytane

en: Message marked as read.
pl: Wiadomość oznaczona jako przeczytana.

en: There was a problem marking that message.
pl: Wystąpił problem podczas oznaczania tej wiadomości.

en: Message marked unread.
pl: Wiadomość oznaczona jako nieprzeczytana.

en: There was a problem managing your messages.
pl: Wystąpił problem podczas zarządzania twoimi wiadomościami.

en: Message deleted.
pl: Wiadomość usunięta.

en: There was a problem sending your reply. Please try again.
pl: Wystąpił błąd podczas wysyłania tej odpowiedzi. Prosimy spróbować ponownie.

en: There was an error deleting that message.
pl: Wystąpił błąd podczas usuwania wiadomości.

en: Your reply was sent successfully
pl: Twoja odpowiedź została pomyślnie wysłana

en: Recently Active Members
pl: Ostatni aktywni członkowie

en: the sign-up has already been activated.
pl: rejestracja została już włączona.

en: Profile photos of recently active members
pl: Zdjęcia profilowe ostatnio aktywnych użytkowników

en: There are no recently active members
pl: Nie ma ostatnio aktywnych użytkowników

[ctx: widget name]
en: (BuddyPress) Recently Active Members
pl: (BuddyPress) Ostatnio aktywni użytkownicy

en: Who's Online
pl: Kto jest on-line

en: There are no users currently online
pl: Aktualnie nie ma użytkowników on-line

en: Profile photos of online users
pl: Zdjęcia profilowe użytkowników on-line

[ctx: widget name]
en: (BuddyPress) Who's Online
pl: (BuddyPress) Kto jest on-line

en: Default members to show:
pl: Domyślni użytkownicy do pokazania:

en: Max members to show:
pl: Maksymalna liczba użytkowników do wyświetlenia:

en: No one has signed up yet!
pl: Nikt się jeszcze nie zapisał!

en: A dynamic list of recently active, popular, and newest members
pl: Dynamiczna lista ostatnio aktywnych, popularnych i najnowszych użytkowników

[ctx: widget name]
en: (BuddyPress) Members
pl: (BuddyPress) Użytkownicy

en: Activity RSS Feed
pl: Kanał RSS aktywności

note: translators: 1: online member from number. 2: online member to number. 3: total online members.
en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s online member | Viewing %1$s - %2$s of %3$s online members
pl[0]: Widok %1$s - %2$s z %3$s członka on-line
pl[1]: Widok %1$s - %2$s z %3$s członków on-line
pl[2]: Widok %1$s - %2$s z %3$s członków on-line

note: translators: %s: member type singular name
en: Viewing members of the type: %s
pl: Widok członków typu: %s

en: Your Profile Photo
pl: Twoje zdjęcie profilowe

[ctx: Records the timestamp that the user registered into the activity stream]
note: translators: %s: last activity timestamp (e.g. "active 1 hour ago")
en: registered %s
pl: zarejestrowany %s

en: Viewing 1 active member
pl: Widok 1 aktywnego członka

note: translators: 1: active member from number. 2: active member to number. 3: total active members.
en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s active member | Viewing %1$s - %2$s of %3$s active members
pl[0]: Widok %1$s - %2$s z %3$s aktywnego użytkownika
pl[1]: Widok %1$s - %2$s z %3$s aktywnych użytkowników
pl[2]: Widok %1$s - %2$s z %3$s aktywnych użytkowników

en: Viewing 1 member with friends
pl: Widok 1 członka ze znajomymi

note: translators: 1: member with friends from number. 2: member with friends to number. 3: total members with friends.
en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s member with friends | Viewing %1$s - %2$s of %3$s members with friends
pl[0]: Widok %1$s - %2$s z %3$s członka ze znajomymi
pl[1]: Widok %1$s - %2$s z %3$s członków ze znajomymi
pl[2]: Widok %1$s - %2$s z %3$s członków ze znajomymi

en: Viewing 1 online member
pl: Widok 1 członka on-line

en: Check Your Email To Activate Your Account!
pl: Aby aktywować swoje konto sprawdź swojego e-maila!

en: Account Activated
pl: Konto aktywowane

en: Your account is now active!
pl: Twoje konto zostało aktywowane!

en: This is a required field
pl: To pole jest wymagane

en: The passwords you entered do not match.
pl: Hasło, które wprowadziłeś, nie pasuje!

en: Please make sure you enter your password twice
pl: Upewnij się, że dwa razy wprowadzasz hasło

en: You
pl: Ty

[ctx: Member profile view]
en: View
pl: Podgląd

en: Search Members...
pl: użytkownik...

[ctx: Member profile main navigation]
en: Profile
pl: Profil

en: Activation email resent! Please check your inbox or spam folder.
pl: E-mail aktywacyjny został ponownie wysłany! Sprawdź swoją skrzynkę odbiorczą lub folder spamu.

en: Member type already exists.
pl: Rodzaj członka już istnieje.

[ctx: component directory title]
en: Members
pl: Członkowie

en: <strong>ERROR</strong>: Your account has not been activated. Check your email for the activation link.
pl: <strong>BŁĄD</strong>: Twoje konto nie zostało aktywowane. Sprawdź swoją pocztę, by znaleźć wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

en: <strong>ERROR</strong>: Your account has already been activated.
pl: <strong>BŁĄD</strong>: Twoje konto zostało już aktywowane.

note: translators: %s: the activation url
en: If you have not received an email yet, <a href="%s">click here to resend it</a>.
pl: Jeżeli jeszcze nie otrzymałeś(aś) e-maila, <a href="%s">kliknij tutaj w celu ponownego wysłania</a>.

en: That username is already activated.
pl: Ta nazwa użytkownika została już aktywowana.

en: Could not create user
pl: Nie można było utworzyć konta dla użytkownika

en: The site is already active.
pl: Ta witryna została już aktywowana.

en: The user is already active.
pl: To konto zostało już aktywowane.

en: Invalid activation key.
pl: Nieprawidłowy klucz aktywacyjny.

en: Sorry, that username already exists!
pl: Przepraszamy, istnieje już konto używające takiej nazwy!

en: Sorry, usernames must have letters too!
pl: Przepraszamy, nazwy użytkowników muszą składać się także z liter!

en: Sorry, usernames may not contain the character "_"!
pl: Niestety, nazwy użytkowników nie mogą zawierać znaku "_"!

en: Username must be at least 4 characters
pl: Nazwa użytkownika powinna mieć minimum 4 znaki

en: Usernames can contain only letters, numbers, ., -, and @
pl: Nazwy użytkowników mogą składać się jedynie z liter, cyfr, ., - i @

en: That username is not allowed
pl: Ta nazwa użytkownika nie jest dozwolona.

en: Please enter a username
pl: Proszę podać nazwę użytkownika

en: Sorry, that email address is already used!
pl: Przepraszamy, ten adres email jest już używany!

en: Sorry, that email address is not allowed!
pl: Przepraszamy, użycie tego adresu email jest niedozwolone!

en: Please check your email address.
pl: Sprawdź swoją pocztę e-mail.

en: User last_activity data is no longer stored in usermeta. Use bp_update_user_last_activity() instead.
pl: Dane last_activity użytkownika nie są już przechowywane w usermeta. Zamiast tego użyj bp_update_user_last_activity().

en: <strong>ERROR</strong>: Your account has been marked as a spammer.
pl: <strong>BŁĄD</strong>: Twoje konto zostało oznaczone jako konto spamera.

en: User last_activity data is no longer stored in usermeta. Use bp_get_user_last_activity() instead.
pl: Dane last_activity użytkownika nie są już przechowywane w usermeta. Zamiast tego użyj bp_get_user_last_activity().

en: Edit Profile Photo
pl: Edytuj zdjęcie profilowe

note: translators: Link to Delete Account Settings page
en: Delete Account
pl: Skasuj konto

en: Edit Member
pl: Edytuj członka

en: Edit My Profile
pl: Edycja profilu

en: Confirm
pl: Potwierdź

note: translators: %s: notification date
en: Last notified: %s
pl: Ostatnie powiadomienie: %s

en: (less than 24 hours ago)
pl: (mniej niż 24 godziny temu)

en: You are about to resend an activation email to the following account:
pl: Wysyłasz ponownie e-mail aktywacyjny dla następującego konta:

en: You are about to resend an activation email to the following accounts:
pl: Wysyłasz ponownie e-mail aktywacyjny dla następujących kont:

en: You are about to activate the following account:
pl: Aktywujesz następujące konto:

en: You are about to activate the following accounts:
pl: Aktywujesz następujące konta:

en: Resend Activation Emails
pl: Ponownie wyślij e-maile aktywacyjne

en: Delete Pending Accounts
pl: Usuń konta oczekujące

en: You are about to delete the following account:
pl: Usuwasz następujące konto:

en: You are about to delete the following accounts:
pl: Usuwasz następujące konta:

en: Activate Pending Accounts
pl: Aktywuj konta oczekujące

en: There was a problem activating accounts. Please try again.
pl: Wystąpił problem podczas aktywowania kont. Prosimy spróbować ponownie.

en: There was a problem deleting sign-ups. Please try again.
pl: Wystąpił problem podczas usuwania zapisów. Prosimy spróbować ponownie.

en: Search Pending Users
pl: Wyszukaj oczekujących użytkowników

en: There was a problem sending the activation emails. Please try again.
pl: Wystąpił problem podczas wysyłania e-maili aktywacyjnych. Prosimy spróbować później.

[ctx: signup notdeleted]
note: translators: %s: number of deleted signups not deleted
en: %s sign-up was not deleted. | %s sign-ups were not deleted.
pl[0]: %s oczekująca rejestracja nie została usunięta.
pl[1]: %s oczekujące rejestracje nie zostały usunięte.
pl[2]: %s oczekujących rejestracji nie zostało usuniętych.

[ctx: signup notsent]
note: translators: %s: number of accounts not activated
en: %s account was not activated. | %s accounts were not activated.
pl[0]: %s konto nie zostało aktywowane.
pl[1]: %s konta nie zostały aktywowane.
pl[2]: %s kont nie zostało aktywowanych.

[ctx: signup deleted]
note: translators: %s: number of deleted signups
en: %s sign-up successfully deleted! | %s sign-ups successfully deleted!
pl[0]: %s oczekująca rejestracja została pomyślnie usunięta!
pl[1]: %s oczekujące rejestracje zostały pomyślnie usunięte!
pl[2]: %s oczekujących rejestracji zostało pomyślnie usuniętych!

[ctx: signup resent]
note: translators: %s: number of activated accounts
en: %s account successfully activated!  | %s accounts successfully activated!
pl[0]: %s konto zostało pomyślnie aktywowane!
pl[1]: %s konta zostały pomyślnie aktywowane!
pl[2]: %s kont zostało pomyślnie aktywowanych!

[ctx: signup notsent]
note: translators: %s: number of unsent activation emails
en: %s activation email was not sent. | %s activation emails were not sent.
pl[0]: %s e-mail aktywacyjny nie został wysłany.
pl[1]: %s e-maile aktywacyjne nie zostały wysłane.
pl[2]: %s e-maili aktywacyjnych nie zostało wysłanych.

en: Bulk actions allow you to perform these 3 actions for the selected rows.
pl: Działania zbiorcze umożliwiają Ci wykonanie tych 3 działań dla wybranych wierszy.

[ctx: signup resent]
note: translators: %s: number of activation emails sent
en: %s activation email successfully sent!  | %s activation emails successfully sent!
pl[0]: %s e-mail aktywacyjny został pomyślnie wysłany!
pl[1]: %s e-maile aktywacyjne zostały pomyślnie wysłane!
pl[2]: %s e-maili aktywacyjnych zostało pomyślnie wysłanych!

en: "Delete" allows you to delete a pending account from your site. You will be asked to confirm this deletion.
pl: "Usuń" umożliwia usunięcie oczekującego konta z twojego serwisu. Zostaniesz poproszony o potwierdzenie usunięcia.

en: By clicking on a Username you will be able to activate a pending account from the confirmation screen.
pl: Klikając w Nazwę użytkownika, będziesz mógł aktywować oczekujące konto wprost z ekranu potwierdzeń.

en: You can reorder the list of your pending accounts by clicking on the Username, Email or Registered column headers.
pl: Możesz zmienić kolejność listy oczekujących kont, klikając w nagłówki kolumn Nazwa użytkownika, E-mail lub Zarejestrowany.

en: Using the search form, you can find pending accounts more easily. The Username and Email fields will be included in the search.
pl: Łatwiej znajdziesz oczekujące konta używając formularza wyszukiwania. Wyszukiwanie odbędzie się po polach Nazwa użytkownika oraz E-mail.

en: Hovering over a row in the pending accounts list will display action links that allow you to manage pending accounts. You can perform the following actions:
pl: Umieszczenie wskaźnika myszy nad wierszem listy oczekujących kont wyświetli listę linków służących do zarządzania oczekującymi kontami. Możesz wykonać następujące działania:

en: "Email" takes you to the confirmation screen before being able to send the activation link to the desired pending account. You can only send the activation email once per day.
pl: "Email" przeniesie Cię do ekranu potwierdzeń przed wysłaniem linku aktywacyjnego, do wybranego konta oczekującego. Możesz wysłać e-maila aktywacyjnego tylko raz dziennie.

[ctx: Pending Accounts per page (screen options)]
en: Pending Accounts
pl: Oczekujące konta

en: This is the administration screen for pending accounts on your site.
pl: To jest ekran administracyjny do zarządzania kontami oczekującymi w Twoim serwisie.

en: From the screen options, you can customize the displayed columns and the pagination of this screen.
pl: Korzystając z opcji ekranu możesz spersonalizować wyświetlane kolumny oraz podział stron tego ekranu.

en: Extended
pl: Rozszerzony

note: translators: %s: date
en: Last active: %1$s
pl: Ostatnio aktywny(a): %1$s

note: translators: %s: member name
en: %s has been marked as a spammer. All BuddyPress data associated with the user has been removed
pl: %s został(a) oznaczony jako spamer. Wszystkie pliki BuddyPress powiązane z tym użytkownikiem zostały usunięte.

en: Update Profile
pl: Zaktualizuj profil

en: Spammer
pl: Spamer

en: View Profile
pl: Zobacz profil

en: User account has not yet been activated
pl: Konto użytkownika nie zostało jeszcze aktywowane

[ctx: user]
en: Add Existing
pl: Dodaj istniejące

[ctx: user]
en: Add New
pl: Dodaj nowego

en: &larr; Back to Users
pl: &larr; Powrót do listy użytkowników

en: Edit User
pl: Edytuj użytkownika

[ctx: members user-admin edit screen]
note: translators: %s: member name
en: %s's Stats
pl: Statystyki %s

[ctx: members user-admin edit screen]
en: Member Type
pl: Rodzaj członka

en: <a href="https://codex.buddypress.org/administrator-guide/extended-profiles/">Managing Profiles</a>
pl: <a href="https://codex.buddypress.org/administrator-guide/extended-profiles/">Zarządzanie Profilami</a>

[ctx: members user-admin edit screen]
en: Status
pl: Stan

en: This is the admin view of a user&#39;s profile.
pl: Widok administracyjny profilu użytkownika.

en: In the main column, you can edit the fields of the user&#39;s extended profile.
pl: W głównej kolumnie możesz edytować pola rozszerzonego profilu użytkownika.

en: In the right-hand column, you can update the user&#39;s status, delete the user&#39;s avatar, and view recent statistics.
pl: W prawej kolumnie możesz zaktualizować stan użytkownika, usunąć jego awatara i zobaczyć bieżące statystyki.

en: Manage Signups
pl: Zarządzaj rejestracjami

en: Extended Profile
pl: Profil rozszerzony

en: You cannot edit the requested user.
pl: Nie możesz edytować wybranego użytkownika.

en: There was a problem updating some of your profile information. Please try again.
pl: Wystąpił problem podczas aktualizacji niektórych informacji w Twoim profilu. Prosimy spróbować ponownie.

en: An error occurred while trying to update the profile.
pl: Pojawił się błąd podczas próby aktualizacji profilu.

en: There was a problem deleting that profile photo. Please try again.
pl: Wystąpił problem podczas usuwania zdjęcia profilowego. Prosimy spróbować ponownie.

en: User could not be removed as spammer.
pl: Użytkownik nie może zostać usunięty jako spamer.

en: User could not be marked as spammer.
pl: Użytkownik nie może zostać oznaczony jako spamer.

en: Profile photo was deleted.
pl: Zdjęcie profilowe zostało usunięte.

en: Profile updated.
pl: Profil został zaktualizowany.

note: translators: %s: user link
en: %s became a registered member
pl: %s stał się zarejestrowanych użytkownikiem

en: New Members
pl: Nowi członkowie

en: New member registered
pl: Nowy zarejestrowany użytkownik

note: translators: accessibility text
en: Select user: %s
pl: Wybierz użytkownika: %s

en: User removed as spammer.
pl: Użytkownik zdegradowany pomyślnie

note: translators: %s: url to site settings
en: Registration is disabled. %s
pl: Rejestracja jest wyłączona. %s

en: No pending accounts found.
pl: Nie znaleziono oczekujących kont.

en: Edit settings
pl: Edytuj ustawienia

[ctx: Pending signup action]
en: Activate
pl: Włącz

[ctx: Pending signup action]
en: Email
pl: Adres e-mail

en: Last Sent
pl: Wysłany jako ostatni

en: Emails Sent
pl: Wysłane e-maile

[ctx: signup users]
note: translators: %s: number of pending accounts
en: Pending %s
pl: Oczekujących %s

en: Cheatin&#8217; huh?
pl: Oszukujesz, co?

en: You do not have access to this content.
pl: Nie masz dostępu do tej treści.

en: Group Mod
pl: Moderator grupy

en: Default groups to show:
pl: Domyślne grupy do pokazania:

en: No groups matched the current filter.
pl: Brak grup dopasowanych do aktualnego filtra.

en: Max groups to show:
pl: Max grup do wyświetlenia:

en: Link widget title to Groups directory
pl: Tytuł widżetu linkiem do katalogu grup

note: translators: %s: date
en: created %s
pl: utworzono %s

en: There are no groups to display.
pl: Brak grup nie do wyświetlania.

[ctx: widget name]
en: (BuddyPress) Groups
pl: (BuddyPress) Grupy

note: translators: %s: number of groups
en: %s group | %s groups
pl[0]: %s grupa
pl[1]: %s grupy
pl[2]: %s grup

note: translators: 1: group request from number. 2: group request to number. 3: total group requests.
en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s request | Viewing %1$s - %2$s of %3$s requests
pl[0]: Widok %1$s - %2$s z %3$s prośby
pl[1]: Widok %1$s - %2$s z %3$s próśb
pl[2]: Widok %1$s - %2$s z %3$s próśb

en: Viewing 1 invitation
pl: Widok 1 zaproszenia

note: translators: 1: group invite from number. 2: group invite to number. 3: total group invites.
en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s invitation | Viewing %1$s - %2$s of %3$s invitations
pl[0]: Widok %1$s - %2$s z %3$s zaproszenia
pl[1]: Widok %1$s - %2$s z %3$s zaproszeń
pl[2]: Widok %1$s - %2$s z %3$s zaproszeń

en: Group Activity RSS Feed
pl: Kanał RSS Aktywności grupy

note: translators: %s: human time diff
en: requested %s
pl: podania %s

en: Viewing 1 request
pl: Widok 1 prośby

en: Moderator Of
pl: Moderator

en: Administrator Of
pl: Administrator

en: Most Popular
pl: Najbardziej popularne

en: Recently Joined
pl: Ostatnio dołączyli

en: Group avatar
pl: Zdjęcie profilowe grupy

en: Alphabetical
pl: Alfabetycznie

en: Group Activity
pl: Aktywność grupy

en: Oldest
pl: Najstarsze

en: Order By:
pl: Sortuj wg:

en: This is a hidden group and only invited members can join.
pl: Ta grupa jest ukryta i dołączyć mogą tylko zaproszeni użytkownicy.

en: This is a private group. Your membership request is awaiting approval from the group administrator.
pl: Ta grupa jest prywatna. Twoje podanie o członkostwo oczekuje na akceptację administratora grupy.

en: This is a private group. To join you must be a registered site member and request group membership.
pl: Ta grupa jest prywatna. Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem i złożyć podanie o członkostwo aby dołączyć.

en: You must accept your pending invitation before you can access this private group.
pl: Musisz najpierw zaakceptować oczekujące zaproszenie, zanim dołączysz do prywatnej grupy.

en: This is a private group and you must request group membership in order to join.
pl: Ta grupa jest prywatna i musisz wysłać podanie o członkostwo aby dołączyć.

en: This group is not currently accessible.
pl: Ta grupa nie jest dostępna w tej chwili.

en: Request Membership
pl: Złóż podanie o członkostwo

en: Accept Invitation
pl: Zaakceptuj zaproszenie

en: Request Sent
pl: Prośba wysłana

en: Join Group
pl: Dołącz do grupy

en: Leave Group
pl: Opuść grupę

en: This action should not be used directly. Please use the BuddyPress Group Extension API to generate Manage tabs.
pl: To działanie nie może być wykonane bezpośrednio. Proszę użyć "Group Extension API" BuddyPressa aby wygenerować zakładki Zarządzania.

en: This group has no moderators
pl: Ta grupa nie ma moderatorów

en: Promote to Admin
pl: Awansuj na admina

note: translators: %s: human time diff
en: joined %s
pl: %s dołączył

en: This group has no administrators
pl: Ta grupa nie ma administratorów

note: translators: 1: group from number. 2: group to number. 3: total groups.
en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s group | Viewing %1$s - %2$s of %3$s groups
pl[0]: Widok %1$s - %2$s z %3$s grupy
pl[1]: Widok %1$s - %2$s z %3$s grup
pl[2]: Widok %1$s - %2$s z %3$s grup

note: translators: %s = number of members
en: %s member | %s members
pl[0]: %s członek
pl[1]: %s członków
pl[2]: %s członków

en: Demote to Member
pl: Zdegraduj do członka

en: Filter Groups
pl: Filtrowanie grup

en: Viewing 1 group
pl: Widok 1 grupy

en: No Mods
pl: Brak Moderatorów

note: translators: %s: group creator name
en: Group creator profile photo of %s
pl: Zdjęcie profilowe twórcy grupy: %s

en: No Admins
pl: Brak Administratorów

en: not yet active
pl: nie jest jeszcze aktywny

en: Group
pl: Grupa

en: Private Group
pl: Grupa Prywatna

en: Hidden Group
pl: Grupa ukryta

en: Public Group
pl: Grupa publiczna

[ctx: group settings on notification settings page]
en: A member requests to join a private group for which you are an admin
pl: Podania o przyjęcie członków do grupy prywatnej, której jesteś administratorem

[ctx: Group creation page]
en: Groups
pl: Grupy

[ctx: group settings on notification settings page]
en: A member invites you to join a group
pl: Użytkownik zaprasza Cię do przyłączenia się do grupy

[ctx: group settings on notification settings page]
en: Group information is updated
pl: Informacje grupowe zostały zaktualizowane

[ctx: group settings on notification settings page]
en: You are promoted to a group administrator or moderator
pl: Zostałeś mianowany na administratora lub moderatora grupy

[ctx: Group settings on notification settings page]
en: Groups
pl: Grupy

en: There was an error deleting the group. Please try again.
pl: Wystąpił błąd podczas usuwania grupy. Prosimy spróbować później.

en: There was an error rejecting the membership request. Please try again.
pl: Wystąpił błąd podczas odrzucania podania o członkostwo. Prosimy spróbować ponownie.

en: Group membership request rejected
pl: Podanie o przyjęcie do grupy zostało odrzucone

en: There was an error accepting the membership request. Please try again.
pl: Wystąpił błąd podczas zatwierdzania podania o członkostwo. Prosimy spróbować ponownie.

en: Group membership request accepted
pl: Podanie o przyjęcie do grupy zostało zaakceptowane

en: There was an error removing that user from the group. Please try again.
pl: Wystąpił błąd podczas usuwania członka z grupy. Prosimy spróbować ponownie.

en: User removed successfully
pl: Użytkownik usunięty pomyślnie

en: There was an error when unbanning that user. Please try again.
pl: Wystąpił błąd podczas odbanowywania użytkownika. Prosimy spróbować ponownie.

en: User ban removed successfully
pl: Użytkownik odbanowany pomyślnie

en: There was an error when banning that user. Please try again.
pl: Wystąpił błąd podczas banowania użytkownika. Prosimy spróbować ponownie.

en: User banned successfully
pl: Użytkownik zbasowany pomyślnie

en: There was an error when demoting that user. Please try again.
pl: Wystąpił błąd podczas degradowania użytkownika. Prosimy spróbować ponownie.

en: User demoted successfully
pl: Użytkownik zdegradowany pomyślnie

en: User promoted successfully
pl: Użytkownik awansowany pomyślnie

en: The new group profile photo was uploaded successfully.
pl: Nowe zdjęcie profilowe grupy zostało pomyślnie załadowane.

en: There was an error when promoting that user. Please try again.
pl: Wystąpił błąd podczas mianowania użytkownika. Prosimy spróbować ponownie.

en: Group settings were successfully updated.
pl: Ustawienia grupy zostały pomyślnie zaktualizowane.

en: There was an error updating group settings. Please try again.
pl: Wystąpił błąd podczas aktualizacji ustawień grupy. Prosimy spróbować ponownie.

en: Group details were successfully updated.
pl: Szczegóły grupy zostały pomyślnie zaktualizowane.

en: There was an error updating group details. Please try again.
pl: Wystąpił błąd podczas aktualizacji szczegółów grupy. Prosimy spróbować ponownie.

en: There was an error sending your group membership request. Please try again.
pl: Wystąpił błąd podczas wysyłania twojego podania o członkostwo w grupie. Prosimy spróbować ponownie.

en: Your membership request was sent to the group administrator successfully. You will be notified when the group administrator responds to your request.
pl: Twoje podanie o przyjęcie do grupy zostało pomyślnie przesłane do jej administratora. Zostaniesz powiadomiony, kiedy administrator grupy odpowie na twoją prośbę.

en: You are not allowed to send or remove invites
pl: Nie masz uprawnień do wysyłania i usuwania zaproszeń

en: The member requested to join the group
pl: Użytkownik poprosił o dołączenie do grupy

en: There was an error accepting the group invitation. Please try again.
pl: Wystąpił błąd podczas zatwierdzania zaproszenia do grupy. Prosimy spróbować ponownie.

en: Group invites sent.
pl: Wysłano zaproszenia do grupy.

en: Group invite rejected
pl: Zaproszenie do grupy został oodrzucone

en: Group invite could not be rejected
pl: Zaproszenie do grupy nie mogło zostać odrzucone

en: Group invite accepted
pl: Zaproszenie do grupy zostało zaakceptowane

en: Group invite could not be accepted
pl: Zaproszenie do grupy nie mogło być zaakceptowane

note: translators: accessibility text
en: Group Invites
pl: Zaproszenia do grupy

note: translators: %s: group name.
en: You have an invitation to the group: %s
pl: Masz zaproszenie do grupy: "%s"

note: translators: %d: number of group invites
en: You have %d new group invitations
pl: Masz %d nowych zaproszeń do grup

note: translators: %d: number of groups the user has been promoted mod for
en: You were promoted to a mod in %d groups
pl: Zostałeś mianowany moderatorem w %d grupach

note: translators: %s: group name.
en: You were promoted to a mod in the group "%s"
pl: Zostałeś mianowany moderatorem w grupie "%s"

note: translators: %s: group name.
en: You were promoted to an admin in the group "%s"
pl: Zostałeś mianowany administratorem w grupie "%s"

note: translators: %d: number of groups the user has been promoted admin for
en: You were promoted to an admin in %d groups
pl: Zostałeś mianowany administratorem w %d grupach

note: translators: %s: group name.
en: Membership for group "%s" rejected
pl: Członkostwo w grupie "%s" zostało odrzucone

note: translators: %s: group name.
en: Membership for group "%s" accepted
pl: Członkostwo w grupie "%s" zostało zaakceptowane

note: translators: %s: member name
en: %s requests group membership
pl: %s podań o członkostwo w grupie

note: translators: 1: number of group membership requests. 2: group name.
en: %1$d new membership requests for the group "%2$s"
pl: %1$d nowych próśb o członkostwo w grupie "%2$s"

en: a moderator
pl: moderator

en: an administrator
pl: administrator

en: No Group Profile Photo
pl: Brak zdjęcia na profilu Grupy

[ctx: My Groups page <title>]
en: Memberships
pl: Członkostwa

[ctx: My Account Groups sub nav]
en: Memberships
pl: Członkostwa

[ctx: My Account Groups sub nav]
en: Create a Group
pl: Utwórz grupę

[ctx: My Account Groups sub nav]
en: No Pending Invites
pl: Brak oczekujących zaproszeń

[ctx: My Account Groups]
en: Groups
pl: Grupy

en: Photo
pl: Zdjęcie

en: Requests
pl: Podania

[ctx: My Group screen nav]
en: Send Invites
pl: Wyślij zaproszenia

[ctx: My Group screen nav]
en: Manage
pl: Zarządzaj

en: Details
pl: Szczegóły

[ctx: Group screen nav]
en: Request Membership
pl: Złóż podanie o członkostwo

[ctx: Group screen navigation title]
en: Home
pl: Strona główna

en: Invitations
pl: Zaproszenia

en: Memberships
pl: Członkostwa

[ctx: Group screen nav without counter]
en: Groups
pl: Grupy

[ctx: Group screen nav]
en: Invites
pl: Zaproszenia

[ctx: Group screen nav]
en: Settings
pl: Ustawienia

[ctx: Group screen nav]
en: Photo
pl: Zdjęcie

[ctx: Component directory search]
en: Search Groups...
pl: grupy...

[ctx: Group screen nav]
en: Details
pl: Szczegóły

[ctx: component directory title]
en: Groups
pl: Grupy

[ctx: Group screen page <title>]
en: User Groups
pl: Grupy użytkownika

note: translators: 1: the user link. 2: the group link.
en: %1$s posted an update in the group %2$s
pl: %1$s opublikował(a) zmianę w grupie %2$s

en: As the only admin, you cannot leave the group.
pl: Jako jedyny administrator nie możesz opuścić grupy.

en: Group Admin
pl: Administrator grupy

[ctx: Group WP Admin Bar manage links]
note: translators: %s the group menu name
en: Edit Group %s
pl: Edytuj grupę %s

[ctx: Group WP Admin Bar delete link]
note: translators: %s the group menu name
en: %s Group
pl: Grupa %s

note: translators: accessibility text
en: Select group %1$d
pl: Wybierz grupę %1$d

[ctx: Groups admin Last Active column header]
en: Last Active
pl: Ostatnia aktywność

[ctx: Groups admin Members column header]
en: Members
pl: Członkowie

[ctx: Groups admin Privacy Status column header]
en: Status
pl: Stan

[ctx: Groups admin Group Name column header]
en: Name
pl: Nazwa

[ctx: Groups admin Group Description column header]
en: Description
pl: Opis

en: No groups found.
pl: Nie znaleziono grup.

note: translators: 1: member from number. 2: member to number. 3: total members.
en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s member | Viewing %1$s - %2$s of %3$s members
pl[0]: Widok %1$s - %2$s z %3$s członka
pl[1]: Widok %1$s - %2$s z %3$s członków
pl[2]: Widok %1$s - %2$s z %3$s członków

en: No members of this type
pl: Nie ma członków tego typu

en: Viewing 1 member
pl: Widok 1 użytkownika

en: Ban
pl: Zablokuj

en: Actions
pl: Akcje

en: Roles
pl: Role

en: Banned
pl: Zablokowany

[ctx: Group member role in group admin]
en: Group Role
pl: Rola grupowa

[ctx: Group member name in group admin]
en: Name
pl: Nazwa

en: Banned Members
pl: Zablokowani członkowie

note: translators: accessibility text
en: Members
pl: Członkowie

en: Moderators
pl: Moderatorzy

en: Administrators
pl: Administratorzy

en: Enter a comma-separated list of user logins.
pl: Wprowadź listę loginów użytkowników oddzielaną przecinkami.

en: Group admins only
pl: Tylko administratorzy grupy

en: All group members
pl: Wszyscy członkowie grupy

en: Group admins and mods only
pl: Tylko administratorzy i moderatorzy grupy

en: Who can invite others to this group?
pl: Kto może zapraszać do tej grupy?

en: Hidden
pl: Ukryty

en: Private
pl: Prywatne

en: Public
pl: Publiczne

en: Privacy
pl: Prywatność

en: Search all Groups
pl: Przeszukaj wszystkie grupy

en: Enable discussion forum
pl: Aktywacja forum

en: Groups
pl: Grupy

note: translators: %s: number of deleted groups
en: %s group has been permanently deleted. | %s groups have been permanently deleted.
pl[0]: %s grupa została bezpowrotnie usunięta.
pl[1]: %s grupy zostały bezpowrotnie usunięte.
pl[2]: %s grup zostało bezpowrotnie usuniętych.

en: This action cannot be undone.
pl: To działanie jest nieodwracalne.

en: Delete Groups
pl: Usuń grupy

en: You are about to delete the following groups:
pl: Usuwasz następujące grupy:

en: Visit Group
pl: Odwiedź Grupę

en: Permalink:
pl: Bezpośredni odnośnik:

en: Name and Description
pl: Nazwa i Opis

en: Edit Group
pl: Edytuj grupę

note: translators: %s: comma separated list of usernames
en: The following members were successfully modified: %s
pl: Następujący członkowie zostali pomyślnie zmodyfikowani: %s

note: translators: %s: comma separated list of usernames
en: The following users were successfully added to the group: %s
pl: Następujący członkowie zostali pomyślnie dodani do grupy: %s

note: translators: %s: comma separated list of usernames
en: An error occurred when trying to modify the following members: %s
pl: Wystąpił błąd, podczas próby modyfikacji następujących członków: %s

note: translators: %s: comma separated list of usernames
en: The following users could not be added to the group: %s
pl: Następujący członkowie nie mogą zostać dodani do grupy: %s

en: An error occurred when trying to update your group details.
pl: Wystąpił błąd podczas próby aktualizacji szczegółów twojej grupy.

en: The group has been updated successfully.
pl: Grupa została pomyślnie zaktualizowana.

en: If you leave this page, you will lose any unsaved changes you have made to the group.
pl: Jeśli opuścisz tę stronę, utracisz wszystkie zmiany jakie wprowadziłeś w grupie.

en: You cannot remove all administrators from a group.
pl: Nie możesz usunąć wszystkich administratorów z grupy.

en: Start typing a username to add a new member.
pl: Rozpocznij wpisywanie nazwy użytkownika, aby dodać nowego członka.

en: Clicking "Edit" will take you to a Dashboard panel where you can manage various details about the group, such as its name and description, its members, and other settings.
pl: Kliknięcie "Edytuj" przeniesie Cię do panelu głównego, gdzie można zarządzać różnymi szczegółami dotyczącymi grupy, takie jak nazwa i opis, jej członkami oraz innymi ustawieniami.

en: If you click "Delete" under a specific group, or select a number of groups and then choose Delete from the Bulk Actions menu, you will be led to a page where you&#8217;ll be asked to confirm the permanent deletion of the group(s).
pl: Jeśli klikniesz w "Usuń" przy określonej grupie lub wybierzesz kilka grup i potem wybierzesz Usuń z menu działań zbiorczych, to zostaniesz przeniesiony do strony, na której zostaniesz poproszony o potwierdzenie usunięcia grup(y).

en: Clicking "Visit" will take you to the group&#8217;s public page. Use this link to see what the group looks like on the front end of your site.
pl: Kliknięcie w "Odwiedź" przeniesie Cię do strony publicznej grupy. Użyj tego linku, aby zobaczyć, jak będą widzieć Twoją grupę użytkownicy.

en: You can manage groups much like you can manage comments and other content. This screen is customizable in the same ways as other management screens, and you can act on groups by using the on-hover action links or the Bulk Actions.
pl: Możesz zarządzać grupami tak jak komentarzami oraz inną zawartością. Ten ekran można personalizować w ten sam sposób, jak inne ekrany zarządzania i uruchamiać dla grup akcje umieszczając wskaźnik myszy nad linkami operacji lub za pomocą Działań Zbiorczych.

en: Group Actions
pl: Akcje grupowe

[ctx: Groups per page (screen options)]
en: Groups
pl: Grupy

[ctx: group admin edit screen]
en: Add New Members
pl: Dodaj nowych członków

[ctx: group admin edit screen]
en: Manage Members
pl: Zarządzaj członkami

[ctx: group admin edit screen]
en: Save
pl: Zapisz

[ctx: group admin edit screen]
en: Settings
pl: Ustawienia

en: Support Forums
pl: forum wsparcia

en: This page is a convenient way to edit the details associated with one of your groups.
pl: Na tej stronie możesz wygodnie edytować szczegóły dotyczące jednej z twoich grup.

en: The Name and Description box is fixed in place, but you can reposition all the other boxes using drag and drop, and can minimize or expand them by clicking the title bar of each box. Use the Screen Options tab to hide or unhide, or to choose a 1- or 2-column layout for this screen.
pl: Pole nazwy i opisu mają stałe położenie, ale możesz rozmieścić pozostałe elementy używając metody przeciągnij i upuść. Możesz też zminimalizować lub powiększyć je, klikając w pasek tytułowy. Używając Opcji ekranu możesz je ukrywać lub odkrywać a także wybrać układ 1- lub 2- kolumnowy dla tego ekranu.

note: translators: 1: the user link. 2: the group link. 3: the old group description. 4: the new group description.
en: %1$s changed the description of the group %2$s from "%3$s" to "%4$s"
pl: %1$s zmienił(a) opis grupy %2$s z "%3$s" na "%4$s"

[ctx: Admin Groups page title]
en: Groups
pl: Grupy

[ctx: Admin Groups menu]
en: Groups
pl: Grupy

note: translators: 1: the user link. 2: the group link.
en: %1$s updated details for the group %2$s
pl: %1$s zaktualizował szczegóły dotyczące grupy %2$s

note: translators: 1: the user link. 2: the group link.
en: %1$s changed the name and description of the group %2$s
pl: %1$s zmienił(a) nazwę i opis grupy %2$s

note: translators: 1: the user link. 2: the group link. 3: the old group name. 4: the new group name.
en: %1$s changed the name of the group %2$s from "%3$s" to "%4$s"
pl: %1$s zmienił(a) nazwę grupy %2$s z "%3$s" na "%4$s"

note: translators: 1: the user link. 2: the group link.
en: %1$s joined the group %2$s
pl: %1$s dołączył(a) do grupy %2$s

note: translators: 1: the user link. 2: the group link.
en: %1$s created the group %2$s
pl: %1$s stworzył(a) grupę %2$s

en: Forum Replies
pl: Odpowiedzi na forum

en: Forum Topics
pl: Wątki na forum

en: Group details edited
pl: Szczegóły grupy zostały zedytowane

en: Group Updates
pl: Aktualności grupy

en: Group Memberships
pl: Członkostwo w grupach

en: Joined a group
pl: Dołączono do grupy

en: New Groups
pl: Nowe grupy

en: Created a group
pl: Utworzono grupę

note: translators: %s: Group Name.
en: Activity feed for the group, %s.
pl: Kanał aktywności grupy, %s.

en: You successfully left the group.
pl: Pomyślnie opuściłeś grupę.

en: This group must have at least one admin
pl: Ta grupa musi mieć co najmniej jednego administratora

en: There was an error leaving the group.
pl: Wystapił błąd podczas opuszczania grupy.

en: You joined the group!
pl: Dołączyłeś do grupy!

en: There was an error joining the group.
pl: Wystąpił błąd podczas dołączania do grupy.

en: There was an error removing the invite
pl: Wystąpił błąd podczas usuwania zaproszenia

en: There was an error saving the group profile photo, please try uploading again.
pl: Wystąpił błąd podczas zapisywania zdjęcia profilowego grupy, spróbuj przesłać ponownie.

en: Invite successfully removed
pl: Zaproszenie pomyślnie usunięte

en: Only the group creator may continue editing this group.
pl: Tylko twórca grupy może kontynuować jej edycję.

en: Please fill in all of the required fields
pl: Proszę uzupełnić wszystkie wymagane pola.

en: Sorry, you are not allowed to create groups.
pl: Nie masz uprawnień do tworzenia grup.

en: There was an error saving group details. Please try again.
pl: Wystąpił błąd podczas aktualizacji szczegółów grupy. Prosimy spróbować ponownie.

en: You are not an admin of this group.
pl: Nie jesteś adminem tej grupy.

en: You do not have access to this group.
pl: Nie masz dostępu do tej grupy.

en: Default friends to show:
pl: Pokazać domyślnie znajomych:

en: There were no members found, please try another filter.
pl: Nie znaleziono żadnych członków, spróbuj innego filtra.

en: Max friends to show:
pl: Maksymalna liczba znajomych do wyświetlenia:

en: Link widget title to Members directory
pl: Tytuł widżetu linkiem do katalogu użytkowników

en: Sorry, no members were found.
pl: Przepraszamy, nie znaleziono żadnych członków.

en: Popular
pl: Popularność

en: Active
pl: Aktywność

[ctx: widget name]
en: (BuddyPress) Friends
pl: (BuddyPress) Znajomi

en: A dynamic list of recently active, popular, and newest Friends of the displayed member.  Widget is only shown when viewing a member profile.
pl: Dynamiczna lista ostatnio aktywnych, popularnych i najnowszych znajomych wyświetlanego użytkownika. Widżet jest wyświetlany tylko wtedy, gdy oglądasz profil użytkownika.

en: Add Friend
pl: Dodaj znajomego

en: Cancel Friendship
pl: Anuluj znajomość

en: Friendship Requested
pl: Zaproszenie do znajomych

en: Cancel Friendship Request
pl: Anuluj prośbę o dodanie do znajmoych

en: Filter Friends
pl: Filtr kontaktów

note: translators: %d: total friend count
en: %d friend | %d friends
pl[0]: %d znajomy

en: There aren't enough site members to show a random sample just yet.
pl: Nie ma jeszcze wystarczającej liczby użytkowników witryny, aby pokazać losową próbkę.

note: translators: %s: member name
en: %s hasn't created any friend connections yet.
pl: %s nie dodał jeszcze żadnych znajomych.

note: translators: %s: member name
en: You haven't added any friend connections yet.
pl: Nie masz jeszcze żadnych znajomości.

en: See All
pl: Zobaczy wszystko

note: translators: %s: member name
en: My Friends
pl: Moi Znajomi

note: translators: %s: member name
en: %s's Friends
pl: Znajomi %s

[ctx: Friend settings on notification settings page]
en: Friends
pl: Znajomi

[ctx: Friend settings on notification settings page]
en: A member sends you a friendship request
pl: Użytkownik wysłał Ci prośbę o dodanie do znajomych

[ctx: Friend settings on notification settings page]
en: A member accepts your friendship request
pl: Użytkownik zaakceptował twoją prośbę o dodanie do znajomych

en: Friendship request could not be withdrawn
pl: Prośba o dodanie do znajomych nie może zostać odrzucona

en: Friendship request withdrawn
pl: Prośba o dodanie do znajomych została odrzucona

en: Friendship could not be rejected
pl: Znajomość nie mogła zostać odrzucona

en: Friendship rejected
pl: Znajomość odrzucona

en: Friendship could not be accepted
pl: Znajomość nie mogła zostać zaakceptowana

en: Friendship accepted
pl: Znajomość zaakceptowana

note: translators: %s: friend name
en: You have a friendship request from %s
pl: Masz zaproszenie do znajomych od %s

note: translators: %d: the number of pending requests
en: You have %d pending friendship requests
pl: Masz %d oczekujących próśb o dodanie do znajomych

note: translators: %d: the number of friends
en: %d friends accepted your friendship requests
pl: %d użytkowników zaakceptowało twoją prośbę o dodanie do znajomych

note: translators: %s: friend name
en: %s accepted your friendship request
pl: %s zaakceptował(a) twoje zaproszenie do znajomych

[ctx: My Account Friends menu sub nav]
en: No Pending Requests
pl: Brak oczekujących zaproszeń

[ctx: My Account Friends menu sub nav]
en: Friendships
pl: Znajomości

[ctx: My Account Friends menu]
en: Friends
pl: Znajomi

[ctx: Friends screen sub nav]
en: Friendships
pl: Znajomości

[ctx: Friends screen sub nav]
en: Requests
pl: Zaproszenia

en: Search Friends...
pl: znajomy...

[ctx: Friends screen page <title>]
en: Friend Connections
pl: Nawiązane znajomości

note: translators: 1: the initiator user link. 2: the friend user link.
en: %1$s and %2$s are now friends
pl: %1$s i %2$s są teraz znajomymi

en: New friendship created
pl: Zawarto nową znajomość

en: Friendships
pl: Znajomości

en: New friendships
pl: Nowe znajomości

en: Friendships accepted
pl: Znajomości zaakceptowane

en: You have a pending friendship request with this user
pl: Posiadasz niezaakceptowaną prośbę o dodanie do znajomych tego użytkownika

en: You are not yet friends with this user
pl: Nie jesteś znajomym tego użytkownika

en: Friendship canceled
pl: Znajomość została anulowana

en: Friendship could not be canceled.
pl: Znajomość nie mogła być anulowana.

en: You already have a pending friendship request with this user
pl: Masz już oczekującą prośbę o dodanie do znajomych tego użytkownika

en: You are already friends with this user
pl: Jesteś już znajomym tego użytkownika

en: Friendship requested
pl: Zostało wysłane zaproszenie do znajomych

en: Friendship could not be requested.
pl: Nie możesz wysłać zaproszenia do znajomych.

en: Deleted User
pl: Usunięty użytkownik

en: New Topic
pl: Nowy Wątek

en: Site URL
pl: Adres URL witryny

en: Tags:
pl: Tagi:

en: Edit Profile
pl: Edytuj profil

en: Remove
pl: Usuń

en: Admin
pl: Administracja

en: Member
pl: Użytkownika

en: F j, Y
pl: j F Y

en: December
pl: Grudzień

en: November
pl: Listopad

en: October
pl: Październik

en: September
pl: Wrzesień

en: August
pl: Sierpień

en: July
pl: Lipiec

en: June
pl: Czerwiec

en: May
pl: Maj

en: April
pl: Kwiecień

en: March
pl: Marzec

en: February
pl: Luty

en: January
pl: Styczeń

en: Disabled
pl: Wyłączone

en: Freshness
pl: Świeżość

en: Close
pl: Zamknij

en: Apply
pl: Zastosuj

en: Bulk Actions
pl: Masowe działania

en: Deactivate
pl: Wyłącz

en: Profile
pl: Profil

en: General Settings
pl: Ustawienia ogólne

en: Date format
pl: Format daty

en: Cookies
pl: Ciasteczka

en: Topic
pl: Wątek

en: Post
pl: Wpis

en: Save Changes
pl: Zapisz zmiany

en: Registered
pl: Zarejestrowany

en: None
pl: Brak

en: Repeat New Password
pl: Wprowadź nowe hasło ponownie

en: New Password
pl: Nowe hasło

en: General
pl: Ustawienia główne

en: Add New
pl: Dodaj nowy

en: Users
pl: Użytkownicy

en: Page not found
pl: Strona nie została znaleziona

en: No new notifications.
pl: Brak nowych powiadomień.

en: User Capabilities
pl: Uprawnienia użytkownika

note: translators: %s: member name
en: Edit %s's Profile
pl: Edytuj profil %s

en: Blog Authors
pl: Autorzy bloga

en: Delete Group
pl: Usuń grupę

en: Membership Requests
pl: Podania o członkostwo

en: Manage Members
pl: Zarządzaj członkami

en: Manage Invitations
pl: Zarządzaj zaproszeniami

en: Group Profile Photo
pl: Zdjęcie profilowe Grupy

en: Edit Details
pl: Edytuj szczegóły

note: translators: accessibility text
en: Group Settings
pl: Ustawienia Grupy

en: Admin Options
pl: Opcje Administracyjne

en: Random Site
pl: Losowa strona

en: Random Group
pl: Losowa Grupa

en: Random Member
pl: Losowy członek

en: Visit
pl: Odwiedź

en: Sign Up
pl: Zarejestruj Się

en: Switch to WordPress Toolbar
pl: Przełącz na pasek narzędzi WordPressa

en: Create a Site!
pl: Utwórz stronę!

en: Manage Comments
pl: Zarządzaj komentarzami

en: Manage Posts
pl: Zarządzaj postami

en: New Post
pl: Nowy wpis

en: Dashboard
pl: Kokpit

en: Alphabetically
pl: Alfabetycznie

en: Newest
pl: Nowi

en: Recently Active
pl: Ostatnio aktywne

en: Yahoo Messenger
pl: Yahoo! Messenger

en: Jabber
pl: „Jabber”

en: Website
pl: Witryna internetowa

en: About Me
pl: O mnie

en: Name
pl: Nazwa

en: My Profile
pl: Mój profil

note: translators: %s: image file extension
en: Cropping the file failed: %s is not a supported image file.
pl: Przycinanie nie powiodło się: %s nie jest obsługiwany formatem obrazu.

en: Sorry, uploading the file failed.
pl: Niestety, wysyłanie pliku nie powiodło się.

en: File successfully uploaded.
pl: Pomyślnie wysłano plik.

note: translators: %s: total groups count
en: %d group | %d groups
pl[0]: %d grupa
pl[1]: %d grupy
pl[2]: %d grup

[ctx: Attachment destination file]
en: destination file
pl: plik docelowy

en: Cropping the file failed: missing source file.
pl: Przycinanie nie powiodło się: brak pliku źródłowego.

en: Cropping the file failed: the file path is not allowed.
pl: Przycinanie nie powiodło się: ścieżka do pliku jest niedozwolona.

[ctx: Attachment source file]
en: source file
pl: plik źródłowy

en: File upload stopped by extension.
pl: Wysyłanie pliku na serwer zostało zatrzymane przez rozszerzenie.

en: Failed to write file to disk.
pl: Nie udało się zapisać pliku na dysku.

en: Missing a temporary folder.
pl: Brak tymczasowego folderu.

en: No file was uploaded.
pl: Nie wysłano żadnego pliku.

en: The file was uploaded successfully
pl: Plik został pomyślnie przesłany!

en: The uploaded file exceeds the maximum allowed file size for this site
pl: Rozmiar pliku przekracza dopuszczalny limit dla tej witryny

note: translators: %s: Max file size for the file
en: The uploaded file exceeds the maximum allowed file size of: %s
pl: Przesłany plik przekracza maksymalny dozwolony rozmiar pliku: %s

en: The uploaded file was only partially uploaded.
pl: Plik został wysłany na serwer tylko częściowo.

en: The group profile photo was uploaded successfully.
pl: Zdjęcie profilowe grupy zostało pomyślnie wysłane.

en: There was a problem deleting the group profile photo. Please try again.
pl: Wystąpił problem podczas usuwania zdjęcia profilowego grupy. Prosimy spróbować ponownie.

en: The group profile photo was deleted successfully!
pl: Zdjęcie profilowe grupy zostało pomyślnie usunięte.

en: There was a problem deleting your profile photo. Please try again.
pl: Wystąpił problem podczas usuwania zdjęcia profilowego. Prosimy spróbować ponownie.

en: Your profile photo was deleted successfully!
pl: Twoje zdjęcie profilowe zostało pomyślnie usunięte.

en: There was a problem cropping the group profile photo.
pl: Wystąpił problem podczas przycinania zdjęcia profilowego grupy.

en: There was a problem cropping your profile photo.
pl: Wystąpił problem podczas przycinania zdjęcia profilowego.

en: Your new profile photo was uploaded successfully.
pl: Twoje zdjęcie profilowe zostało pomyślnie wysłane.

en: Title:
pl: Tytuł:

en: Remember Me
pl: Zapamiętaj mnie

en: Password
pl: Hasło

en: Username
pl: Nazwa użytkownika

en: Show a Log In form to logged-out visitors, and a Log Out link to those who are logged in.
pl: Pokaż formularz logowania dla niezalogowanych odwiedzających i link do wylogowania dla zalogowanych.

[ctx: Title of the login widget]
en: (BuddyPress) Log In
pl: (BuddyPress) Logowanie

en: Community
pl: Społeczność

en: Search anything...
pl: Wyszukaj cokolwiek...

[ctx: search form]
en: Search these:
pl: Wyszukaj je:

[ctx: search form]
en: Blogs
pl: Blogi

[ctx: search form]
en: Posts
pl: Wpisy

[ctx: search form]
en: Members
pl: Członkowie

[ctx: search form]
en: Groups
pl: Grupy

note: translators: 1: activity date, 2: activity time
en: %1$s at %2$s
pl: %1$s o %2$s

note: translators: %s: Name of the BuddyPress component
en: %s Directory
pl: Katalog %s

en: Options
pl: Opcje

en: Log In
pl: Zaloguj się

en: Log Out
pl: Wyloguj się

en: Not recently active
pl: Ostatnio nieaktywny

note: translators: %s: the number of seconds.
en: %s second | %s seconds
pl[0]: %s sekunda
pl[1]: %s sekundy
pl[2]: %s sekund

note: translators: %s: the number of minutes.
en: %s minute | %s minutes
pl[0]: %s minuta
pl[1]: %s minuty
pl[2]: %s minut

note: translators: %s: the number of hours.
en: %s hour | %s hours
pl[0]: %s godzinę
pl[1]: %s godziny
pl[2]: %s godzin

note: translators: %s: the number of days.
en: %s day | %s days
pl[0]: %s dzień
pl[1]: %s dni
pl[2]: %s dni

note: translators: %s: the number of weeks.
en: %s week | %s weeks
pl[0]: %s tydzień
pl[1]: %s tygodnie
pl[2]: %s tygodni

note: translators: %s: the number of months.
en: %s month | %s months
pl[0]: %s miesiąc
pl[1]: %s miesiące
pl[2]: %s miesięcy

note: translators: %s: the number of years.
en: %s year | %s years
pl[0]: %s rok
pl[1]: %s lata
pl[2]: %s lat

note: translators: %s: the human time diff.
en: %s ago
pl: %s temu

en: right now
pl: teraz

en: sometime
pl: czasem

[ctx: Page title for the user registration screen.]
en: Register
pl: Zarejestruj się

[ctx: Page title for the Members directory.]
en: Members
pl: Członkowie

[ctx: Page title for the user activation screen.]
en: Activate
pl: Włącz

[ctx: Page title for the Sites directory.]
en: Sites
pl: Witryny

[ctx: Page title for the Groups directory.]
en: Groups
pl: Grupy

[ctx: Page title for the Activity directory.]
en: Activity
pl: Aktywność

note: translators: %s: the page number.
en: Page %s
pl: Strona %s

en: Create a Group
pl: Utwórz grupę

en: Activate your Account
pl: Aktywuj swoje konto

en: Create an Account
pl: Załóż konto

[ctx: component directory title]
en: Directory
pl: Katalog

en: Activate Your Account
pl: Aktywuj swoje konto

en: [User Set]
pl: [Ustawione przez użytkownika]

en: You must log in to access the page you requested.
pl: Musisz się zalogować by mieć dostęp do tej strony.

en: This user has been marked as a spammer. Only site admins can view this profile.
pl: Użytkownik został oznaczony jako spamer. Tacy użytkownicy są widoczni jedynie dla administratorów strony.

[ctx: member type URL base]
en: type
pl: typ

en: Special community roles no longer exist. Use mapped capabilities instead
pl: Specjalne role społecznościowej już nie istnieją. Zamiast tego użyj uprawnień.

note: translators: %s: member name
en: Profile photo of %s
pl: Zdjęcie profilowe %s

en: You do not have access to this page.
pl: Nie masz dostępu do tej strony.

note: translators: %s: the upload error message
en: Upload failed! Error was: %s
pl: Przesyłanie nie powiodło się! Wystąpił błąd: %s

en: No photo was captured. Click on the "Capture" button to take your photo.
pl: Nie wykonano zdjęcia. Kliknij przycisk "Zrób zdjęcie" aby zrobić zdjęcie.

note: translators: %s: the upload error message
en: Upload Failed! Error was: %s
pl: Przesyłanie nie powiodło się! Wystąpił błąd: %s

en: Profile Photo
pl: Zdjęcie profilowe

en: Take Photo
pl: Zrób zdjęcie

en: Please allow us to access to your camera.
pl: Prosimy o pozwolenie na na dostęp do kamery.

en: Please wait as we access your camera.
pl: Proszę czekać, uzyskujemy dostęp do twojej kamery.

en: Camera loaded. Click on the "Capture" button to take your photo.
pl: Kamera została uruchomiona. Kliknij przycisk "Zrób zdjęcie" aby zrobić zdjęcie.

en: It looks like you do not have a webcam or we were unable to get permission to use your webcam. Please upload a photo instead.
pl: Wygląda na to, że kamera nie została podpięta do komputera lub nie możemy uzyskać do niej dostępu. Prosimy wgrać zdjęcie w zamian.

en: Your browser is not supported. Please upload a photo instead.
pl: Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana. Prześlij zdjęcie zamiast.

en: Video error. Please upload a photo instead.
pl: Błąd wideo. Proszę w zamian przesłać zdjęcie.

en: Your profile photo is ready. Click on the "Save" button to use this photo.
pl: Twoje zdjęcie profilowe jest gotowe. Kliknij na przycisk "Zapisz", aby go użyć.

en: If you&#39;d like to delete the existing profile photo but not upload a new one, please use the delete tab.
pl: Jeśli chcesz usunąć swoje aktualne zdjęcie profilowe bez ustawienia nowego, użyj zakładki "Usuń".

en: Upload
pl: Wyślij na serwer

note: translators: %s: File name.
en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload.
pl: Nie udało się wysłać pliku „%s” na serwer.

en: Make sure to upload a unique file
pl: Upewnij się, aby przesłać unikalny plik

en: Crunching&hellip;
pl: Dzielenie&hellip;

en: Dismiss
pl: Odrzuć

en: Upload stopped.
pl: Wysyłanie zostało zatrzymane.

en: File canceled.
pl: Wysyłanie pliku zostało anulowane.

en: Security error.
pl: Błąd zabezpieczeń.

en: IO error.
pl: Błąd wejścia/wyjścia.

note: translators: %s: File name.
en: %s exceeds the maximum upload size for the multi-file uploader when used in your browser.
pl: Rozmiar pliku „%s” przekracza maksymalny dopuszczalny rozmiar pliku przesyłanego przez skrypt wysyłający w przeglądarce.

note: translators: 1: Opening link tag, 2: Closing link tag.
en: Please try uploading this file with the %1$sbrowser uploader%2$s.
pl: Spróbuj wysłać plik przy pomocy %1$sformularza w HTML-u%2$s.

en: Upload failed.
pl: Wysyłanie nie powiodło się.

en: HTTP error.
pl: Błąd HTTP.

en: You may only upload 1 file.
pl: Możesz wysłać tylko jeden plik.

en: An error occurred. Please try again later.
pl: Wystapił błąd, spróbuj jeszcze raz później.

en: There was a configuration error. Please contact the server administrator.
pl: W konfiguracji znajduje się błąd. Proszę skontaktować się z administratorem serwera.

en: This is larger than the maximum size. Please try another.
pl: Rozmiar tego pliku przekracza dopuszczalny. Proszę spróbować wysłać inny.

en: Memory exceeded. Please try another smaller file.
pl: Limit pamięci został przekroczony. Proszę spróbować wysłać mniejszy plik.

en: This file is not an image. Please try another.
pl: Ten plik nie jest obrazkiem. Proszę spróbować wysłać inny plik.

en: This file type is not allowed. Please try another.
pl: Ten typ pliku jest niedozwolony. Spróbuj użyć innego.

en: This file is empty. Please try another.
pl: Ten plik jest pusty. Proszę spróbować wysłać inny.

note: translators: %s: File name.
en: %s exceeds the maximum upload size for this site.
pl: Plik „%s” przekracza maksymalny dopuszczalny rozmiar plików wysyłanych na tę witrynę.

en: You have attempted to queue too many files.
pl: Próbowano dodać do kolejki zbyt wiele plików.

en: The BuddyBar is no longer supported. Please migrate to the WordPress toolbar as soon as possible.
pl: BuddyBar nie jest już wspierany. Należy jak najszybciej dokonać migracji do paska narzędzi WordPressa.

en: My Account
pl: Moje konto

note: translators: %s: the link to the BuddyPress release notes
en: For more information, see <a href="%s">the release notes</a>.
pl: Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj <a href="%s">informacje o tym wydaniu</a>.

note: translators: 1: BuddyPress version number, 2: plural number of bugs. More than one security issue.
en: <strong>Version %1$s</strong> addressed some security issues and fixed %2$s bug. | <strong>Version %1$s</strong> addressed some security issues and fixed %2$s bugs.
pl[0]: W <strong>wersji %1$s</strong> naprawiono pewne błędy w zabezpieczeniach i %2$s inny błąd.
pl[1]: W <strong>wersji %1$s</strong> naprawiono pewne błędy w zabezpieczeniach i %2$s inne błędy.
pl[2]: W <strong>wersji %1$s</strong> naprawiono pewne błędy w zabezpieczeniach i %2$s innych błędów.

note: translators: 1: BuddyPress version number, 2: plural number of bugs. Singular security issue.
en: <strong>Version %1$s</strong> addressed a security issue and fixed %2$s bug. | <strong>Version %1$s</strong> addressed a security issue and fixed %2$s bugs.
pl[0]: W <strong>wersji %1$s</strong> naprawiono błąd w zabezpieczeniach i %2$s inny błąd.
pl[1]: W <strong>wersji %1$s</strong> naprawiono błąd w zabezpieczeniach i %2$s inne błędy.
pl[2]: W <strong>wersji %1$s</strong> naprawiono błąd w zabezpieczeniach i %2$s innych błędów.

note: translators: 1: BuddyPress version number, 2: plural number of bugs.
en: <strong>Version %1$s</strong> addressed %2$s bug. | <strong>Version %1$s</strong> addressed %2$s bugs.
pl[0]: W <strong>wersji %1$s</strong> naprawiono %2$s błąd.
pl[1]: W <strong>wersji %1$s</strong> naprawiono %2$s błędy.
pl[2]: W <strong>wersji %1$s</strong> naprawiono %2$s błędów.

note: translators: 1: BuddyPress version number.
en: <strong>Version %1$s</strong> addressed a security issue. | <strong>Version %1$s</strong> addressed some security issues.
pl[0]: W <strong>wersji %1$s</strong> wykazano pewną usterkę bezpieczeństwa.
pl[1]: W <strong>wersji %1$s</strong> wykazano pewne usterki bezpieczeństwa.
pl[2]: W <strong>wersji %1$s</strong> wykazano pewne usterki bezpieczeństwa.

en: Maintenance and Security Release | Maintenance and Security Releases
pl[0]: Wydanie z poprawkami błędów w zabezpieczeniach i innych

en: Security Release | Security Releases
pl[0]: Wydanie z poprawkami błędów w zabezpieczeniach

en: Maintenance Release | Maintenance Releases
pl[0]: Wydanie z poprawkami błędów

en: Credits
pl: Autorzy

en: Navigator
pl: Nawigator

en: Core Developer
pl: Programista

en: Project Lead
pl: Prowadzący projekt

en: Lead Developer
pl: Główny programista

en: Project Leaders
pl: Zarządcy projektu

en: Activity auto-refresh
pl: Automatyczne odświeżenie aktywności

en: Activity Settings
pl: Ustawienia aktywności

en: Group Photo Uploads
pl: Załadowane Zdjęcia grup

en: Group Creation
pl: Tworzenie grupy

en: Groups Settings
pl: Ustawienia grup

en: Profile Syncing
pl: Synchronizacja profili

en: Profile Photo Uploads
pl: Załadowane Zdjęcia profilowe

[ctx: BuddyPress setting tab]
en: Profile Settings
pl: Ustawienia profilu

en: Account Deletion
pl: Usunięcie konta

en: Toolbar
pl: Pasek narzędzi

en: Main Settings
pl: Ustawienia główne

en: Available Tools
pl: Dostępne narzędzia

en: BuddyPress Settings
pl: Ustawienia BuddyPressa

en: BuddyPress Pages
pl: Strony BuddyPressa

en: BuddyPress Components
pl: Komponenty BuddyPressa

en: Help
pl: Pomoc

en: BuddyPress Help
pl: Pomoc BuddyPressa

[ctx: buddypress tools intro]
note: translators: %s: the link to the BuddyPress repair tools
en: Use the %s to repair these relationships.
pl: Użyj %s, aby naprawić te zalezności.

en: Tools
pl: Narzędzia

note: translators: %s: the result of the action performed by the repair tool
en: Counting the number of groups for each user&hellip; %s
pl: Zliczanie grupy dla każdego użytkownika&hellip; %s

note: translators: %s: the result of the action performed by the repair tool
en: Repopulating Blogs records&hellip; %s
pl: Odbudowywanie zapisów blogów &hellip; %s

note: translators: %s: the result of the action performed by the repair tool
en: Counting the number of active members on the site&hellip; %s
pl: Zliczanie aktywnych użytkowników witryny&hellip; %s

note: translators: %s: the result of the action performed by the repair tool
en: Determining last activity dates for each user&hellip; %s
pl: Ustalanie daty ostatniej aktywności dla każdego użytkownika &hellip; %s

en: Complete!
pl: Ukończono!

en: Failed!
pl: Niepowodzenie!

note: translators: %s: the result of the action performed by the repair tool
en: Counting the number of friends for each user&hellip; %s
pl: Oblicz liczbę znajomych dla każdego użytkownika &hellip; %s

en: Repair member "last activity" data.
pl: Napraw dane z ostatnimi aktywnościami użytkownika

en: Repair Items
pl: Napraw elementy

en: Use the tools below to manually recalculate these relationships.
pl: Użyj poniższego narzędzia aby ręczne przeliczyć te relacje.

en: Some of these tools create substantial database overhead. Avoid running more than one repair job at a time.
pl: Niektóre z tych narzędzi powodują znaczne obciążenie bazy danych. Unikaj uruchamiania więcej niż jednego narzędzia w tym samym czasie.

en: BuddyPress Tools
pl: Narzędzia BuddyPress

en: BuddyPress keeps track of various relationships between users, groups, and activity items. Occasionally these relationships become out of sync, most often after an import, update, or migration.
pl: BuddyPress śledzi różnorakie relacje między użytkownikami, grupami i aktywnościami. Może się zdarzyć, że te relacje zostaną przerwane, najczęściej po imporcie, aktualizacji lub migracji.

en: Associate WordPress Pages with the following BuddyPress Registration pages.
pl: Skojarz strony WordPressa z następującymi stronami rejestracyjnymi BuddyPressa.

en: Registration
pl: Rejestracja

en: - None -
pl: - Brak -

en: Associate a WordPress Page with each BuddyPress component directory.
pl: Skojarz strony WordPressa z następującymi stronami rejestracyjnymi BuddyPressa.

en: Directories
pl: Katalogi

en: Repair
pl: Napraw

en: Allow customizable avatars for groups
pl: Zezwól na przesyłanie obrazków profilowych dla grup

en: Enable group creation for all users
pl: Włącz tworzenie grup dla wszystkich użytkowników

en: Administrators can always create groups, regardless of this setting.
pl: Administratorzy mogą zawsze tworzą grupy, niezależnie od tego ustawienia.

en: Allow registered members to upload avatars
pl: Zezwól zarejestrowanym użytkownikom na przesyłanie obrazów profilowych

en: Enable BuddyPress to WordPress profile syncing
pl: Włącz synchronizację profili pomiędzy BuddyPress a Wordpress

en: Automatically check for new items while viewing the activity stream
pl: Automatycznie sprawdzaj dostępność nowych wpisów podczas przeglądania strumienia aktywności

en: Allow Akismet to scan for activity stream spam
pl: Zezwól Akismetowi na ochronę strumienia aktywności przed spamem

en: Allow registered members to delete their own accounts
pl: Zezwól zarejestrowanym użytkownikom na usuwanie własnych kont

en: Show the Toolbar for logged out users
pl: Pokaż pasek narzędzi dla wylogowanych użytkowników

[ctx: First field-group name]
en: General
pl: Główne

[ctx: Display name field]
en: Display Name
pl: Nazwa wyświetlana

en: User removed from spam.
pl: Użytkownik usunięty ze spamu.

en: User marked as spammer. Spam users are visible only to site admins.
pl: Użytkownik został oznaczony jako spamer. Tacy użytkownicy są widoczni jedynie dla administratorów strony.

en: Add to Menu
pl: Dodaj do menu

en: <em>Logged-Out</em> links are not visible to users who are logged in.
pl: <em>Wylogowano</em> łącza nie są widoczne dla zalogowanych.

en: Logged-Out
pl: Wylogowany

en: <em>Logged-In</em> links are relative to the current user, and are not visible to visitors who are not logged in.
pl: <em>Zalogowano</em>łącza odnoszące się do użytkownika, nie są widoczne dla niezalogowanych.

en: Logged-In
pl: Zalogowany

en: Extra configuration settings are provided and activated. You can selectively enable or disable any setting by using the form on this screen.
pl: Zostały wprowadzone i aktywowane dodatkowe ustawienia konfiguracji. Możesz włączać i wyłączać wybrane ustawienia używając formularza na tym ekranie.

en: <a href="https://codex.buddypress.org/getting-started/configure-components/">Managing Components</a>
pl: <a href="https://codex.buddypress.org/getting-started/configure-components/">Zarządzanie komponentami</a>

en: <a href="https://codex.buddypress.org/getting-started/configure-components/#settings-buddypress-pages">Managing Pages</a>
pl: <a href="https://codex.buddypress.org/getting-started/configure-components/#settings-buddypress-pages">Zarządzenie stronami</a>

en: <a href="https://codex.buddypress.org/getting-started/configure-components/#settings-buddypress-settings">Managing Settings</a>
pl: <a href="https://codex.buddypress.org/getting-started/configure-components/#settings-buddypress-settings">Zarządzanie komponentami</a>

en: <a href="https://codex.buddypress.org/administrator-guide/extended-profiles/">Managing Profile Fields</a>
pl: <a href="https://codex.buddypress.org/administrator-guide/extended-profiles/">Zarządzanie polami profilu</a>

en: By default, all but four of the BuddyPress components are enabled. You can selectively enable or disable any of the components by using the form below. Your BuddyPress installation will continue to function. However, the features of the disabled components will no longer be accessible to anyone using the site.
pl: Domyślnie włączone są wszystkie komponenty BuddyPressa z wyjątkiem czterech. Możesz selektywnie włączać i wyłączać dowolne komponenty za pomocą poniższego formularza. Twój BuddyPress będzie nadal funkcjonować. Jednak funkcje wyłączonych komponentów nie będą dostępne dla użytkowników witryny.

en: BuddyPress Components use WordPress Pages for their root directory/archive pages. You can change the page associations for each active component by using the form below.
pl: Komponenty BuddyPressa używają stron WordPressa dla ich katalogu głównego/archiwum. Możesz zmienić skojarzenia stron dla każdego aktywnego komponentu, korzystając z poniższego formularza.

en: Settings
pl: Ustawienia

en: Pages
pl: Strony

note: Translators: %s is the list of directory pages associated to more than one component.
en: Each BuddyPress Component needs its own WordPress page. The following WordPress Pages have more than one component associated with them: %s.
pl: Każdy komponent BuddyPressa potrzebuje swojej własnej strony WordPressa. Wskazane strony mają skojarzone ze sobą więcej niż jeden komponent: %s.

en: Register
pl: Zarejestruj się

en: Activate
pl: Aktywuj

note: Translators: %s is the url to the permalink settings.
en: <strong>BuddyPress is almost ready</strong>. You must <a href="%s">update your permalink structure</a> to something other than the default for it to work.
pl: <strong>BuddyPress jest prawie gotowy</strong>. Musisz <a href="%s">zmienić strukturę bezpośrednich odnośników</a> na inny, niż domyślny, aby mógł on zacząć działać.

en: Don't worry! We've moved the BuddyPress options into more convenient and easier to find locations. You're seeing this page because you are running a legacy BuddyPress plugin which has not been updated.
pl: Nie martw się! Przenieśliśmy opcje BuddyPress do wygodniejszych i łatwiejszych do znalezienia lokalizacji. Widzisz tę stronę, ponieważ używasz starszej wtyczki BuddyPress, która nie została zaktualizowana.

en: Why have all my BuddyPress menus disappeared?
pl: Dlaczego zniknęły wszystkie moje menu BuddyPress?

en: Record activity for new sites, posts, and comments across your network.
pl: Rejestrowanie aktywności dotyczącej nowych stron, wpisów i komentarzy w twojej sieci.

en: Record activity for new posts and comments from your site.
pl: Rejestrowanie aktywności dla nowych postów i komentarzy z twojej witryny.

en: Site Tracking
pl: Śledzenie strony

en: Groups allow your users to organize themselves into specific public, private or hidden sections with separate activity streams and member listings.
pl: Grupy pozwalają na organizowanie się użytkowników w publiczne, prywatne lub ukryte sekcje z własnymi strumieniami aktywności i listami członków.

en: User Groups
pl: Grupy użytkownika

en: Global, personal, and group activity streams with threaded commenting, direct posting, favoriting, and @mentions, all with full RSS feed and email notification support.
pl: Ogólne, osobiste oraz grupowe strumienie aktywności wraz z powiązanymi z nimi komentarzami, wpisami, polubieniami a także @wzmiankami, wszystko to przy pełnym wsparciu Kanału RSS oraz powiadomieniami e-mailem.

en: Allow your users to talk to each other directly and in private. Not just limited to one-on-one discussions, messages can be sent between any number of members.
pl: Zezwól użytkownikom na rozmowy bezpośrednio i prywatnie pomiędzy sobą. Nie ogranicza się tego tylko do rozmów jeden na jeden, ale dotyczy także wiadomości przesyłanych pomiędzy dowolną liczbą członków.

en: Private Messaging
pl: Prywatne wiadomości

en: Let your users make connections so they can track the activity of others and focus on the people they care about the most.
pl: Pozwól użytkownikom na zawieranie znajomości, co pozwoli im śledzić aktywności innych i skupić się na tych, na których zależy im najbardziej.

en: Friend Connections
pl: Nawiązane znajomości

en: Group Forums
pl: Fora grupowe

en: Everything in a BuddyPress community revolves around its members.
pl: Wszystko w społeczności BuddyPressa kręci się wokół jego członków.

en: It&#8216;s what makes <del>time travel</del> BuddyPress possible!
pl: To sprawia, że <del>podróż w czasie z</del> BuddyPress działa!

en: Community Members
pl: Członkowie społeczności

en: BuddyPress Core
pl: BuddyPress

en: No components found.
pl: Nie znaleziono komponentów.

en: Description
pl: Opis

en: Component
pl: Komponent

note: translators: %s: the number of retired components
en: Retired <span class="count">(%s)</span> | Retired <span class="count">(%s)</span>
pl[0]: Wycofany <span class="count">(%s)</span>
pl[1]: Wycofane <span class="count">(%s)</span>
pl[2]: Wycofanych <span class="count">(%s)</span>

note: translators: %s: the number of must-Use components
en: Must-Use <span class="count">(%s)</span> | Must-Use <span class="count">(%s)</span>
pl[0]: Wymuszane <span class="count">(%s)</span>
pl[1]: Wymuszane <span class="count">(%s)</span>
pl[2]: Wymuszane <span class="count">(%s)</span>

note: translators: %s: the number of inactive components
en: Inactive <span class="count">(%s)</span> | Inactive <span class="count">(%s)</span>
pl[0]: Wyłączone <span class="count">(%s)</span>
pl[1]: Wyłączone <span class="count">(%s)</span>
pl[2]: Wyłączone <span class="count">(%s)</span>

note: translators: %s: the number of active components
en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
pl[0]: Włączone <span class="count">(%s)</span>
pl[1]: Włączone <span class="count">(%s)</span>
pl[2]: Włączone <span class="count">(%s)</span>

[ctx: plugins]
note: translators: %s: the number of installed components
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
pl[0]: Wszystkie <span class="count">(%s)</span>
pl[1]: Wszystkie <span class="count">(%s)</span>
pl[2]: Wszystkie <span class="count">(%s)</span>

en: Notify members of relevant activity with a toolbar bubble and/or via email, and allow them to customize their notification settings.
pl: Powiadamiaj członków o istotnych aktywnościach z poziomu paska narzędzi i/lub przez e-mail, a także pozwól im dostosować swoje ustawienia powiadomień.

note: translators: accessibility text
en: Notifications
pl: Powiadomienia

en: Allow your users to modify their account and notification settings directly from within their profiles.
pl: Zezwól Twoim użytkownikom na zmianę ustawień konta oraz powiadomień bezpośrednio z poziomu ich profili.

en: Account Settings
pl: Ustawienia konta

en: Customize your community with fully editable profile fields that allow your users to describe themselves.
pl: Dostosuj swoją społeczność za pomocą w pełni edytowalnych pól profilowych, pozwalających użytkownikom na opisanie siebie.

en: Extended Profiles
pl: Profile rozszerzone

en: Save Settings
pl: Zapisz ustawienia

en: Components
pl: Komponenty

en: Link widget title to Blogs directory
pl: Tytuł widżetu linkiem do katalogu blogów.

en: Max posts to show:
pl: Maksymalna ilość postów do pokazania

en: Sorry, there were no posts found. Why not write one?
pl: Niestety, nie znaleziono żadnych postów. Dlaczego jakiegoś nie napisać?

[ctx: Label for the Title field of the Recent Networkwide Posts widget]
en: Title:
pl: Tytuł:

en: Recent Networkwide Posts
pl: Ostanie wpisy w witrynie

[ctx: widget name]
en: (BuddyPress) Recent Networkwide Posts
pl: (BuddyPress) Ostanie wpisy w witrynie

en: A list of recently published posts from across your network.
pl: Lista ostatnio opublikowanych wpisów z twojej sieci.

note: translators: %s: the number of blogs
en: %s site | %s sites
pl[0]: %s witryna
pl[1]: %s witryny
pl[2]: %s witryn

en: Visit Site
pl: Odwiedź witrynę

en: Search
pl: Szukaj

note: translators: %s: the User Display Name
en: %s's Recent Posts
pl: Ostatnie wpisy %s

note: translators: %s: the User Display Name
en: %s's Recent Comments
pl: Ostatnie komentarze %s

note: translators: %s: the User Display Name
en: %s's Sites
pl: Strony %s

en: Congratulations! You have successfully registered a new site.
pl: Gratulacje! Udało Ci się zarejestrować nową witrynę.

en: I would like my site to appear in search engines, and in public listings around this network.
pl: Chcę, aby moja strona pojawiała się w wyszukiwarkach i w publicznych katalogach tej sieci.

en: Site Title:
pl: Tytuł witryny:

en: Must be at least 4 characters, letters and numbers only. It cannot be changed so choose carefully!)
pl: Musi mieć co najmniej 4 znaki, wyłącznie litery i cyfry. Nie może być zmienione, więc wybierz je ostrożnie!)

en: domain.
pl: domena.

en: blogname
pl: nazwa bloga

en: Your address will be
pl: Twoim adresem będzie

en: Site Domain:
pl: Domena witryny:

en: Site Name:
pl: Nazwa witryny:

en: Create Site
pl: Utwórz witrynę

en: There was a problem; please correct the form below and try again.
pl: Wystąpił problem; proszę poprawić poniższy formularz i spróbować ponownie.

en: By filling out the form below, you can <strong>add a site to your account</strong>. There is no limit to the number of sites that you can have, so create to your heart's content, but blog responsibly!
pl: Wypełniając poniższy formularz, możesz <strong>dodać stronę do konta</strong>. Nie ma limitu dla ilości witryny, które możesz dodać, więc zdaj się na swoje sumienie, bloguj odpowiedzialnie!

en: If you&#8217;re not going to use a great domain, leave it for a new user. Now have at it!
pl: Jeśli nie będziesz wykorzystywać tej świetnej domeny, zostaw ją dla nowego użytkownika. niech ma!

en: Never active
pl: Nigdy nie był aktywny

note: translators: %s: the title of the latest post
en: Latest Post: %s
pl: Najnowszy post: %s

note: translators: 1: the site from number. 2: the site to number. 3: the total number of sites.
en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s site | Viewing %1$s - %2$s of %3$s sites
pl[0]: Widok %1$s - %2$s z %3$s strony
pl[1]: Widok %1$s - %2$s z %3$s stron
pl[2]: Widok %1$s - %2$s z %3$s stron

note: translators: %s: the author display name
en: Profile picture of site author %s
pl: Zdjęcie profilowe autora strony %s

note: translators: %s: last activity timestamp (e.g. "active 1 hour ago")
en: active %s
pl: aktywny %s

en: Viewing 1 site
pl: Widok 1 strony

en: Posts
pl: Wpisy

en: Create a Site
pl: Utwórz stronę

en: New post published
pl: Opublikowano nowy wpis

en: Sites
pl: Witryny

en: My Sites
pl: Moje witryny

en: Search sites...
pl: Przeszukaj strony...

[ctx: component directory title]
en: Sites
pl: Witryny

en: Site Directory
pl: Katalog stron

en: %1$s commented on the post, %2$s
pl: %1$s skomentował(a) wpis, %2$s

en: %1$s wrote a new post, %2$s
pl: %1$s dodał(a) nowy wpis, %2$s

en: %s created the site %s
pl: %s utworzył(a) stronę %s

en: (no title)
pl: (brak tytułu)

en: Comments
pl: Komentarze

en: New post comment posted
pl: Nowy komentarz do wpisu

en: New Sites
pl: Nowe strony

en: New site created
pl: Nowa strona utworzona

en: In reply to
pl: W odpowiedzi na

en: RSS feed 'id' must be defined
pl: ID Kanału RSS musi być zdefiniowany

en: Site Wide Activity RSS Feed
pl: Globalna aktywność - kanał RSS

en: Public Message
pl: Wiadomość publiczna

en: a user
pl: Użytkownik

en: Clear Filter
pl: Usuń filtr

en: View
pl: Zobacz

en: Delete
pl: Usuń

note: translators: 1: the name of the function. 2: the name of the file.
en: %1$s no longer accepts arguments. See the inline documentation at %2$s for more details.
pl: %1$s nie przyjmuje argumentów. Zapoznaj się z dokumentacją tu %2$s aby zapoznać się ze szczegółami.

en: View Discussion
pl: Zobacz dyskusję

note: translators: %s: the Group name
en: Group logo of %s
pl: Logo grupy %s

note: translators: %s: the blog name
en: Profile picture of the author of the site %s
pl: Zdjęcie profilowe autora strony %s

en: Group logo
pl: Logo Grupy

en: Viewing 1 item
pl: Widok 1 pozycji

note: translators: 1: the from number item. 2: the to number item. 3: the total number of items.
en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s item | Viewing %1$s - %2$s of %3$s items
pl[0]: Widok %1$s - %2$s z %3$s wpisu
pl[1]: Widok %1$s - %2$s z %3$s wpisów
pl[2]: Widok %1$s - %2$s z %3$s wpisów

en: Profile picture
pl: Zdjęcie profilowe

note: translators: 1: the name of the method. 2: the name of the file.
en: Arguments passed to %1$s should be in an associative array. See the inline documentation at %2$s for more details.
pl: Argument przekazany do %1$s powinien być w tablicy asocjacyjnej. Zobacz dokumentację na %2$s by uzyskać więcej szczegółów.

en: A member replies to an update or comment you've posted
pl: Członek odpowiada na wpis lub komentarz który opublikowałeś(aś)

note: translators: %s: the displayed user username
en: A member mentions you in an update using "@%s"
pl: %s wspomniał(a) o Tobie w

en: No
pl: Nie

en: Yes
pl: Tak

en: Activity
pl: Aktywność

en: You do not have access to this activity.
pl: Nie posiadasz dostępu do tej aktywności.

note: translators: 1: the user display name
en: %1$s mentioned you
pl: %1$s wspomniał(a) o Tobie

note: translators: 1: the number of activity mentions
en: You have %1$d new mentions
pl: Masz %1$d nowych wzmianek

note: translators: %s: the current user display name
en: @%s Mentions
pl: @%s Wzmianki

note: translators: %s: member name
en: Profile picture of %s
pl: Zdjęcie profilowe %s

[ctx: Page and <title>]
en: My Activity
pl: Moja Aktywność

[ctx: My Account Activity sub nav]
en: Friends
pl: Znajomi

[ctx: My Account Activity sub nav]
en: Groups
pl: Grupy

[ctx: My Account Activity sub nav]
en: Activity
pl: Aktywność

[ctx: My Account Activity sub nav]
en: Personal
pl: Osobiste

[ctx: My Account Activity sub nav]
en: Favorites
pl: Ulubione

[ctx: Toolbar Mention logged in user]
en: Mentions
pl: Wzmianki

[ctx: Profile activity screen sub nav]
en: Friends
pl: Znajomi

[ctx: Profile activity screen sub nav]
en: Groups
pl: Grupy

[ctx: Profile activity screen sub nav]
en: Favorites
pl: Ulubione

[ctx: Profile activity screen sub nav]
en: Personal
pl: Osobiste

[ctx: Profile activity screen sub nav]
en: Mentions
pl: Wzmianki

[ctx: Profile activity screen nav]
en: Activity
pl: Aktywności

en: Search Activity...
pl: Wyszukaj aktywność...

[ctx: component directory title]
en: Site-Wide Activity
pl: Cała aktywność w Witrynie

en: Activity Streams
pl: Strumienie aktywności

en: There was an error posting your reply. Please try again.
pl: Wystąpił błąd podczas publikowania odpowiedzi. Proszę spróbuj ponownie.

en: Thumbnail
pl: Miniaturka

en: The item you were replying to no longer exists.
pl: Niestety treść, do której się odnosisz, już nie istnieje.

note: translators: %s: the activity author user link
en: %s posted an update
pl: %s opublikował

note: translators: %s: the activity author user link
en: %s posted a new activity comment
pl: %s opublikował nowy komentarz aktywności

en: Activity Comments
pl: Komentarze aktywności

en: Replied to a status update
pl: Odpowiedziano na aktualizację statusu

en: Updates
pl: Aktualizacje

en: Posted a status update
pl: Aktualizacja statusu została opublikowana

[ctx: Post Type generic activity post admin filter]
en: New item published
pl: Opublikowano nowy wpis

en: Load Newest
pl: Załaduj Najnowsze

en: [Read more]
pl: [Czytaj więcej...]

note: translators: %s the akismet result
en: Akismet was unable to check this item (response: %s), will automatically retry again later.
pl: Akismet nie był w stanie sprawdzić tego elementu (odpowiedź: %s), ponowna próba zostanie automatycznie podjęta później.

en: Activity History
pl: Historia aktywności

en: Akismet cleared this item
pl: Akismet określił wpis jako nie będący spam

en: Akismet caught this item as spam
pl: Akismet określił ten post jako spam

note: translators: %s: the current user username
en: %s reported this activity as not spam
pl: %s zgłosił(a) tą aktywność jako nie będącą spamem

note: translators: %s: the current user username
en: %s reported this activity as spam
pl: %s zgłosił(a) tą aktywność jako spam

en: History
pl: Historia

note: translators: %s: the name of the user
en: Un-spammed by %s
pl: Cofnięte ze spamu przez %s

note: translators: %s: the name of the user
en: Flagged as spam by %s
pl: Oznaczone jako spam przez %s

en: Cleared by Akismet
pl: Wyczyszczone przez Akismet

en: Flagged as spam by Akismet
pl: Oznaczone jako spam przez Akismet

en: Replies disabled
pl: Odpowiedzi są wyłączone

en: Are you sure?
pl: Jesteś pewny?

note: translators: accessibility text
en: Select activity item %1$d
pl: Wybierz aktywność %1$d

note: translators: %s: the name of the activity type
en: Unregistered action - %s
pl: Niezarejestrowane działanie -%s

en: Filter
pl: Przefiltruj

en: View all actions
pl: Zobacz wszystkie działania

[ctx: Admin SWA column header]
en: In Response To
pl: W odpowiedzi na

[ctx: Admin SWA column header]
en: Activity
pl: Aktywność

[ctx: Admin SWA column header]
en: Action
pl: Akcja

[ctx: Admin SWA column header]
en: Author
pl: Autor

en: Delete Permanently
pl: Usuń na zawsze

en: Not Spam
pl: Nie spam

en: Mark as Spam
pl: Oznacz jako spam

en: No activities found.
pl: Nie znaleziono aktywności.

note: translators: accessibility text
en: Reply
pl: Odpowiedz

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Search all Activity
pl: Przeszukaj wszystkie aktywności

en: Reply to Activity
pl: Skomentuj aktywność

note: translators: %s: the activity search terms
en: Search results for &#8220;%s&#8221;
pl: Wyniki wyszukiwania: &#8220;%s&#8221;

en: The activity item has been updated successfully.
pl: Aktywność została zaktualizowana pomyślnie.

note: translators: %s: the activity ID
en: Activity related to ID #%s
pl: Działanie dotyczy ID #%s

[ctx: Admin SWA page]
en: Activity
pl: Aktywność

note: translators: %s: the number of activities successfully marked as spam
en: %s activity item has been successfully spammed. | %s activity items have been successfully spammed.
pl[0]: %s aktywność została pomyślnie dodana do spamu.
pl[1]: %s aktywności zostały pomyślnie dodane do spamu.
pl[2]: %s aktywności zostało pomyślnie dodanych do spamu.

note: translators: %s: the number of activities successfully marked as ham
en: %s activity item has been successfully unspammed. | %s activity items have been successfully unspammed.
pl[0]: %s aktywność została pomyślnie usunięta ze spamu.
pl[1]: %s aktywności zostały pomyślnie usunięte ze spamu.
pl[2]: %s aktywności zostało pomyślnie usuniętych ze spamu.

en: Errors occurred when trying to update these activity items:
pl: Wystąpiły błędy podczas aktualizacji tych aktywności:

note: translators: %s: the ID of the activity which errored during an update
en: An error occurred when trying to update activity ID #%s.
pl: Wystąpił błąd podczas aktualizacji aktywności ID #%s

en: These identify the object that created this activity. For example, the fields could reference a pair of site and comment IDs.
pl: Są identyfikacją obiektu, który stworzył daną aktywność. Na przykład, pola mogą powiązać stronę z ID komentarza.

note: translators: %s: the number of permanently deleted activities
en: %s activity item has been permanently deleted. | %s activity items have been permanently deleted.
pl[0]: %s aktywność została bezpowrotnie usunięta.
pl[1]: %s aktywności zostały bezpowrotnie usunięte.
pl[2]: %s aktywności zostało bezpowrotnie usuniętych.

en: Secondary Item ID
pl: ID elementu dodatkowego

note: translators: %s: the name of the activity type
en: This activity item has a type (%s) that is not registered using bp_activity_set_action(), so no label is available.
pl: To jest działanie typu (%s), które nie jest zarejestrowane przez bp_activity_set_action(), więc brak jest etykiety.

en: Primary Item ID
pl: Podstawowe ID

note: translators: accessibility text
en: Author ID
pl: ID Autora

note: translators: accessibility text
en: Link
pl: Odnośnik

en: Update
pl: Zaktualizuj

en: Edit
pl: Edytuj

en: Approved
pl: Zatwierdził(a)

en: View Activity
pl: Podgląd aktywności

en: Content
pl: Treść

en: Action
pl: Akcja

en: In the <strong>In Response To</strong> column, if the activity was in reply to another activity, it shows that activity's author's picture and name, and a link to that activity on your live site. If there is a small bubble, the number in it shows how many other activities are related to this one; these are usually comments. Clicking the bubble will filter the activity screen to show only related activity items.
pl: W kolumnie<strong>W odpowiedzi na</strong>

note: translators: %s: the activity ID
en: Editing Activity (ID #%s)
pl: Edycja aktywności (ID #%s)

en: In the <strong>Activity</strong> column, above each activity it says &#8220;Submitted on,&#8221; followed by the date and time the activity item was generated on your site. Clicking on the date/time link will take you to that activity on your live site. Hovering over any activity gives you options to reply, edit, spam mark, or delete that activity.
pl: W kolumnie <strong>Aktywność</strong> nad każdą aktywnością jest napisane "Zgłoszony na", a następnie data i godzina aktywności wygenerowanej na twojej stronie. Kliknięcie na link data / czas przeniesie Cię do tej działalności na swojej witrynie w. Unoszące się nad jakąkolwiek działalność daje możliwości odpowiedzi, edytowanie, znak spam lub usunąć tę działalność.

en: Moderating Activity
pl: Moderacja aktywności

en: There are many different types of activities. Some are generated automatically by BuddyPress and other plugins, and some are entered directly by a user in the form of status update. To help manage the different activity types, use the filter dropdown box to switch between them.
pl: Istnieje wiele różnych rodzajów aktywności. Niektóre z nich są wytwarzane automatycznie przez BuddyPressa i inne wtyczki, a niektóre z nich są wprowadzane bezpośrednio przez użytkownika w postaci statusu. Aby ułatwić zarządzanie różnymi rodzajami aktywności, użyj listy rozwijanej filtrów aby przełączać się między nimi.

en: You can manage activities made on your site similar to the way you manage comments and other content. This screen is customizable in the same ways as other management screens, and you can act on activities using the on-hover action links or the Bulk Actions.
pl: Możesz zarządzać aktywnościami tak jak komentarzami oraz inną zawartością. Ten ekran można personalizować w ten sam sposób, jak inne ekrany zarządzania i uruchamiać dla aktywności akcje umieszczając wskaźnik myszy nad linkami operacji lub za pomocą Działań Zbiorczych.

[ctx: Activity items per page (screen options)]
en: Activity
pl: Aktywność

[ctx: activity admin edit screen]
en: Author ID
pl: ID Autora

[ctx: activity admin edit screen]
en: Type
pl: Typ

[ctx: activity admin edit screen]
en: Link
pl: Odnośnik

[ctx: activity admin edit screen]
en: Status
pl: Stan

[ctx: activity admin edit screen]
en: Primary Item/Secondary Item
pl: Podstawowa pozycja / Dodatkowy Pozycja

en: <a href="https://codex.buddypress.org/administrator-guide/activity-stream-management-panels/">Managing Activity</a>
pl: <a href="https://codex.buddypress.org/administrator-guide/activity-stream-management-panels/">Edytowanie aktywności</a>

en: <a href="https://buddypress.org/support/">Support Forums</a>
pl: <a href="https://buddypress.org/support/">Forum wsparcia</a>

en: For more information:
pl: Więcej informacji:

en: <strong>Type</strong> - Each distinct kind of activity has its own type. For example, <code>created_group</code> is used when a group is created and <code>joined_group</code> is used when a user joins a group.
pl: <strong>Typ</strong> - Każdy odrębny rodzaj działalności ma własny typ. Na przykład, <code>created_group</code> stosuje się, gdy grupa jest tworzona a <code>joined_group</code> jest stosowana wtedy gdy użytkownik przystępuje do grupy.

en: For information about when and how BuddyPress uses all of these settings, see the Managing Activity link in the panel to the side.
pl: Aby uzyskać informacje o tym, kiedy i jak BuddyPress wykorzystuje wszystkie te ustawienia, zobacz Zarządzanie Aktywnościami w panelu na stronie.

en: <strong>Primary Item/Secondary Item</strong> - These identify the object that created the activity. For example, the fields could reference a comment left on a specific site. Some types of activity may only use one, or none, of these fields.
pl: <strong>Podstawowa Pozycja/Dodatkowa Pozycja</strong> - Identyfikują obiekt, który stworzył aktywność. Na przykład, pola mogą odwoływać się do komentarzy pozostawionych na konkretnej stronie. Niektóre rodzaje aktywności mogą korzystać tylko z jednego bądź żadnego z tych pól.

en: Item, Link, Type
pl: Element, Łącze, Rodzaj

en: You can also moderate the activity from this screen using the Status box, where you can also change the timestamp of the activity.
pl: Możesz także moderować aktywności z tego ekranu, przy użyciu pola statusu, gdzie można również zmienić sygnatury czasowej aktywności.

en: The two big editing areas for the activity title and content are fixed in place, but you can reposition all the other boxes using drag and drop, and can minimize or expand them by clicking the title bar of each box. Use the Screen Options tab to unhide more boxes (Primary Item/Secondary Item, Link, Type, Author ID) or to choose a 1- or 2-column layout for this screen.
pl: Dwa duże edytowalne obszary przeznaczone na tytuł i treść aktywności są umocowane na stałe, ale możesz zmieniać pozycję wszystkich pozostałych kontenerów używając metody przeciągnij i upuść, także je minimalizować i przywracać klikając belkę tytułową każdego kontenera. Użyj zakładki opcji ekranu by odkryć więcej kontenerów (Głowna pozycja/dodatkowa pozycja, link, typ, ID Autora) lub wybrać układ jedno bądź dwukolumnowy dla tego

en: You edit activities made on your site similar to the way you edit a comment. This is useful if you need to change which page the activity links to, or when you notice that the author has made a typographical error.
pl: Możesz edytować działania społeczności podobnie jak komentarze. Jest to użyteczne, jeżeli potrzebujesz zmienić powiązanie działania ze stroną lub gdy zauważysz, że autor zrobił błąd typograficzny.

en: Overview
pl: Przegląd

en: ERROR: Please type a reply.
pl: BŁĄD: Proszę wpisać odpowiedź.

en: ERROR: The item you are trying to reply to cannot be found, or it has been deleted.
pl: BŁĄD: Nie można znaleźć wpisu, na który próbujesz odpowiedzieć, lub został on usunięty.

note: translators: %s: User Display Name
en: Activity feed of %s's favorites.
pl: Aktywności oznaczone jako ulubione przez %s

note: translators: %s: User Display Name
en: Activity feed mentioning %s.
pl: Kanał aktywności wspomnień %s.

note: translators: 1: Site Name 2: User Display Name
en: %1$s | %2$s | Favorites
pl: %1$s | %2$s | Ulubione

note: translators: %s: User Display Name
en: Public group activity feed of which %s is a member.
pl: Publiczny kanał aktywności grupy, której członkiem jest %s.

note: translators: 1: Site Name 2: User Display Name
en: %1$s | %2$s | Mentions
pl: %1$s | %2$s | Wzmianki

note: translators: 1: Site Name 2: User Display Name
en: %1$s | %2$s | Group Activity
pl: %1$s | %2$s | Aktywność grupy

note: translators: %s: User Display Name
en: Activity feed for %s's friends.
pl: Kanał aktywności znajomych %s

note: translators: %s: User Display Name
en: Activity feed for %s.
pl: Kanał aktywności %s.

note: translators: 1: Site Name 2: User Display Name
en: %1$s | %2$s | Friends Activity
pl: %1$s | %2$s | Aktywność znajomych

note: translators: %s Site Name
en: %s | Site-Wide Activity
pl: %s | Globalna aktywność

en: Activity feed for the entire site.
pl: Kanał aktywności dla całej witryny.

en: There was an error removing that activity as a favorite. Please try again.
pl: Wystąpił błąd podczas usuwania tej aktywności z ulubionych. Proszę spróbuj ponownie.

en: There was an error marking that activity as a favorite. Please try again.
pl: Wystąpił błąd podczas oznaczania tej aktywności jako ulubionej. Proszę spróbuj ponownie.

en: Activity removed as favorite.
pl: Aktywność usunięta z ulubionych.

en: There was an error posting that reply. Please try again.
pl: Wystąpił błąd podczas publikowania odpowiedzi. Proszę spróbuj ponownie.

en: Activity marked as favorite.
pl: Aktywność oznaczona jako ulubiona.

en: Reply Posted!
pl: Odpowiedź Opublikowana!

en: There was an error when posting your update. Please try again.
pl: Wystąpił błąd podczas publikowania aktualizacji. Prosimy spróbować ponownie.

en: Please do not leave the comment area blank.
pl: Komentarz nie powinien być pusty.

en: Update Posted!
pl: Aktualizacja została opublikowana!

en: The activity item has been marked as spam and is no longer visible.
pl: Tę aktywność oznaczono jako spam i nie będzie dłużej widoczna.

en: Please enter some content to post.
pl: Proszę dodać zawartość do tego wpisu.

en: There was an error when deleting that activity
pl: Wystąpił błąd podczas usuwania aktywności

en: Activity deleted successfully
pl: Aktywność usunięta pomyślnie
