Plugins - BuddyPress - Stable (latest release) - en to vi_VN translation catalogue (1512 entries)

en:  Friendship could not be requested.
vi_VN: Kết bạn không thể được thỉnh cầu.

en: "Delete" allows you to delete a pending account from your site. You will be asked to confirm this deletion.
vi_VN: "Xóa" cho phép bạn xóa một tài khoản đang chờ duyệt trong trang mạng của bạn.  Bạn sẽ được hỏ xác định việc xóa này.

en: "Email" takes you to the confirmation screen before being able to send the activation link to the desired pending account. You can only send the activation email once per day.
vi_VN: "Điện thư" đưa bạn đến một màn hình để xác định trước khi bạn có thể gởi đường truyền kích hoạt cho tài khoản đang chờ duyệt ấy.  Bạn có thể gởi điện thư kích hoạt mỗi ngày một lần.

en: % Comments &#187;
vi_VN: % bình luận &#187;

en: %1$d new membership requests for the group "%2$s"
vi_VN: %1$d thỉnh cầu quyền thành viên mới cho nhóm "%2$s"

en: %1$s <span>in %2$s</span>
vi_VN: %1$s <span>trong %2$s</span>

en: %1$s and %2$s are now friends
vi_VN: %1$s và %2$s giờ là bạn với nhau

en: %1$s at %2$s
vi_VN: %1$s tại %2$s

en: %1$s changed the description of the group %2$s from "%3$s" to "%4$s"
vi_VN: %1$s đã đổi mô tả nhóm %2$s từ "%3$s" sang "%4$s"

en: %1$s changed the name and description of the group %2$s
vi_VN: %1$s đã đổi tên và mô tả nhóm %2$s

en: %1$s changed the name of the group %2$s from "%3$s" to "%4$s"
vi_VN: %1$s đã đổi tên nhóm %2$s từ "%3$s" sang "%4$s"

en: %1$s commented on the post, %2$s
vi_VN: %1$s đã bình luận về bài, %2$s

en: %1$s created the group %2$s
vi_VN: %1$s đã tạo ra nhóm %2$s

en: %1$s joined the group %2$s
vi_VN: %1$s đã gia nhập nhóm %2$s

en: %1$s mentioned you
vi_VN: %1$s đã đề cập về bạn

en: %1$s no longer accepts arguments. See the inline documentation at %2$s for more details.
vi_VN: %1$s không còn nhận arguments. Xem thêm chi tiết trong %2$s.

en: %1$s posted an update in the group %2$s
vi_VN: %1$s đã đăng một cập nhật trong nhóm %2$s

en: %1$s said %2$s:
vi_VN: %1$s nói %2$s:

en: %1$s updated details for the group %2$s
vi_VN: %1$s đã cập nhật chi tiết nhóm %2$s

en: %1$s wrote a new post, %2$s
vi_VN: %1$s đã đăng bài mới, %2$s

en: %1$s | %2$s | Favorites
vi_VN: %1$s | %2$s | Ưa thích

en: %1$s | %2$s | Friends Activity
vi_VN: %1$s | %2$s | Hoạt động bạn bè

en: %1$s | %2$s | Group Activity
vi_VN: %1$s | %2$s | Hoạt động nhóm

en: %1$s | %2$s | Mentions
vi_VN: %1$s | %2$s | Đề cập

en: %d friend | %d friends
vi_VN[0]: %d bạn

en: %d friends accepted your friendship requests
vi_VN: %d bạn bè đã chấp thuận thỉnh cầu kết bạn của bạn

en: %d group | %d groups
vi_VN[0]: %d nhóm

en: %d unread | %d unread
vi_VN[0]: %d chưa đọc

en: %s Directory
vi_VN: %s thư mục

en: %s Recipients
vi_VN: %s Người nhận

en: %s accepted your friendship request
vi_VN: %s đã chấp thuận thỉnh cầu kết bạn của bạn

en: %s activity item has been permanently deleted. | %s activity items have been permanently deleted.
vi_VN[0]: %s mục hoạt động đã bị xóa vĩnh viễn.

en: %s activity item has been successfully spammed. | %s activity items have been successfully spammed.
vi_VN[0]: %s mục hoạt động đã bị đánh dấu spam.

en: %s activity item has been successfully unspammed. | %s activity items have been successfully unspammed.
vi_VN[0]: %s mục hoạt động đã được xóa dấu spam.

en: %s ago
vi_VN: %s trước đây

en: %s became a registered member
vi_VN: %s đã trở thành thành viên có ghi danh

en: %s changed their profile picture
vi_VN: %s đã đổi ảnh hồ sơ

en: %s created the site %s
vi_VN: %s đã tạo trang mạng %s

en: %s day | %s days
vi_VN[0]: %s ngày

en: %s exceeds the maximum upload size for the multi-file uploader when used in your browser.
vi_VN: %s đã vượt quá  kích cỡ tối đa cho một tập tin để tải lên.

en: %s exceeds the maximum upload size for this site.
vi_VN: %s vượt quá kích cỡ tối đa ấn định dành cho một tập tin được tải lên

en: %s group | %s groups
vi_VN[0]: %s nhóm

en: %s group has been permanently deleted. | %s groups have been permanently deleted.
vi_VN[0]: %s nhóm đã bị xóa vĩnh viễn.

en: %s has been marked as a spammer. All BuddyPress data associated with the user has been removed
vi_VN: %s đã bị đánh dấu là một spammer.  Toàn bộ dữ liệu BuddyPress liên quan đến thành viên này đã bị gỡ bỏ

en: %s has previously requested to join this group. Sending an invitation will automatically add the member to the group.
vi_VN: %s đã thỉnh cầu gia nhập nhóm này lần trước.  Nếu thiệp mời được gởi đi, thành viên này sẽ tự động được gia nhập nhóm.

en: %s hasn't created any friend connections yet.
vi_VN: %s hiện chưa kết bạn với thành viên nào cả.

en: %s hour | %s hours
vi_VN[0]: %s giờ

en: %s member | %s members
vi_VN[0]: %s thành viên

en: %s message was successfully starred | %s messages were successfully starred
vi_VN[0]: 1 thông điệp đã được dán sao thành công

en: %s message was successfully unstarred | %s messages were successfully unstarred
vi_VN[0]: 1 thông điệp đã được xóa sao thành công

en: %s minute | %s minutes
vi_VN[0]: %s phút

en: %s month | %s months
vi_VN[0]: %s tháng

en: %s posted a new activity comment
vi_VN: %s đã đăng một bình luận hoạt động mới

en: %s posted an update
vi_VN: %s đã đăng cập nhật

en: %s recipients
vi_VN: %s người nhận

en: %s reported this activity as not spam
vi_VN: %1$s trình báo hoạt động này không phải là spam

en: %s reported this activity as spam
vi_VN: %1$s trình báo hoạt động này này là spam

en: %s requests group membership
vi_VN: %s thỉnh cầu được vào nhóm

en: %s require at least one option.
vi_VN: %s yêu cầu ít nhất một lựa chọn

en: %s second | %s seconds
vi_VN[0]: %s giây

en: %s sent you a new private message
vi_VN: %s đã gởi cho bạn một thông điệp riêng tư

en: %s site | %s sites
vi_VN[0]: % trang mạng

en: %s was successfully deleted.
vi_VN: %s đã được xóa thành công.

en: %s week | %s weeks
vi_VN[0]: %s tuần

en: %s year | %s years
vi_VN[0]: %s năm

en: %s | Site-Wide Activity
vi_VN: %s | Hoạt động toàn mạng

en: %s's Friends
vi_VN: Bạn của %s

en: %s's Profile
vi_VN: Thông tin cá nhân %s's

en: %s's Recent Comments
vi_VN: Bình luận gần đây của %s

en: %s's Recent Posts
vi_VN: Bài viết gần đây của %s

en: %s's Sites
vi_VN: Trang mạng của %s

en: %s's profile was updated
vi_VN: Hồ sơ của %s đã được cập nhật

en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload.
vi_VN: &#8220;%s&#8221; đã không thể tải lên.

en: &larr; Back to Users
vi_VN: &larr; Về lại mục thành viên

en: &larr; Previous Entries
vi_VN: &larr; Bài viết trước

en: &mdash; Everything &mdash;
vi_VN: &mdash; Mọi thứ &mdash;

en: (BuddyPress) Sitewide Notices
vi_VN: (BuddyPress) Thông báo toàn mạng

en: (Member types: %s)
vi_VN: (Loại thành viên: %s)

en: (Primary)
vi_VN: (Chính)

en: (Sign-up)
vi_VN: (Ghi danh)

en: (Unavailable to all members)
vi_VN: (Không khả dụng cho tất cả thành viên)

en: (banned)
vi_VN: (đã bị cấm)

en: (less than 24 hours ago)
vi_VN: (ít hơn 24 giờ trước)

en: (no title)
vi_VN: (không có tiêu đề)

en: (required)
vi_VN: (bắt buộc)

en: * Fields in this group appear on the signup page.
vi_VN: * Các mục trong nhóm này nằm trong trang ghi danh.

en: - None -
vi_VN: - Không có gì cả -

en: 1 Comment &#187;
vi_VN: 1 bình luận &#187;

en: 1 member | %d members
vi_VN[0]: %d thành viên

en: 1 response to %2$s | %1$s responses to %2$s
vi_VN[0]: %1$s phản hồi cho %2$s

en: 1 trackback | %d trackbacks
vi_VN[0]: Theo dấu  %d

en: <a href="%1$s" rel="nofollow">%2$s</a> said on <a href="%3$s"><span class="time-since">%4$s</span></a>
vi_VN: <a href="%1$s" rel="nofollow">%2$s</a> đã được nói vào lúc <a href="%3$s"><span class="time-since">%4$s</span></a>

en: <a href="%1$s">%2$s</a> replied <a href="%3$s" class="activity-time-since"><span class="time-since">%4$s</span></a>
vi_VN: <a href="%1$s">%2$s</a> đã phản hồi <a href="%3$s" class="activity-time-since"><span class="time-since">%4$s</span></a>

en: <a href="https://buddypress.org/support/">Support Forums</a>
vi_VN: <a href="https://buddypress.org/support/">Diễn đàn hỗ trợ</a>

en: <a href="https://codex.buddypress.org/administrator-guide/activity-stream-management-panels/">Managing Activity</a>
vi_VN: <a href="https://codex.buddypress.org/administrator-guide/activity-stream-management-panels/">Quản lý hoạt động</a>

en: <a href="https://codex.buddypress.org/administrator-guide/extended-profiles/">Managing Profile Fields</a>
vi_VN: <a href="https://codex.buddypress.org/administrator-guide/extended-profiles/">Quản lý mục hồ sơ</a>

en: <a href="https://codex.buddypress.org/administrator-guide/extended-profiles/">Managing Profiles</a>
vi_VN: <a href="https://codex.buddypress.org/administrator-guide/extended-profiles/">Quản lý hồ sơ</a>

en: <a href="https://codex.buddypress.org/getting-started/configure-components/">Managing Components</a>
vi_VN: <a href="https://codex.buddypress.org/getting-started/configure-components/">Quản lý Components</a>

en: <a href="https://codex.buddypress.org/getting-started/configure-components/#settings-buddypress-pages">Managing Pages</a>
vi_VN: <a href="https://codex.buddypress.org/getting-started/configure-components/#settings-buddypress-pages">Quản lý trang</a>

en: <a href="https://codex.buddypress.org/getting-started/configure-components/#settings-buddypress-settings">Managing Settings</a>
vi_VN: <a href="https://codex.buddypress.org/getting-started/configure-components/#settings-buddypress-settings">Quản lý thiết lập</a>

en: <em>Logged-In</em> links are relative to the current user, and are not visible to visitors who are not logged in.
vi_VN: Những đường truyền <em>Đã đăng nhập</em> chỉ dành cho thành viên hiện có, và sẽ không hiển thị với các khách chưa đăng nhập vào mạng này.

en: <em>Logged-Out</em> links are not visible to users who are logged in.
vi_VN: Những đường truyền <em>Đã đăng xuất</em> sẽ không hiển thị với các khách chưa đăng nhập vào mạng này.

en: <p class="serif">Read the rest of this page &rarr;</p>
vi_VN: <p class="serif"> Đọc tiếp &rarr;</p>

en: <strong>Attention Site Admin:</strong> Group forums require the <a href="%s">correct setup and configuration</a> of a bbPress installation.
vi_VN: <strong>Gởi đến các quản trị viên mạng:</strong> Các diễn đàn nhóm cần được thiết lập với <a href="%s">các thiết lập này</a> theo yêu cầu khi cài đặt bbPress.

en: <strong>BuddyPress is almost ready</strong>. You must <a href="%s">update your permalink structure</a> to something other than the default for it to work.
vi_VN: <strong>BuddyPress đã gần sẵn sàng</strong>.  Để dùng BuddyPress, bạn cần <a href="%s">cập nhật hệ thống permalink của bạn</a> với một tùy chọn nào đó khác với tùy chọn mặc định.

en: <strong>ERROR</strong>: Your account has already been activated.
vi_VN: <strong>LỖI</strong>: Tài khoản của bạn đã kích hoạt rồi mà.

en: <strong>ERROR</strong>: Your account has been marked as a spammer.
vi_VN: <strong>ERROR</strong>: Tài khoản của bạn đã bị đánh dấu là một spammer.

en: <strong>ERROR</strong>: Your account has not been activated. Check your email for the activation link.
vi_VN: <strong>ERROR</strong>: Tài khoản của bạn hiện vẫn chưa kích hoạt.  Bạn kiểm tra lại đường truyền kích hoạt trong điện thư của bạn xem.

en: <strong>Primary Item/Secondary Item</strong> - These identify the object that created the activity. For example, the fields could reference a comment left on a specific site. Some types of activity may only use one, or none, of these fields.
vi_VN: <strong>Mục chính/mục phụ</strong> - Những ấn định này xác nhận các thứ đã tạo nên hoạt động này.   Ví dụ, những mục này có thể ám chỉ một bình luận trên một trang mạng.  Vài dạng hoạt động có thể chỉ dùng một hoặc không dùng mục nào cả.

en: <strong>Type</strong> - Each distinct kind of activity has its own type. For example, <code>created_group</code> is used when a group is created and <code>joined_group</code> is used when a user joins a group.
vi_VN: <strong>Dạng</strong> - Mỗi hoạt động riêng biệt đều có dạng của riêng hoạt động ấy.  Ví dụ, <code>created_group</code> được dùng để tạo nhóm và <code>joined_group</code>được dùng khi một thành viên gia nhập một nhóm.

en: <strong>Version %1$s</strong> addressed %2$s bug. | <strong>Version %1$s</strong> addressed %2$s bugs.
vi_VN[0]: <strong>Phiên bản %1$s</strong> đã chỉnh sửa một lỗi.

en: <strong>Version %1$s</strong> addressed a security issue and fixed %2$s bug. | <strong>Version %1$s</strong> addressed a security issue and fixed %2$s bugs.
vi_VN[0]: <strong>Phiên bản %1$s</strong> đã chỉnh sửa một lỗi bảo mật và %2$s lỗi.

en: <strong>Version %1$s</strong> addressed a security issue. | <strong>Version %1$s</strong> addressed some security issues.
vi_VN[0]: <strong>Phiên bản %1$s</strong> đã chỉnh sửa một lỗi bảo mật.

en: <strong>Version %1$s</strong> addressed some security issues and fixed %2$s bug. | <strong>Version %1$s</strong> addressed some security issues and fixed %2$s bugs.
vi_VN[0]: <strong>Phiên bản %1$s</strong> đã chỉnh sửa vài lỗi bảo mật và %2$s lỗi.

en: @%s Mentions
vi_VN: @%s Đề cập

en: A dynamic list of recently active, popular, and newest Friends of the displayed member.  Widget is only shown when viewing a member profile.
vi_VN: Một danh sách linh hoạt liệt kê các bạn bè phổ biển, mới và hoạt động gần đây của thành viên đang hiển thị.  Widget chỉ hiển thị khi xem hồ sơ thành viên.

en: A dynamic list of recently active, popular, and newest members
vi_VN: Một danh sách linh hoạt liệt kê các thành viên mới, phổ biến và hoạt động gần đây

en: A list of recently published posts from across your network.
vi_VN: Danh sách các bài viết đăng gần đây trên toàn mạng của bạn.

en: A member mentions you in an update using "@%s"
vi_VN: Một thành viên đề cập đến bạn trong một cập nhật qua  "@%s"

en: A member replies to an update or comment you've posted
vi_VN: Một thành viên đã viết phản hồi về một cập nhật hoặc bình luận mà bạn đã đăng

en: A member sends you a new message
vi_VN: Một thành viên vừa gởi cho bạn một thông điệp mới

en: About Me
vi_VN: Tự giới thiệu

en: Accept
vi_VN: Chấp nhận

en: Accept Invitation
vi_VN: Chấp thuận thiệp mời

en: Accepted
vi_VN: Đã chấp nhận

en: Account Activated
vi_VN: Tài khoản giờ đã được kích hoạt

en: Account Deletion
vi_VN: Xóa hồ sơ

en: Account Details
vi_VN: Chi tiết tài khoản

en: Account Email
vi_VN: Điện thư tài khoản

en: Account Settings
vi_VN: Thiết lập tài khoản

en: Action
vi_VN: Tác vụ

en: Actions
vi_VN: Tác vụ

en: Activate
vi_VN: Kích hoạt

en: Activate Pending Accounts
vi_VN: Kích hoạt tài khoản chờ duyệt

en: Activate Your Account
vi_VN: Kích hoạt tài khoản của bạn

en: Activate your Account
vi_VN: Kích hoạt tài khoản

en: Activation Key:
vi_VN: Khóa kích hoạt:

en: Activation email resent! Please check your inbox or spam folder.
vi_VN: Điện thư kích hoạt đã được gởi lại lần nữa!  Xin bạn vui lòng kiểm tra hộp thư hoặc thư spam của bạn.

en: Active
vi_VN: Đang hoạt

en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Hoạt động <span class="count">(%s)</span>

en: Activities list
vi_VN: Danh sách hoạt động

en: Activity
vi_VN: Hoạt động

en: Activity Comments
vi_VN: Bình luận hoạt động

en: Activity History
vi_VN: Bản ghi quá trình hoạt động

en: Activity RSS Feed
vi_VN: RSS Feed của hoạt động

en: Activity Settings
vi_VN: Thiết lập hoạt động

en: Activity Streams
vi_VN: Luồng hoạt động

en: Activity auto-refresh
vi_VN: Tự refresh hoạt động

en: Activity deleted successfully
vi_VN: Hoạt động đã được xóa thành công

en: Activity feed for %s's friends.
vi_VN: Feed hoạt động bạn bè của %s

en: Activity feed for %s.
vi_VN: Feed hoạt động cho %s.

en: Activity feed for the entire site.
vi_VN: Feed hoạt động cho toàn mạng.

en: Activity feed for the group, %s.
vi_VN: Feed hoạt động cho nhóm, %s

en: Activity feed mentioning %s.
vi_VN: Feed hoạt động đang đề cập đến %s.

en: Activity feed of %s's favorites.
vi_VN: Feed hoạt động ưa thích của %s

[ctx: Activity items per page (screen options)]
en: Activity
vi_VN: Hoạt động

en: Activity list navigation
vi_VN: Điều hướng danh sách hoạt động

en: Activity marked as favorite.
vi_VN: Tác vụ được đánh dấu ưa thích.

en: Activity related to ID #%s
vi_VN: Hoạt động liên quan đến ID #%s

en: Activity removed as favorite.
vi_VN: Hoạt động đã bị gỡ bỏ từ mục ưa thích.

en: Activity that I have been mentioned in.
vi_VN: Hoạt động nơi tôi đã được đề cập.

en: Add Another Option
vi_VN: Thêm một tùy chọn

en: Add Friend
vi_VN: Thêm bạn

en: Add New
vi_VN: Thêm mới

en: Add New Field
vi_VN: Thêm mục mới

en: Add New Field Group
vi_VN: Thêm nhóm mục mới

en: Add a reply:
vi_VN: Thêm một phản hồi:

en: Add an option
vi_VN: Thêm một tùy chọn

en: Add description
vi_VN: Thêm miêu tả

en: Add new members
vi_VN: Thêm thành viên mới

en: Add star
vi_VN: Thêm sao

en: Add to Menu
vi_VN: Thêm vào trình đơn

en: Admin
vi_VN: Quản lý

[ctx: Admin Groups menu]
en: Groups
vi_VN: Nhóm

[ctx: Admin Groups page title]
en: Groups
vi_VN: Nhóm

en: Admin Options
vi_VN: Tùy chọn admin

[ctx: Admin SWA column header]
en: Action
vi_VN: Thao tác

[ctx: Admin SWA column header]
en: Activity
vi_VN: Hoạt động

[ctx: Admin SWA column header]
en: Author
vi_VN: Người viết

[ctx: Admin SWA column header]
en: In Response To
vi_VN: Hồi đáp đến

[ctx: Admin SWA page]
en: Activity
vi_VN: Hoạt động

[ctx: Admin Users menu]
en: Profile Fields
vi_VN: Mục hồ sơ

en: Administrator
vi_VN: Quản trị viên

en: Administrator Of
vi_VN: Quản trị viên của

en: Administrators
vi_VN: Quản trị viên

en: Administrators can always create groups, regardless of this setting.
vi_VN: Quản trị viên admin luôn có thể tạo nhóm, bất kể thiết lập này như thế nào.

en: Akismet caught this item as spam
vi_VN: Akismet đã phát hiện ra bài này là spam

en: Akismet cleared this item
vi_VN: Akismet đã kiểm tra mục này

en: Akismet was unable to check this item (response: %s), will automatically retry again later.
vi_VN: Akismet không thể nào kiểm tra bài này (hồi đáp: %s).  Bài này sẽ được Akismet tự động kiểm tra lại sau.

en: All Groups %s
vi_VN: Tất cả các Nhóm %s

en: All Groups <span>%s</span>
vi_VN: Tất cả nhóm <span>%s</span>

en: All Members
vi_VN: Tất cả thành viên

en: All Members %s
vi_VN: Tất cả Thành viên %s

en: All Members <span>%s</span>
vi_VN: Tất cả thành viên <span>%s</span>

en: All Sites %s
vi_VN: Tất cả các Trang %s

en: All Sites <span>%s</span>
vi_VN: Tất cả trang mạng <span>%s</span>

en: All Topics <span>%s</span>
vi_VN: Tất cả chủ đề <span>%s</span>

en: All group members
vi_VN: Tất cả thành viên trong nhóm

en: All of your friends already belong to this group.
vi_VN: Tất cả bạn bè của bạn đã thuộc về nhóm này.

en: Allow Akismet to scan for activity stream spam
vi_VN: Cho phép Akismet kiểm tra spam trong luồng hoạt động

en: Allow customizable avatars for groups
vi_VN: Cho phép nhóm dùng các avatar tùy chỉnh

en: Allow customizable cover images for groups
vi_VN: Cho phép tùy biến ảnh bìa cho nhóm

en: Allow members to override
vi_VN: Cho phép thành viên quyền cao hơn

en: Allow registered members to delete their own accounts
vi_VN: Cho phép thành viên ghi danh được quyền xóa tài khoản của riêng họ

en: Allow registered members to upload avatars
vi_VN: Cho phép thành viên đã ghi danh được quyền tải avatars lên

en: Allow registered members to upload cover images
vi_VN: Cho phép thành viên đăng ký tải ảnh bìa lên

en: Allow your users to modify their account and notification settings directly from within their profiles.
vi_VN: Cho phép thành viên của bạn cập nhật trực  tiếp thiết lập tài khoản và thông báo của họ ngay trong trang hồ sơ.

en: Allow your users to talk to each other directly and in private. Not just limited to one-on-one discussions, messages can be sent between any number of members.
vi_VN: Cho phép thành viên của bạn được gởi thông điệp thẳng cho nhau và trong riêng tư.  Những thông điệp này không chỉ giới hạn trong các thảo luận giữa 2 người với nhau, mà còn được phép gởi đến những thành viên khác mà họ chọn lựa.

en: Alphabetical
vi_VN: theo thứ tự abc

en: Alphabetically
vi_VN: Theo thứ tự abc

en: An error occurred when trying to modify the following members: %s
vi_VN: Có lỗi khi đang điều chỉnh các thành viên sau: <em>%s</em>

en: An error occurred when trying to update activity ID #%s.
vi_VN: Có lỗi khi đang cập nhật ID hoạt động #%s.

en: An error occurred when trying to update your group details.
vi_VN: Có lỗi khi đang cập nhật chi tiết nhóm của bạn.

en: An error occurred while trying to update the profile.
vi_VN: Có lỗi khi đang cập nhật hồ sơ.

en: An error occurred. Please try again later.
vi_VN: Đã xảy ra lỗi.  Xin bạn vui lòng thử lại sau.

en: Any site member can join this group.
vi_VN: Thành viên nào trong mạng cũng có thể gia nhập nhóm này.

en: Apply
vi_VN: Áp dụng

en: Approved
vi_VN: Đã phê chuẩn

en: April
vi_VN: Tháng 4

en: Are you sure you want to leave this group?
vi_VN: Bạn có chắc bạn muốn rời khỏi nhóm này không?

en: Are you sure?
vi_VN: Bạn có chắc không?

en: Arguments passed to %1$s should be in an associative array. See the inline documentation at %2$s for more details.
vi_VN: Arguments đưa đến %1$s nên là một associative array. Xem thêm chi tiết trong %2$s.

en: As the only admin, you cannot leave the group.
vi_VN: Bạn không thể rời nhóm này vì bạn là admin duy nhất của nhóm.

en: Ascending
vi_VN: Tăng dần A -> Z

en: Associate WordPress Pages with the following BuddyPress Registration pages.
vi_VN: Liên kết trang WordPress với những trang ghi danh BuddyPress sau đây.

en: Associate a WordPress Page with each BuddyPress component directory.
vi_VN: Liên kết trang WordPress với thư mục của từng BuddyPress Component sau đây.

[ctx: Attachment destination file]
en: destination file
vi_VN: tập tin đích

[ctx: Attachment source file]
en: source file
vi_VN: tập tin gốc

en: August
vi_VN: Tháng 8

en: Author ID
vi_VN: ID người viết

en: Automatically check for new items while viewing the activity stream
vi_VN: Tự động xác định mục mới nhất trong khi đang xem luồng hoạt động

en: Available Tools
vi_VN: Công cụ hiện có

[ctx: Avatar alt]
en: Profile picture of %s
vi_VN: Ảnh hồ sơ của %s

en: Avatar preview
vi_VN: Xem trước ảnh đại diện

en: Avatar to crop
vi_VN: Cắt ảnh đại diện

en: Back to Previous Step
vi_VN: Về lại với bước trước

en: Background color
vi_VN: Màu nền

en: Ban
vi_VN: Cấm

en: Banned
vi_VN: Đã cấm

en: Banned Members
vi_VN: Thành viên cấm

en: Blog Authors
vi_VN: Người viết blog

en: Blog Details
vi_VN: Chi tiết blog

en: BuddyPress Components use WordPress Pages for their root directory/archive pages. You can change the page associations for each active component by using the form below.
vi_VN: BuddyPress Components dùng các trang WordPress để làm các trang đỉnh thư mục hoặc lưu chiểu.  Bạn có thể đổi những trang WordPress liên quan đến từng BuddyPress Component đang hoạt động này bằng mẫu đơn dưới đây.

en: BuddyPress Core
vi_VN: Lõi BuddyPress

en: BuddyPress Help
vi_VN: Hỗ trợ BuddyPress

en: BuddyPress Legacy
vi_VN: BuddyPress Xưa

en: BuddyPress Pages
vi_VN: Trang BuddyPress

en: BuddyPress Settings
vi_VN: Thiết lập BuddyPress

en: BuddyPress Team
vi_VN: Nhóm BuddyPress

en: BuddyPress Tools
vi_VN: Công cụ BuddyPress

en: BuddyPress keeps track of various relationships between users, groups, and activity items. Occasionally these relationships become out of sync, most often after an import, update, or migration.
vi_VN: BuddyPress lưu trữ các mối quan hệ giữa các thành viên, nhóm và các mục hoạt động.  Các mối quan hệ này thỉnh thoảng có thể sẽ không còn đồng bộ với nhau nữa, phần lớn các vấn đề này sẽ xảy ra sau một cuộc nhập, cập nhật hoặc chuyển cư dữ liệu.

[ctx: BuddyPress setting tab]
en: Profile Settings
vi_VN: Thiết lập hồ sơ

en: Bulk actions allow you to perform these 3 actions for the selected rows.
vi_VN: Bulk Actions cho phép bạn thực hiện 3 thao tác này cho các hàng mà bạn chọn.

en: By clicking on a Username you will be able to activate a pending account from the confirmation screen.
vi_VN: Bạn có thể kích hoạt một tài khoản đang chờ duyệt trong màn hình xác định bằng cách bấm vào tên tài khoản.

en: By default, all but four of the BuddyPress components are enabled. You can selectively enable or disable any of the components by using the form below. Your BuddyPress installation will continue to function. However, the features of the disabled components will no longer be accessible to anyone using the site.
vi_VN: Ngoại trừ 4 BuddyPress Components, tất cả các BuddyPress Component còn lại đều được bật lên theo mặc định.  Bạn có thể bật hoặc tắt tùy chọn từng thành phần với mẫu đơn dưới đây.  Cài đặt BuddyPress của bạn sẽ tiếp tục hoạt động.  Tuy nhiên, các BuddyPress Components mà bạn đã tắt sẽ không còn có thể được truy cập bởi các thành viên nào trên mạng nữa.

en: By filling out the form below, you can <strong>add a site to your account</strong>. There is no limit to the number of sites that you can have, so create to your heart's content, but blog responsibly!
vi_VN: Bạn có thể <strong>tạo trang mạng mới cho tài khoản của bạn</strong> bằng cách điền vào mẫu đơn dưới.  Bạn sẽ không bị giới hạn số trang mạng cần tạo nên bạn hãy tạo những trang mạng mà bạn ưa thích, nhưng hãy blog với tinh thần trách nhiệm bạn nhé!

en: Camera loaded. Click on the "Capture" button to take your photo.
vi_VN: Camera đã được nạp.  Bạn bấm vào nút "Chụp" để chụp ảnh.

en: Cancel
vi_VN: Hủy

en: Cancel Friendship
vi_VN: Hủy kết bạn bè

en: Cancel Friendship Request
vi_VN: Thỉnh cầu hủy kết bạn

en: Capabilities
vi_VN: Quyền

en: Capture
vi_VN: Chụp

en: Change
vi_VN: Thay đổi

en: Change Avatar
vi_VN: Đổi Avatar

en: Change Cover Image
vi_VN: Đổi Ảnh Bìa

en: Change Password <span>(leave blank for no change)</span>
vi_VN: Đổi mật khẩu <span>(để trống nếu không đổi)</span>

en: Change Profile Photo
vi_VN: Thay đổi ảnh hồ sơ

[ctx: Change profile field visibility level]
en: Change
vi_VN: Thay đổi

en: Changes saved.
vi_VN: Thay đổi đã được lưu lại.

en: Cheatin&#8217; huh?
vi_VN: Chèn ơi, bộ bạn tính gạt phải hôn?

en: Check Your Email To Activate Your Account!
vi_VN: Hãy kiểm tra email của bạn để kích hoạt tài khoản!

en: Choose a Password
vi_VN: Chọn một mật khẩu

en: Clear
vi_VN: Xóa

en: Clear Filter
vi_VN: Xóa bộ lọc

en: Cleared by Akismet
vi_VN: Đã được kiểm tra bởi Akismet

en: Click below to select a JPG, GIF or PNG format photo from your computer and then click 'Upload Image' to proceed.
vi_VN: Bấm vào dưới đây để chọn một tập tin ảnh dạng JPG, GIF hoặc PNG từ máy của bạn rồi bấm vào nút 'Tải ảnh lên' để bắt đầu tác vụ.

en: Clicking "Edit" will take you to a Dashboard panel where you can manage various details about the group, such as its name and description, its members, and other settings.
vi_VN: Bấm nút "Chỉnh sửa" sẽ dẫn bạn đến màn hình Dashboard là nơi mà bạn có thể quản lý các chi tiết về nhóm, như là tên và mô tả về nhóm, thành viên trong nhóm, và những thiết lập khác.

en: Clicking "Visit" will take you to the group&#8217;s public page. Use this link to see what the group looks like on the front end of your site.
vi_VN: Bấm nút "Truy cập" sẽ dẫn bạn được trang công cộng của nhóm.  Dùng đường truyền này để xem trang nhóm của bạn ra sao từ front end.

en: Close
vi_VN: Đóng

en: Comment
vi_VN: Bình luận

en: Comment %s
vi_VN: Bình luận %s

en: Comment <span>%s</span>
vi_VN: Bình luận <span>%s</span>

en: Comments
vi_VN: Bình luận

en: Comments (optional)
vi_VN: Bình luận (không bắt buộc)

en: Comments are closed, but <a href="%1$s" title="Trackback URL for this post">trackbacks</a> and pingbacks are open.
vi_VN: Bình luận đã đóng, nhưng link để đọc  <a href="%1$s" title="Trackback URL for this post">trackbacks</a> vẫn đang mở

en: Comments are closed.
vi_VN: Bình luận đã bị đóng.

en: Community
vi_VN: Cộng đồng

en: Community Members
vi_VN: Thành viên cộng đồng

en: Complete Sign Up
vi_VN: Hoàn tất ghi danh

en: Complete!
vi_VN: Hoàn tất!

[ctx: Component directory search]
en: Search Groups...
vi_VN: Tìm nhóm ...

[ctx: Component page <title>]
en: Extended Profiles
vi_VN: Hồ sơ bổ sung

en: Compose
vi_VN: Viết

en: Confirm
vi_VN: Xác nhận

en: Confirm Password
vi_VN: Xác nhận mật khẩu

en: Congratulations! You have successfully registered a new site.
vi_VN: Chúc mừng, bạn!  Bạn đã ghi danh thành công một trang mạng mới.

en: Content
vi_VN: Nội dung

en: Content:
vi_VN: Nội dung:

en: Conversation between %s and you.
vi_VN: Đàm thoại giữa %s và bạn.

en: Conversation between %s recipients.
vi_VN: Đàm thoại giữa người nhận %s

en: Core Developer
vi_VN: Lập trình viên lõi

en: Could not create user
vi_VN: Không thể tạo thành viên

en: Counting the number of active members on the site&hellip; %s
vi_VN: Đang đếm số thành viên đang hoạt động trên trang web&hellip; %s

en: Counting the number of friends for each user&hellip; %s
vi_VN: Đang đếm số bạn của từng thành viên&hellip; %s

en: Counting the number of groups for each user&hellip; %s
vi_VN: Đang đếm số  nhóm của từng thành viên&hellip; %s

en: Cover Image
vi_VN: Ảnh Bìa

en: Cover Image Uploads
vi_VN: Tải lên Ảnh Bìa

en: Create Group and Continue
vi_VN: Tạo nhóm và tiếp tục

en: Create New Topic:
vi_VN: Tạo chủ đề mới:

en: Create Site
vi_VN: Tạo trang mạng

en: Create a Group
vi_VN: Tạo một nhóm

en: Create a Site
vi_VN: Tạo trang mạng mới

en: Create a Site!
vi_VN: Tạo trang mạng mới!

en: Create an Account
vi_VN: Tạo một tài khoản

en: Created a group
vi_VN: Đã tạo một nhóm

en: Credits
vi_VN: Công trạng

en: Crop Avatar
vi_VN: Cắt ảnh đại diện

en: Crop Group Avatar
vi_VN: Cắt ảnh đại diện của nhóm

en: Crop Group Profile Photo
vi_VN: Chỉnh cắt ảnh hồ sơ nhóm

en: Crop Image
vi_VN: Cắt chỉnh ảnh

en: Crop Profile Photo
vi_VN: Chỉnh cắt ảnh hồ sơ

en: Crop Your New Avatar
vi_VN: Cắt ảnh đại diện mới của bạn

en: Crop Your New Profile Photo
vi_VN: Chỉnh cắt ảnh hồ sơ mới của  bạn

en: Cropping the file failed: %s is not a supported image file.
vi_VN: Tác vụ cắt tập tin đã thất bại: %s không phải là dạng tập tin ảnh được hỗ trợ.

en: Cropping the file failed: missing source file.
vi_VN: Tác vụ cắt tập tin đã thất bại: không tìm thấy tập tin nguồn.

en: Cropping the file failed: the file path is not allowed.
vi_VN: Tác vụ cắt tập tin đã thất bại: đường dẫn tập tin không hợp lệ.

en: Crunching&hellip;
vi_VN: Đang xử lý&hellip;

en: Current Password <span>(required to update email or change current password)</span>
vi_VN: Mật khẩu hiện có <span>(cần có nếu như bạn muốn cập nhật địa chỉ email mới hoặc thay đổi mật khẩu)</span>

en: Currently Active
vi_VN: Hiện đang hoạt động

en: Custom
vi_VN: Tùy chỉnh

en: Customize your community with fully editable profile fields that allow your users to describe themselves.
vi_VN: Tùy chỉnh cộng đồng của bạn với những mục tùy chỉnh hồ sơ.  Những tùy chỉnh này cho phép thành viên của bạn viết và cập nhật những thông tin về họ.

en: Date Received
vi_VN: Ngày nhận

en: Date format
vi_VN: Định dạng ngày tháng năm

en: Date not found
vi_VN: Không tìm thấy ngày nào cả.

en: Deactivate
vi_VN: Bỏ kích hoạt

en: December
vi_VN: Tháng 12

en: Default Value
vi_VN: Dữ liệu mặc định

en: Default friends to show:
vi_VN: Các bạn mặc định để hiển thị:

en: Default groups to show:
vi_VN: Nhóm mặc định để hiển thị:

en: Default members to show:
vi_VN: Thành viên mặc định để hiển thị:

en: Delete
vi_VN: Xóa

en: Delete Account
vi_VN: Xóa tài khoản

en: Delete Avatar
vi_VN: Xóa ảnh đại diện

en: Delete Group
vi_VN: Xóa nhóm

en: Delete Group Cover Image
vi_VN: Xóa Ảnh Bìa Nhóm

en: Delete Group Profile Photo
vi_VN: Xóa ảnh hồ sơ nhóm

en: Delete Groups
vi_VN: Xóa nhóm

en: Delete Message
vi_VN: Xóa thông điệp

en: Delete My Avatar
vi_VN: Xoá ảnh đại diện của tôi

en: Delete My Cover Image
vi_VN: Xóa Ảnh Bìa Của Tôi

en: Delete My Profile Photo
vi_VN: Xóa ảnh hồ sơ của tôi

en: Delete Pending Accounts
vi_VN: Xóa tài khoản chờ duyệt

en: Delete Permanently
vi_VN: Xóa Vĩnh Viễn

en: Delete Profile Photo
vi_VN: Xóa ảnh hồ sơ

en: Delete Selected
vi_VN: Xóa những mục đã chọn

en: Deleted User
vi_VN: Xóa thành viên

en: Deleting this account will delete all of the content it has created. It will be completely irrecoverable.
vi_VN: Xóa tài khoản này sẽ xóa tất cả các nội dung mà thành viên này đã tạo.  Lệnh này sẽ không thể phục hồi.

en: Deleting your account will delete all of the content you have created. It will be completely irrecoverable.
vi_VN: Xóa tài khoản của bạn sẽ xóa tất cả các nội dung mà bạn đã tạo.  Lệnh này sẽ không thể phục hồi.

en: Demote to Member
vi_VN: Giáng cấp làm thành viên Member

en: Descending
vi_VN: Giảm dần Z -> A

en: Description
vi_VN: Mô tả

en: Details
vi_VN: Chi tiết

en: Determining last activity dates for each user&hellip; %s
vi_VN: Đang xác định hoạt động cuối cùng cho từng thành viên&hellip; %s

en: Directories
vi_VN: Thư mục

en: Disabled
vi_VN: Đã vô hiệu hoá

en: Dismiss
vi_VN: Bỏ qua

en: Display Name
vi_VN: Tên hiển thị

en: Display Sitewide Notices posted by the site administrator
vi_VN: Hiển thị thông báo toàn mạng đăng bởi admin mạng

[ctx: Display name field]
en: Display Name
vi_VN: Tên hiển thị

en: Don't worry! We've moved the BuddyPress options into more convenient and easier to find locations. You're seeing this page because you are running a legacy BuddyPress plugin which has not been updated.
vi_VN: Khỏi lo!  Chúng tôi đã chuyển dời các tùy chọn BuddyPress vào một nơi thuận tiện, an toàn và dễ tìm hơn.  Lý do mà bạn đang xem trang này vì bạn đang dùng một BuddyPress plugin lỗi thời vẫn chưa được cập nhật.

en: Drop your file here
vi_VN: Thả file của bạn vào đây

en: ERROR: Please type a reply.
vi_VN: LỖI: Xin bạn vui lòng viết phản hồi.

en: ERROR: The item you are trying to reply to cannot be found, or it has been deleted.
vi_VN: LỖI: Không thể tìm thấy bài mà bạn đang tìm để phản hồi. Có thể bài này đã bị xóa.

en: Each BuddyPress Component needs its own WordPress page. The following WordPress Pages have more than one component associated with them: %s.
vi_VN: Mỗi  BuddyPress Component cần một trang WordPress riêng.  Các trang WordPress sau đây đã có hơn 1 component liên kết với nó: %2$s. <a href="%1$s">Tu sửa</a>

en: Edit
vi_VN: Sửa

en: Edit %s's Profile
vi_VN: Chỉnh sửa hồ sơ %s

en: Edit Cover Image
vi_VN: Sửa Ảnh Bìa

en: Edit Details
vi_VN: Chỉnh sửa chi tiết

en: Edit Field
vi_VN: Chỉnh sửa mục

en: Edit Field Group
vi_VN: Chỉnh sửa nhóm mục

en: Edit Group
vi_VN: Chỉnh sửa nhóm

en: Edit Member
vi_VN: Chỉnh sửa thành viên

en: Edit My Profile
vi_VN: Chỉnh sửa hồ sơ của tôi

en: Edit Profile
vi_VN: Chỉnh sửa hồ sơ

en: Edit Profile Photo
vi_VN: Chỉnh sửa ảnh hồ sơ

en: Edit User
vi_VN: Chỉnh sửa thành viên

en: Edit comment
vi_VN: Sửa bình luận

en: Edit settings
vi_VN: Chỉnh sửa thiết lập

en: Edit this entry
vi_VN: Sửa bài viết

en: Edit this page.
vi_VN: Sửa trang

en: Edit:
vi_VN: Chỉnh sửa:

en: Editing '%s' Profile Group
vi_VN: Đang chỉnh sửa nhóm hồ sơ '%s'

en: Editing Activity (ID #%s)
vi_VN: Đang chỉnh sửa hoạt động (ID #%s)

en: Email
vi_VN: Điện thư

en: Email Address
vi_VN: Địa chỉ email

en: Email Notification
vi_VN: Email thông báo

en: Email address cannot be empty.
vi_VN: Địa chỉ email không thể để trống.

en: Emails Sent
vi_VN: Các điện thư đã được gởi

en: Enable BuddyPress to WordPress profile syncing
vi_VN: Cho phép BuddyPress đồng bộ hóa hồ sơ WordPress

en: Enable discussion forum
vi_VN: Bật diễn đàn thảo luận

en: Enable group creation for all users
vi_VN: Cho quyền tạo nhóm đến tất cả thành viên

en: Enabled
vi_VN: Đã kích hoạt

en: Enforce field visibility
vi_VN: Thi hành lệnh hiển thị cho từng mục

en: Enter a comma-separated list of user logins.
vi_VN: Điền danh sách các tên tài khoản cách nhau bởi dấu phậy

en: Enter the password to view comments.
vi_VN: Nhập mật khẩu để xem bình luận

en: Error joining group
vi_VN: Có lỗi khi đang gia nhập nhóm

en: Error leaving group
vi_VN: Có lỗi khi đang rời khỏi nhóm

en: Error requesting membership
vi_VN: Có lỗi khi đang thỉnh cầu quyền thành viên

en: Errors occurred when trying to update these activity items:
vi_VN: Có lỗi khi đang cập nhật những mục hoạt động này:

en: Everything in a BuddyPress community revolves around its members.
vi_VN: Mọi thứ trong cộng đồng BuddyPress đều tập trung vào các thành viên.

en: Extended
vi_VN: Bổ sung

en: Extended Profile
vi_VN: Hồ sơ bổ sung

en: Extended Profiles
vi_VN: Hồ sơ bổ sung

en: Extra configuration settings are provided and activated. You can selectively enable or disable any setting by using the form on this screen.
vi_VN: Thiết lập bổ sung cấu hình đã được cung cấp và kích hoạt.  Bạn có thể tùy chọn bật tắt thiết lập bằng mẫu đơn trong màn hình này.

en: Failed to write file to disk.
vi_VN: Không thể lưu tập tin vào đĩa cứng

en: Failed!
vi_VN: Lỗi!

en: Favorite
vi_VN: Yêu thích

en: February
vi_VN: Tháng 2

en: Field Group Description
vi_VN: Mô tả nhóm mục:

en: Fields for "%s" Group
vi_VN: Mục dành cho nhóm "%s"

en: File canceled.
vi_VN: Đã hủy tập tin.

en: File successfully uploaded.
vi_VN: Tập tin đã được tải lên thành công.

en: File upload stopped by extension.
vi_VN: Tập tin đã bị ngưng tải lên do dạng tập tin không đúng.

en: Filter
vi_VN: Bộ lọc

en: Filter Friends
vi_VN: Chọn lọc bạn bè

en: Filter Groups
vi_VN: Lọc nhóm

en: Filter activities list
vi_VN: Lọc danh sách hoạt động

en: Filter by activity type
vi_VN: Lọc theo loại hoạt động

en: Filter users list
vi_VN: Lọc danh sách thành viên

en: Finish
vi_VN: Hoàn thành

en: First Footer Widget Area
vi_VN: Khu vực Footer Widget đầu tiên

[ctx: First field-group name]
en: General
vi_VN: Tổng quát

en: Flagged as spam by %s
vi_VN: Đã bị đánh dấu spam bởi %s

en: Flagged as spam by Akismet
vi_VN: Đã bị đánh dấu spam bởi Akismet

en: For better results, make sure to upload an image that is larger than %1$spx wide, and %2$spx tall.
vi_VN: Để có hiệu quả tốt hơn, hãy tải lên một ảnh có chiều rộng lớn hơn %1$spx và chiều cao lớn hơn %2$spx.

en: For information about when and how BuddyPress uses all of these settings, see the Managing Activity link in the panel to the side.
vi_VN: Để biết thêm chi tiết về khi nào và dùng thao tác gì để áp dụng BuddyPress vào những thiết lập này, xin bạn vui lòng xem thêm đường truyền Quản lý hoạt động ở khung màn hình bên.

en: For more information, see <a href="%s">the release notes</a>.
vi_VN: Để biết thêm thông tin chi tiết, xem thêm <a href="%s">các thông tin bảo trì</a>.

en: For more information:
vi_VN: Để thêm thông tin:

en: Forum Directory
vi_VN: Thư mục diễn đàn

en: Forum Replies
vi_VN: Phản hồi diễn đàn

en: Forum Topic Tags
vi_VN: Thẻ thư mục diễn đàn

en: Forum Topics
vi_VN: Chủ đề diễn đàn

en: Forums Directory
vi_VN: Thư mục diễn đàn

en: Fourth Footer Widget Area
vi_VN: Khu vực Footer Widget thứ tư

en: Freshness
vi_VN: Tươi mát

en: Friend Connections
vi_VN: Quan hệ bạn bè

[ctx: Friend settings on notification settings page]
en: A member accepts your friendship request
vi_VN: Một thành viên chấp thuận thỉnh cầu kết bạn của bạn

[ctx: Friend settings on notification settings page]
en: A member sends you a friendship request
vi_VN: Một thành viên gởi thỉnh cầu kết bạn đến bạn

[ctx: Friend settings on notification settings page]
en: Friends
vi_VN: Bạn bè

en: Friends
vi_VN: Bạn bè

en: Friends %s
vi_VN: Bạn bè %s

[ctx: Friends screen page <title>]
en: Friend Connections
vi_VN: Kết bạn

[ctx: Friends screen sub nav]
en: Friendships
vi_VN: Bạn bè

[ctx: Friends screen sub nav]
en: Requests
vi_VN: Thỉnh cầu

en: Friendship Requested
vi_VN: Đã thỉnh cầu kết bạn

en: Friendship accepted
vi_VN: Lệnh kết nối bạn bè được chấp thuận

en: Friendship canceled
vi_VN: Hủy kết nối bạn bè

en: Friendship could not be accepted
vi_VN: Không thể chấp nhận kết bạn

en: Friendship could not be canceled.
vi_VN: Lệnh kết nối bạn bè không cho phép hủy.

en: Friendship could not be rejected
vi_VN: Không thể từ chối kết bạn

en: Friendship could not be requested.
vi_VN: Không để đề nghị kết bạn

en: Friendship rejected
vi_VN: Từ chối kết bạn

en: Friendship request could not be cancelled.
vi_VN: Thỉnh cầu kết bạn không thể hủy.

en: Friendship request could not be withdrawn
vi_VN: Thỉnh cầu kết bạn không thể rút ra

en: Friendship request withdrawn
vi_VN: Thỉnh cầu kết bạn đã được rút ra

en: Friendship requested
vi_VN: Đã đề nghị kết bạn

en: Friendship requests
vi_VN: Đề nghị kết bạn

en: Friendships
vi_VN: Tình bạn

en: Friendships accepted
vi_VN: Kết nối bạn bè đã được chấp thuận.

en: From
vi_VN: Từ

en: From the screen options, you can customize the displayed columns and the pagination of this screen.
vi_VN: Từ những tùy chọn trong màn hình này, bạn có thể tùy chọn các cột để hiện thị và phân trang của màn hình này.

en: From:
vi_VN: Gởi từ:

en: Full size is %s pixels
vi_VN: Kích thước đầy đủ là %s pixels

en: General
vi_VN: Tổng quát

en: General Settings
vi_VN: Thiết lập chung

en: Global, personal, and group activity streams with threaded commenting, direct posting, favoriting, and @mentions, all with full RSS feed and email notification support.
vi_VN: Các luồng hoạt động nhóm dạng chung hoặc riêng tư với những tác vụ tạo luồng bình luận, đăng thẳng,  đánh dấu ưa thích, và @đề cập, đều có đầy đủ chuyên phần RSS feed và hỗ trợ thông báo điện thư.

en: Go
vi_VN: Bấm

en: Go back and try again.
vi_VN: Quay lại và thử lại.

en: Group
vi_VN: Nhóm

en: Group Actions
vi_VN: Thao tác nhóm

en: Group Activity
vi_VN: Hoạt động nhóm

en: Group Activity RSS Feed
vi_VN: RSS Feed của hoạt động nhóm

en: Group Admin
vi_VN: Admin nhóm

en: Group Admins
vi_VN: Quản trị viên nhóm

en: Group Avatar
vi_VN: Ảnh đại diện của nhóm

en: Group Cover Image Uploads
vi_VN: Tải lên Ảnh Bìa Nhóm

en: Group Creation
vi_VN: Tạo nhóm

en: Group Description
vi_VN: Mô tả nhóm

en: Group Description (required)
vi_VN: Mô tả về nhóm (bắt chuộc)

en: Group Forums
vi_VN: Diễn đàn nhóm

en: Group Invitations
vi_VN: Thiệp mời nhóm

en: Group Invites
vi_VN: Thiệp mời nhóm

en: Group Memberships
vi_VN: Thành viên nhóm

en: Group Mod
vi_VN: Mod Nhóm

en: Group Mods
vi_VN: Trình duyệt viên nhóm

en: Group Name
vi_VN: Tên nhóm

en: Group Name (required)
vi_VN: Tên nhóm (bắt buộc)

en: Group Photo Uploads
vi_VN: Tải ảnh nhóm lên

en: Group Profile Photo
vi_VN: Ảnh hồ sơ nhóm

en: Group Settings
vi_VN: Thiết lập nhóm

en: Group Updates
vi_VN: Cập nhật nhóm

[ctx: Group WP Admin Bar delete link]
en: %s Group
vi_VN: %s nhóm

[ctx: Group WP Admin Bar manage links]
en: Edit Group %s
vi_VN: Chỉnh sửa nhóm

en: Group administration menu
vi_VN: Bảng điều hành chính các nhóm

en: Group admins and mods only
vi_VN: Chỉ cho admin và mod nhóm

en: Group admins only
vi_VN: Chỉ cho admin nhóm

en: Group avatar
vi_VN: Avatar nhóm

en: Group content and activity will be visible to any site member.
vi_VN: Nội dung và hoạt động của nhóm sẽ hiển thị cho tất cả thành viên trong mạng.

en: Group content and activity will only be visible to members of the group.
vi_VN: Nội dung và hoạt động của nhóm chỉ hiển thị cho các thành viên của nhóm.

[ctx: Group creation page]
en: Groups
vi_VN: Nhóm

en: Group creator profile photo of %s
vi_VN: Ảnh hồ sơ người tạo nhóm của %s

en: Group details edited
vi_VN: Đã chỉnh sửa chi tiết nhóm

en: Group details were successfully updated.
vi_VN: Chi tiết nhóm đã được cập nhật thành công.

en: Group invitations can only be extended to friends.
vi_VN: Thiệp mời nhóm chỉ có thể giới hạn trong bạn bè.

en: Group invite accepted
vi_VN: Thiệp mời nhóm đã được chấp thuận

en: Group invite could not be accepted
vi_VN: Thiệp mời nhóm không thể được chấp thuận

en: Group invite could not be rejected
vi_VN: Thiệp mời nhóm không cho phép từ chối

en: Group invite rejected
vi_VN: Thiệp mời nhóm đã bị từ chối

en: Group invites sent.
vi_VN: Thiệp mời nhóm đã được gởi.

en: Group logo
vi_VN: Logo nhóm

en: Group logo of %s
vi_VN: Logo của nhóm %s

[ctx: Group member count]
en: %d member | %d members
vi_VN[0]: thành viên

[ctx: Group member name in group admin]
en: Name
vi_VN: Tên

[ctx: Group member role in group admin]
en: Group Role
vi_VN: Quyền nhóm

en: Group membership request accepted
vi_VN: Thỉnh cầu quyền thành viên nhóm đã được chấp thuận

en: Group membership request rejected
vi_VN: Thỉnh cầu quyền thành viên nhóm đã bị từ chối

en: Group photo
vi_VN: Ảnh nhóm

[ctx: Group screen nav]
en: Cover Image
vi_VN: Ảnh Bìa

[ctx: Group screen nav]
en: Details
vi_VN: Chi tiết

[ctx: Group screen nav]
en: Invites
vi_VN: Thiệp mời

[ctx: Group screen nav]
en: Photo
vi_VN: Ảnh

[ctx: Group screen nav]
en: Request Membership
vi_VN: Thỉnh cầu quyền thành viên

[ctx: Group screen nav]
en: Settings
vi_VN: Thiết lập

[ctx: Group screen nav without counter]
en: Groups
vi_VN: Nhóm

[ctx: Group screen navigation title]
en: Home
vi_VN: Trang đầu

[ctx: Group screen page <title>]
en: User Groups
vi_VN: Nhóm thành viên

[ctx: Group settings on notification settings page]
en: Groups
vi_VN: Nhóm

en: Group settings were successfully updated.
vi_VN: Thiết lập nhóm đã được cập nhật thành công.

en: Groups
vi_VN: Nhóm

en: Groups Directory
vi_VN: Nhóm chỉ mục

en: Groups Settings
vi_VN: Thiết lập nhóm

[ctx: Groups admin Group Description column header]
en: Description
vi_VN: Mô tả

[ctx: Groups admin Group Name column header]
en: Name
vi_VN: Tên

[ctx: Groups admin Last Active column header]
en: Last Active
vi_VN: Lần sinh hoạt cuối

[ctx: Groups admin Privacy Status column header]
en: Status
vi_VN: Hiện trạng

en: Groups allow your users to organize themselves into specific public, private or hidden sections with separate activity streams and member listings.
vi_VN: Nhóm cho phép các thành viên của bạn hợp lại với nhau trong những khu vực công cộng, riêng tư hoặc ẩn với những luồng hoạng động riêng tư và danh sách thành viên riêng của họ.

[ctx: Groups per page (screen options)]
en: Groups
vi_VN: Nhóm

en: HTTP error.
vi_VN: Lỗi HTTP.

en: Help
vi_VN: Hỗ trợ

en: Hidden
vi_VN: Ẩn

en: Hidden Group
vi_VN: Nhóm riêng tư

en: History
vi_VN: Bản ghi quá trình

[ctx: Home page banner link title]
en: Home
vi_VN: Trang chủ

en: Hovering over a row in the pending accounts list will display action links that allow you to manage pending accounts. You can perform the following actions:
vi_VN: Di chuột lên trên một hàng trong danh sách các tài khoản đang chờ duyệt sẽ hiển thị các đường truyền liên kết cho phép bạn quản lý các tài khoản đang chờ duyệt.  Bạn có thể thực hiện các thao tác sau:

en: I understand the consequences of deleting this group.
vi_VN: Tôi hiểu rõ hậu quả của việc xóa nhóm này.

en: I understand the consequences.
vi_VN: Tôi hiểu rõ hậu quả việc này

en: I would like my site to appear in search engines, and in public listings around this network.
vi_VN: Tôi muốn trang mạng của tôi sẽ hiển thị trong công cụ tìm kiếm, và trong những danh sách công cộng trên mạng này.

en: IO error.
vi_VN: Lỗi IO.

en: If you click "Delete" under a specific group, or select a number of groups and then choose Delete from the Bulk Actions menu, you will be led to a page where you&#8217;ll be asked to confirm the permanent deletion of the group(s).
vi_VN: Nếu bạn bấm nút "Xóa" cho một nhóm, hoặc bạn chọn một số nhóm và chọn tùy chọn Xóa từ trình đơn Bulk Actions, bạn sẽ được dẫn đến một trang để xác nhận thực thi lệnh xóa vĩnh viễn các nhóm này.

en: If you have not received an email yet, <a href="%s">click here to resend it</a>.
vi_VN: Nếu bạn chưa nhận bức điện thư, bạn hãy <a href="%s">bấm vào đây để gởi lại</a>.

en: If you leave this page, you will lose any unsaved changes you have made to the group.
vi_VN: Nếu bạn rời trang này, những thay đổi mà bạn đã làm nhưng chưa lưu lại sẽ bị mất.

en: If you&#39;d like to delete the existing profile photo but not upload a new one, please use the delete tab.
vi_VN: Nếu bạn muốn xóa ảnh hồ sơ hiện có nhưng không cần tải lên một ảnh mới, bạn hãy dùng thẻ xóa.

en: If you&#8217;re not going to use a great domain, leave it for a new user. Now have at it!
vi_VN: Nếu bạn không dùng một tên mạng hay, bạn hãy để nó lại cho thành viên mới.  Rồi, tới luôn bác tài!

en: If you'd like to delete your current avatar but not upload a new one, please use the delete avatar button.
vi_VN: Nếu bạn muốn xoá ảnh đại diện hiện tại nhưng không muốn tải ảnh mới, vui lòng dùng nút xoá ảnh đại diện

en: If you'd like to delete your current cover image but not upload a new one, please use the delete Cover Image button.
vi_VN: Nếu bạn muốn xóa ảnh bìa hiện tại của bạn nhưng không tải lên hình mới, xin vui lòng sử dụng nút Xóa Ảnh Bìa

en: If you'd like to delete your current profile photo but not upload a new one, please use the delete profile photo button.
vi_VN: Nếu bạn cần xóa ảnh hồ sơ hiện có của bạn mà không cần tải lên ảnh mới, bạn nên dùng nút xóa ảnh hồ sơ.

en: If you'd like to remove the existing avatar but not upload a new one, please use the delete avatar button.
vi_VN: Nếu bạn muốn huỷ bỏ ảnh đại diện hiện tại nhưng không muốn tải lên một ảnh mới, vui lòng sử dụng nút xoá ảnh đại diện

en: If you'd like to remove the existing group cover image but not upload a new one, please use the delete group cover image button.
vi_VN: Nếu bạn muốn xóa ảnh bìa nhóm hiện tại nhưng không tải lên hình mới, xin vui lòng sử dụng nút xóa ảnh bìa nhóm.

en: If you'd like to remove the existing group profile photo but not upload a new one, please use the delete group profile photo button.
vi_VN: Nếu bạn muốn gỡ bỏ các ảnh hồ sơ nhóm hiện có mà không cần tải lên một ảnh mới, hãy dùng nút xóa ảnh hồ sơ nhóm.

en: In reply to
vi_VN: Phản hồi về

en: In reply to:
vi_VN: Trả lời

en: In the <strong>Activity</strong> column, above each activity it says &#8220;Submitted on,&#8221; followed by the date and time the activity item was generated on your site. Clicking on the date/time link will take you to that activity on your live site. Hovering over any activity gives you options to reply, edit, spam mark, or delete that activity.
vi_VN: Trong cột <strong>Hoạt động</strong>, phía trên mỗi hoạt động có dòng chữ là &#8220;Nộp lúc,&#8221; với ngày và giờ mà mỗi mục hoạt động đã được tạo ra trên trang mạng của bạn.  Bấm vào đường truyền ngày/giờ sẽ dẫn bạn đến hoạt động ấy trong trang mạng trực tuyến của bạn.  Di chuột trên các hoạt động sẽ cho bạn tùy chọn để phản hồi, chỉnh sửa, đánh dấu spam, hoặc xóa hoạt động ấy.

en: In the <strong>In Response To</strong> column, if the activity was in reply to another activity, it shows that activity's author's picture and name, and a link to that activity on your live site. If there is a small bubble, the number in it shows how many other activities are related to this one; these are usually comments. Clicking the bubble will filter the activity screen to show only related activity items.
vi_VN: Trong cột <strong>Hồi Đáp đến</strong>, nếu hoạt động A đã dùng để phản hồi cho hoạt động B, cột này sẽ hiển thị ảnh của người  tạo hoạt động A, và một đường truyến đến hoạt động A trên mạng trực tuyến của bạn.  Nếu có một bọt nước nhỏ, con số trong bọt nước đó dùng để chỉ có bao nhiêu hoạt động liên quan đến hoạt động A này; thường những con số này là con số các bình luận.  Bấm vào bọt nước để lọc màn hình hoạt động chỉ hiển thị các mục hoạt động liên quan đến hoạt động A này.

en: In the main column, you can edit the fields of the user&#39;s extended profile.
vi_VN: Bạn có thể chỉnh sửa trong cột chính các mục thuộc hồ sơ bổ sung cho thành viên.

en: In the right-hand column, you can update the user&#39;s status, delete the user&#39;s avatar, and view recent statistics.
vi_VN: Bạn có thể cập nhật trong cột bên phải hiện trạng thành viên, xóa avatar thành viên, và xem các thống kê gần đây.

en: Inactive <span class="count">(%s)</span> | Inactive <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Không hoạt động <span class="count">(%s)</span>

en: Inbox
vi_VN: Hộp thư

en: Invalid activation key.
vi_VN: Khóa kích hoạt không hợp lệ.

en: Invitations
vi_VN: Thiệp mời

en: Invite successfully removed
vi_VN: Thiệp mời đã được gỡ bỏ thành công

en: It looks like you do not have a webcam or we were unable to get permission to use your webcam. Please upload a photo instead.
vi_VN: Dường như bạn không có webcam hoặc là phần mềm không được quyền dùng webcam của bạn.  Bạn cần tải một ảnh lên để thay thế.

en: It&#8216;s what makes <del>time travel</del> BuddyPress possible!
vi_VN: It&#8216;s là điều đã cho phép BuddyPress thực hiện một cuộc <del>du hành thời gian</del>!

en: Item, Link, Type
vi_VN: Mục, đường truyền, dạng

en: January
vi_VN: Tháng 1

en: Join Group
vi_VN: Gia nhập nhóm

en: Joined a group
vi_VN: Đã gia nhập một nhóm

en: July
vi_VN: Tháng 7

en: June
vi_VN: Tháng 6

en: Kick &amp; Ban
vi_VN: Đá &amp; Cấm

en: Kick and ban this member
vi_VN: Đá và cấm thành viên này

[ctx: Label for the Title field of the Recent Networkwide Posts widget]
en: Title:
vi_VN: Tựa:

en: Last Active
vi_VN: Hoạt động lần cuối

en: Last Sent
vi_VN: Lần gởi cuối

en: Last active: %1$s
vi_VN: Lần sinh hoạt cuối: %1$s

en: Last notified: %s
vi_VN: Thông báo lần cuối: %s

en: Latest Post: %s
vi_VN: Bài mới nhất: %s

en: Lead Developer
vi_VN: Lập trình viên trưởng

en: Leave Group
vi_VN: Rời khỏi nhóm

en: Leave a reply
vi_VN: Hồi đáp

en: Let your users make connections so they can track the activity of others and focus on the people they care about the most.
vi_VN: Cho phép thành viên của bạn tạo kết nối để họ có thể tập trung theo dõi hành động của những thành viên mà họ quan tâm nhất.

en: Link
vi_VN: Đường truyền

en: Link to full size image
vi_VN: Liên kết đến ảnh kích thước đầy đủ

en: Link widget title to Blogs directory
vi_VN: Nối kết tên widget đến thư mục Blog

en: Link widget title to Groups directory
vi_VN: Nối kết tên widget đến thư mục Nhóm

en: Link widget title to Members directory
vi_VN: Nối kết tên widget đến thư mục Thành viên

en: Links
vi_VN: Liên kết

en: Load More
vi_VN: Nạp thêm nữa

en: Load Newest
vi_VN: Nạp mới nhất

en: Log In
vi_VN: Đăng nhập

en: Log Out
vi_VN: Đăng nhập

en: Logged-In
vi_VN: Đã đăng nhập

en: Logged-Out
vi_VN: Đã đăng xuất

en: Lost your password?
vi_VN: Mất mật khẩu?

en: M j, Y @ G:i
vi_VN: j M Y @ G:i

en: Main Settings
vi_VN: Cài Đặt Chính

en: Maintenance Release | Maintenance Releases
vi_VN[0]: Phiên bản bảo trì

en: Maintenance and Security Release | Maintenance and Security Releases
vi_VN[0]: Phiên bản bảo trì

en: Make sure to upload a unique file
vi_VN: Bạn nhớ tải lên một tập tin độc đáo nha

en: Manage Comments
vi_VN: Quản lý bình luận

en: Manage Invitations
vi_VN: Quản lý thiệp mời

en: Manage Members
vi_VN: Quản lý thành viên

en: Manage Posts
vi_VN: Quản lý bài viết

en: Manage Signups
vi_VN: Quản lý ghi danh

en: March
vi_VN: Tháng 3

en: Mark as Favorite
vi_VN: Đánh dấu là ưa thích

en: Mark as Spam
vi_VN: Đánh dấu là spam

en: Mark read
vi_VN: Đánh dấu đã đọc

en: Mark unread
vi_VN: Đánh dấu chưa đọc

en: Max friends to show:
vi_VN: Số bạn tối đa để hiển thị:

en: Max groups to show:
vi_VN: Số nhóm tối đa để hiển thị:

en: Max members to show:
vi_VN: Số thành viên tối đa để hiển thị:

en: Max posts to show:
vi_VN: Số bài viết tối đa để hiển thị:

en: May
vi_VN: Tháng 5

en: Member
vi_VN: Thành viên

en: Member Types
vi_VN: Dạng thành viên

en: Member changed profile picture
vi_VN: Thành viên đã đổi ảnh hồ sơ

[ctx: Member profile main navigation]
en: Profile
vi_VN: Hồ sơ

[ctx: Member profile view]
en: View
vi_VN: Xem

en: Member type already exists.
vi_VN: Dạng thành viên này đã tồn tại.

en: Members
vi_VN: Thành viên

en: Members Directory
vi_VN: Thư mục thành viên

en: Membership Requested
vi_VN: Thỉnh cầu quyền thành viên

en: Membership Requests
vi_VN: Thỉnh cầu quyền thành viên

en: Membership for group "%s" accepted
vi_VN: Quyền thành viên cho nhóm "%s" đã được chấp nhận

en: Membership for group "%s" rejected
vi_VN: Quyền thành viên cho nhóm "%s" đã bị từ chối

en: Memberships
vi_VN: Thành viên

en: Memory exceeded. Please try another smaller file.
vi_VN: Đã quá memory được cho phép.  Xin bạn vui lòng thử một tập tin với kích cỡ nhỏ hơn.

en: Mentions
vi_VN: Đề cập

en: Message
vi_VN: Thông điệp

en: Message could not be sent because you have entered an invalid username. Please try again.
vi_VN: Tin nhắn không được gửi do bạn đã nhập sai tên tài khoản. Vui lòng thử lại.

en: Message could not be sent. Please enter a recipient.
vi_VN: Tin nhắn của bạn không được gửi. Vui lòng nhập người nhận.

en: Message deleted.
vi_VN: Đã xóa thông điệp.

[ctx: Message dropdown filter]
en: All
vi_VN: Tất cả

[ctx: Message dropdown filter]
en: Read
vi_VN: Đã đọc

[ctx: Message dropdown filter]
en: Unread
vi_VN: Chưa đọc

[ctx: Message management markup]
en: Mark as Read
vi_VN: Đánh dấu đã đọc

[ctx: Message management markup]
en: Mark as Unread
vi_VN: Đánh dấu chưa đọc

en: Message marked as read.
vi_VN: Thông điệp đã được đánh dấu đã đọc.

en: Message marked unread.
vi_VN: Thông điệp đã được đánh dấu chưa đọc.

en: Message successfully sent.
vi_VN: Tin nhắn được gửi đi thành công.

en: Message was not sent. Please try again.
vi_VN: Tin nhắn chưa được gửi. Vui lòng thử lại

en: Messages
vi_VN: Thông điệp

en: Messages deleted.
vi_VN: Đã xóa thông điệp.

en: Messages marked as read
vi_VN: Thông được đã được đánh đọc đã đọc.

en: Messages marked as unread.
vi_VN: Thông điệp đã được đánh dấu chưa đọc.

en: Missing a temporary folder.
vi_VN: Thiếu thư mục tạm thời.

en: Moderating Activity
vi_VN: Đang xét duyệt hoạt động

en: Moderator
vi_VN: Trình duyệt viên

en: Moderator Of
vi_VN: Trình duyệt viên của

en: Moderators
vi_VN: Trình duyệt viên

en: Month
vi_VN: tháng

en: Most Members
vi_VN: Nhiều thành viên nhất

en: Most Popular
vi_VN: Phổ biến nhất

en: Most Posts
vi_VN: Bài nhiều nhất

en: Must be at least 4 characters, letters and numbers only. It cannot be changed so choose carefully!)
vi_VN: Ít nhất là 4 ký tự, chỉ được là chữ hoặc số.  Vì không thể đổi sau này, bạn hãy chọn lựa thật cẩn thận!)

en: Must-Use <span class="count">(%s)</span> | Must-Use <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Cần dùng <span class="count">(%s)</span>

en: My Account
vi_VN: Tài khoản của tôi

[ctx: My Account Activity sub nav]
en: Activity
vi_VN: Hoạt động

[ctx: My Account Activity sub nav]
en: Favorites
vi_VN: Ưa thích

[ctx: My Account Activity sub nav]
en: Friends
vi_VN: Bạn bè

[ctx: My Account Activity sub nav]
en: Groups
vi_VN: Nhóm

[ctx: My Account Activity sub nav]
en: Personal
vi_VN: Cá nhân

[ctx: My Account Friends menu]
en: Friends
vi_VN: Bạn bè

[ctx: My Account Friends menu sub nav]
en: Friendships
vi_VN: Bạn bè

[ctx: My Account Friends menu sub nav]
en: No Pending Requests
vi_VN: Không có thỉnh cầu chờ duyệt

[ctx: My Account Groups]
en: Groups
vi_VN: Nhóm

[ctx: My Account Groups sub nav]
en: Create a Group
vi_VN: Tạo nhóm

[ctx: My Account Groups sub nav]
en: Memberships
vi_VN: Thành viên

[ctx: My Account Groups sub nav]
en: No Pending Invites
vi_VN: Không có thiệp mời chờ duyệt

[ctx: My Account Notification]
en: Notifications
vi_VN: Thông báo

[ctx: My Account Notification sub nav]
en: Read
vi_VN: Đã đọc

[ctx: My Account Notification sub nav]
en: Unread
vi_VN: Chưa đọc

[ctx: My Account Profile]
en: Profile
vi_VN: Hồ sơ

[ctx: My Account Profile sub nav]
en: Change Cover Image
vi_VN: Đổi Ảnh Bìa

[ctx: My Account Profile sub nav]
en: Change Profile Photo
vi_VN: Đổi ảnh hồ sơ

[ctx: My Account Profile sub nav]
en: Edit
vi_VN: Chỉnh sửa

[ctx: My Account Profile sub nav]
en: View
vi_VN: Xem

[ctx: My Account Settings sub nav]
en: Profile
vi_VN: Hồ sơ

en: My Favorites
vi_VN: Ưa thích của tôi

en: My Favorites %s
vi_VN: Sở thích của Tôi %s

en: My Favorites <span>%s</span>
vi_VN: Ưa thích của tôi <span>%s</span>

en: My Friends
vi_VN: Bạn bè của tôi

en: My Friends %s
vi_VN: Bạn của Tôi %s

en: My Friends <span>%s</span>
vi_VN: Bạn bè của tôi <span>%s</span>

[ctx: My Group screen nav]
en: Activity
vi_VN: Hoạt động

[ctx: My Group screen nav]
en: Manage
vi_VN: Quản lý

[ctx: My Group screen nav]
en: Members %s
vi_VN: Thành viên %s

[ctx: My Group screen nav]
en: Send Invites
vi_VN: Gởi thiệp mời

en: My Groups %s
vi_VN: Nhóm của Tôi %s

en: My Groups <span>%s</span>
vi_VN: Nhóm của tôi <span>%s</span>

[ctx: My Groups page <title>]
en: Memberships
vi_VN: Thành viên

en: My Messages
vi_VN: Thông điệp của tôi

en: My Profile
vi_VN: Hồ sơ của tôi

en: My Sites
vi_VN: Trang mạng của tôi

en: My Sites %s
vi_VN: Trang của Tôi %s

en: My Sites <span>%s</span>
vi_VN: Trang mạng của tôi <span>%s</span>

en: My Topics <span>%s</span>
vi_VN: Chủ đề của tôi  <span>%s</span>

en: My groups
vi_VN: Nhóm của tôi

en: Name
vi_VN: Tên

en: Name and Description
vi_VN: Tên và Mô tả

en: Never active
vi_VN: Chưa có hoạt động nào

en: New Groups
vi_VN: Nhóm mới

en: New Members
vi_VN: Thành viên mới

en: New Password
vi_VN: Mật khẩu mới

en: New Post
vi_VN: Bài mới

en: New Reply
vi_VN: Trả lời

en: New Sites
vi_VN: Trang mạng mới

en: New Topic
vi_VN: Chủ đề mới

en: New friendship created
vi_VN: Tình bạn mới đã được tạo dựng

en: New friendships
vi_VN: Bạn mới

en: New member registered
vi_VN: Thành viên mới giờ đã ghi danh

en: New post comment posted
vi_VN: Bình luận bài viết mới đã đăng

en: New post published
vi_VN: Bài mới đã được đăng

en: New site created
vi_VN: Trang mạng mới đã được tạo

en: Newest
vi_VN: Mới nhất

en: Newest First
vi_VN: Sắp mới trước

en: Newest Registered
vi_VN: Ghi danh mới nhất

en: Newly Created
vi_VN: Vừa tạo

en: Next Entries &rarr;
vi_VN: Bài viết tiếp theo &rarr;

en: Next Step
vi_VN: Bước kế tiếp

en: No
vi_VN: Không

en: No Admins
vi_VN: Không Admins

en: No Comments &#187;
vi_VN: Không có bình luận &#187;

en: No Group Profile Photo
vi_VN: Không có ảnh hồ sơ nhóm

en: No Mods
vi_VN: Không Mods

en: No Subject
vi_VN: Không có tiêu đề

en: No activities found.
vi_VN: Không tìm thấy hoạt động nào.

en: No activity found with this ID.
vi_VN: Không thấy hoạt động nào với ID này.

en: No changes were made to this account.
vi_VN: Không có thay đổi nào được áp dụng vào tài khoản này.

en: No changes were made to your account.
vi_VN: Không có thay đổi nào được áp dụng vào tài khoản của bạn.

en: No components found.
vi_VN: Không tìm thấy components nào cả.

en: No file was uploaded.
vi_VN: Không có tập tin nào được tải lên.

en: No groups found.
vi_VN: Không tìm thấy nhóm nào cả.

en: No groups matched the current filter.
vi_VN: Không tìm thấy nhóm nào khớp với bộ lọc đang có.

en: No members of this type
vi_VN: Không tìm thấy thành viên dạng này

en: No members were found.
vi_VN: Không tìm thấy thành viên nào cả.

en: No new notifications
vi_VN: Không có thông báo mới nào

en: No new notifications.
vi_VN: Không có thông báo mới.

en: No one has signed up yet!
vi_VN: Chưa có ai ghi danh cả!

en: No pending accounts found.
vi_VN: Không tìm thấy tài khoản chờ duyệt nào.

en: No photo was captured. Click on the "Capture" button to take your photo.
vi_VN: Hiện không có ảnh chụp.  Bạn bấm vào nút "Chụp" để chụp ảnh.

en: No posts found. Try a different search?
vi_VN: Không tìm thấy bài viết, hãy thử tìm kiếm với một từ khoá khác

en: No, do not send email
vi_VN: Không, đừng gửi  email

en: None
vi_VN: Không

en: Not Found
vi_VN: Không tìm thấy

en: Not Required
vi_VN: Không bắt buộc

en: Not Spam
vi_VN: Không phải Spam

en: Not recently active
vi_VN: Ít sinh hoạt gần đây

en: Not starred
vi_VN: Không có sao

en: Note: Any fields in the first group will appear on the signup page.
vi_VN: Lưu ý: Không có bất kỳ trường nào trong nhóm đầu tiên sẽ xuất hiện trong trang đăng nhập

en: Notice activated successfully.
vi_VN: Cảnh báo được kích hoạt thành công.

en: Notice deactivated successfully.
vi_VN: Cảnh báo được gỡ xuống thành công.

en: Notice deleted successfully.
vi_VN: Cảnh báo được xóa thành công.

en: Notice successfully created.
vi_VN: Cảnh báo được tạo thành công.

en: Notice was not created. Please try again.
vi_VN: Cảnh báo không được tạo. Vui lòng thử lại.

en: Notices
vi_VN: Thông báo

en: Notification
vi_VN: Thông báo

[ctx: Notification screen nav]
en: Read
vi_VN: Đã đọc

[ctx: Notification screen nav]
en: Unread
vi_VN: Chưa đọc

en: Notification settings
vi_VN: Cài đặt thông báo

en: Notification successfully deleted.
vi_VN: Thông báo đã được xóathành công.

en: Notification successfully marked read.
vi_VN: Thông báo đã được đánh dấu thành công là đã đọc.

en: Notification successfully marked unread.
vi_VN: Thông báo đã được đánh dấu thành công là chưa đọc.

en: Notifications
vi_VN: Thông báo

en: Notifications deleted.
vi_VN: Đã xóa thông báo.

en: Notifications marked as read
vi_VN: Đánh dấu thông báo là đã đọc

en: Notifications marked as unread.
vi_VN: Đánh dấu thông báo là chưa đọc.

en: Notify group members of these changes via email
vi_VN: Thông báo thành viên các thay đổi này qua email

en: Notify members of relevant activity with a toolbar bubble and/or via email, and allow them to customize their notification settings.
vi_VN: Thông báo cho thành viên về các hoạt động liên quan bằng một công cụ bọt nước hoặc qua điện thư, và cho phép thành viên tùy chỉnh thiết lập thông báo của riêng họ.

en: November
vi_VN: Tháng 11

en: Number field
vi_VN: Trường số

[ctx: Number of new activity mentions]
en: %s new | %s new
vi_VN[0]: %s mới

en: October
vi_VN: Tháng 10

en: Oldest
vi_VN: Cũ nhất

en: Oldest First
vi_VN: Sắp cũ trước

en: Once you have built up friend connections you will be able to invite others to your group.
vi_VN: Một khi bạn đã kết nối bạn bè, bạn sẽ được quyền mời họ gia nhập nhóm của bạn.

en: Once you've made some friendships, you'll be able to invite those members to this group.
vi_VN: Một khi đã kết bạn, bạn có thể mời những bạn ấy gia nhập nhóm này.

en: One of the password fields was empty.
vi_VN: Một trong các mục mật khẩu còn để trống.

en: Only the group creator may continue editing this group.
vi_VN: Chỉ có người tạo nhóm mới được quyền tiếp tục chỉnh sửa nhóm này.

en: Only users who are invited can join the group.
vi_VN: Chỉ có các thành viên được mời mới có thể gia nhập nhóm.

en: Only users who request membership and are accepted can join the group.
vi_VN: Chỉ có các độc giả ghi danh thỉnh cầu quyền thành viên và được chấp thuận mới có thể gia nhập nhóm.

en: Options
vi_VN: Tùy chọn

en: Order By:
vi_VN: Xếp theo thứ tự:

en: Overview
vi_VN: Tổng quan

en: Page %s
vi_VN: Trang %s

[ctx: Page <title>]
en: Notifications
vi_VN: Thông báo

[ctx: Page and <title>]
en: My Activity
vi_VN: Hoạt động của tôi

en: Page not found
vi_VN: Không tìm thấy trang này

[ctx: Page title]
en: My Profile
vi_VN: Hồ sơ của tôi

[ctx: Page title for the Activity directory.]
en: Activity
vi_VN: Hoạt động

[ctx: Page title for the Groups directory.]
en: Groups
vi_VN: Nhóm

[ctx: Page title for the Members directory.]
en: Members
vi_VN: Thành viên

[ctx: Page title for the Sites directory.]
en: Sites
vi_VN: Trang mạng

[ctx: Page title for the user activation screen.]
en: Activate
vi_VN: Kích hoạt

[ctx: Page title for the user registration screen.]
en: Register
vi_VN: Ghi danh

en: Pages
vi_VN: Trang

en: Pages:
vi_VN: Trang:

en: Password
vi_VN: Mật khẩu

en: Password Lost and Found
vi_VN: Tạo mật khẩu mới

en: Password Protected
vi_VN: Mật khẩu bảo vệ

[ctx: Pending Accounts per page (screen options)]
en: Pending Accounts
vi_VN: Tài khoản chờ duyệt

[ctx: Pending signup action]
en: Activate
vi_VN: Kích hoạt

[ctx: Pending signup action]
en: Email
vi_VN: Điện thư

en: Permanent Link to
vi_VN: Link bài viết

en: Permanent link to this post
vi_VN: Đường truyền thường trực của bài viết này

en: Photo
vi_VN: Ảnh

en: Please <a href="%s" title="Create an account">create an account</a> to get started.
vi_VN: Hãy <a href="%s" title="Create an account">tạo tài khoản mới</a> để bắt đầu.

en: Please allow us to access to your camera.
vi_VN: Xin chấp thuận cho phần mềm quyền truy cập camera của bạn.

en: Please check your email address.
vi_VN: Xin vui lòng kiểm tra địa chỉ điện thư.

en: Please do not leave the comment area blank.
vi_VN: Xin vui lòng đừng để bình luận trống rỗng.

en: Please enter a username
vi_VN: Xin điền tên đăng nhập

en: Please enter options for this Field:
vi_VN: Xin nhập tùy chọn cho mục này:

en: Please enter some content to post.
vi_VN: Xin điền một vài câu vào bài viết.

en: Please fill in all of the required fields
vi_VN: Xin điền vào tất cả các mục bắt buộc

en: Please make sure you enter your password twice
vi_VN: Bạn nhớ nhập mật khẩu 2 lần

en: Please make sure you give the group a name.
vi_VN: Bạn nhớ đặt tên cho nhóm.

en: Please provide a valid activation key.
vi_VN: Bạn vui lòng nhập vào một khóa kích hoạt hợp lệ.

en: Please try uploading this file with the %1$sbrowser uploader%2$s.
vi_VN: Bạn hãy thử tải tập tin này lên với %1$sbrowser uploader%2$s.

en: Please wait as we access your camera.
vi_VN: Xin vui lòng chờ đợi trong khi phần mềm truy cập camera của  bạn.

en: Popular
vi_VN: Phổ biến

en: Post
vi_VN: Bài viết

en: Post In Group Forum:
vi_VN: Đăng trong diễn đàn nhóm:

en: Post Reply
vi_VN: Đăng phản hồi

en: Post Topic
vi_VN: Đăng chủ đề

[ctx: Post Type generic activity post admin filter]
en: New item published
vi_VN: Bài mới đã được đăng

[ctx: Post Type generic comments activity admin filter]
en: New item comment posted
vi_VN: Bình luận mới được đăng

en: Post Update
vi_VN: Cập nhật bài viết

en: Post a New Topic:
vi_VN: Đăng một chủ đề mới:

en: Post in
vi_VN: Đăng trong

en: Post what's new
vi_VN: Đăng tin tức mới

[ctx: Post written by...]
en: by %s
vi_VN: bởi %s

en: Posted a status update
vi_VN: Đăng cập nhật hiện trạng

en: Posts
vi_VN: Bài viết

en: Primary Item ID
vi_VN: ID mục chính

en: Primary Navigation
vi_VN: Bảng điều khiển chính

en: Privacy
vi_VN: Quyền riêng tư

en: Privacy Options
vi_VN: Tùy chọn quyền riêng tư

en: Privacy: I would like my site to appear in search engines, and in public listings around this network
vi_VN: Tôi muốn trang của tôi xuất hiện trên Search Engines, và trên những danh sách mở trên mạng

en: Private
vi_VN: Riêng tư

en: Private Group
vi_VN: Nhóm ẩn

en: Private Message
vi_VN: Thông điệp riêng tư

en: Private Messages
vi_VN: Thông điệp riêng tư

en: Private Messaging
vi_VN: Thông điệp riêng tư

en: Profile
vi_VN: Cá nhân

en: Profile Details
vi_VN: Chi tiết hồ sơ

en: Profile Photo
vi_VN: Ảnh hồ sơ

en: Profile Photo Uploads
vi_VN: Tải ảnh hồ sơ lên

en: Profile Settings
vi_VN: Cài Đặt Hồ Sơ

en: Profile Syncing
vi_VN: Đồng bộ hóa hồ sơ

en: Profile Updates
vi_VN: Cập nhật hồ sơ

[ctx: Profile activity screen nav]
en: Activity
vi_VN: Hoạt động

[ctx: Profile activity screen sub nav]
en: Favorites
vi_VN: Ưa thích

[ctx: Profile activity screen sub nav]
en: Friends
vi_VN: Bạn bè

[ctx: Profile activity screen sub nav]
en: Groups
vi_VN: Nhóm

[ctx: Profile activity screen sub nav]
en: Mentions
vi_VN: Đề cập

[ctx: Profile activity screen sub nav]
en: Personal
vi_VN: Cá nhân

en: Profile field requirement is missing.
vi_VN: Không có trường thông tin yêu cầu

en: Profile field type is missing.
vi_VN: Không có trường thông tin này

en: Profile fields must have a name.
vi_VN: Trường thông tin cần đặt tên

[ctx: Profile header menu]
en: Profile
vi_VN: Hồ sơ

[ctx: Profile header sub menu]
en: Change Cover Image
vi_VN: Đổi Ảnh Bìa

[ctx: Profile header sub menu]
en: Change Profile Photo
vi_VN: Đổi ảnh hồ sơ

[ctx: Profile header sub menu]
en: Edit
vi_VN: Chỉnh sửa

[ctx: Profile header sub menu]
en: View
vi_VN: Xem

en: Profile not recently updated.
vi_VN: Hồ sơ gần đây không được cập nhật.

en: Profile photo of %s
vi_VN: Ảnh hồ sơ của %s

en: Profile photo preview
vi_VN: Xem trước ảnh hồ sơ

en: Profile photo to crop
vi_VN: Ảnh hồ sơ để chỉnh cắt

en: Profile photo was deleted.
vi_VN: Ảnh hồ sơ đã được xóa.

en: Profile photos of online users
vi_VN: Ảnh hồ sơ của các thành viên online

en: Profile photos of recently active members
vi_VN: Ảnh hồ sơ của các thành viên đang hoạt động

en: Profile picture
vi_VN: Ảnh hồ sơ

en: Profile picture of %s
vi_VN: Ảnh hồ sơ của %s

en: Profile picture of site author %s
vi_VN: Ảnh hồ sơ của người tạo mạng %s

en: Profile picture of the author of the site %s
vi_VN: Ảnh hồ sơ của người tạo mạng %s

[ctx: Profile screen nav]
en: Notifications
vi_VN: Thông báo

[ctx: Profile settings sub nav]
en: Profile Visibility
vi_VN: Độ hiển thị hồ sơ

en: Profile updated %s
vi_VN: Hồ sơ đã được cập nhật %s

en: Profile updated.
vi_VN: Hồ sơ đã cập nhật.

en: Project Lead
vi_VN: Trưởng dự án

en: Project Leaders
vi_VN: Nhóm trưởng dự án

en: Promote to Admin
vi_VN: Thăng cấp làm Admin

en: Promote to Mod
vi_VN: Thăng cấp làm Mod

en: Proudly powered by <a href="%1$s">WordPress</a> and <a href="%2$s">BuddyPress</a>.
vi_VN: Mang đến bởi <a href="%1$s">WordPress</a> and <a href="%2$s">BuddyPress</a>.

en: Public
vi_VN: Công cộng

en: Public Group
vi_VN: Nhóm công cộng

en: Public Message
vi_VN: Thông điệp công cộng

en: Public group activity feed of which %s is a member.
vi_VN: Feed của hoạt động nhóm công cộng mà %s là thành viên trong những nhóm ấy.

en: RSS feed 'id' must be defined
vi_VN: ID RSS Feed cần phải được xác định

en: Random Group
vi_VN: Nhóm ngẫu nhiên

en: Random Member
vi_VN: Thành viên ngẫu nhiên

en: Random Site
vi_VN: Mạng ngẫu nhiên

en: Read
vi_VN: Đã đọc

en: Read the rest of this entry &rarr;
vi_VN: Đọc phần còn lại của chủ đề này &rarr;

en: Recent Networkwide Posts
vi_VN: Bài đăng trên mạng gần đây

en: Recently Active
vi_VN: Sinh hoạt gần đây

en: Recently Active Members
vi_VN: Thành viên hoạt động gần đây

en: Recently Joined
vi_VN: Vừa mới gia nhập

en: Record activity for new posts and comments from your site.
vi_VN: Lưu hoạt động cho bài viết mới và bình luận trên trang của bạn.

en: Record activity for new sites, posts, and comments across your network.
vi_VN: Lưu hoạt động cho trang mạng mới, bài viết và bình luận trên cộng đồng của bạn.

[ctx: Records the timestamp that the user registered into the activity stream]
en: registered %s
vi_VN: ghi danh %s

en: Register
vi_VN: Ghi danh

en: Registered
vi_VN: Đã ghi danh

en: Registered on: %s
vi_VN: Đã đăng ký vào: %s

en: Registering for this site is easy, just fill in the fields below and we'll get a new account set up for you in no time.
vi_VN: Để tránh spam chúng tôi cần bạn điền đúng địa chỉ mail và kích hoạt để đăng nhập.

en: Registering for this site is easy. Just fill in the fields below, and we'll get a new account set up for you in no time.
vi_VN: Ghi danh vô cùng dễ dàng.  Bạn chỉ cần điền các thông tin bên dưới, bạn sẽ có ngay tài khoản tham gia với chúng tôi.

en: Registration
vi_VN: Ghi danh

en: Registration is disabled. %s
vi_VN: Ghi danh đã bị khóa %s

en: Reject
vi_VN: Từ chối

en: Rejected
vi_VN: Đã từ chối

en: Remember Me
vi_VN: Ghi nhớ

en: Remove
vi_VN: Gỡ bỏ

en: Remove Ban
vi_VN: Gỡ bỏ lệnh cấm

en: Remove Favorite
vi_VN: Gỡ bỏ ưa thích

en: Remove Invite
vi_VN: Gỡ bỏ thiệp mời

en: Remove all starred messages in this thread
vi_VN: Gỡ bỏ tất cả thông điệp dùng sao  trong luồng này

en: Remove from group
vi_VN: Gỡ bỏ từ nhóm

en: Remove star
vi_VN: Gỡ bỏ sao

en: Remove this member
vi_VN: Gỡ bỏ thành viên này

en: Repair
vi_VN: Sửa

en: Repair Items
vi_VN: Tu sửa các loại

en: Repair member "last activity" data.
vi_VN: Tu sửa dữ liệu "hoạt động cuối cùng" của thành viên

en: Repeat New Password
vi_VN: Nhập lại mật khẩu mới

en: Replied to a status update
vi_VN: Đã phản hồi đến một cập nhật hiện trạng

en: Replies disabled
vi_VN: Phản hồi đã bị khóa

en: Reply
vi_VN: Phản hồi

en: Reply Posted!
vi_VN: Phản hồi đã được đăng!

en: Reply to Activity
vi_VN: Phản hồi về hoạt động

en: Reply to Message
vi_VN: Trả lời Tin nhắn

en: Repopulating Blogs records&hellip; %s
vi_VN: Đang nhập lại các dữ liệu blog&hellip; %s

en: Request Membership
vi_VN: Thỉnh cầu quyền thành viên

en: Request Pending
vi_VN: Thỉnh cầu chờ duyệt

en: Request Sent
vi_VN: Thỉnh cầu đã gởi

en: Requests
vi_VN: Đề nghị

en: Required
vi_VN: Bắt buộc

en: Requirement
vi_VN: Điều kiện

en: Resend Activation Emails
vi_VN: Gởi lại điện thư kích hoạt

en: Retired <span class="count">(%s)</span> | Retired <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Hết xài <span class="count">(%s)</span>

en: Roles
vi_VN: Quyền

en: Save
vi_VN: Lưu

en: Save Changes
vi_VN: Lưu thay đổi

en: Save Settings
vi_VN: Lưu thiết lập

en: Search
vi_VN: Tìm

en: Search Activity...
vi_VN: Tìm hoạt động ...

en: Search Friends...
vi_VN: Tìm bạn ...

en: Search Members...
vi_VN: Tìm thành viên ...

en: Search Messages
vi_VN: Tìm thông điệp

en: Search Messages...
vi_VN: Tìm thông điệp ...

en: Search Notifications...
vi_VN: Tìm thông báo

en: Search Pending Users
vi_VN: Tìm thành viên chờ duyệt

en: Search Results
vi_VN: Kết quả tìm kiếm

en: Search all Activity
vi_VN: Tìm tất cả hoạt động

en: Search all Groups
vi_VN: Tìm tất cả các nhóm

en: Search anything...
vi_VN: Tìm bất cứ điều gì ..

en: Search for:
vi_VN: Tìm kiếm:

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
vi_VN: Kết quả tìm kiếm cho &#8220;%s&#8221;

en: Search sites...
vi_VN: Tìm trang mạng ...

en: Second Footer Widget Area
vi_VN: 	Khu vực Footer Widget thứ hai

en: Secondary Item ID
vi_VN: ID mục phụ

en: Security Release | Security Releases
vi_VN[0]: Phiên bản bảo mật

en: Security error.
vi_VN: Lỗi bảo mật.

en: See All
vi_VN: Xem tất cả

en: Select
vi_VN: Chọn

en: Select %s
vi_VN: Chọn %s

en: Select Bulk Action
vi_VN: Chọn Bulk Action

en: Select activity item %1$d
vi_VN: Chọn mục hoạt động %1$d

en: Select activity type
vi_VN: Chọn loại hoạt động

en: Select all
vi_VN: Chọn tất cả

en: Select an image
vi_VN: Chọn một ảnh

en: Select friends to invite.
vi_VN: Chọn bạn để mời.

en: Select group %1$d
vi_VN: Chọn nhóm %1$d

en: Select group role for member
vi_VN: Chọn vai trò trong nhóm cho thành viên

en: Select member type
vi_VN: Chọn loại thành viên

en: Select people to invite from your friends list.
vi_VN: Chọn thành viên để mời từ danh sách bạn bè.

en: Select this message
vi_VN: Chọn tin nhắn này

en: Select this notification
vi_VN: Chọn thông báo này

en: Select user: %s
vi_VN: Chọn thành viên: %s

en: Select visibility
vi_VN: Lựa chọn mục có thể hiển thị

en: Select your File
vi_VN: Hãy chọn tập tin của bạn

en: Select:
vi_VN: Chọn:

en: Send Invites
vi_VN: Gởi thiệp mời

en: Send Message
vi_VN: Gởi thông điệp

en: Send Reply
vi_VN: Gởi phản hồi

en: Send Request
vi_VN: Gởi thỉnh cầu

en: Send To (Username or Friend's Name)
vi_VN: Gởi đến (dùng tên tài khoản hoặc tên người bạn)

en: Send a Reply
vi_VN: Gởi một phản hồi

en: Send an email notice when:
vi_VN: Gởi một bức email thông báo vào lúc:

en: Sent
vi_VN: Đã gởi

en: Sent %s
vi_VN: Đã gởi %s

en: Sent Messages
vi_VN: Gửi tin nhắn

en: Sent:
vi_VN: Đã gởi:

[ctx: Separator in time since]
en: ,
vi_VN: .

en: September
vi_VN: Tháng 9

en: Settings
vi_VN: Thiết lập

[ctx: Settings page header]
en: Profile Fields
vi_VN: Mục hồ sơ

en: Should this group have a forum?
vi_VN: Nhóm này nên có một diễn đàn không?

en: Show a Log In form to logged-out visitors, and a Log Out link to those who are logged in.
vi_VN: Hiển thị bản trực Đăng Nhập cho các thành viên đã đăng xuất, và hiển thị một đường truyền Đăng Xuất cho những thành viên đã đăng nhập.

en: Show all
vi_VN: Hiển thị tất cả

en: Show all %d comments
vi_VN: Hiển thị tất cả bình luận trong %d

en: Show all comments for this thread
vi_VN: Hiển thị tất cả bình luận cho luồng này

en: Show the Toolbar for logged out users
vi_VN: Hiển thị Toolbar cho các thành viên đã đăng xuất

en: Show:
vi_VN: Hiển thị:

en: Sign Up
vi_VN: Ghi danh

en: Site
vi_VN: Trang

en: Site Activity
vi_VN: Dòng thời gian

en: Site Directory
vi_VN: Thư mục trang mạng

en: Site Domain:
vi_VN: Tên domain mạng:

en: Site Name:
vi_VN: Tên trang mạng:

en: Site Title
vi_VN: Tiêu đề trang mạng

en: Site Title:
vi_VN: Tiêu đề trang mạng:

en: Site Tracking
vi_VN: Theo dõi trang mạng

en: Site URL
vi_VN: Đường dẫn của trang

en: Site Wide Activity RSS Feed
vi_VN: RSS Feed của hoạt động toàn mạng

en: Site registration is currently disabled
vi_VN: Ghi danh trang mạng hiện đang bị khóa

en: Sites
vi_VN: Trang mạng

en: Some of these tools create substantial database overhead. Avoid running more than one repair job at a time.
vi_VN: Một vài công cụ trong này sẽ tạo ra phí tổn tài nguyên database trầm trọng.  Bạn nên ráng tránh việc dùng quá 1 chỉ lệnh tu sửa  trong mỗi lần thực thi.

en: Sorry, but you are looking for something that isn't here.
vi_VN: Xin lỗi, mục bạn đang tìm kiếm không có ở đây

en: Sorry, no attachments matched your criteria.
vi_VN: Xin lỗi, không tìm thấy file đính kèm nào phù hợp với từ khoá

en: Sorry, no members were found.
vi_VN: Xin lỗi bạn nhưng không tìm thấy thành viên nào.

en: Sorry, no messages were found.
vi_VN: Xin lỗi bạn nhưng không tìm thấy thông điệp nào.

en: Sorry, no notices were found.
vi_VN: Xin lỗi bạn nhưng không tìm thấy thông báo nào.

en: Sorry, no posts matched your criteria.
vi_VN: Xin lỗi, không có bài viết nào khớp với kết quả tìm kiếm

en: Sorry, that email address is already used!
vi_VN: Xin lỗi bạn nhưng địa chỉ điện thư ấy đã được dùng!

en: Sorry, that email address is not allowed!
vi_VN: Xin lỗi bạn nhưng địa chỉ điện thư ấy không được phép dùng!

en: Sorry, that username already exists!
vi_VN: Xin lỗi bạn nhưng tên đăng nhập ấy đã tồn tại!

en: Sorry, there was no activity found. Please try a different filter.
vi_VN: Xin lỗi bạn nhưng không tìm thấy hoạt động nào.  Bạn thử dùng bộ lọc khác xem sao.

en: Sorry, there were no forum topics found.
vi_VN: Xin lỗi bạn nhưng không tìm thấy chủ đề diễn đàn nào.

en: Sorry, there were no posts found. Why not write one?
vi_VN: Xin lỗi bạn nhưng không tìm thấy bài nào cả.  Hay là bạn viết một bài mới xem.

en: Sorry, there were no sites found.
vi_VN: Xin lỗi bạn nhưng không tìm thấy trang mạng nào cả.

en: Sorry, uploading the file failed.
vi_VN: Xin lỗi bạn nhưng tác vụ tải tập tin lên đã thất bại.

en: Sorry, usernames may not contain the character "_"!
vi_VN: Xin lỗi bạn nhưng tên đăng nhập không thể chứa ký tự  "_"!

en: Sorry, usernames must have letters too!
vi_VN: Xin lỗi bạn nhưng tên đăng nhập cần có ký tự!

en: Sorry, you are not allowed to create groups.
vi_VN: Xin lỗi bạn nhưng bạn không được quyền tạo nhóm.

en: Sort Order:
vi_VN: Sắp xếp thứ bậc:

en: Special community roles no longer exist. Use mapped capabilities instead
vi_VN: Các quyền cộng đồng đặc biệt đã không còn tồn tại.  Thay vào đó, bạn nên dùng quyền dạng ấn định khả năng (mapped capabilities)

en: Star
vi_VN: Dán sao

en: Star the first message in this thread
vi_VN: Cho sao vào thông điệp đầu tiên của luồng

en: Starred
vi_VN: Đã dán sao

en: Start typing a username to add a new member.
vi_VN: Hay bắt đầu gõ tài khoản và tạo thành viên mới.

en: Started by %1$s
vi_VN: Bắt đầu từ %1$s

[ctx: Sticky post]
en: Featured
vi_VN: Bài viết nổi bật

en: Subject
vi_VN: Tiêu đề

en: Submit
vi_VN: Nộp

en: Submitted on: %s
vi_VN: Đã gửi vào lúc: %s

en: Support Forums
vi_VN: Diễn đàn hỗ trợ

en: Switch to WordPress Toolbar
vi_VN: Chuyển sang dùng WordPress Toolbar

en: Tags (comma separated):
vi_VN: Nhãn (tách rời bằng dấu phẩy):

en: Tags:
vi_VN: Nhãn:

en: Take Photo
vi_VN: Chụp ảnh

en: Template Pack
vi_VN: Gói mẫu

en: Text color
vi_VN: Văn bản màu

en: Textbox
vi_VN: Hộp văn bản

en: That email address is already taken.
vi_VN: Địa chỉ email này đã tồn tại.

en: That email address is currently unavailable for use.
vi_VN: Địa chỉ email đó tạm thời không thể dùng.

en: That email address is invalid. Check the formatting and try again.
vi_VN: Địa chỉ email ấy không hợp lệ.  Xin bạn vui lòng kiểm tra lại định dạng và thử lại lần nữa xem.

en: That username is already activated.
vi_VN: Tên tài khoản ấy đã được kích hoạt.

en: That username is not allowed
vi_VN: Tên tài khoản này không được cho phép

en: The %s was deleted successfully!
vi_VN: %s đã được xóa thành công!

en: The BuddyBar is no longer supported. Please migrate to the WordPress toolbar as soon as possible.
vi_VN: BuddyBar đã không còn được hỗ trợ.  Xin bạn vui lòng chuyển đổi sang dùng WordPress ToolBar càng sớm càng tốt.

en: The BuddyPress Community
vi_VN: Cộng đồng BuddyPress

en: The Cover Image will be used to customize the header of your group.
vi_VN: Ảnh Bìa sẽ được dùng để tùy biến cho đầu trang nhóm của bạn.

en: The Name and Description box is fixed in place, but you can reposition all the other boxes using drag and drop, and can minimize or expand them by clicking the title bar of each box. Use the Screen Options tab to hide or unhide, or to choose a 1- or 2-column layout for this screen.
vi_VN: Ô Tên và Mô tả đã được cố định, nhưng bạn vẫn có thể thay đổi vị trí các khung khác bằng cách kéo và thả. Bạn cũng có thể thu nhỏ hoặc mở rộng các khung này bằng cách bấm vào thanh tiêu đề của mỗi khung. Sử dụng thẻ Tùy Chỉnh Màn Hình để  giấu hoặc hiển thị, hoặc lựa chọn cách trình bày theo 1 hoặc 2 cột cho màn hình này.

en: The activity I've marked as a favorite.
vi_VN: Hoạt động mà tôi đã đánh dấu ưa thích.

en: The activity item has been marked as spam and is no longer visible.
vi_VN: Mục hoạt động này đã bị đánh dấu là spam và không còn hiển thị nữa.

en: The activity item has been updated successfully.
vi_VN: Mục hoạt động này đã được cập nhật thành công.

en: The activity of groups I am a member of.
vi_VN: Hoạt động nhóm mà tôi là thành viên nhóm ấy.

en: The activity of my friends only.
vi_VN: Hoạt động của bạn bè tôi

en: The field was saved successfully.
vi_VN: Mục đã được lưu lại thành công.

en: The file was uploaded successfully
vi_VN: Tập tin đã được tải lên thành công

en: The first footer widget area
vi_VN: Khu vực Footer Widget đầu tiên

en: The following members were successfully modified: %s
vi_VN: Các thành viên sau đây đã được điều chỉnh thành công : <em>%s</em>

en: The following users could not be added to the group: %s
vi_VN: Những thành viên sau đây không thể được thêm vào nhóm: <em>%s</em>

en: The following users were successfully added to the group: %s
vi_VN: Những thành viên sau đây đã được thêm vào nhóm thành công: <em>%s</em>

en: The fourth footer widget area
vi_VN: Khu vực Foother Widget thứ tư

en: The group cover image was deleted successfully!
vi_VN: Ảnh bìa nhóm được xóa thành công!

en: The group cover image was uploaded successfully.
vi_VN: Ảnh bìa nhóm đã được tải lên thành công.

en: The group has been updated successfully.
vi_VN: Nhóm đã được cập nhật thành công.

en: The group profile photo was deleted successfully!
vi_VN: Ảnh hồ sơ nhóm đã được xóa thành công!

en: The group profile photo was uploaded successfully.
vi_VN: Ảnh hồ sơ nhóm đã được tải lên thành công.

en: The group was deleted successfully.
vi_VN: Nhóm đã được xóa thành công.

en: The group was saved successfully.
vi_VN: Nhóm đã được lưu lại thành công.

en: The item you were replying to no longer exists.
vi_VN: Xin lỗi bạn nhưng bài mà bạn đang phản hồi không còn tồn tạ

en: The member requested to join the group
vi_VN: Thành viên đã thỉnh cầu quyền gia nhập nhóm

en: The new group profile photo was uploaded successfully.
vi_VN: Ảnh hồ sơ nhóm mới đã được tải lên thành công.

en: The new password fields did not match.
vi_VN: Các mật khẩu không khớp.

en: The new password must be different from the current password.
vi_VN: Mật khẩu mới cần khác với mật khẩu cũ.

en: The passwords you entered do not match.
vi_VN: Các mật khẩu bạn điền vào không khớp.

en: The profile field type %s is not registered.
vi_VN: Trường thông tin %s chưa được đăng ký

en: The public activity for everyone on this site.
vi_VN: Hoạt động công cộng cho tất cả thành viên trong mạng này.

en: The second footer widget area
vi_VN: 	Khu vực Footer Widget thứ hai

en: The sidebar widget area
vi_VN: Khu vực sidebar widget

en: The site is already active.
vi_VN: Trang mạng này đã có sinh hoạt.

en: The third footer widget area
vi_VN: 	Khu vực Footer Widget thứ ba

en: The two big editing areas for the activity title and content are fixed in place, but you can reposition all the other boxes using drag and drop, and can minimize or expand them by clicking the title bar of each box. Use the Screen Options tab to unhide more boxes (Primary Item/Secondary Item, Link, Type, Author ID) or to choose a 1- or 2-column layout for this screen.
vi_VN: Hai khung lớn dùng để chỉnh sửa tiêu đề và nội dung hoạt động thuộc dạng cố định, tuy nhiên bạn có thể thay đổi vị trí các khung khác bằng cách kéo và thả. Bạn cũng có thể thu nhỏ hoặc mở rộng các khung này bằng cách bấm vào thanh tiêu đề của mỗi khung. Sử dụng thẻ Tùy Chỉnh Màn Hình để hiển thị thêm các khung khác (như: mục chính/ mục phụ, đường truyền, dạng, ID người viêt;) hoặc lựa chọn cách trình bày theo 1 hoặc 2 cột cho màn hình này.

en: The uploaded file exceeds the maximum allowed file size for this site
vi_VN: Tập tin để tải lên đã vượt quá kích cỡ tối đa cho phép ấn định trong mạng này

en: The uploaded file exceeds the maximum allowed file size of: %s
vi_VN: Tập tin để tải lên đã vượt quá kích cỡ tối đa cho phép là: %s

en: The uploaded file was only partially uploaded.
vi_VN: Tập tin chỉ được tải lên một phần.

en: The user is already active.
vi_VN: Thành viên này đã tham gia sinh hoạt.

en: The web browser on your device cannot be used to upload files.
vi_VN: Trình duyệt trên thiết bị của bạn không thể dùng để tải tập tin lên.

en: Theme activated! This theme contains <a href="%s">custom header image</a> support and <a href="%s">sidebar widgets</a>.
vi_VN: Giao diện đã được kích hoạt! Giao diện này hỗ trợ <a href="%s"> hình ảnh tuỳ biến </a> và <a href="%s"> ứng dụng thanh biên </a>.

en: There are many different types of activities. Some are generated automatically by BuddyPress and other plugins, and some are entered directly by a user in the form of status update. To help manage the different activity types, use the filter dropdown box to switch between them.
vi_VN: Có rất nhiều dạng hoạt động.  Vài dạng hoạt động được tự tạo bởi BuddyPress và các plugin khác, và vài dạng hoạt động được điền thẳng từ thành viên khi cập nhật hiện trạng.  Để giúp bạn có thể quản lý các dạng hoạt động này hiệu lực hơn, bạn nên dùng bộ lọc thả xuống để thay đổi từ một dạng hoạt đồng này qua một dạng hoạt động khác.

en: There are no fields in this group.
vi_VN: Không có mục nào cho nhóm này.

en: There are no groups to display.
vi_VN: Không có nhóm nào để hiển thị.

en: There are no pending membership requests.
vi_VN: Hiện không có thỉnh cầu gia nhập thành viên nào đang chờ duyệt.

en: There are no posts for this topic.
vi_VN: Chủ đề này không có bài viết nào.

en: There are no recently active members
vi_VN: Hiện giờ không có thành viên đang hoạt động

en: There are no users currently online
vi_VN: Hiện giờ không có thành viên nào đang online

en: There aren't enough site members to show a random sample just yet.
vi_VN: Hiện chưa đủ thành viên để có thể hiển thị một mẫu ngẫu nhiên (random sample).

en: There was a configuration error. Please contact the server administrator.
vi_VN: Đã xảy ra lỗi cấu hình.  Xin bạn vui lòng liên hệ quản trị viên của máy chủ.

en: There was a problem accepting that request. Please try again.
vi_VN: Có lỗi khi đang chấp thuận thỉnh cầu ấy.  Xin bạn vui lòng thử lại lần nữa.

en: There was a problem activating accounts. Please try again.
vi_VN: Có lỗi khi kích hoạt tài khoản.  Xin bạn vui lòng thử lại lần nữa.

en: There was a problem activating that notice.
vi_VN: Có lỗi khi đang kích hoạt thông báo ấy.

en: There was a problem closing the notice.
vi_VN: Có lỗi khi đang đóng lại thông báo.

en: There was a problem cropping the group profile photo.
vi_VN: Có lỗi khi đang chỉnh cắt ảnh hồ sơ nhóm.

en: There was a problem cropping your profile photo.
vi_VN: Có lỗi khi đang chỉnh cắt ảnh hồ sơ.

en: There was a problem deactivating that notice.
vi_VN: Có lỗi khi đang khử hoạt thông báo ấy.

en: There was a problem deleting messages.
vi_VN: Có lỗi khi đang xóa thông điệp.

en: There was a problem deleting sign-ups. Please try again.
vi_VN: Có lỗi khi đang xóa các ghi danh.  Xin bạn vui lòng thử lại lần nữa.

en: There was a problem deleting that notice.
vi_VN: Có lỗi khi đang xóa thông báo ấy.

en: There was a problem deleting that notification.
vi_VN: Có lỗi khi đang xóa thông báo ấy.

en: There was a problem deleting that profile photo. Please try again.
vi_VN: Có lỗi khi đang xóa ảnh hồ sơ ấy.  Xin bạn vui lòng thử lại lần nữa.

en: There was a problem deleting the group cover image. Please try again.
vi_VN: Có một lỗi xảy ra khi xóa ảnh bìa nhóm. Vui lòng thử lại.

en: There was a problem deleting the group profile photo. Please try again.
vi_VN: Có lỗi khi đang xóa ảnh hồ sơ nhóm.  Xin bạn vui lòng thử lại lần nữa.

en: There was a problem deleting your cover image. Please try again.
vi_VN: Có lỗi xảy ra khi xóa ảnh bìa của bạn. Vui lòng thử lại.

en: There was a problem deleting your profile photo. Please try again.
vi_VN: Có lỗi khi đang xóa ảnh hồ sơ của bạn.  Xin bạn vui lòng thử lại lần nữa.

en: There was a problem managing your messages.
vi_VN: Có lỗi khi đang quản lý thông điệp của bạn.

en: There was a problem managing your notifications.
vi_VN: Có lỗi khi đang quản lý thông báo của bạn.

en: There was a problem marking messages as read.
vi_VN: Có lỗi khi đang đánh dấu thông điệp là đã đọc.

en: There was a problem marking messages as unread.
vi_VN: Có lỗi khi đang đánh dấu thông điệp là chưa đọc.

en: There was a problem marking that message.
vi_VN: Có lỗi khi đang đánh dấu thông điệp ấy.

en: There was a problem marking that notification.
vi_VN: Có lỗi khi đang đánh dấu thông báo ấy.

en: There was a problem posting your update, please try again.
vi_VN: Có lỗi khi đang cập nhật, vui lòng thử lại lần nữa

en: There was a problem posting your update. Please try again.
vi_VN: Có lỗi khi đang đăng cập nhật của bạn.  Xin bạn vui lòng thử lại lần nữa.

en: There was a problem rejecting that request. Please try again.
vi_VN: Có lỗi khi đang từ chối thỉnh cầu ấy.  Xin bạn vui lòng thử lại lần nữa.

en: There was a problem sending that reply. Please try again.
vi_VN: Có lỗi khi đang gởi phản hồi đó.  Bạn vui lòng thử lại lần nữa.

en: There was a problem sending the activation emails. Please try again.
vi_VN: Có lỗi khi đang gởi điện thư kích hoạt.  Xin bạn vui lòng thử lại lần nữa.

en: There was a problem sending your reply. Please try again.
vi_VN: Có lỗi khi đang gởi phản hồi của bạn.  Xin bạn vui lòng thử lại lần nữa.

en: There was a problem updating some of your profile information. Please try again.
vi_VN: Có lỗi khi đang cập nhật vài thông tin hồ sơ của bạn.  Xin bạn vui lòng thử lại lần nữa.

en: There was a problem uploading the cover image.
vi_VN: Có lỗi xảy ra khi tải ảnh bìa lên.

en: There was a problem verifying your new email address. Please try again.
vi_VN: Có lỗi khi đang xác nhận địa chỉ email mới của bạn.  Xin bạn vui lòng thử lại lần nữa.

en: There was a problem when deleting. Please try again.
vi_VN: Có lỗi khi đang xóa.  Xin bạn vui lòng thử lại lần nữa.

en: There was a problem; please correct the form below and try again.
vi_VN: Có lỗi; xin bạn vui lòng chỉnh sửa mẫu đơn và thử lại lần nữa.

en: There was an error accepting the group invitation. Please try again.
vi_VN: Có lỗi khi đang chấp thuận thiệp mời nhóm.  Xin bạn vui lòng thử lại lần nữa.

en: There was an error accepting the membership request. Please try again.
vi_VN: Có lỗi khi đang chấp thuận thỉnh cầu quyền thành viên ấy.  Xin bạn vui lòng thử lại lần nữa.

en: There was an error deleting messages.
vi_VN: Có lỗi khi đang xóa thông điệp.

en: There was an error deleting that message.
vi_VN: Có lỗi khi đang xóa thông điệp ấy.

en: There was an error deleting the %s. Please try again.
vi_VN: Có lỗi khi đang xóa %s.  Xin bạn vui lòng thử lại lần nữa.

en: There was an error deleting the group. Please try again.
vi_VN: Có lỗi khi đang xóa nhóm.  Xin bạn vui lòng thử lại lần nữa.

en: There was an error joining the group.
vi_VN: Có lỗi khi đang gia nhập một nhóm.

en: There was an error leaving the group.
vi_VN: Có lỗi khi đang rời nhóm.

en: There was an error marking that activity as a favorite. Please try again.
vi_VN: Có lỗi khi đang đánh dấu ưa thích cho hoạt động ấy.  Xin bạn vui lòng thử lại lần nữa.

en: There was an error posting that reply, please try again.
vi_VN: Có lỗi khi đang đăng hồi đáp, vui lòng thử lại lần nữa

en: There was an error posting that reply. Please try again.
vi_VN: Có lỗi khi đang đăng phản hồi ấy.  Xin bạn vui lòng thử lại lần nữa.

en: There was an error posting your reply. Please try again.
vi_VN: Có lỗi khi đang đăng phản hồi.  Xin bạn vui lòng thử lại lần nữa.

en: There was an error rejecting the membership request. Please try again.
vi_VN: Có lỗi khi đang từ chối thỉnh cầu quyền thành viên ấy.  Xin bạn vui lòng thử lại lần nữa.

en: There was an error removing that activity as a favorite. Please try again.
vi_VN: Có lỗi khi đang gỡ bỏ ưa thích cho hoạt động ấy.  Xin bạn vui lòng thử lại lần nữa.

en: There was an error removing that user from the group. Please try again.
vi_VN: Có lỗi khi đang gỡ bỏ thành viên ấy từ nhóm.  Xin bạn vui lòng thử lại lần nữa.

en: There was an error removing the invite
vi_VN: Có lỗi khi đang gỡ bỏ thiệp mời

en: There was an error saving group details. Please try again.
vi_VN: Có lỗi khi đang lưu lại chi tiết nhóm.  Xin bạn vui lòng thử lại lần nữa.

en: There was an error saving the field. Please try again.
vi_VN: Có lỗi khi đang lưu lại mục này.  Xin bạn vui lòng thử lại lần nữa.

en: There was an error saving the group profile photo, please try uploading again.
vi_VN: Có lỗi khi đang lưu lại ảnh hồ sơ nhóm, xin bạn vui lòng tải lên lần nữa.

en: There was an error saving the group. Please try again.
vi_VN: Có lỗi khi lưu lại nhóm.  Xin bạn vui lòng thử lại lần nữa.

en: There was an error sending your group membership request. Please try again.
vi_VN: Có lỗi khi đang gởi thỉnh cầu quyền thành viên vào nhóm của bạn.  Xin bạn vui lòng thử lại lần nữa.

en: There was an error updating group details. Please try again.
vi_VN: Có lỗi khi đang cập nhật chi tiết nhóm.  Xin bạn vui lòng thử lại lần nữa.

en: There was an error updating group settings. Please try again.
vi_VN: Co lỗi khi đang cập nhật thiết lập nhóm.  Xin bạn vui lòng thử lại lần nữa.

en: There was an error when banning that user. Please try again.
vi_VN: Có lỗi khi đang thực thi lệnh cấm thành viên ấy.  Xin bạn vui lòng thử lại lần nữa.

en: There was an error when deleting that activity
vi_VN: Có lỗi khi đang xóa hoạt động ấy

en: There was an error when demoting that user. Please try again.
vi_VN: Có lỗi khi đang giáng cấp thành viên ấy.  Xin bạn vui lòng thử lại lần nữa.

en: There was an error when posting your update. Please try again.
vi_VN: Có lỗi khi đang đăng cập nhật của bạn.  Xin bạn vui lòng thử lại lần nữa.

en: There was an error when promoting that user. Please try again.
vi_VN: Có lỗi khi đang thăng cấp thành viên ấy.  Xin bạn vui lòng thử lại lần nữa.

en: There was an error when unbanning that user. Please try again.
vi_VN: Có lỗi khi đang bỏ lệnh cấm thành viên ấy.  Xin bạn vui lòng thử lại lần nữa.

en: There were no groups found.
vi_VN: Không tìm thấy nhóm nào.

en: There were no members found, please try another filter.
vi_VN: Không tìm thấy thành viên nào, bạn thử bộ lọc khác xem sao.

en: These field options are invalid.
vi_VN: Trường được chọn không khả dụng

en: These identify the object that created this activity. For example, the fields could reference a pair of site and comment IDs.
vi_VN: Những ấn định này xác nhận các thứ đã tạo nên hoạt động này.  Ví dụ, những mục được dùng vào việc xác nhận ID của các trang mạng và bình luận.

en: Third Footer Widget Area
vi_VN: Khu vực Footer Widget thứ ba

en: This action cannot be undone.
vi_VN: Thao tác này không thể phục hồi.

en: This action should not be used directly. Please use the BuddyPress Group Extension API to generate Manage tabs.
vi_VN: Thao tác này đáng lẽ không nên dùng trực tiếp.  Bạn nên dùng BuddyPress Group Extension API để tạo các thẻ Quản lý.

en: This activity item has a type (%s) that is not registered using bp_activity_set_action(), so no label is available.
vi_VN: Mục hoạt động này có dạng (%s) là dạng không ghi danh qua hàm bp_activity_set_action(), vì vậy mục này sẽ không có label.

en: This field can be seen by: %s
vi_VN: Trường này có thể được xem bởi: %s

en: This field can be seen by: <span class="current-visibility-level">%s</span>
vi_VN: Mục này có thể đươc xem bởi: <span class="current-visibility-level">%s</span>

en: This field should be available to:
vi_VN: Trường này sẽ thích hợp với:

en: This file is empty. Please try another.
vi_VN: Tập tin này trống rỗng.  Xin bạn vui lòng thử một tập tin khác.

en: This file is not an image. Please try another.
vi_VN: Tập tin này không thuộc dạng tập tin ảnh.  Xin bạn vui lòng thử một tập tin khác.

en: This file type is not allowed. Please try another.
vi_VN: Dạng tập tin này không được cho phép để tải lên.  Xin bạn vui lòng thử một tập tin khác.

en: This group has no administrators
vi_VN: Nhóm này không có quản trị viên

en: This group has no members.
vi_VN: Nhóm này không có thành viên.

en: This group has no moderators
vi_VN: Nhóm này không có trình duyệt viên

en: This group is not currently accessible.
vi_VN: Hiện không thể truy cập nhóm này.

en: This group must have at least one admin
vi_VN: Nhóm này cần ít nhất một admin

en: This group will be listed in the groups directory and in search results.
vi_VN: Nhóm này sẽ được đưa vào danh sách nhóm và trong kết quả tìm kiếm.

en: This group will not be listed in the groups directory or search results.
vi_VN: Nhóm này sẽ không được đưa vào danh sách nhóm hoặc trong kết quả tìm kiếm.

en: This is a hidden group
vi_VN: Đây là nhóm ẩn

en: This is a hidden group and only invited members can join.
vi_VN: Đây là nhóm ẩn và chỉ các thành viên nào được mời mới có thể gia nhập.

en: This is a notice to all users.
vi_VN: Đây là thông báo cho tất cả thành viên.

en: This is a private group
vi_VN: Đây là nhóm riêng tư

en: This is a private group and you must request group membership in order to join.
vi_VN: Đây là một nhóm riêng tư và bạn cần thỉnh cầu quyền thành viên để có thể gia nhập nhóm này.

en: This is a private group. To join you must be a registered site member and request group membership.
vi_VN: Đây là một nhóm riêng tư.  Để gia nhập, bạn cần phải là một thành viên đã ghi danh trong mạng và nộp thỉnh cầu quyền thành viên nhóm.

en: This is a private group. Your membership request is awaiting approval from the group administrator.
vi_VN: Đây là một nhóm riêng tư.  Thỉnh cầu quyền thành viên của bạn đang chờ duyệt từ quản trị viên của nhóm.

en: This is a public group
vi_VN: Đây là nhóm công cộng

en: This is a required field
vi_VN: Mục này là mục bắt buộc

en: This is larger than the maximum size. Please try another.
vi_VN: Tập tin này vượt quá kích cỡ tối đa cho phép.  Xin bạn vui lòng thử một tập tin khác.

en: This is the admin view of a user&#39;s profile.
vi_VN: Đây là màn admin để xem hồ sơ thành viên.

en: This is the administration screen for pending accounts on your site.
vi_VN: Đây là màn hình admin để trình duyệt các thỉnh cầu quyền thành viên trên mạng của bạn.

en: This member has no notifications.
vi_VN: Thành viên này không có thông báo.

en: This member has no unread notifications.
vi_VN: Thành viên này không có thông báo nào chưa đọc.

en: This member's profile settings have been saved.
vi_VN: Thiết lập hồ sơ của thành viên này đã được lưu.

en: This page is a convenient way to edit the details associated with one of your groups.
vi_VN: Trang này cho phép bạn dễ dàng chỉnh sửa chi tiết liên quan đến một trong những nhóm của bạn.

en: This topic does not exist.
vi_VN: Chủ đề này không hề tồn tại.

en: This topic is closed, replies are no longer accepted.
vi_VN: Chủ đề này đã đóng lại, phản hồi không còn được nhận nữa.

en: This user has been marked as a spammer. Only site admins can view this profile.
vi_VN: Thành viên này đã bị đánh dấu là một spammer.  Quyền được xem hồ sơ thành viên này giới hạn trong các quản trị viên.

en: This user is a spammer.
vi_VN: Thành viên này là một spammer.

en: This user's notification settings have been saved.
vi_VN: Thiết lập của thành viên đã được lưu.

[ctx: Title of the login widget]
en: (BuddyPress) Log In
vi_VN: (BuddyPress) Đăng Nhập

en: Title:
vi_VN: Tiêu đề:

en: To skip the avatar upload process, hit the "Next Step" button.
vi_VN: Để bỏ qua quá trình đăng ảnh đại diện, bấm nút " Đi tiếp"

en: To skip the group profile photo upload process, hit the "Next Step" button.
vi_VN: Để bỏ qua thao tác tải ảnh hồ sơ nhóm lên, bấm nút "Bước kế tiếp" button.

en: To:
vi_VN: Gởi đến:

en: Toolbar
vi_VN: Công cụ

[ctx: Toolbar Mention logged in user]
en: Mentions
vi_VN: Đề cập

en: Tools
vi_VN: Công cụ

en: Topic
vi_VN: Chủ đề

en: Topic tags:
vi_VN: Nhãn chủ đề:

en: Type
vi_VN: Dạng

en: URL
vi_VN: Đường dẫn

en: Un-spammed by %s
vi_VN: Đã được xóa dấu spam bởi %s

en: Unavailable to all members.
vi_VN: Không khả dụng cho tất cả thành viên.

en: Unban this member
vi_VN: Bỏ lệnh cấm thành viên này

en: Unread
vi_VN: Chưa đọc

en: Unregistered action - %s
vi_VN: Xóa ghi danh thao tác - %s

en: Unreplied
vi_VN: Chưa phản hồi

en: Unstar
vi_VN: Xóa sao

en: Update
vi_VN: Cập nhật

en: Update Posted!
vi_VN: Cập nhật đã được đăng!

en: Update Profile
vi_VN: Cập nhật hồ sơ

en: Updated Profile
vi_VN: Cập nhật hồ sơ

en: Updated Profile Photos
vi_VN: Đã cập nhật ảnh hồ sơ

en: Updates
vi_VN: Cập nhật

en: Upload
vi_VN: Tải lên

en: Upload Failed! Error was: %s
vi_VN: Tác vụ tải lên đã thất bại!  Lỗi tác vụ là: %s

en: Upload Image
vi_VN: Tải ảnh lên

en: Upload Limit Exceeded
vi_VN: Đã quá giới hạn tải lên

en: Upload an image to use as a profile photo for this group. The image will be shown on the main group page, and in search results.
vi_VN: Tải ảnh lên để dùng làm ảnh hồ sơ cho nhóm này.  Ảnh này sẽ được hiển thị trong trang chính của nhóm, và trong kết quả tìm kiếm.

en: Upload an image to use as an avatar for this group. The image will be shown on the main group page, and in search results.
vi_VN: Tải lên một hình ảnh để sử dụng như ảnh đại diện của nhóm. Hình ảnh sẽ thể hiện trên trang chính của nhóm và trong kết quả tìm kiếm

en: Upload failed! Error was: %s
vi_VN: Tác vụ tải lên đã thất bại!  Lỗi tác vụ là: %s

en: Upload failed.
vi_VN: Tác vụ tải lên đã thất bại.

en: Upload stopped.
vi_VN: Đã ngừng tải lên.

[ctx: Uploader: Drop your file here - or - Select your File]
en: or
vi_VN: hoặc là

en: Use the tools below to manually recalculate these relationships.
vi_VN: ãy dùng các công cụ dưới đây để bạn tự mình xác định lại những mối quan hệ này.

en: User Capabilities
vi_VN: Khả năng của thành viên

en: User Groups
vi_VN: Nhóm thành viên

en: User account has not yet been activated
vi_VN: Tài khoản thành viên vẫn chưa được kích hoạt

en: User ban removed successfully
vi_VN: Lệnh cấm thành viên đã được gỡ bỏ thành công

en: User banned successfully
vi_VN: Lệnh cấm thành viên đã thành công

en: User could not be marked as spammer.
vi_VN: Thành viên này không thể bị đánh dấu là spammer.

en: User could not be removed as spammer.
vi_VN: Thành viên này không thể được gỡ bỏ là spammer.

en: User demoted successfully
vi_VN: Tác vụ giáng cấp thành viên đã thành công

en: User last_activity data is no longer stored in usermeta. Use bp_get_user_last_activity() instead.
vi_VN: Dữ liệu thành viên last_activity_data đã không còn được lưu trong siêu dữ liệu thành viên.  Thay vào đó, bạn nên dùng hàm bp_get_user_last_activity().

en: User last_activity data is no longer stored in usermeta. Use bp_update_user_last_activity() instead.
vi_VN: Dữ liệu thành viên last_activity_data đã không còn được lưu trong siêu dữ liệu thành viên.  Thay vào đó, bạn nên dùng hàm bp_update_user_last_activity().

en: User marked as spammer. Spam users are visible only to site admins.
vi_VN: Thành viên bị đánh dấu là spammer.  Spammers chỉ được hiển thị trong màn hình của các quản trị viên.

en: User promoted successfully
vi_VN: Tác vụ thăng cấp thành viên đã thành công

en: User registration is currently not allowed.
vi_VN: Hiện không nhận các thành viên mới.

en: User removed as spammer.
vi_VN: Thành viên đã được xóa dấu là spammer.

en: User removed from spam.
vi_VN: Đã gỡ bỏ thành viên từ spam.

en: User removed successfully
vi_VN: Thành viên đã được gỡ bỏ thành công

en: Username
vi_VN: Tài khoản

en: Username must be at least 4 characters
vi_VN: Tên đăng nhập cần ít nhất là 4 ký tự

en: Usernames can contain only letters, numbers, ., -, and @
vi_VN: Tên tài khoản chỉ có thể chứa ký tự, số, ., -, và @

en: Users
vi_VN: Thành viên

en: Users with no member type
vi_VN: Người dùng không thuộc loại thành viên nào

en: Using the search form, you can find pending accounts more easily. The Username and Email fields will be included in the search.
vi_VN: Bạn có thể tìm các tài khoản đang chờ xét duyệt dễ dàng bằng mẫu tìm kiếm.  Quá trình kiểm soát cũng sẽ truy tìm dữ liệu trong các mục tên tài khoản và điện thư.

en: Video error. Please upload a photo instead.
vi_VN: Lỗi video.  Bạn cần tải một ảnh lên để thay thế.

en: View
vi_VN: Xem

en: View Activity
vi_VN: Xem hoạt động

en: View Conversation
vi_VN: Xem đàm thoại

en: View Discussion
vi_VN: Xem thảo luận

en: View Message
vi_VN: Xem thông điệp

en: View Profile
vi_VN: Xem hồ sơ

en: View Thread / Permalink
vi_VN: Xem chủ đề/ Liên kết cố định

en: View all actions
vi_VN: Xem tất cả thao tác

en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s active member | Viewing %1$s - %2$s of %3$s active members
vi_VN[0]: Đang xem %1$s - %2$s của %3$s thành viên đang hoạt động

en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s group | Viewing %1$s - %2$s of %3$s groups
vi_VN[0]: Đang xem %1$s - %2$s của %3$s nhóm

en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s invitation | Viewing %1$s - %2$s of %3$s invitations
vi_VN[0]: Đang xem %1$s - %2$s của %3$s thiệp mời

en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s item | Viewing %1$s - %2$s of %3$s items
vi_VN[0]: Đang xem %1$s - %2$s của %3$s mục

en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s member | Viewing %1$s - %2$s of %3$s members
vi_VN[0]: Đang xem %1$s - %2$s của %3$s thành viên

en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s member with friends | Viewing %1$s - %2$s of %3$s members with friends
vi_VN[0]: Đang xem %1$s - %2$s của %3$s thành viên có kết bạn

en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s message | Viewing %1$s - %2$s of %3$s messages
vi_VN[0]: Đang xem %1$s - %2$s của %3$s thông điệp

en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s notification | Viewing %1$s - %2$s of %3$s notifications
vi_VN[0]: Đang xem %1$s - %2$s của %3$s thông báo

en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s online member | Viewing %1$s - %2$s of %3$s online members
vi_VN[0]: Đang xem %1$s - %2$s của %3$s thành viên đang online

en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s request | Viewing %1$s - %2$s of %3$s requests
vi_VN[0]: Đang xem %1$s - %2$s của %3$s thỉnh cầu

en: Viewing %1$s - %2$s of %3$s site | Viewing %1$s - %2$s of %3$s sites
vi_VN[0]: Đang xem %1$s - %2$s của %3$s trang mạng

en: Viewing 1 active member
vi_VN: Đang xem 1 thành viên hoạt động

en: Viewing 1 group
vi_VN: Đang xem 1 nhóm

en: Viewing 1 invitation
vi_VN: Đang xem 1 thiệp mời

en: Viewing 1 item
vi_VN: Đang xem 1 mục

en: Viewing 1 member
vi_VN: Đang xem 1 thành viên

en: Viewing 1 member with friends
vi_VN: Đang xem 1 thành viên có bạn

en: Viewing 1 message
vi_VN: Đang xem 1 thông điệp

en: Viewing 1 notification
vi_VN: Đang xem 1 thông báo

en: Viewing 1 online member
vi_VN: Đang xem 1 thành viên online

en: Viewing 1 request
vi_VN: Đang xem 1 thỉnh cầu

en: Viewing 1 site
vi_VN: Đang xem 1 trang mạng

en: Viewing members of the type: %s
vi_VN: Đang xem thành viên thuộc dạng: %s

en: Visibility
vi_VN: Độ hiển thị

[ctx: Visibility level setting]
en: All Members
vi_VN: Tất cả thành viên

[ctx: Visibility level setting]
en: Everyone
vi_VN: Mọi người

[ctx: Visibility level setting]
en: My Friends
vi_VN: Bạn bè của tôi

[ctx: Visibility level setting]
en: Only Me
vi_VN: Chỉ riêng tôi

en: Visit
vi_VN: Truy cập

en: Visit Group
vi_VN: Thăm nhóm

en: Visit Site
vi_VN: Truy cập mạng

en: WARNING: Deleting this group will completely remove ALL content associated with it. There is no way back, please be careful with this option.
vi_VN: LƯU Ý: Xóa nhóm này sẽ gỡ bỏ TOÀN BỘ các nội dung liên quan đến nhóm.  Vì lệnh này không thể phục hồi, bạn hãy thật cẩn thận với tùy chọn này.

en: We're sorry, but we can't find the page that you're looking for. Perhaps searching will help.
vi_VN: Chúng tôi xin lỗi, nhưng chúng tôi không thể tìm thấy trang bạn đang tìm kiếm. Hãy thử tìm ở các trang tìm kiếm

en: Website
vi_VN: Trang Mạng

en: What's new in %s, %s?
vi_VN: Có gì mới trong %s, %s?

en: What's new, %s?
vi_VN: Có gì mới không, %s?

en: Which members of this group are allowed to invite others?
vi_VN: Thành viên nào trong nhóm này được quyền gởi thiệp mời?

en: Who can invite others to this group?
vi_VN: Ai có thể gởi thiệp mời người khác vào nhóm này?

en: Who can see this field?
vi_VN: Ai có thể xem mục này?

en: Who's Online
vi_VN: Ai đang online

en: Why have all my BuddyPress menus disappeared?
vi_VN: Ôi, tại sao tất cả trình đơn BuddyPress của tôi đã biến mất tiêu đâu rồi?

[ctx: XProfile admin edit field]
en: Description
vi_VN: Mô tả

en: Yes
vi_VN: Vâng

en: Yes, I'd like to create a new site
vi_VN: Vâng, tôi muốn tạo một trang mạng mới

en: Yes, send email
vi_VN: Có, gửi email

en: You
vi_VN: Bạn

en: You already have a pending friendship request with this user
vi_VN: Bạn đã có một thỉnh cầu kết bạn từ thành viên này hiện đang chờ bạn duyệt

en: You are about to activate the following account:
vi_VN: Bạn đang chuẩn bị kích hoạt các tài khoản sau:

en: You are about to activate the following accounts:
vi_VN: Bạn đang chuẩn bị kích hoạt các tài khoản sau:

en: You are about to delete the following account:
vi_VN: Bạn đang chuẩn bị xóa các tài khoản sau:

en: You are about to delete the following accounts:
vi_VN: Bạn đang chuẩn bị xóa các tài khoản sau:

en: You are about to delete the following groups:
vi_VN: Bạn đang chuẩn bị xóa các nhóm sau:

en: You are about to resend an activation email to the following account:
vi_VN: Bạn đang chuẩn bị gởi lại điện thư kích hoạt đến các tài khoản sau:

en: You are about to resend an activation email to the following accounts:
vi_VN: Bạn đang chuẩn bị gởi lại điện thư kích hoạt đến các tài khoản sau:

en: You are alone in this conversation.
vi_VN: Chỉ có mỗi mình bạn trong cuộc đàm thoại này thôi đấy.

en: You are already friends with this user
vi_VN: Bạn đã kết bạn với thành viên này rồi

en: You are browsing the archive for %1$s.
vi_VN: Bạn đang xem bài viết về %1$s.

en: You are not a member of any groups so you don't have any group forums you can post in. To start posting, first find a group that matches the topic subject you'd like to start. If this group does not exist, why not <a href='%s'>create a new group</a>? Once you have joined or created the group you can post your topic in that group's forum.
vi_VN: Bạn không phải là thành viên của nhóm nào nên bạn không có diễn đàn nhóm nào để bạn có thể đăng bài.  Để bắt đầu đăng bài, bạn hãy tìm nhóm mà có các chủ đề bạn cảm thấy hợp với ý bạn.  Nếu bạn không tìm thấy nhóm mình thích, sao bạn không tư tạo <a href='%s'>một nhóm mới</a>? Một khi bạn đã gia nhập hoặc tạo nhóm mới, bạn đã có thể bắt đầu đăng chủ đề trong diễn đàn của nhóm đó rồi.

en: You are not allowed to send or remove invites
vi_VN: Bạn không được quyền gởi hoặc gỡ bỏ thiệp mời

en: You are not an admin of this group.
vi_VN: Bạn không phải là admin của nhóm này.

en: You are not yet friends with this user
vi_VN: Bạn chưa kết bạn với thành viên này

en: You are requesting to become a member of the group '%s'.
vi_VN: Bạn đang thỉnh cầu để trở thành thành viên của nhóm '%s'.

en: You can also moderate the activity from this screen using the Status box, where you can also change the timestamp of the activity.
vi_VN: Bạn cũng có thể duyệt hoạt động từ màn hình này bằng cách dùng ô Hiện trạng, nơi mà bạn cũng có thể đổi thời gian của hoạt động ấy.

en: You can manage activities made on your site similar to the way you manage comments and other content. This screen is customizable in the same ways as other management screens, and you can act on activities using the on-hover action links or the Bulk Actions.
vi_VN: Bạn có thể quản lý các hoạt động trong trang mạng của bạn cũng y như là bạn đang quản lý các bình luận và các dạng bài khác.  Màn hình này có thể tùy chỉnh như các màn hình quản lý khác, và bạn có thể thực thi các lệnh mà bạn muốn làm bằng cách di chuột qua các đường truyền hay qua chỉ lệnh Bulk Actions.

en: You can manage groups much like you can manage comments and other content. This screen is customizable in the same ways as other management screens, and you can act on groups by using the on-hover action links or the Bulk Actions.
vi_VN: Bạn có thể quản lý các nhóm cũng y như là bạn đang quản lý các bình luận và các dạng bài khác.  Màn hình này có thể tùy chỉnh như các màn hình quản lý khác, và bạn có thể thực thi các lệnh quản lý nhóm mà bạn muốn làm bằng cách di chuột qua các đường truyền hay qua chỉ lệnh Bulk Actions.

en: You can reorder the list of your pending accounts by clicking on the Username, Email or Registered column headers.
vi_VN: Bạn có thể sắp xếp lại danh sách của những tài khoản đang chờ xét duyệt bằng cách bấm vào các tên cọt Tên tài khoản, điện thư hoặc Đã ghi danh.

en: You cannot edit the requested user.
vi_VN: Bạn không được quyền chỉnh sửa thành viên thỉnh cầu này.

en: You cannot remove all administrators from a group.
vi_VN: Bạn không thể gỡ bỏ tất cả các thành viên admin từ nhóm này

en: You do not have access to this activity.
vi_VN: Bạn không được quyền truy cập hoạt động này.

en: You do not have access to this content.
vi_VN: Bạn không được quyền truy cập nội dung này.

en: You do not have access to this group.
vi_VN: Bạn không được quyền truy cập nhóm này.

en: You do not have access to this page.
vi_VN: Bạn không được quyền truy cập trang này.

en: You edit activities made on your site similar to the way you edit a comment. This is useful if you need to change which page the activity links to, or when you notice that the author has made a typographical error.
vi_VN: Cách bạn chỉnh sửa hoạt động trên trang mạng của bạn cũng going như cách bạn chỉnh sửa một bình luận.  Điều này rất hữu ích khi bạn cần đổi một trang mà hoạt động này kết nối đến, hoặc khi bạn thông báo cho người viết về một lỗi chính tả.

en: You have %1$d new mentions
vi_VN: Bạn có %1$d đề cập mới

en: You have %d new group invitations
vi_VN: Bạn có %d thiệp mời gia nhập nhóm

en: You have %d new messages
vi_VN: Bạn có %d thông điệp mới

en: You have %d pending friendship requests
vi_VN: Bạn hiện có %d thỉnh cầu kết bạn đang chờ phán quyết

en: You have %s new private message | You have %s new private messages
vi_VN[0]: Bạn có %s thông điệp riêng tư mới

en: You have a friendship request from %s
vi_VN: Bạn có một thỉnh cầu kết bạn từ %s

en: You have a pending friendship request with this user
vi_VN: Bạn có một thỉnh cầu kết bạn từ thành viên này hiện đang chờ bạn phán quyết

en: You have an invitation to the group: %s
vi_VN: Bạn có một thiệp mời gia nhập nhóm: %s

en: You have attempted to queue too many files.
vi_VN: Bạn cho quá nhiều tập tin vào danh sách.

en: You have no notifications.
vi_VN: Bạn không có thông báo.

en: You have no outstanding group invites.
vi_VN: Bạn hiện không có thiệp mời từ nhóm nào cả.

en: You have no pending friendship requests.
vi_VN: Bạn hiện giờ không có thỉnh cầu kết bạn nào đang chờ duyệt cả.

en: You have no unread notifications.
vi_VN: Bạn không có thông báo nào chưa đọc cả.

en: You have successfully created your account! Please log in using the username and password you have just created.
vi_VN: Tài khoản đã được tạo! Bạn hãy đăng nhập vào mạng với tên tài khoản và mật khẩu vừa tạo.

en: You have successfully created your account! To begin using this site you will need to activate your account via the email we have just sent to your address.
vi_VN: Tài khoản đã được tạo! Để bắt đầu gia nhập mạng, bạn cần kích hoạt tài khoản của bạn qua địa chỉ email mà chúng tôi vừa gởi đường truyền kích hoạt cho bạn.

en: You have successfully dismissed your pending email change.
vi_VN: Bạn đã gỡ bỏ thành công yêu cầu đổi địa chỉ email của bạn.

en: You have successfully verified your new email address.
vi_VN: Bạn đã xác định thành công địa chỉ email mới của bạn.

en: You haven't added any friend connections yet.
vi_VN: Bạn chưa kết bạn với thành viên nào cả.

en: You joined the group!
vi_VN: Bạn đã gia nhập một nhóm!

en: You may not register a member type with this name.
vi_VN: Bạn không thể đăng ký loại thành viên với tên này.

en: You may only upload 1 file.
vi_VN: Bạn chỉ có thể tải lên 1 tập tin mà thôi.

en: You must accept your pending invitation before you can access this private group.
vi_VN: Bạn cần chấp thuận thiệp mời dành cho bạn trước khi bạn có thể truy cập nhóm riêng tư này.

en: You must be <a href="%1$s">logged in</a> to post a comment.
vi_VN: Bạn phải <a href="%1$s">đăng nhập</a> mới được phép bình luận

en: You must log in to access the page you requested.
vi_VN: Bạn cần đăng nhập để truy cập trang mà bạn đã yêu cầu.

en: You successfully left the group.
vi_VN: Bạn đã thành công rời khỏi nhóm này.

en: You were promoted to a mod in %d groups
vi_VN: Bạn đã được thăng cấp với quyền mod trong %d nhóm

en: You were promoted to a mod in the group "%s"
vi_VN: Bạn đã được thăng cấp là mod trong nhóm "%s"

en: You were promoted to an admin in %d groups
vi_VN: Bạn đã được thăng cấp với quyền admin trong %d nhóm

en: You were promoted to an admin in the group "%s"
vi_VN: Bạn đã được thăng cấp lên là admin của nhóm "%s"

en: You will auto join this group when you reply to this topic.
vi_VN: Bạn sẽ được gia nhập tự động vào nhóm này khi bạn phản hồi chủ đề này.

en: You will auto join this group when you start a new topic.
vi_VN: Bạn sẽ được gia nhập tự động vào nhóm này khi bạn tạo một chủ đề mới.

en: Your Cover Image will be used to customize the header of your profile.
vi_VN: Ảnh bìa của bạn sẽ được dùng để tùy chỉnh cho đầu trang hồ sơ của bạn.

en: Your Profile Photo
vi_VN: Ảnh hồ sơ của bạn

en: Your account is now active!
vi_VN: Tài khoản của bạn giờ đã được kích hoạt!

en: Your account was activated successfully! You can now <a href="%s">log in</a> with the username and password you provided when you signed up.
vi_VN: Tài khoản của bạn đã được kích hoạt thành công! Bạn giờ có thể <a href="%s">đăng nhập</a> với tên tài khoản và mật khẩu bạn đã cung cấp khi ghi danh.

en: Your account was activated successfully! Your account details have been sent to you in a separate email.
vi_VN: Tài khoản của bạn đã được kích hoạt thành công! Chi tiết tài khoản của bạn đã được gởi đến cho bạn trong một email khác.

en: Your address will be
vi_VN: Địa chỉ của bạn sẽ là

en: Your avatar will be used on your profile and throughout the site. If there is a <a href="http://gravatar.com">Gravatar</a> associated with your account email we will use that, or you can upload an image from your computer.
vi_VN: Ảnh đại diện của bạn sẽ được sử dụng trong mục thông tin và trên toàn bộ trang web. Nếu có một <a href="http://gravatar.com"> Gravatar </a> liên kết với tài khoản email của bạn, chúng tôi sẽ sử dụng nó, hoặc bạn có thể tải lên một hình ảnh từ máy tính của bạn.

en: Your avatar will be used on your profile and throughout the site. To change your avatar, please create an account with <a href="http://gravatar.com">Gravatar</a> using the same email address as you used to register with this site.
vi_VN: Ảnh đại diện của bạn sẽ được dùng trong mục thông tin cá nhân và trên toàn bộ trang này. Để thay đổi ảnh đại diện vui lòng tạo tài khoản với <a href="http://gravatar.com">Gravatar</a> sử dụng cùng 1 tài khoản email với email bạn đã dùng để đăng ký trang này

en: Your browser does not support this feature.
vi_VN: Trình duyệt của bạn không hỗ trợ tính năng này.

en: Your browser is not supported. Please upload a photo instead.
vi_VN: Trình duyệt của bạn không được hỗ trợ.  Bạn cần tải một ảnh lên để thay thế.

en: Your comment is awaiting moderation.
vi_VN: Bình luận của bạn đang được xét duyệt.

en: Your cover image was deleted successfully!
vi_VN: Ảnh bìa của bạn đã được xóa thành công!

en: Your current password is invalid.
vi_VN: Mật khẩu hiện thời của bạn không hợp lệ.

en: Your membership request was sent to the group administrator successfully. You will be notified when the group administrator responds to your request.
vi_VN: Thỉnh cầu quyền thành viên của bạn đã được thành công gởi đến các quản trị viên admin của nhóm.  Bạn sẽ được thông báo khi các quản trị viên này duyệt thỉnh cầu của bạn.

en: Your message was not sent. Please enter a subject line.
vi_VN: Tin nhắn của bạn không được gửi đi. Vui lòng nhập tiêu đề.

en: Your message was not sent. Please enter some content.
vi_VN: Tin nhắn của bạn không được gửi đi. Vui lòng nhập nội dung.

en: Your message was not sent. Please use a valid sender.
vi_VN: Tin nhắn của bạn không được gửi. Vui lòng sử dụng trình gửi hợp lệ.

en: Your new cover image was uploaded successfully.
vi_VN: Ảnh đại diện đã được tải lên thành công

en: Your new profile photo was uploaded successfully.
vi_VN: Ảnh hồ sơ mới của bạn đã được tải lên thành công.

en: Your notification settings have been saved.
vi_VN: Thiết lập thông báo của bạn đã được lưu.

en: Your profile has unsaved changes. If you leave the page, the changes will be lost.
vi_VN: Hồ sợ bạn hiên đang có các chỉnh sửa chưa được lưu.  Nếu bạn rời trang này, những chỉnh sửa này sẽ bị mất.

en: Your profile photo is ready. Click on the "Save" button to use this photo.
vi_VN: Ảnh hồ sơ của bạn đã sẵn sàng.  Bạn bấm nút  "Lưu" để dùng ảnh này.

en: Your profile photo was deleted successfully!
vi_VN: Ảnh hồ sơ của bạn đã được xóa thành công!

en: Your profile photo will be used on your profile and throughout the site. If there is a <a href="http://gravatar.com">Gravatar</a> associated with your account email we will use that, or you can upload an image from your computer.
vi_VN: Ảnh hồ sơ của bạn sẽ được dùng trong hồ sơ và trong mạng này.  Nếu địa chỉ email của bạn có tài khoản<a href="http://gravatar.com">Gravatar</a>, ảnh từ tài khoản ấy sẽ được dùng, hoặc là bạn có thể tải một ảnh lên từ máy của bạn.

en: Your profile photo will be used on your profile and throughout the site. To change your profile photo, please create an account with <a href="https://gravatar.com">Gravatar</a> using the same email address as you used to register with this site.
vi_VN: Ảnh hồ sơ của bạn sẽ được dùng trong hồ sơ của bạn và trong mạng này.  Để thay đổi ảnh hồ sơ này, bạn cần tạo một tài khoản với <a href="https://gravatar.com">Gravatar</a> và dùng địa chỉ email mà bạn đã dùng để ghi danh với mạng này.

en: Your profile settings have been saved.
vi_VN: Thiết lập hồ sơ của bạn đã được lưu.

en: Your reply was sent successfully
vi_VN: Phản hồi của bạn đã được gởi thành công

en: Your settings have been saved.
vi_VN: Thiết lập của bạn đã được lưu.

en: Your users will distinguish themselves through their profile page. Create relevant profile fields that will show on each users profile.
vi_VN: Người dùng của bạn sẽ thể hiện cá tính thông qua trang cá nhân của họ. Tạo trường hồ sơ có liên quan sẽ hiển thị trên mỗi hồ sơ người dùng.

en: [Read more]
vi_VN: [Xem thêm]

en: a moderator
vi_VN: một trình duyệt viên mod

en: a user
vi_VN: một độc giả

en: active %s
vi_VN: hoạt động %s

[ctx: activity admin edit screen]
en: Author ID
vi_VN: ID người viết

[ctx: activity admin edit screen]
en: Link
vi_VN: Đường truyền

[ctx: activity admin edit screen]
en: Primary Item/Secondary Item
vi_VN: Mục chính/Mục phụ

[ctx: activity admin edit screen]
en: Status
vi_VN: Hiện trạng

[ctx: activity admin edit screen]
en: Type
vi_VN: Dạng

en: an administrator
vi_VN: một quản trị viên admin

[ctx: avatar types separator]
en: ,
vi_VN: .

en: blogname
vi_VN: tên blog

[ctx: buddypress tools intro]
en: Use the %s to repair these relationships.
vi_VN: Dùng %s để tu sửa các mối quan hệ này.

[ctx: button]
en: Accept
vi_VN: Đồng ý

[ctx: button]
en: Mark read
vi_VN: Đánh dấu xem

[ctx: button]
en: Mark unread
vi_VN: Đánh dấu chưa đọc

en: comments
vi_VN: bình luận

[ctx: component directory title]
en: Directory
vi_VN: Thư mục

[ctx: component directory title]
en: Groups
vi_VN: Nhóm

[ctx: component directory title]
en: Members
vi_VN: Thành viên

[ctx: component directory title]
en: Site-Wide Activity
vi_VN: Hoạt động toàn mạng

[ctx: component directory title]
en: Sites
vi_VN: Mạng

en: created %s
vi_VN: đã tạo %s

[ctx: customizer menu section title]
en: BuddyPress (logged-in)
vi_VN: BuddyPress (Đã đăng nhập)

[ctx: customizer menu section title]
en: BuddyPress (logged-out)
vi_VN: BuddyPress (Đã đăng xuất)

[ctx: customizer menu type label]
en: Custom Link
vi_VN: Liên kết tuỳ chỉnh

en: domain.
vi_VN: tên miền.

en: field
vi_VN: mục

[ctx: group admin edit screen]
en: Add New Members
vi_VN: Thêm thành viên mới

[ctx: group admin edit screen]
en: Manage Members
vi_VN: Quản lý thành viên

[ctx: group admin edit screen]
en: Save
vi_VN: Lưu

[ctx: group admin edit screen]
en: Settings
vi_VN: Thiết lập

[ctx: group settings on notification settings page]
en: A member invites you to join a group
vi_VN: Một thành viên mời bạn gia nhập một nhóm

[ctx: group settings on notification settings page]
en: A member requests to join a private group for which you are an admin
vi_VN: Một thành viên thỉnh cầu việc gia nhập vào một nhóm mà bạn đang là admin

[ctx: group settings on notification settings page]
en: Group information is updated
vi_VN: Thông tin nhóm đã được cập nhật

[ctx: group settings on notification settings page]
en: You are promoted to a group administrator or moderator
vi_VN: Bạn đã được thăng cấp lên là admin hoặc mod của nhóm

en: in %1$s
vi_VN: trong %1$s

en: joined %s
vi_VN: đã gia nhập %s

[ctx: link]
en: Mark Read
vi_VN: Đánh dấu đã đọc

[ctx: link]
en: Mark Unread
vi_VN: Đánh dấu chưa xem

[ctx: member type URL base]
en: type
vi_VN: dạng

[ctx: members user-admin edit screen]
en: %s's Stats
vi_VN: Thống kê %s

[ctx: members user-admin edit screen]
en: Member Type
vi_VN: Dạng thành viên

[ctx: members user-admin edit screen]
en: Status
vi_VN: Hiện trạng

en: not yet active
vi_VN: chưa hoạt động

en: option
vi_VN: tùy chọn

en: or press esc to cancel.
vi_VN: Hoặc nhấn ESC để huỷ

[ctx: plugins]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Toàn bộ<span class="count">(%s)</span>

en: requested %s
vi_VN: đã thỉnh cầu %s

en: right now
vi_VN: ngay bây giờ

[ctx: search form]
en: Blogs
vi_VN: Blog

[ctx: search form]
en: Groups
vi_VN: Nhóm

[ctx: search form]
en: Members
vi_VN: Thành viên

[ctx: search form]
en: Posts
vi_VN: Bài viết

[ctx: search form]
en: Search these:
vi_VN: Tìm những mục này:

[ctx: signup deleted]
en: %s sign-up successfully deleted! | %s sign-ups successfully deleted!
vi_VN[0]: %s ghi danh đã được xóa thành công!

[ctx: signup notdeleted]
en: %s sign-up was not deleted. | %s sign-ups were not deleted.
vi_VN[0]: %s ghi danh không thể xóa.

[ctx: signup notsent]
en: %s account was not activated. | %s accounts were not activated.
vi_VN[0]: %s tài khoản không thể kích hoạt.

[ctx: signup notsent]
en: %s activation email was not sent. | %s activation emails were not sent.
vi_VN[0]: %s điện thư kích hoạt không thể gởi.

[ctx: signup resent]
en: %s account successfully activated!  | %s accounts successfully activated!
vi_VN[0]: %s tài khoản đã được kích hoạt thành công!

[ctx: signup resent]
en: %s activation email successfully sent!  | %s activation emails successfully sent!
vi_VN[0]: %s điện thư kích hoạt đã gởi thành công!

[ctx: signup users]
en: Pending %s
vi_VN: Đang chờ duyệt %s

en: sometime
vi_VN: thỉnh thoảng

en: the sign-up has already been activated.
vi_VN: thành viên này đã được kích hoạt.

[ctx: user]
en: Add Existing
vi_VN: Thêm thành viên đã có

[ctx: user]
en: Add New
vi_VN: Thêm thành viên mới

[ctx: widget name]
en: (BuddyPress) Friends
vi_VN: (BuddyPress) Bạn bè

[ctx: widget name]
en: (BuddyPress) Groups
vi_VN: (BuddyPress) Nhóm

[ctx: widget name]
en: (BuddyPress) Members
vi_VN: (BuddyPress) Thành viên

[ctx: widget name]
en: (BuddyPress) Recent Networkwide Posts
vi_VN: (BuddyPress) Bài đăng toàn mạng gần đây

[ctx: widget name]
en: (BuddyPress) Recently Active Members
vi_VN: (BuddyPress) Thành viên hoạt động gần đây

[ctx: widget name]
en: (BuddyPress) Who's Online
vi_VN: (BuddyPress) Ai đang online

[ctx: xProfile admin page title]
en: Profile Fields
vi_VN: Mục hồ sơ

[ctx: xprofile field type]
en: Checkboxes
vi_VN: Hộp kiểm

[ctx: xprofile field type]
en: Date Selector
vi_VN: Công cụ chọn ngày

[ctx: xprofile field type category]
en: Multi Fields
vi_VN: Nhiều mục

[ctx: xprofile field type category]
en: Other
vi_VN: Dạng khác

[ctx: xprofile field type category]
en: Single Fields
vi_VN: Mục đơn

[ctx: xprofile user-admin edit screen]
en: User marked as a spammer
vi_VN: Thành viên đã bị đánh dấu là một spammer
